Limitní magnituda dalekohledu

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Limitní magnituda dalekohledu

#31

Příspěvek od KaoS »

To jsi me pochopil spatne, nejde mi o slovickareni. Snazil jsem se rict, ze mi neslo o cilene mereni limitni magnitudy - to bych si musel pripravit a vybrat vhodne hvezdne pole, vhodne hvezdy, atd...

Spis jsem tim prispevkem chtel rict, ze se i v malem 100mm dalekohledu daji vykoukat velmi slabe hvezdy - mnohem slabsi, nez uvadi standardni vzorecky pro limitni magnitudu dalekohledu. Presne v duchu toho odkazu, ktery sem dal Tharos.

Ten fotometricky atlas jsem si do CdC nahral, ale tech hvezd v nem je relativne malo, takze tu jasnost u hvezd, ktere jsem pozoroval presneji asi nezjistim.
Tak ale bez přesného měření nemáš šanci zjistit, jestli tvrzení že vidíš slabší hvězdy než je standardní limit dalekohledu, je pravdivé. Pak je to opravdu jen takové tlachání beze smyslu.

Mě se například stalo že jsem kdysi krásně a zřetelně viděl přímým pohledem hvězdu, která měla podle UCAC3 16 mag tak jsem jásal a pak po zkalibrování a oměření pole na CCD kamarádem jsem zjistil že má 15.1 mag ... ten limit sice tehdy byl nad 16 mag ale to zas byly hvězdy s úplně jinou magnitudou.

Ten údaj o chybě magnitudy +-0.4 je totiž naprosto zcestný, při srovnání jasností některých hvězd totiž vychází že např. mezi GSC a UCAC se liší ty magnitudy i o víc než 1 mag takže reálně bude ten rozptyl mnohem vyšší.

Zkus si najít v tom katalogu co jsi stáhnul nějaké konkrétní hvězdy s dobrým B-V indexem a pak zkus cíleně změřit dosah.

Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Limitní magnituda dalekohledu

#32

Příspěvek od Sasa3 »

Tak jsem to zacal trochu vic zkoumat. UCAC3 katalog reportuje neco jako photometrickou magnitudu a to dve hodnoty f (fit) a a (aperture). V CdC se zjevne pro "visualni" magnitudu pouziva ta hodnota a. Napr. u hvezdy kousek na zapad od NGC7027 je to 13.93 (hodnota f je 14.04). Ze Simbadu jsem zjistil, ze chyba je 0.106 (v UCAC3 se chvali tim, ze signifikantne zlepsili oproti predeslim verzim presnost). Kazdopadne jejich photometricka magnituda je merena v oboru 579-642 nm, coz je nekde mezi visualni a R. Takze to neni ani visualni magnituda.

CdC jeste uvadi B-V index tehle hvezdy, ten nevim, odkud berou, protoze v Simbadu k te hvezde tam ta informace neni. Ma hodnotu B-V=0.51. Simbad jeste uvadi mereni B-magnitudy druzici Supercosmos (14.515). To by pak davalo V=14.0 v docela dobrem souhlasu s UCAC3.

Zakreslena hvezda u NGC6543 ma podle UCAC3 14.38 (f_mag=14.438), s chybou 0.096. CdC hlasi B-V=0.54. Supercosmos dava B=14.574, coz by vedlo k V=14.03.

Dalsi slaba hvezda, kterou jsem zakreslil je u supernovy v M101 ma v CdC (a v UCAC3) "visualni" jasnost 14.17, B-V neuvadi. K ni  podle Simbadu existuje mnohem presnejsi fotometricke mereni z SDSS katalogu. Ten uvadi pro "zelenou" jasnosti cislo 14.302. Bohuzel se v tech fotometrickych velicinach absolutne nevyznam a nevim, jaky je vztah k visualni jasnosti, jsou tam jasnosti v ruznych pasmech, rekl bych z "g" asi bude nejvic odpovidat te vizualni. Treba mi to nekdo dokaze rict (mozna existuje nejaky jednoduchy vzorecek, jak to z tech bgu... magnitud dostat). Tady je kdyz tak ta stranka:

http://cdsarc.u-strasbg.fr/viz-bin/Vizi ... 2B541629.0

V blizkem okoli je hvezda 16.2 magnitudy (g), ktera mohla trochu pomoct. Odhadem o 0.2 nahoru.

Ty chyby v urceni jasnosti, o kterych pises, tam urcite jsou. Jednomu pozorovani bych neprikladal velkou dulezitost. Ale tim, ze jich uz bylo nekolik, tak si myslim si, ale, ze se da udelat zaver, ze se s 100mm ED dostavam nekam k 14te magnitude (nejde mi ted o to, jestli to je 13.8 nebo 14.2). To by se u vsech tech pozorovani muselo spiknou vse na jednu stranu.

Jinak jak jsem psal, nejde mi o presne urceni limitni magnitudy, kterou jsem schopen v 100mm refraku videt. Spis jsem tim prispevkem chtel rict, ze pokud si da clovek praci a venuje dane oblasti desitky minut pri velkem zvetseni, dokaze videt signifikantne slabsi hvezdy, nez jak se standardne uvadi. Presne v duchu toho odkazu, ktery sem dal Tharos. Nemyslim si, ze mam nejaky vyjmecny zrak, rekl bych, ze je to hlavne o metode pozorovani, trpelivost, trochu treniku a zkusenostech. Cili vlastne ten muj prispevek mel byt hlavne motivacni.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Limitní magnituda dalekohledu

#33

Příspěvek od KaoS »

Já to samozřejmě chápu a máš pravdu v tom, že skutečný dosah může být mnohem vyšší než kolik se u dalekohledů uvádí a je to jistě i věc zkušeností a praxe.

Na druhou stranu nechápu proč se snažíš určit limitní magnitudu hvězdami s daty z katalogu který není určen k fotometrii a pak tvrdíš že se nesnažíš limitní magnitudu určit :)
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Limitní magnituda dalekohledu

#34

Příspěvek od Sasa3 »

Pořád si nerozumíme. Těmi svými kresbami jsem se nesnažil primárně určit limitní magnitudu. Pouze jsem se kouknul, jakou jasnost mají neslabší zakreslené hvězdy z několika pozorování (většinou planetárních mlhovin). Kdybych se snažil určit danou noc limitní magnitudu, vyberu si nějaké vhodně pole, atd... Je to jiná úloha.

Já se jenom snažím využít už existujícíc pozorování k tomu, abych si udělal obrázek o limitní magnitudě. Jednotlivé pozorování vzhledem k možným chybám téměř nic neříká, to souhlasím. Ale pokud se v různých dnech na různých hvězdách dostávám k podobným hodnotám (13.9-14.4), tak si myslim, že se dá udělat závěr, že moje limitní magnituda s  ED100 je někde kolem 14.0, pravděpodobně mírně pod. Abych pravdu rekl, je mi jedno, jestli je 13,9 nebo 14,2. Stejně se to bude noc od noci lišit.

Někdy si ale zkusím určit tu limitní magnitudu, tak jak navrhuješ. Moje pozorování jsou ale hrozně neorganizovaná a většinou dopředu nic neplánuju...
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Limitní magnituda dalekohledu

#35

Příspěvek od stana »

U tříkila Dobsona za slušných až nadprůměrných podmínek jsem schopen u bodového zdroje vyšilhat bočním pohledem hvězdu/problikávající/ někam k 14.8-15 mag..
Ale fakt záleží na místních podmínkách a to moje resumé je mimo město v nadmořské výšce cca 450 m../samosebou při vyfoukané a bezměsíčné obloze/.. 8-)

P.S. http://www.meade-bresser.sk/2/index.php ... 17&id_p=95
Tam mají kraviny dle mého! 250-ka že 14 mag. 300-vka že 14,5 a 400-vka 16 mag!! Dzzz..Dzzz.. ::) :D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Limitní magnituda dalekohledu

#36

Příspěvek od Sasa3 »

Procital jsem si znovu uvod v O'Mearove knize Messier Objects a jeho zajimave poznamky k limitni magnitude. Odkazuje tam na clanek W. Greena z roku 1985: Some Thoughts on Limiting Visual Stellar and Cometary Magnitudes with Various Apertures v International Comet Quarterly. Clanek se mi povedlo na internetu najit:

Scany jednotlivych stranek jsou uplne dole na teto strance:

http://www.icq.eps.harvard.edu/publ.html

Je to moc zajimave cteni. O' Mearovo pozorovani Halleovy komety v roce 1985 vyvolalo asi mezi kominutou amateru i profesionalu docela poprask. Je tam detailni popis, jak pozorovani probihalo vcetne ruznych testu. Dale rozebira ruzna historicka pozorovani slabych hvezd a diskutuje, jestli mohl O' Meara kometu opravdu videt nebo ne. Velmi zajimava je i poznamka o tom, ze A.L.P.O. zdrzelo publikovani O' Mearovych kreseb planet, protoze jim prislo, ze takove veci nemuze v 9' refraktoru videt (slo hlavne o radialni paprsky v Saturnovych prstencich) a narazka na to, ze podobne se chovalo B.A.A. (to neni poprve, co jsem na to narazil).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
BigD
Příspěvky: 89
Registrován: 28. 07. 2010, 22:41

Re: Limitní magnituda dalekohledu

#37

Příspěvek od BigD »

Tuto aplikaci jsem uz kdysi videl. Po par letech zkusenosti se svym kukadlem muzu rict, ze to sedi. Zkontroloval jsem to za par roku zpatky podle denicku a pro prumernou oblohu to odpovida. Docela aplikace.
Ref. SW 120/600 s vyhříváním, EQ-5 s pohonem, Omegon 5mm LE, Baader Hyperion Zoom 8-24,Televue plossl 8mm, bino 8x50, bino 8x25; nikon d3200 :)
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Limitní magnituda dalekohledu

#38

Příspěvek od Alnitak »

Procitam tady toto téma a jedno zaroven pridam, dnes rano jsem pozoroval ze sve zahrady z Odolky refraktorem Meade 90mm s f 800mm Ngc 6781 v Labuti při zvetseni 40 a vsiml si dvojhvezdy, při pozornejsim pohledu jsem si vsiml i treti velmi slabe slozky konkretne jde o Es 25 oznaceni od Rewerend Espin, ale při zvetseni 114 při pouziti okularu 7mm Tele Vue DeLite jsem treti slozku vůbec nevidel, teda seeing byl celou noc dost spatny. Tak patrne to bude seeingem jinak okular jsem puzival na Newtonu 150/1200 kde kresli exceletne, a snadno porazil okular 7mm Sky Watcher Planetary v dosahu na nejslabších hvězdách a barevnem podani na Jupiteru, i pozadi je v tomto okularu tmavsi a rozliseni nejslabších viditelnych hvezd je o dost lepsi, bylo to videt i v detekci Saturnových mesicu, kdy jsem nektery mesic vůbec v 7mm Sky Watcheru nevidel a v DeLite byl patrny. Presto Sky Watcher kresli za mnohem nizsi cenu celkem hezky. Jinak jasnost te treti slozky je uvadena v Cambridge double star atlas jako 12 magnituda.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Limitní magnituda dalekohledu

#39

Příspěvek od nosuh »

Ahoj,
před nedávnem (posledním novu) jsem pozoroval M57 v Dobsonu 254/1200 a zakresloval jsem si slabé hvezdy v okolí prstynku. Zakres jsem pak porovnaval s tímto obrazkem z netu a zjistil, ze nejslabsi hvezda, kterou jsem zakreslil ma M=14.7. Zkousel jsem i centralni hvezdu, ale přes pomerne znacny jas vnitrku kruhu to nebylo mozne, vzhledem k tomu, jak se jevila ta 14.7..problikavala v podstate jen bocnim polhledem, ale byla tam zretelne. Porovnani s obrazkem bylo az po zakresu, nevedel jsem tedy vůbec, co mam hledat. Hvezdy 13.0 a 14.1 byly videt naprosto zretelne, hvezda 14.7 pouze bocnim pohledem. Ostatní hvezdy videt nebyly. Stridal jsem zvetseni, abych se ujistil, ze tam ta 14.7 opravdu je, coz se potvrdilo. Pouzite okuláry SW Planetary 6mm ( Z=200x) a Hyperion 5mm ( Z=240x).

Obrázek

Proto se ptám, pozoroval někdo nekdy M57 a jeji hvezdne okolí? Jaké hvězdy s jakou technikou byly pro vas dosazitelne? Prijde mi ta moje potvrzena 14.7m jako dost na 250mm Newton..

Nebo nehledal někdo ještě nějaká jiná hvězdná pole s podobnými magnitudami a mapkou? Díky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Limitní magnituda dalekohledu

#40

Příspěvek od MilAN »

ale není snad potřeba během 2 dnů dávat stejný příspěvek do 2vláken
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Limitní magnituda dalekohledu

#41

Příspěvek od nosuh »

Omlouvam se za to, ale prijde mi, ze sem se post hodi vic a nevim jak ho smaznout z vlakna o M57
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Limitní magnituda dalekohledu

#42

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Já jsem ze svého bydliště u Lyry vykoukal svou třístovkou zatím "jenom" taky hvězdu 14,7 MAG.
Asi nemám dost zkušeností, nebo nemám dost dobré podmínky...
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Limitní magnituda dalekohledu

#43

Příspěvek od Sasa3 »

nosuh píše:Ahoj,
před nedávnem (posledním novu) jsem pozoroval M57 v Dobsonu 254/1200 a zakresloval jsem si slabé hvezdy v okolí prstynku. Zakres jsem pak porovnaval s tímto obrazkem z netu a zjistil, ze nejslabsi hvezda, kterou jsem zakreslil ma M=14.7. Zkousel jsem i centralni hvezdu, ale přes pomerne znacny jas vnitrku kruhu to nebylo mozne, vzhledem k tomu, jak se jevila ta 14.7..problikavala v podstate jen bocnim polhledem, ale byla tam zretelne. Porovnani s obrazkem bylo az po zakresu, nevedel jsem tedy vůbec, co mam hledat. Hvezdy 13.0 a 14.1 byly videt naprosto zretelne, hvezda 14.7 pouze bocnim pohledem. Ostatní hvezdy videt nebyly. Stridal jsem zvetseni, abych se ujistil, ze tam ta 14.7 opravdu je, coz se potvrdilo. Pouzite okuláry SW Planetary 6mm ( Z=200x) a Hyperion 5mm ( Z=240x).

Obrázek

Proto se ptám, pozoroval někdo nekdy M57 a jeji hvezdne okolí? Jaké hvězdy s jakou technikou byly pro vas dosazitelne? Prijde mi ta moje potvrzena 14.7m jako dost na 250mm Newton..

Nebo nehledal někdo ještě nějaká jiná hvězdná pole s podobnými magnitudami a mapkou? Díky
Ja jsem byl na tom s N250/1600 stejne. Me zase prislo tech 14.7 malo, vzhledem k tomu, ze jsem byl schopen videt tu hvezdu 14.0 mag uz v 100mm refraktoru a to z nasi presvetlene mestske zahradky.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Limitní magnituda dalekohledu

#44

Příspěvek od nosuh »

Zajimavy srovnani by bylo i s téma refrakama, i když moc lidi s refra kolem 200mm asi tady nebude..coz by mohl byt ekvivalent N300-400, co se mag. tyce.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Limitní magnituda dalekohledu

#45

Příspěvek od MilAN »

Ten dosah je hlavně limitován tmavostí oblohy. A v dalekohledu se dá dosáhnout pouze větším zvětšením. Tohle dobře funguje u malých průměrů. u větších to je již problém, protože atmosféra nedovolí jít na taková zvětšení, která by tu oblohu ztmavila ( 1,5 - 2D. ) A tam se, dle mého názoru, jakýkoliv eventuelní drobný rozdíl mezi refraktory a zrcadly smaže.
Osobně jsem se s Newtonem D =400 mm nedostal přes 15,3 mag,. Při menším zvětšen bylo pozadí světlé a při větším se rozplizly hvězdy - v obou případech limitní magnituda padala.
P.S.: jen nevím, jak jsi přišel na to, že 200 mm refra by mohlo odpovídat 300-400mm Newtona. To je, dle mých zkušeností, úvaha mimo realitu. Navíc k tomu není žádný reálný (ani teoretický) důvod
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět