Lepení sekundárního zrcátka

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
schoking
Příspěvky: 31
Registrován: 20. 09. 2015, 20:48
Bydliště: Bašky City
Věk: 43

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#76

Příspěvek od schoking »

tak zrcátko objednáno v atc ještě zajdu pro http://www.soudal.cz/produkt/fix-all-classic a příští týden zajdu za fidlerem a jdem lepit nové a nebo mám koupit neco jiného jak ten fix all ?
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#77

Příspěvek od majklus »

Já jsem lepil sekundár akvarijním silikonem z takové malé tubičky a drží jak ďas. Snad to ale půjde i tímhle. Jako distanci jsem použil tři asi milimetr tlusté gumové těsnění, která jsem po zatvrdnutí silikonu odstranil. Když už lepíš nové zrcátko, tak bych ho nalepil rovnou s offsetem, velikost offsetu je

(malá osa sekundáru) / (4*(ohnisku primáru) / (průměr primáru))

např. u mého newtonu 150/600 s 63mm sekundárem to vycházelo 4mm.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#78

Příspěvek od MilAN »

Lepší se to píše i pamatuje ve tvaru

offset = a*D/4*F
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
schoking
Příspěvky: 31
Registrován: 20. 09. 2015, 20:48
Bydliště: Bašky City
Věk: 43

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#79

Příspěvek od schoking »

já to lepit radši nebudu nechám to na chytřejším :D
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#80

Příspěvek od majklus »

Já bych se toho hele nebál, při troše opatrnosti tam není moc co zkazit a budeš mít pak pocit že jsis upravoval sám, je to k nezaplacení... :-) Dá se to udělat v obýváku na stole a za půl hodiny je hotovo i s úklidem.
Prostě použij nějaký distanční podložky, klidně kovový válcový pod šroub (nebo něco jinýho 1-2mm tlustýho), aby zrcátko nebylo nalepený přímo na držáku a mohl ho obtékat vzduch.
Pak tam kydni tři bobky silikonu a polož zrcátko na ty podložky, střed zrcátka posuň o ten spočítaný offset, nemusí to být přesně na desetinu mm. Komplet pak dej někam na polici na 24h zatvrdnout. (zrcátko ať je vodorovně, aby se moc nehnulo při tvrdnutí silikonu).
Až bude tvrdo, tak opatrně vyšťourej ty distanční podložky a je hotovo. Jen tím typem silikonu, cos linkoval, si jistej nejsem, ale třeba by to posvětil někdo zkušenější... V nejhorším ten akvaristickej stojí pár korun a mají ho v každý akvaristice a je odzkoušený.

Ono to bastlení je relativně důležitou součástí koníčku, když je zataženo, tak se člověk zabaví a nedělá ptákoviny. :-) Ovšem počítej s tím, že až ten sekundár nalepíš a zkolimuješ, tak nějakou dobu jasný nebe neuvidíš, to je snad přírodní zákon.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
SHaitan80a
Příspěvky: 30
Registrován: 02. 06. 2016, 16:39

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#81

Příspěvek od SHaitan80a »

Zdravím, poprvé jsem narazil na pojem offset a není mi moc jasný. V případě, že mám v programu Newt navržený dalekohled, jakým způsobem do tohoto návrhu vstupuje offset?
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#82

Příspěvek od Howking »

Když řízneš kužel rovinou nekolmou k ose kužele a se sklonem nepřesahujícím vrcholový úhel kužele (paprsků jdoucích od primáru do ohniska), vznikne ti elipsa (zrcátko) ale jeji střed nebude ležet na ose kužele. Vzdálenost jejího středu od osy je ten ofset. Už je ti to jasný? (učivo třeťáku na stření škole)
Obrázek
Uživatelský avatar
SHaitan80a
Příspěvky: 30
Registrován: 02. 06. 2016, 16:39

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#83

Příspěvek od SHaitan80a »

To už mám bohužel dávno za sebou. A jelikož tyto znalosti nepoužívám, někam zapadly. Jelikož tedy potřebuji střed zrcátka posazený vůči středu primárního zrcadla, musím zrcátko posunout tak, aby si oba středy odpovídaly. Je to tak?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#84

Příspěvek od MilAN »

Je to naopak. Střed zrcátka (= střed elipsy) je oproti optické ose primárního zrcadla posunut o hodnotu ofsetu a to u té strany sekundáru, který je blíže k primáru. Ofset je měřený kolmo k ose primáru, pokud si ho označíš na sekundáru , je ta hodnota 1,414 * offset
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SHaitan80a
Příspěvky: 30
Registrován: 02. 06. 2016, 16:39

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#85

Příspěvek od SHaitan80a »

Kdyby se v tom ztratil někdo jako já, a umí anglicky, tohle pomůže:
http://www.deepskywatch.com/Articles/re ... ndary.html
http://www.skyandtelescope.com/astronom ... ry-mirror/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#86

Příspěvek od MilAN »

Bohužel, takhle dopadá většina návodů, která do toho vnáší svoje názory . Na tom obrázku zrcátka je označen offset a je dále číselně počítán jako 1,41* ...... Jenže ve veškeré literatuře tohle není offset, to už je jen ta hodnota, o kterou se posunuje zrcátko při lepení. Optický termín offset je ta hodnota bez té 2 odmocniny ze 2 a měřený jako kolmá vzdálenost od osy primáru. Takže všude jinde to je něco jiného než v tom návodu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#87

Příspěvek od FunTomas »

Ak by niekomu pomohol popis prilepenia zrkadla, tu som jeden spísal, keďže som ho práve absolvoval.
http://www.astrophoto.sk/2018/01/stavba ... o-zrkadla/
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#88

Příspěvek od Karell »

Tomáši, nechci být skeptický, ale máš silikonem polepenou poměrně velkou plochu po celém obvodu, snad ti to nezdeformuje zrcátko.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#89

Příspěvek od MilAN »

Zrovna tohle se mi zdá dost technicky nelogické
Ako vhodný lepiaci prostriedok som použil lepidlo na akváriá. Technicky je to len iný silikón. Po stuhnutí je tuhší. Znižuje riziko deformácie ako aj riziko vychýlenia zrkadla pri rôznych polohách tubusu.
Vzhledem k velkému rozdílu tepelné roztažnosti skla a duralu právě tužší spoj vede k většímu riziku deformací zrcadla. Vzhledem k možnému vychýlení vlivem gravitace je to úvaha dobrá, ale myslím, že horší je deformace, než nepatrná změna optické osy v některých polohách dalekohledu.
Lze jen doufat, že při téhle tlouštce silikonu bude on schopen ty teplotní změny absorbovat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Lepení sekundárního zrcátka

#90

Příspěvek od Howking »

K tomu lepení silikonem. Taky jsem byl zas nucen přelepit sekundár. SkyWatcher od novoty nepřilepil sekundár nejen s správnou excentricitou, ale dokonce ani osa nosníku neprocházela hlavní poloosou zrcátka. Měli to přilepené oboustrankou. Tak jsem se vykašlal na silikon a znova to přilepil onoustrankou. Po celé ploše nosníku. Očistil jsem to benzínovým čističem na obou plochách a přilepil. Od té doby čekám, kdy se to odlepí a sekundár v pádu mi rozbije primár (skladuju dalekohled svisle), ale zatím se nic neděje (víc jak půl roku) a to že to drží dokonale usuzuju i z toho, že jsem od té doby nemusel zrcátko kolimovat. Dokonce se mi zdá, že i ten vliv polohy dalekohledu v gravitačním poli na změnu sklonu nemá vliv. Opticky (i díky strefě do výborné optiky) žádné deformace primáru sekundáru nepozoruju. Ona ta oboustranka se totiž přizpůsobí jako paměťová pěna nerovnostem nosníku a zrcátka a tudíž po čase na celou plochu tlačí stejně. Takže za mě s tím silikonem je to zbytečná otrava.
Naposledy upravil(a) Howking dne 23. 01. 2018, 11:35, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět