Polární ustavení EQ montáže

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2193
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Polární ustavení EQ montáže

#121

Příspěvek od juh »

Mám jeden dotaz
Otoron píše: ... PHD jede tak plynule a "vodo"rovne, ze odstupy od stredove linky grafu jsou max 20-30%.. - to jsem videl akorat tak na internetu :) ...
V PHD sa dá nastaviť rozsah y-ovej osi grafu v rozmedzí od ±16" tuším do ±1". Pre aký nastavený rozsah platí tých 20-30% ?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#122

Příspěvek od MilAN »

Nějak mi nedochází, proč by mělo jít PHD2 jinak při horším či lepším ustavení 'bavíme se, předpokládám o ustavení někde v tom velkém kruhu v polárním hledáčku !) Kdysi jsem zkoušel ( pokud si to dobře pamatuji) nastavit pól montáže přímo na Polárku ( to je odchylka sakra viditelná v polárním hledáčku). A v nejnepříznivější poloze na obloze dosáhla odchylka 100"/8 minut , to je potřebná změna 1"/5s. Navíc, ta odchylka v průběhu expozice jde jedním směrem. Hledal bych příčinu někde jinde než v ustavení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Polární ustavení EQ montáže

#123

Příspěvek od Bill »

Otoron píše:Pustim PHD a svete div se.. oficialne porvrzuji, ze neumim manualne najit a nastavit polarku :)
No a máš správně nastavený polární hledáček? Musíš ho nastavit tak, že když namíříš kříž na cokoliv - třeba na tu Polárku, tak při otáčení montáže musí být pořád na kříži. Je to bohužel jako s kolimátorem - skoro každý kolimátor se musí zkolimovat, aby k něčemu byl...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#124

Příspěvek od Otoron »

Pro: MilAN, Bill, juh
Samozremne jsem to svuj prispevek psal trochu nadnesene i kdyz pravdou je, ze mam za sebou pouze desitky ustaveni.
Bill píše:No a máš správně nastavený polární hledáček?
Polarni hledacek mam, alespon teda doufam "zkolimovany" spravne a tak jak si podotkl.
pouzil jsem jako "navod" mimo manual i treba tohle video Callibrating The Polar Finderscope
MilAN píše: Hledal bych příčinu někde jinde než v ustavení.
Hledat budu dal, to co jsem chtel ale rici je, ze po pouziti Polemaster se v PHD zmenily "trendlines" z rekneme hodne vyosenych na velmi male a temer soubezne s osou grafu.. Urcite by se to dalo doladit v PHD pomoci "Drift Align" i bez polemasteru.. nicmene s polemasterem jsem dosahlo prakticky ihned pomerne dobrych hodnot, ktere se budu i tak snazit ladit.. jak jsem uz podotkl, jsem amater, takze ucit se budu porad..
juh píše:Mám jeden dotaz
Otoron píše: ... PHD jede tak plynule a "vodo"rovne, ze odstupy od stredove linky grafu jsou max 20-30%.. - to jsem videl akorat tak na internetu :) ...
V PHD sa dá nastaviť rozsah y-ovej osi grafu v rozmedzí od ±16" tuším do ±1". Pre aký nastavený rozsah platí tých 20-30% ?
Muj popis se vztahoval na "standardni" konfiguraci PHD (vzhledem k tomu, ze jsem to nemenil) a to je
Arc-Second 1"-3" kde s polemasterem mi to ted jede kolem rekneme 10-50% vetsinou a odhadem kolem 30%
a pokud to zmenim na pixels 1-3 tak je situace jeste a to vyrazne lepsi kolem 10-20%, u pixelu ale asi i zalezi jak mam (toted jeste presne nevim) vybranou a zaostrenou guiding star..

Celkove jsem pouze chtel nekterym uzivatelum, kteri muzou bojovat se spravnym ustavenim nabidnou moji zkusenout s byt sice velmi drahym, ale dle meho nazoru plne funkcnim vyrobkem pro nas amatery a nebo pro ty, kteri si chteji trochu usnadnit zivot. ;)
If at first you don't succeed, lower your standards.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#125

Příspěvek od MilAN »

Jen taková otázka : když to tedy takhle pomocí Polemaster ustavíš, podíval jsi se do polárního hledáčku, kde je Polárka a jak daleko je od své značky ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#126

Příspěvek od Otoron »

MilAN píše:Jen taková otázka : když to tedy takhle pomocí Polemaster ustavíš, podíval jsi se do polárního hledáčku, kde je Polárka a jak daleko je od své značky ?
To je dobra otazka, ne tohle jsem neudelal, ale urcite to vyzkousim a dam vedet.
Vim jen, ze kdyz jsem to delal naopak, tak jsem musel na polemasteru posunout polarku asi o temer jednu otocku sroubu vertikalne a asi o pul otocky horizontalne.. podotykam, ze mam CG5-ADV a vlastne ani nevim, jestli je to hodne nebo malo, ale pripadalo mi to dost.
If at first you don't succeed, lower your standards.
Zdeněk Vojč
Příspěvky: 220
Registrován: 10. 12. 2015, 08:36
Bydliště: Staré Homole
Kontaktovat uživatele:

Polární ustavení EQ montáže

#127

Příspěvek od Zdeněk Vojč »

Zdravím vás,
montuji na původní sloup, kde byla LX200 vidlice, EQ8 montáž. Zakoupil jsem redukční plotnu, která obsahuje přesně závitové otvory pro EQ8 a otvory pro přišroubování na sloup.
Plotnu jsem našrouboval přímo na sloup vyrovnal do "dokonalé roviny".
Na plotnu jsem postavil EQ8 na které je bublinka. A ejhle, bublinka není uprostřed, ale trochu bokem, nicméně stále ve středovém kroužku.
Provedl jsem kontrolu vodováhou a ta ukazuje téméř dokonalou rovinu. Vodováhu jsem umisťoval na všechny možné
rovné plochy montáže, a ukazovala stejné výsledky.
Po dlouhém ověřování jsem usoudil, že lepší to nebude a že bublinka na montáži asi neukazuje příliž správně.
Otázka:
Přiložená vodováha (ne bublinka) ukazuje výchylku cca. 0.1 mm ve směru východ - západ. Je to probém ? Bude mít vliv na pointaci, sledování objektů ?
Díky moc
Zdeněk Vojč
Přílohy
montáž
montáž
eq8_1.jpg (609.04 KiB) Zobrazeno 4107 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#128

Příspěvek od MilAN »

Stejně se ale nevyhneš přesnému ustavení montáže v azimutu a výšce, takže na tomhle vůbec nezáleží ( i kdyby to bylo hodně a bylo to i okem vidět, tak to je jen kosmetická vada).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Zdeněk Vojč
Příspěvky: 220
Registrován: 10. 12. 2015, 08:36
Bydliště: Staré Homole
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#129

Příspěvek od Zdeněk Vojč »

Zdravím vás,
tak jsem udělal první snímky na EQ8.
Prosím mohli by jste se kouknout na přiložený snímek.
Hvězdy mají směrem od středu takový šišatý tvar, jen u středu jsou docela kulaté.
Čím to je ?
Ustavení montáže : polarmaster, následně nastavení na dvě hvězdy, polární nastavení v SynScan
pointace : Lacerta + 50x180mm point. dalekohled
primární dalekohled: Meade SCT 8" 2000mm
EOS 70D
snímek: složený v DSST 13x5 min IS1600, 13.6.2017 23:50 - 01:00
Děkuju
Zdenek Vojč
Přílohy
M94
M94
M94forum.jpg (87.74 KiB) Zobrazeno 3968 x
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Polární ustavení EQ montáže

#130

Příspěvek od FunTomas »

To je koma a s ustavením to nemá nič spoločné.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Polární ustavení EQ montáže

#131

Příspěvek od majklus »

Jen skromná poznámka: on vykazuje ten 8" při F10 takhle výraznou komu? Nebo tam byl reduktor?

Mě se šišoidy někdy dělaly i při nasazeném GPU korektoru ve správné vzdálenosti a zkoušením jsem zjistil, že to může způsobit i relativně malá nekolmost čipu. Při F4 stačilo když byl moc přitažený okulárový výtah - mám monorail a asi je jedna kolej málo. Ale dá se s tím žít, jen na to musí člověk myslet...

Ale pokud zkušenější říkají koma, nejspíš to tak bude.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#132

Příspěvek od MilAN »

majklus píše:Jen skromná poznámka: on vykazuje ten 8" při F10 takhle výraznou komu?
To je celkem typická koma kompaktního SCT ( stačí si najít spot diagramy pro SCT ). Ta je redukována až u systémů Celestron EDGE HD nebo Meade ACF
Naposledy upravil(a) MilAN dne 21. 06. 2017, 13:20, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Polární ustavení EQ montáže

#133

Příspěvek od majklus »

Aha, nevěděl jsem, jsem chytřejší, díky!
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Zdeněk Vojč
Příspěvky: 220
Registrován: 10. 12. 2015, 08:36
Bydliště: Staré Homole
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#134

Příspěvek od Zdeněk Vojč »

Zdravím vás,
ještě bych chtěl poprosit, zda by jste se koukli na tento obrázek.
1. Ty "půlměsíčky" ( označeno modrou šipkou) na většině slabších hvězd je koma ?
2. Ty oranžové stíny větších hvězd (označeno červenou šipkou), co to je za problém ?
Obrázek je výřez z fotky: Meade 200 SCT f/10, Canon 70D, 25x4min ISO1600, pointace Lacerta 70/500
Díky moc
Zdeněk Vojč
Přílohy
M27
M27
m27vyrez.jpg (368.07 KiB) Zobrazeno 3401 x
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#135

Příspěvek od MMys »

Ten dalekohled je totálně rozkolimovaný, a asi to je i nezaostřené. A ten reflex je zřejmě od korekční desky. Tím, že je to rozkolimované, tak se nepřekrývá s obrazem hvězdy.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět