Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#991

Příspěvek od PetrK »

Raději zatím nic nepovoluj ani neutahuj.
Orientace obrazu v okuláru závisí také na tom z jaké strany si k dalehledu stoupneš.
Když se podíváš do výtahu bez okuláru a oko máš uprostřed, tak vidíš v sekundárním (malém) zrcátku celé primární (velké) zrcadlo i s úchyty na okraji?
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#992

Příspěvek od MilAN »

Pokud vidíš celý "prstýnek" zrcadla při pohledu do okulárového výtahu, tak s tím opravdu nehýbej. On nemá být úplně symetricky, má být excentricky blíže směrem "ven" z tubusu. Takže pokud ho vidíš celý, bude to vše O.K.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Jitka
Příspěvky: 15
Registrován: 07. 07. 2017, 16:15

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#993

Příspěvek od Jitka »

Pokud se podívám do výtahu bez okuláru vidím své oko, abych viděla úchyty primárního zrcadla, musím mírně pohnout hlavou nahoru, dolů a doprava :-) Pokud umístím malý černý kroužek doprostřed mého oka, tak ten větší černý kroužek je nesymetrický, na pravé straně je větší, takže např. nalevo je 1 cm a napravo 2 cm :-) Aby byl symetrický musím pohnout okem víc doprava, ale tím pádem už není malý černý kroužek uprostřed mého oka, ale v levém kraji zrcadla. Dalekohled prostě nepřevrací o 180°a nevím proč, když jsem s ním nic nedělala. Posílám fotku, na které je váza, která by měla být vzhůru nohama, ale jak vidíte, je pouze nakloněná. K dalekohledu si stoupnu klasicky z boku k výtahu a prostě se normálně dívám, tak jak se má. Já to fakt nechápu :-) Díky všem za odpovědi.

Odkaz na obrázek: http://jitka2210.rajce.idnes.cz/nastenk ... 230258.jpg
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#994

Příspěvek od MilAN »

Opravdu neměj obavu, takhle by to mělo být. Astronomický dalekohled skutečně převrací o 180°, ale : to platí u refraktoru, kde se díváme ve směru ,kam míří dalekohled. Tady je navíc sekundární zrcátko, které převrací obraz (překlápí). A navíc záleží, jak se k okulárovému výtahu postavíme a jak je vůči našemu postoji natočen okulárový výtah. A jak vnímáme, co je dole a co nahoře. Stačí si vzít do ruky nějaké zrcátko a dívat se na nějaký předmět. A je rozdíl, dívám -li se do něho tak, že ho mám v úrovní očí ( a odráží jako do boku) nebo si ho dám k pasu a natočím si ho tak, že se do něho budu dívat shora.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#995

Příspěvek od PetrK »

Dalekohled je v pořádku.
Když se podíváš do zrcadla velkou dírou v tubusu, tak se máš vidět normálně.
Když se podíváš do okuláru, tak bude obraz nejspíš obrácený, záleží na tom jak stojíš vůči dalekohledu a jak se díváš.
Vyzkoušej a uvidíš, neumím to jednoduše srozumitelně vysvětlit
Zkus se podívat jak zrcadla a čočky fungují.
https://www.youtube.com/watch?v=yM6Uye4byRE
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Jitka
Příspěvky: 15
Registrován: 07. 07. 2017, 16:15

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#996

Příspěvek od Jitka »

Takže je dobře, že v hledáčku vidím obraz vzhůru nohama a v okuláru ne? Myslela jsem, že to co vidím v hledáčku, čili stranově a výškově převrácený obraz, musim vidět i v okuláru, ale tam je obraz pouze pootočený o 45 °
Jitka
Příspěvky: 15
Registrován: 07. 07. 2017, 16:15

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#997

Příspěvek od Jitka »

Jitka píše:Takže je dobře, že v hledáčku vidím obraz vzhůru nohama a v okuláru ne? Myslela jsem, že to co vidím v hledáčku, čili stranově a výškově převrácený obraz, musim vidět i v okuláru, ale tam je obraz pouze pootočený o 45 °
Díky všem za rady, zřejmě je vše v pořádku.
vnmost
Příspěvky: 32
Registrován: 27. 02. 2017, 23:08
Bydliště: Most
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#998

Příspěvek od vnmost »

Muze mi nekdo prosim vysvetlit jakto, ze tady na fotce to ma ten clovek tak strasne zoomnute (vim ze je to nekdo tady :))

podle popisu na to kouka 21mm eyepiece a 80/600 SW.

Ja kdyz se podivam tim 200/1200 s 10mm a 25mm tak to nemam tak blizko ten mesic. Ze by bylo neco spatne u me? Nebo je to tim ze to foti zrcadlovkou ktera to dokaze jeste vic zoomnout?
Tady 10/25 eyepiece foceno mobilem moje fotky
-------------
edit: Mam tady tyhle 2 co ukazuje typek v tomhle case na videu.. https://youtu.be/S5oIBZ1KD2g?t=133 video je z roku 2011 a typek tam rika, ze to jsou pekny shity :DDD resp ze 25mm jde ale ten super 10mm plastic se ma vyhodit.. Tak v supre koupim 6mm wide a jeste par dalsich. Nejake konkretni typy? Je to tedy opravdu tim?
Diky :)
Dobson 200/1200 od vorecha :D
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#999

Příspěvek od martin b »

Dle popisu to je nejspíš pořízeno tak zvanou okulárovou projekcí, kdy se foťák bez objektivu umístí za okulár. Tímto způsobem se v závislosti na vzdálenosti senzoru od daného okuláru dá docílit velké efektivní ohniskové vzdálenosti, typicky v řádu jednotek metrů. Proto je to takto přiblÍžené.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1000

Příspěvek od ok1in »

martin b píše:Dle popisu to je nejspíš pořízeno tak zvanou okulárovou projekcí, kdy se foťák bez objektivu umístí za okulár...
Bez objektivu? Jak je to řešeno?
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1001

Příspěvek od Bill »

M:736 750 113
ivlisek

Jaké máte okuláry na dobsona 8"?

#1002

Příspěvek od ivlisek »

Ahoj lidi, pokud nekdo máte teleskop sky-watcher dobson 8", jaké používáte okuláry nejčastěji? Chtěl bych rozšířit základní set 10mm a 25mm. Napadlo mě koupit klasiku s tímto ohniskem https://www.alemat.cz/okular-swa-58-5-m ... tor-page=2 sice u toho není napsáno ,,planetary,, ale mohlo by to být stejné na pozorování planet. Do menšího ohniska nejdu. A ještě mě zajímá, k čemu je třeba dobrý okulár 32mm. děkuji
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jaké máte okuláry na dobsona 8"?

#1003

Příspěvek od Artaban »

ivlisek: Ahoj na AF: Dobson 200mm tu má snad každý druhý ;) . Okuláry SW Planetary jsou solidní začátečnické okuláry a za ty peníze, je lze doporučit. Má taky hodně z nás. Ohnisko 5mm dá zvětšení 240x a to je celkem dost. Moc často ho tak nepoužiješ a pokud si ho koupíš, tak doporučuju k němu rovnou koupit ohnisko 8, nebo 7mm, které použiješ mnohem častěji.
Okulár 32mm dá malé zvětšení, které se hodí na hodně plošné objekty, na přehlídky oblohy a na vyhledávání objektů.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
ivlisek

Re: Jaké máte okuláry na dobsona 8"?

#1004

Příspěvek od ivlisek »

Díky, odpověd mi pomohla, koupím tedy raději ten 7mm rovnou. A musí to mít označení planetary nebo stačí ten jak jsem posílal odkaz? Nevidím v tom rozdíl. moc děkuji
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jaké máte okuláry na dobsona 8"?

#1005

Příspěvek od Artaban »

Jsou to stejné okuláry. Např. tady http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -3990.html

Nebo můžu doporučit TS Planetary. http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... 18071.html
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět