Bumbalka (Beskydy)

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Bumbalka (Beskydy)

#1

Příspěvek od biker.fm »

Vcera jsme byli poprve na Bumbalce. Dle mapy svetelneho znecisteni by se melo jednat o lepsi misto nez Grun na ktery jsme jezdili do vcerejska. Schvalne pisu v minulem case, jezdili. I kdyz prakticky neni ted astronomicka noc (tech "par minut" po pulnoci je hodne kratka doba), musim konstatovat ze se jedna o velmi dobre misto. Pro testovani se sesla technika jak pro foceni tak i pro vizual. PetrBxd a Howking fotili a pozorovalo se mym dobsonem 350/1750.

Misto - Bumbalka, pevny asfaltovy podklad, vyska 770 (skoda ze to neni vyse), okoli mista lemovane stromy a vyhled od cca 20stupnu.

Vysledky testovani:
vizual - M51 krasne videt ramena a most mezi obema galaxiemi, skoro jak na cb fotografii :-) a rasy (na ty jsme se divali az kolem 1:00) byly skvele a nikdy jsem je tak krasne a zretelne nevidel. Byly uz zretelne videt bez filtru a pri pouziti OIII, to se neda popsat, to se musi zazit :-) Potvrdili to vsichni co se taky divali. Prstynek v Lyre, parada,... . Kulovky jsem nezaradil do vizualniho testovani. Na Gruni jsem na podzim a ani na jare a i v zime, kdy nebyl snih, nikdy nevidel (dle vyjadreni i ostatnich co prijeli to same potvrdili) to co ze vcerejska na dnesek. Vice k testovani nebylo casoveho prostoru, uz se tesim na zari, rijen...
Foceni - PetrBxd fotil zrcadlovkou, dle jeho vyjadreni jednotive snimky byly lepsi nez ty z Grune. Howking si tam cvakal na tom svem ajfonu bambiliony kratkych snimku a cekam na jeho vyjadreni k celkovemu i dilcim snimkum v porovnani s puvodnim mistem. Fotil kometu, planety muze si cvakat z centra Ostravy. Na to neni treba Beskyd.
Cestou z Bumbalky byla naplanovana zastavka na Grun se podivat (je to prakticky po ceste, casovy rozdil cca 15minut od Bumbalky). Byl poznat zretelny rozdil pohledem pouhym okem, netreba dalekohledu. Kdyz to shrnu, neni astronomicka noc, nejaka vysoka ridka oblacnost a i presto bylo toho o hodne vice videt nez v tech nejlepsich podminkach co jsem zazil na Gruni.

Lepsi podminky snad uz jen na Sumave, Jizerky dle mapy svetelneho znecisteni srovnatelne s Grunem. Jeseniky by mely byt na tom stejne jak Bumbalka.

Neni to tak davno kdy se tady resily skleniky v Polsku. Nedavno jsem jel v noci smerem Cesky Tesin - > Frydek Mistek. Polaci stejnou uchylarnu postavili u Beskyd. Nastesti je to aspon na opacnem konci Beskyd nez kam jezdime pozorovat. Tolik svetla neni ani pres den jak to sviti do sirokeho okoli. Hnus. By me zajimalo kde jsou vsichni ti zabickari ekologove a ze s tim nic nedelaji. Vzdyt to pro zver musi byt...
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
petrbxd
Příspěvky: 118
Registrován: 26. 12. 2015, 12:19
Bydliště: Havířov
Věk: 60

Re: Bumbalka (Beskydy)

#2

Příspěvek od petrbxd »

Standova slova mohu jen potvrdit. Kilometrově i časově zhruba stejně náročné jako na Gruň. Byť se to zdá, že je to dál. Přistupová cesta o něco horší. Moc jsem toho nenafotil, ale i z toho mála je na snímcích znát, že pro astrofoto moc dobré místo. Vlhkost byla vysoká, je to v lese, kolem půl 3 teplota 6 stupňů, optika se kupodivu orosit nestačila.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Bumbalka (Beskydy)

#3

Příspěvek od ladis »

Pěkné, pěkné. Ale chtělo by to objektivně změřit SQM-L (W) přístroji (zenit a 60st vyska pro "L" verzi). Jinak osobně preferuji výhled po celém horizontu, nemam rád moc zastínění stromy apod.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Bumbalka (Beskydy)

#4

Příspěvek od biker.fm »

SQMko nemam. Puvodne jsem si ho chtel koupit. Kdyz jsem zjistil kolim stoji, nasel jsem schema zapojeni s tim ze si ho udelam. Nakoupil jsem soucastky s tim ze ho pres nejaky ten vikend zbastlim. Soucastky mi lezi v supliku ne nejaky ten tyden ale nejake ty mesice. Konecne je ta "spravna motivace" suplik otevrit... Az to zbastlim, krabicku zapnu a napisu co se mi zobrazily za udaje.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Bumbalka (Beskydy)

#5

Příspěvek od ladis »

Jak zajistíš kalibraci? SQM jsou kalibrované... I když i tak se liší, třeba moje je ze všech známých L nejpesimističtější. Při společných pozorováních mám vždy nižší hodnoty, někdy až o desetinu magnitudy... Nejlepší je měřit vždy jedním a tím samých měřákem. Pak lze porovnávat, dělat statistiky, sledovat vývoj LP...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Bumbalka (Beskydy)

#6

Příspěvek od biker.fm »

Dival jsem se na ruzne projekty SQM a o kalibraci tam toho moc nepsali. Az to budu mit hotove, poprosim majitele at svoje merice vezmou treba na MHV a tam pak porovnam jak co meri. To uz jsme ale ted mimo tema tohoto vlakna.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Bumbalka (Beskydy)

#7

Příspěvek od Howking »

Taky se můžeme pochlubit pozorováním dvou iridii (asi) cca hodinu po sobě.
Nebyl to asi meteor ale nějaká družice - viděli jsme to včera 2x po cca hodině opakovaně. jasnost jako by někdo rozsvítil 10m od nás ledku mobilu. Fakt si netroufám odhadnout snad -14m zasvítilo to po dráze cca 10° plynule se rozsvítilo a plynule pohaslo a pak bylo vidět, jak to dál pokračuje stejným tempem jako družice cca 4m (magnitudy ne metry :-D). viděli jsem to 4 lidi. První mě pro tu pomalost pohybu napadl stacionární bolid, ale svítilo to dlouho na bolid, cca 5s. Letělo to z jihu na sever téměř zenitem.
(a ve fotkách mobilem mám snímek komety Johnson - a co se týče tmy - poprvé na snímcích nešel rozpoznat kruh zorného pole okuláru - ten byl vidět i ze Švarné)
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Bumbalka (Beskydy)

#8

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Pošlete mi někdo souřadnice toho místa, zatím jen tuším, kde by to mohlo být.
Jak zlé to bylo s rosením?
Je tam I/35, byl znát provoz?
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Bumbalka (Beskydy)

#9

Příspěvek od Howking »

pano.jpg
Pravé tláčo myší na obrázek -> zobrazit obrázek a máte to ve velkém rozlišení.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Bumbalka (Beskydy)

#10

Příspěvek od Howking »

Snímek obrazovky.png
A tady ty záblesky. Iridium. Byli jsme pro oba téměř v epicentru. -8m
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Bumbalka (Beskydy)

#11

Příspěvek od biker.fm »

Howking píše:Taky se můžeme pochlubit pozorováním dvou iridii (asi) cca hodinu po sobě.
Nebyl to asi meteor ale nějaká družice - viděli jsme to včera 2x po cca hodině opakovaně. jasnost jako by někdo rozsvítil 10m od nás ledku mobilu.
Ty "zablesky", to byla parada. To se neda popsat, to se musi zazit :-D
Naposledy upravil(a) biker.fm dne 29. 05. 2017, 17:57, celkem upraveno 2 x.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Bumbalka (Beskydy)

#12

Příspěvek od biker.fm »

Tomáš Grygarčík píše:Jak zlé to bylo s rosením?
Je tam I/35, byl znát provoz?
Vlhkost nejaka byla, nemusel jsem ale zapinat vyhrivani.
I/35 je utopena v lesich a stromy dokazou dobre odfiltrovat pripadne svetla z aut, takze v pohode.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Bumbalka (Beskydy)

#13

Příspěvek od Howking »

Dneska to vypadá na poslední šanci užít si tmy na další dva měsíce. Aspoň jedné hodiny tmy. Měsíc zapadne o půlnoci a do jedné bude astronomická tma. Pak už to bude pasé až skoro do Srpna. Vlastně díky Měsíci až do půlky srpna žádná tma. Kdo jde dnes? ;-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Bumbalka (Beskydy)

#14

Příspěvek od MilAN »

Proč tu s tím strašíš ? Obdobný okamžik jako dnes tu bude v opačném provedení už 17. července a Měsíc bude po poslední čtvrti. Takže v pohodě celý konec července
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Bumbalka (Beskydy)

#15

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:Proč tu s tím strašíš ? Obdobný okamžik jako dnes tu bude v opačném provedení už 17. července a Měsíc bude po poslední čtvrti. Takže v pohodě celý konec července
- jen se je snažím donutit zvednout zadek a ty mi to kazíš :D
Odpovědět