Karkoschka

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Karkoschka

#46

Příspěvek od ok1in »

Dnes pořízeno v Práglu - Knihkupectví Kosmas za 239 zlatých. 160 stran, vydáno CPress Brno, 2 vydání, 2017... :mrgreen:
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Karkoschka

#47

Příspěvek od Shark »

ok1in píše:Dnes pořízeno v Práglu - Knihkupectví Kosmas za 239 zlatých. 160 stran, vydáno CPress Brno, 2 vydání, 2017... :mrgreen:
Ahoj
:arrow: podívej se na toto vlákno
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 51#p348451
a zkus porovnazt zda-li se vyskytují stejné chyby (nepřesnosti v řadkování)
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Karkoschka

#48

Příspěvek od ok1in »

Stalo se a doplnil jsem... :roll:
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1099
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Karkoschka

#49

Příspěvek od mike »

Při hledání, kde se dá koupit, jsem narazil na Kosmasovi na informaci, že 28.3. má vyjít 3. vydání. Omyl to asi nebude, zároveň nabízejí i 2. vydání z roku 2017.

(A ještě něco pro zasmání: na megaknihy.cz Karkoschku zařadili do kategorie Romány, povídky, novely.)
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Kartsy
Příspěvky: 16
Registrován: 15. 06. 2022, 20:29

Re: Karkoschka

#50

Příspěvek od Kartsy »

Zdravím, porovnával prosím někdo vydání 2017 a 2022? Dle informací vydavatele rozdíly nevidím :?
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1099
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Karkoschka

#51

Příspěvek od mike »

Přinejmenším některé chyby, o kterých se tu psalo, jsou určitě i ve vydání z roku 2022 (hlavně rozjeté řádky mezi levým a plavým sloupcem v popisu DSO), ale nemám tu starší, abych to mohl porovnat. Jetli ji někdo vezme na MHV, můžeme to porovnat tam, podle předpovědi to zatím vypadá, že času bude dost...
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Alamrob
Příspěvky: 176
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Karkoschka

#52

Příspěvek od Alamrob »

Mám obě vydání a v tom novém jsou všechny chyby, jako třeba ty posunuté řádky u popisu objektů, úplně stejné.
Kartsy
Příspěvky: 16
Registrován: 15. 06. 2022, 20:29

Re: Karkoschka

#53

Příspěvek od Kartsy »

Oficiální odpověď z vydavatelství Albatrosmedia:
"Kniha je po obsahové stránce totožná, reedice (pozdější vydání) je pouze s jinou cenou.
Dalibor Kumr, redaktor"
:mrgreen:
Alamrob
Příspěvky: 176
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Karkoschka

#54

Příspěvek od Alamrob »

Protože na obloze jsou mraky, tak místo koukání na hvězdy procházím literaturu, kterou jsem si nechal nadělit k Vánocům. Jednou z knížek je poslední (2022) německé vydání Karkoschky. Chci se zeptat, jak se Vám, kdo knihu taky máte, líbí. Kniha je celá předělaná. Je tisknutá barevně a barva je skutečně využitá všude, kde se dá. Fotografie objektů nejsou vzadu jako příloha, ale jsou přímo na stránkách, kde je jejich popis – většinou hned na vrchu levé stránky, popřípadě i na pravé stránce (kolem mapky oblohy). Na fotografiích, na kterých jsou vidět i hvězdy, jsou některé hvězdy (nejspíše ty, které jsou vidět pouhým okem, ale možná do nějaké hvězdné velikosti a možná i všechny(?), ještě jsem to pořádně neprostudoval) nahrazeny barevným kroužkem podle magnitudy a teploty (barvy) hvězdy. Nejsem si jistý, jestli je to užitečné, když to v podstatě pokazí tu fotografii 😊.

Pak u popisu deep sky objektů, který byl ve starém Karkoschkovi rozdělen do dvou tabulek – nejprve byla tabulka s údaji (poloha na mapce, magnituda, vzdálenost, typ objektu atd.) všech objektů a pod ní tabulka se slovním popisem toho, jak jsou objekty vidět v dalekohledu. Nyní jsou tyto tabulky spojené do jedné, kdy v prvním řádku u každého objektu jsou údaje z minulé horní tabulky a hned pod tím (druhý a další řádky) je slovní popis toho, jak je objekt vidět v dalekohledech. A vlevo u každého objektu je malá fotografie objektu! Údaje o objektech jsou opravené podle nejnovějších poznatků.

Změnilo se také označení, ve které roční době je vhodné objekty pozorovat. Teď není uvedená roční doba, ale jsou uvedeny dva měsíce – jeden, ve kterém objekt kulminuje ve 24 hodin (popř. ve 23 hodin) a druhý, ve kterém kulminuje ve 22 hodin (resp. ve 21 hodin).

Přibyly také dvě malé mapky na levé straně levé stránky. Na jedné je zobrazena větší oblast oblohy, na které je ukázán výřez, který je pak jako hlavní mapka na pravé stránce. A druhá malá mapka ukazuje vzdálenost hvězd od Země na třístupňové stupnici (velikost kotoučku značí vzdálenost od Země). Nevím, jak moc je toto užitečné.

Pak v tabulkách popisu hvězd, dvojhvězd a proměnlivých hvězd je využita barva nejen pro zobrazení každé hvězdy, ale také jako podklad pod popisem barevného indexu a spektrální třídy. U dvojhvězd je barva použita i ve sloupci s vyobrazením polohy a magnitudy složek dvojhvězdy. Hned je vidět barevný kontrast složek dojhvězdy. Potom je zbytečným sloupec, kde ve starším vydání byly dvě svislé, různě dlouhé čárky podle barvy složek dvojhvězdy. Tento sloupec už v tabulce není.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1099
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Karkoschka

#55

Příspěvek od mike »

Jak jsou na tom ty barvy v červeném světle? Červená (ale třeba i oranžová nebo žlutá) mívá tendenci prakticky zmizet.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
madcat
Příspěvky: 65
Registrován: 11. 04. 2002, 00:15
Bydliště: Šitbořice

Re: Karkoschka

#56

Příspěvek od madcat »

Já bych se právě trochu bál, že to přestane být použitelné jako polní atlas, právě proto, že červené, oranžové a žluté objekty prostě nebudou vidět. Mám asi to nejstarší u nás dostupné vydání - měkká vazba, vyd. Blesk Ostrava 1995, které je celé černobílé (kromě obálky), a pouze na úplně poslední vnitřní straně přebalu, kde já válcové zobrazení celé oblohy +70° až -30° s odkazy na jednotlivé podrobnější mapy, jsem právě narážel na to, že figury souhvězdí jsou červenou barvou, čímž pádem jsou pod červeným osvětlením prakticky neviditelné a dost znesnadňují orientaci na této přehledové mapě, krom těch pár nejznámějších figur typu Ori nebo CMa.

Mám pak i to novější vydání z r. 2017, Cpress Brno, v tvrdé vazbě, a jak to předělali na to jsem si jaksi nikdy pořádně nezvykl. Ty různé piktogramy a grafické symboly - třídy dvojhvězd, polohy objektu na stránce, nebo - a to jsem teď nad tím musel asi pět minut přemýšlet co to vlastně je - ty malinké teploměry zobrazující teplotu, potažmo spektrum hvězdy, to podle mě akorát zvyšuje míru chaosu v jinak krásných jednoduchých tabulkách :-) V podstatě používám téměř výlučně pouze to starší vydání.
triedr Celestron Skymaster 15 × 70, dobson Skywatcher 10" f4.7, okuláry Plossl 40 mm, 26 mm, 2" UWA 80° 30 mm, Orbinar SWA 70° 17 mm, UWA 66° 9 mm a 6 mm, barlow 2× Solomark
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Karkoschka

#57

Příspěvek od MilAN »

Mám to podobné. Ten původní je perfektní k dalekohledu. Čím více informací, nesloužící k pozorování ( vzdálenosti, barevné teploty,) a teď i barevná grafika a symboly, slouží více pro přípravu pozorování doma a sbírání informací. Pod červeným světlem z barev moc nezbyde, složité tabulky i texty pod slabým červeným světlem jsou pro oči velmi unavující. Skoro bych byl vždy radši, aby tam bylo velké a tučné písmo, abych nemusel moc zesilovat úroveň svícení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Alamrob
Příspěvky: 176
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Karkoschka

#58

Příspěvek od Alamrob »

S jednoduchostí se rozlučte :-). Oskenoval jsem jednu právě aktuální dvoustranu pro ilustraci. Už to skutečně není atlas k dalekohledu, ale příručka, kde je co nejvíce informací na co nejmenší ploše :-). A barva umožnila, aby těch informací mohlo být ještě více, než u černobílé starší verze knihy ;) .

Zkoušel jsem ve tmě posvítit červeným světlem na mapu. Rovnoběžky a poledníky (doufám, že to pojmenovávám správně) jsou červené, proto zmizí. Zmizí i žlutá silná čára vymezujcící hranice oblasti mapy, ale je vidět jako lesklý pruh. Zeslabí se trchu názvy souhvězdí a čáry mezi hvězdami, určující tvar souhvězdí. Takže člověk vidí hlavně to, co je černé, v podstatě čistý obraz oblohy s hvězdami se slabými názvy souhvězdí a slabými čarami označujícími souhvězdí.

V mapce se zdá, že je špatně oskenovaná, že bílé pozadí je špinavé. Ale není, to je záměr. Na mapce je barvami naznačena Mléčná dráha - žlutou tam kde září a modrou tam, kde je prach a Mléčná dráha je temná. To pod červeným světlem taky v podstatě zmizí. Když to srovnám s předchozími vydáními khihy, kde rovnoběžky a poledníky vůbec nejsou, tak pod červeným světlem je vidět to, co bylo vidět i předtím :-). Takže nakonec nebude tak zle. Jen je všechno o chloupek menší, i když kniha má o pár centimetrů větší formát.

Karkoschka101-01.jpg
Karkoschka101-01.jpg (551.7 KiB) Zobrazeno 815 x
Naposledy upravil(a) Alamrob dne 05. 01. 2023, 11:15, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Karkoschka

#59

Příspěvek od MilAN »

Škoda, tím se zase vracíme do doby někde před 30lety, kdy také chyběl jednoduchý průvodce k dalekohledu.A vše nenahradí programy v mobilu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1099
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Karkoschka

#60

Příspěvek od mike »

Díky za příklad. Když to porovnám se stranou E4 v mé verzi (2022), tak daní za dodatečné informace (hlavně fotky) je podle očekávání redukce map. Tady konkrétně jsou vyhledávací mapky nahoře a dole trochu oříznuté a úplně zmizela detailní mapka "Orionova meče". Ty barevné fotky se mi taky moc nelíbí, zvlášť s těmi dokreslenými hvězdami. Jedna z věcí, které se mi na Karkoschkovi libily, bylo právě to, že fotky byly černobílé a spíš starší, takže se přeci jen trochu víc blížily tomu, co je vidět v dalekohledu.

Možná by vůbec nejlepší bylo jít přesně opačnou cestou a rozdělit to na dvě samostatné knihy nebo aspoň dvě části jedné knihy. Jedna by byla pro přípravu v klidu a za světla, druhá jako příručka do terénu k dalekohledu. Tedy něco jako Interstellarum Deep Sky Atlas / Deep Sky Guide, jen nejít tak daleko a u mapek nechat nejnutnější základní informace.

Co bych ocenil, je výstižnější zápis období pozorovatelnosti a taky to, že jsou na hlavní mapce vyznačené obrysy oblastí zobrazených ve vyhledávacích. To mi vždycky trochu chybělo.

Oprava: teď vidím, že nechybí detailní mapka "Orionova meče", ale naopak klasická vyhledávací mapka, ze které je vyříznutá (a která zabírá oblast až k Orionovu pásu)
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Odpovědět