Potřebuju poradit ohledně refraktoru

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
tomy
Příspěvky: 5
Registrován: 08. 09. 2017, 16:57

Re: Bresser AR152S/760

#301

Příspěvek od tomy »

dokupoval som 93% tiež Bresser
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Re: Bresser AR152S/760

#302

Příspěvek od Stratus »

Já jsem chtěl vědět, zda to zrcátko je použito s okuláry i s kamerkou. Nebo kamerku máš připojenu přímo?
tomy
Příspěvky: 5
Registrován: 08. 09. 2017, 16:57

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#303

Příspěvek od tomy »

kameru priamo, namiesto okulara
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#304

Příspěvek od martin b »

Dotaz nejspíš směřuje na to, že refraktory mají výtah přizpůsobený na použití s tím zrcátkem. Takže při připojení kamery napřímo bez něj nemusí jít doostřit. To by mohlo vysvětlovat ten "světlý flek".
Pokud je to tím, lze to řešit koupením prodlužovacího tubusku.
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#305

Příspěvek od Shark »

martin b píše:Dotaz nejspíš směřuje na to, že refraktory mají výtah přizpůsobený na použití s tím zrcátkem. Takže při připojení kamery napřímo bez něj nemusí jít doostřit. To by mohlo vysvětlovat ten "světlý flek".
Pokud je to tím, lze to řešit koupením prodlužovacího tubusku.
Ahoj
:arrow: mohu potvrdit u měl jsem zatím 2 kousky (malkouka 80/400 a bressera AR 90/900) i se zrcákem je NUTNÝ prodlužovací tubusek, jinak nezaostřím. U bressera AR 102s/600 (se kterým pozoruji nyní ) se rovněž bez tubusku neobejdu.
:arrow: Pří pozorování záleží na velikosti (zdali použiješ 1,25 " nebo 2" zrcátko) dvoupalcové je větší proto je potřeba použít kratší tubusek (a naopak).
:arrow: Pokud zrcátko odděláš o to delší tubusky potřebuješ.
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
tomy
Příspěvky: 5
Registrován: 08. 09. 2017, 16:57

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#306

Příspěvek od tomy »

zdravím,
včera som skúšal všetko možné - použil som diaľkomer -
cez deň cca 8m - krásne zaostrenie, na vzdialenosť cca 25m už nezaostrím - skúšal som s diagonálnym zrkadielkom, aj bez neho. Kamera nepoužiteľná ani tak ani tak
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#307

Příspěvek od MilAN »

Pokud zaostříš na 8m, potom pokud chceš na nekonečno, musíš jet o cca 80 mm blíže k objektivu. To znamená vyházet asi všechna prodloužení a zrcátka.
Ta kamera by měla být přibližně v poloze. kde je zaostřený i okulár
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#308

Příspěvek od Stratus »

Problém bude možná v tom, že ta kamerka má barel 23,2mm a pro použití v okulárovém výtahu 1,25" musí být použit ještě adaptér. Jak pak je ten adaptér dlouhý?
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#309

Příspěvek od Stratus »

tomy píše:zdravím,
včera som skúšal všetko možné - použil som diaľkomer -
cez deň cca 8m - krásne zaostrenie, na vzdialenosť cca 25m už nezaostrím - skúšal som s diagonálnym zrkadielkom, aj bez neho. Kamera nepoužiteľná ani tak ani tak
Jaké provedení okulárového výtahu máš? Starší hřebenové se stupnicí do 12 cm, nebo nový Hexafoc?
tomy
Příspěvky: 5
Registrován: 08. 09. 2017, 16:57

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#310

Příspěvek od tomy »

Zdravím, podarilo sa mi to vyriešiť - "za výťahom" bola vo vnútri ochranná fólia, ktorú prakticky nebolo vidieť a samozrejme mi ju vybral známy. Takže sa ospravedlňujem, ale toto som nevedel a všetkým ďakujem. Kamera je tiež funkčná
mesiac1.jpg
mesiac1.jpg (28.88 KiB) Zobrazeno 6653 x
Guybrush
Příspěvky: 10
Registrován: 29. 11. 2017, 22:11
Věk: 41

Upevnění hledáčku na Omegon AP 80/500 ED Carbon OTA

#311

Příspěvek od Guybrush »

Zdravím, astronomie je mým koníčkem již od dětství, a proto jsem se rozhodl, že si splním dětský sen a koupím hvězdářský dalekohled. Chtěl jsem něco trochu lepšího, ne úplný low cost, a proto jsem si koupil Omegon AP 80/500 ED Carbon OTA (https://www.omegon.eu/omegon-apochromat ... ta/p,14738) a k němu montáž Sky-Watcher AZ3, plus barlow čočky, okuláry, filtry a zrcátko. Tubus jako takový a okulárovný výtah jsem smontoval správně hned na první pokus, ale začal jsem strašně bojovat s upevňováním různých věcí na tubus. Zjistil jsem, že jsou různé druhy objímek a montážních lišt a že nelze vždycky jednoduše kombinovat jedno s druhým. Že jsou různé standardy, jako Losmandy, Baader, Vixen apod. (a teď to možná motám). Že šrouby jednoho výrobce nepasují do závitů jiného výrobce - no prostě hrůza. Bylo by moc dobré, kdybych se mohl podívat v nějakém obchodě, jak to vlastně vypadá, abych si lépe uvědomil, co s čím můžu spojit. Jenže co jsem tak koukal po Internetu, tak jediné pořádné kamenné obchody jsou v Praze, což je pro mě dost daleko. Na e-shopech jsou jenom fotky a z těch není nic poznat. Odtud tedy můj první dotaz.

Existuje prosím někde nějaký dobrý průvodce, kde je to vysvětleno (angličtina není problém)? Nebo dobrý kamenný obchod v okolí Brna?

Upevnění tubusu k montáži jsem nakonec vyřešil koupí dvou delších fotošroubů, což byl taky problém, koupit fotošroub o délce 3 cm. Musel jsem si dva kusy nechat poslat z Prahy, v Brně nebyly k sehnání. Nicméně tubus už na montáži krásně drží (přimo na montáži, bez použití lišty) a já mohu trávit dlouhé hodiny koukáním na Měsíc. Chtěl bych teď zkusit pozorovat i jiné objekty, ale bez hledáčku je nemám šanci najít, a proto řeším, jak ho k tubusu upevnit, protože na něm nejsou žádné otvory pro jeho uchycení. Na stránkách výrobce (viz odkaz výše), se píše, že mám použít 90mm objímku a na ni upevnit tohle - https://www.omegon.eu/televue-universal ... m-/p,19118. Tak jsem zkoušel sehnat 90mm objímku na českých e-shopech, ale bez úspěchu. Na Alematu ji mají uvedenou, ale je nedostupná - objednávku zrušili. Tak jsem si ji objednal z Německa. Teď už objímky mám a k nim tu patici pro upevnění hledáčku, ale nevím, jak ji mám k té objímce upevnit. Mohl bych ji přilepit lepicí páskou, ale předpokládám, že hledáček musí držet pevně a být přesně v ose tubusu, jinak je takový hledáček celkem k ničemu. Odtud plyne můj druhý dotaz.

Jak prosím toto (https://www.omegon.eu/televue-universal ... m-/p,19118) upevnit k tomuto (https://www.omegon.eu/skywatcher-90mm-r ... et/p,16102)? Jedná se přímo o kombinaci doporučenou výrobcem dalekohledu, tak snad to není úplná kravina. Mám použít nějaké lišty? Které?

Moc děkuji za odpovědi, vše potřebné kdyžtak dopřesním.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Upevnění hledáčku na Omegon AP 80/500 ED Carbon OTA

#312

Příspěvek od MilAN »

Na to asi nebude jednoznačná odpověď a asi tě moc nepotěší.
Vlastní dalekohled je opatřen upevňovací botkou v rozměrech a typu Vixen. Ta slouží k upevnění prakticky na všechny montáže - tedy kromě té, kterou sis pořídil. Umožňuje rychlé sundání z montáže.
Pro montáž AZ3 lze použít upevnění přes stativový šroub. K tomu slouží tohle http://www.supra-dalekohledy.cz/lista-s ... -8063.html
Pokud by se měl dalekohled upevňovat do kruhů, a počítáš s dalším příslušenstvím, na to jsou většinou určeny kruhy, které jsou vidět na tom odkazu na dalekohled dole v popisu produktů - obrázek vpravo - okulárový výtah. A k jednomu z těch kruhů se přišroubuje ta patka ( jen nevím, jestli tam je odpovídající závit k dispozici nebo ho tam bude potřeba vyříznout. Jenže ty kruhy se zase k montáži připevňují pomocí jiné Vixen lišty,která je pro ty kruhy určena - ale zase to nejde na AZ3
Pokud už tedy máš tyhle kruhy, je asi rozumné je napevno namontovat na montáž EQ3 ( a dalekohled z nich potom vyndávat) a pokud tam chceš mít ten držák na hledáček, tak k jedné z těch objímek ho přišroubovat . Bude potřeba vyříznout podle držáku do kruhu 2 závity M4 .
Jenom i přijde, že tyhle dodatečné kruhy i to upevnění hledáčku + hledáček budou ten hezký dalekohled strašně hyzdit.
Osobně bych ten dalekohled nechal bez hledáčku . Na focení má dostatečně velké pole, takže není potřeba nic hledat a pro vizuální pozorování si pomůžeš delším okulárem s malým zvětšením.
Pokud tam ale budeš chtít hledáček, uvažoval bych spíš s tím, nechat si do těla okulárového výtahu vyříznout 2 závity a tam ten držák přímo napevno přimontovat a to tak, jak to mají některé okulárové výtahy uděláno přímo. Ale dal bych tam jen Red dot hledáček, možná i některý s jiným úchytem než s touhle velkou patkou.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Filda24
Příspěvky: 45
Registrován: 07. 02. 2014, 15:29
Bydliště: Vyskov
Věk: 61

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#313

Příspěvek od Filda24 »

Pokud jsi z okolí Brna, co Oční studio Aleše Žejdla v Brně na Nádražní ulici. Co nemá na prodejně to objedná.
Made in USSR 8x30
Celestron 15x70
SW 80/400
SW 102/500 na mountfitink
SCT 6" na Star Discovery GOTO
Guybrush
Příspěvky: 10
Registrován: 29. 11. 2017, 22:11
Věk: 41

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#314

Příspěvek od Guybrush »

MilAN: Dekuji moc za rady. Montaz AZ3 jsem koupil, protoze byla uvedena jako doporucene prislusenstvi na strance e-shopu u toho dalekohledu. Jako absolutni zacatecnik jsem se tim ridil. Nicmene upevneni dalekohledu k montazi jsem nastesti vyresil pomoci dvou stativovych sroubu, protoze otvory v montazi presne licuji na otvory v patce dalekohledu. To mam tedy vyreseno a dalekohled drzi pekne i bez kruhu.

Ted uz tedy vim, ze dalekohled ma patku typu Vixen - skoda ze to nikde, ani na strankach vyrobce, ani v eshopu nepisou. Pak se v tom ma amater nejak orientovat. Prijde mi, ze je v tech typech dost chaos. Pritom by meli napsat - dalekohled - patka Vixen. Montaz XY - kompatibilni s uchycenim Vixen a treba jeste jinym. A hotovo, vim co mam koupit. Pak me prekvapuje, ze je potreba obcas nejake zavity vyrezavat, ale tak asi proto, ze astronomie jeste neni tolik spotrebni zalezitost a tyka se jen par nadsencu a bez zkuseneho kamarada se v tom clovek ze zacatku dost vymacha.

Pises: Pokud by se měl dalekohled upevňovat do kruhů, a počítáš s dalším příslušenstvím, na to jsou většinou určeny kruhy, které jsou vidět na tom odkazu na dalekohled dole v popisu produktů - obrázek vpravo - okulárový výtah.

Tady bohuzel vidim neco jineho (obsah se muze menit podle toho, kam jsi pred tim koukal). Muzes prosim tady dat primo odkaz na to, co myslis?

Jinak, co se tyka "zamireni" dalekohledu, to jsem chtel puvodne dat do samostatneho tematu, ale kdyz uz jsi to nakousnul: Vubec nevim, jak mam na obloze dalekohledem jednoduse najit nejaky objekt. Kdyz hledam mesic, tak ho proste tim smerem namirim, pak koukam do okularu a pomalu hybu dalekohledem na vsechny strany, dokud se okular nerozsviti - a pak uz jen zaostrim. Jak ale najit neco mnohem mensiho a mene jasneho - napr. Jupiter? Jelikoz nevim, jak mam dalekohled zaostrit, tak i kdybych se sebelepe naslepo trefil do spravneho mista, stejne ho neuvidim, protoze nemam zaostreno. Proto jsem myslel, ze za timto ucelem potrebuju hledacek - dalekohled pomoci nej zamirim a pak uz budu jenom kroutit ostrenim, dokud na me v okularu nevyskoci. Ale asi je na to nejaky mnohem lepsi zpusob ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuju poradit ohledně refraktoru

#315

Příspěvek od MilAN »

Ten typ "kruhů" je vidět zde
https://nimax-img.de/Produktbilder/zoom ... ocuser.jpg
Ve výsledku to vypadá potom takhle : https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... cuser.html
A k tomu upevnění patky přímo na okulárový výtah : nějak takhle : https://www.teleskop-express.de/shop/Bi ... s-1000.jpg
Ale jak jsem psal, většinou se u těch malých refraktorů nepočítá s hledáčkem, protože ten nezabere o moc více na obloze než dalekohled s okulárem s malým zvětšením.
Se zaostřením to je jednoduché - jednou si odzkoušíš polohu, v jaké to je zaostřené a pro příště si ten údaj ze stupnice zapamatuješ
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět