Co pozorovat pro začátek?

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Co pozorovat pro začátek?

#151

Příspěvek od MilAN »

Davifi píše: Nemůže to být tím, že prstence jsou blbě nakloněné ?
Prstence jsou takřka v ideální poloze, bohužel Saturn v této době( v těchto letech) není zrovna ideální
Davifi píše:Dále jsem se dnes pokoušel přes den okolo jedné hodiny najít Jupiter, ale bohužel bez výsledku stellarium mi ukazalo místo kde by se měl nacházet, ale stejně jsem ho neviděl, prohlížel jsem to místo jak triedrem tak hledáčkem u dalekohledu i samotným dalekohledem s okularem 25 mm ale nic.
Jupiter není při denním pozorování vůbec jednoduchý objekt, pro triedr a hledáček ale zcela určitě vůbec ne. Chce to velmi průzračný vzduch a hledat podle Stellaria to asi jen tak ve dne nepůjde
Davifi píše: Jinak nevíte jestli zítra rano okolo 5:00 bude pozorovatelná Venuše ? Deep sky objekty o ty se ani nepokouším čekám až zmizí měsíc 21. by to mělo být.
Venuše ve výšce cca 13° nad obzorem bude nepřehlédnutelná
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Co pozorovat pro začátek?

#152

Příspěvek od Artaban »

Davifi : Na Venuši nelzle pozorovat její povrch, tak tam toho moc neuvidíš. Navíc je nízko o obraz nebude dobrý.
Saturn je nízko a dá to už práci Cassiniho dělení vidět, ale pořát to ještě jde. Musíš kápnout na dobrý seeing a taky vědět, co máš vlastě vidět. Jestli máš trochu měnší zvětšení třeba 150x, tak to by mohlo být vzhledem k podmínkám lepší. Jinak prsten Saturna, je natočen výhodně.
Takhle Jupiter asi nenajdeš. Holt moc světla.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Co pozorovat pro začátek?

#153

Příspěvek od Davifi »

Vím, že atmosfera Venuše jsou sama mračna, ktera nelze v optickem spektru prohlednout. Takže povrch opravdu nečekám. Jen mě zajíma jestli bude vidět. Problem je, že jsem se koukal a ma byt docela hodně oblačno tak si myslím, že vidět nebude. Nebo je tak jasná, že je prostě vidět skoro vždy ? Co jsem koukal tak Mars vychází nějakou chvili po ní a hned za ním slunce takže bez filtru to asi nepujde co ? Ptam se proto, že se bojím podívat ve dne do oblasti kde by měla být Venuše nebo Mars právě kvuli slunci tak se ptám jestli je nutný filtr.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Co pozorovat pro začátek?

#154

Příspěvek od Artaban »

Skrz mraky přece nic neuvidíš. Mars je v současné době jen málá kulička i ve zvětšení 300x. Tak špatný a ve dne to nemá cenu vůbec.
Bez dobrého filtru se ke Slunci dalekohledem ani nepřibližuj!
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Co pozorovat pro začátek?

#155

Příspěvek od Davifi »

Ještě mam dotaz, koukal jsem na ten Saturn ale i při zvětšení 200 x je to pořád docela malá kulička s prstencem. Právě mě zmátli ty videa a fotografie kde mají Saturn téměř přes celý objektiv. Nebo to mají nějakým programem přiblížené ? Omlouvam se za blbý dotaz, ale neustále sbíram zkušenosti. Jen pro informaci používám okular od sky watcheru 6 mm 58°.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Co pozorovat pro začátek?

#156

Příspěvek od Artaban »

Davifi píše:koukal jsem na ten Saturn ale i při zvětšení 200 x je to pořád docela malá kulička s prstencem.
Ano, tak to prostě je a okulár máš taky v pořádku. A když je hodně špatný obraz ( většinou díky seeingu) tak je dobré použít menší zvětšení. Objekt pak bude ještě menší, ale zase v lepší kvalitě. Je třeba nejít takové zvětšení, kdy je obraz už slušný, ale pořád bude možné rozlišit nějaké detaily. U planet Jupiter a Saturn, je malé ještě použitelné zvětšení asi 100x. Pod tímto zvět. se bude obraz sice ještě zlepšovat, ale pomalu přestanou být vidět hlavní detaily.
Ale nejde jen o seeing. Dalekohled musí být dobře vytemperovaný a taky trochu skolimovaný. Hodně důležitá je zkušenost s pozorováním detailů na planetách.
Lidské oko je stejné po tisíce let a dalekohledy samotné, se taky téměř desítky až stovky let nemění. Vizuální pozorování, je tedy hodně dlouho stejné. Co se ale mění sakra rychle, je fototechnika, počítače a vše kolem toho. Pak zkušený hvězdář dokáže natočit a vyfotit skoro zázraky. Však si studuj tuhle problematiku.
Naposledy upravil(a) Artaban dne 10. 09. 2017, 10:59, celkem upraveno 1 x.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Co pozorovat pro začátek?

#157

Příspěvek od Davifi »

No zrovna si mi nalil vodu do mlýna a to ohledně té kolimace. Dalekohled jsem koupil u firmy novedalekohledy.cz pán byl moc ochotný a rad poradil. Ptal jsem se ho jak je to s kolimací a on říkal, že je zkolimovaný z výroby. Takže jsem s tim nic nedělal. Ale může se dalekohled nějak rozkolimovat po dvou týdnech používání, převozu autem nebo přenášením ?
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Co pozorovat pro začátek?

#158

Příspěvek od Cztwerec »

Tak z výroby určitě kolimace bude, ale většinou nedostačující, tedy pokud se jedná o newton. Takže doporučuji určitě novou, vlastní kolimaci, ale to je snad jasné.
Lectorem iustus...
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Co pozorovat pro začátek?

#159

Příspěvek od Davifi »

Tak jasné to není jsem začátečník. A jak ho tedy zkolimovat a zvladnu to i ja ? Případně nebyl by někdo tak ochotný a nepomohl mi s tím naživo ? Přeci jen bych to poprvé radši dělal pod dohledem někoho zkušeného a potom už sám.
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Co pozorovat pro začátek?

#160

Příspěvek od Shark »

Davifi píše:Tak jasné to není jsem začátečník. A jak ho tedy zkolimovat a zvladnu to i ja ? Případně nebyl by někdo tak ochotný a nepomohl mi s tím naživo ? Přeci jen bych to poprvé radši dělal pod dohledem někoho zkušeného a potom už sám.
Ahoj
:arrow: zde jeto velice pěkně popsáno
http://www.supra-dalekohledy.cz/clanky/kolimace/
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Co pozorovat pro začátek?

#161

Příspěvek od Davifi »

A může se tedy dalekohled rozkolimovat i při převozu autem nebo přenosu ?
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Co pozorovat pro začátek?

#162

Příspěvek od majklus »

Nešetrným převozem se určitě může trochu rozkolimovat, ale nebude to žádná hrůza, dalekohled máš skoro F5. Neříkám pro focení, ale na pozorování se z kolimace dělá podle mě až zbytečnej strašák. Dřív jsem taky kolimační šroubky "žvejkal" před každým pozorováním, pak jsem si jednoho dne u newtona 200mmF5 liboval jak mám krásnej obraz a ejhle - tečka od laseru byla půl centimetr mimo střed primáru a na mřížce kolimátoru to bylo přes centimetr. Tak jsem dokolimoval a okem jsem neviděl vůbec žádný rozdíl...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Co pozorovat pro začátek?

#163

Příspěvek od Davifi »

Takže myslíš nechat to tak jak to je z výroby ?
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Co pozorovat pro začátek?

#164

Příspěvek od majklus »

Já bych pro klid duše ten laser pořídil, třeba se ho tu někdo bude zbavovat za pár stovek a uvidíš sám. Nebo pokud je někdo poblíž, třeba by ti to skouknul. Jen asi není nutný s tím bláznit každej druhej den, zkusil bych to jednou za měsíc a uvidíš, že se to moc hýbat nebude. A těch pár mm stejně okem nepoznáš ( na fotce by to ale vidět bylo...)
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Co pozorovat pro začátek?

#165

Příspěvek od Rekmarik »

Davifi píše:Ptal jsem se ho jak je to s kolimací a on říkal, že je zkolimovaný z výroby. Takže jsem s tim nic nedělal. Ale může se dalekohled nějak rozkolimovat po dvou týdnech používání, převozu autem nebo přenášením ?
Já bych spíš odpověděl že ne .. za normálního provozu to SW Dobsony nedělají a klidně rok na to není třeba šáhnout.
Po pořízení dalekohledu je zkrátka nejlepší začít pozorovat a ne kolimovat, čistit zrcadla a "vylepšovat" dalekohled jinak.. a z tvých příspěvků nikde nevyplývá, že máš rozkolimovaný dalekohled.
Odpovědět