PHD guiding-problém s pointací

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD guiding-problém s pointací

#106

Příspěvek od MayJ »

Tak jsem zkusil změnit nastavení, u DEC sem teda nechal min movement 0,5 a jinak jsem snížil hodnoty a tady je výsledek, druhé foto je i s 1 s expozicí kamery...
Přílohy
Screenshot_2017-05-09-23-51-17.jpeg
Screenshot_2017-05-09-23-51-17.jpeg (722.59 KiB) Zobrazeno 4220 x
Screenshot_2017-05-09-23-45-39.jpeg
Screenshot_2017-05-09-23-45-39.jpeg (679.71 KiB) Zobrazeno 4220 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD guiding-problém s pointací

#107

Příspěvek od MilAN »

Ta 1s expozice je dobrá ( v pořadí obrázku první). Ještě bych zkusil zrušit v RA úplně hysterezi a nastavit min.pohyb na 0 nebo 0,05. A zkus vybrat slabší hvězdu,která bude mít jednoduchý symetrický profil
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD guiding-problém s pointací

#108

Příspěvek od Bill »

Já bych jenom snížil lehce min. m. tak na 0.15 - 0.1 a nechal to nějakou dobu běžet.

Někdy se pointace po nějaké době zklidní trošku i sama. Sleduj Ra Osc - nemělo by to moc stoupnout, to už by pak přejíždělo. Samozřejmě hlavní parameter je minimální RMS Error

Ono já používám různé hodnoty podle aktuálního seeingu, takže nějaké úplně univerzální nastavení asi stejně neexistuje. Aspoň pro relativně málo přesné montáže typu EQ6 ap.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD guiding-problém s pointací

#109

Příspěvek od MayJ »

Super díky Vám za rady;-) zkusím to ještě poštelovat,ta RA litá hodně sem tam. Sem rád že se mi uklidnila ta DEC...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD guiding-problém s pointací

#110

Příspěvek od MilAN »

Ten rozdíl mezi expozicí 2s a 1s je natolik výrazný, že je jasné, že jakékoliv umělé "brždění" zásahů do RA změn je kontraproduktivní.Takže určitě odstranit ten vysoký limit pro minimální pohyb a zrušit nesmysl hystereze. Tyhle montáže nemají žádný chod, kde by se to mělo nějak uplatnit
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD guiding-problém s pointací

#111

Příspěvek od MayJ »

Takže jsem dal na rady zkušenějších kolegů a toto je výsledek+single snímek. Snad toto pomůže i ostatním a pánům každopádně moc děkuji.
PS: dnes mi trochu ujizdela DEC ale to byla asi moje chyba(vyvážení, ustavení) a proto u DEC min.mo 60.
Přílohy
Screenshot_2017-05-10-22-43-09.jpeg
Screenshot_2017-05-10-22-43-09.jpeg (771.56 KiB) Zobrazeno 4141 x
Screenshot_2017-05-10-22-46-37.jpeg
Screenshot_2017-05-10-22-46-37.jpeg (626.17 KiB) Zobrazeno 4141 x
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD guiding-problém s pointací

#112

Příspěvek od Bill »

Nastavení je asi OK, RaOsc okolo 0.4 je ideál. Ale já mám RMS error poloviční. Mám sice místo koleček řemínky - ale takový rozdíl se mi nezdá.

Jak vyvažuješ Ra osu? Musíš ji přesně vyvážit a pak nepatrně (naprosto nepatrně) rozvážit proti pohybu. Musí to být neznatelné - jenom kousek posuň závaží... Rozhodně by to nemělo být tak, aby se to samo překlápělo...

Dokud je chyba Ra výrazně větší než Dec, tak je ještě prostor na zlepšení. I na snímku se mi zdají malé hvězdy trošku oválné.

=================
Edit - ty máš vlastně EQ5, já jsem myslel HEQ5 nebo EQ6, to pak asi bude montáží...
Pokud je snímek z newtonu 1000mm na EQ5 tak je to asi výborný výsledek.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD guiding-problém s pointací

#113

Příspěvek od MayJ »

Je Teda fakt že RA osu asi nemám úplně dobře vyváženou.zjistil jsem to včera,tím že mám na dalekohledu pointacni SW 80/400 a závaží mám úplně na konci tak se mi to stejně stačí na stranu dalekohledu.jedine tam dát ještě nějaké menší závaží...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD guiding-problém s pointací

#114

Příspěvek od Bill »

To určitě vyřeš - určitě to nemůže by rozvážené ve směru pohybu, po přeložení by mohl být problém.

Možná je i ten pointer zbytečně těžký, asi by stačil upravený hledáček...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: PHD guiding-problém s pointací

#115

Příspěvek od MayJ »

Taky jsem o tom přemýšlel.na hledáček SW prodávají nějakou redukci aby se něj dala dát kamera.jeste otázka mimo téma dá se ten "malokuk" použít na připojení Canonu?budou z toho nějaké slušné fotky?
Uživatelský avatar
AntonPike
Příspěvky: 226
Registrován: 10. 08. 2015, 08:28
Bydliště: Bolatice
Věk: 39

Re: PHD guiding-problém s pointací

#116

Příspěvek od AntonPike »

Zdravím,
mohl by mi, prosím, někdo poradit, jak nastavit PHD2 pro chod CG-4 + Dual-axis motorkem (ma ST4 port) pointovanou SW 9x50 hledáčkem a ASI120mc.
Už asi 14 dní se snažím tohle rozchodit, ale nevím, co a jak přesně nastavit a problém je i s kalibrací.
RA osa je v pohodě, zkalibruje se bez problému, ale DEC je úplně špatná. Buď mi při nájezdu hodí hned star lost, i když se nic nestalo, hvězda je tam kde má být a montáž normálně jede nebo po najetí na kalibraci mně po pár krocích montáž jakoby "přeskočí", pohon se "zablokuje" a začne ujíždět North směrem a musím ho vypnout/zapnout. Občas po přeskočení jen hvězda uletí mimo = star lost a pohon zase normálně jede (ale kalibrce se nedokončí).
Nějakým zázrakem se mi podařilo kalibraci jednou dokončit (byla žlutě napsaná) a když jsem pak začal pointovat, fungovalo vše správně (180s snímky s EF200 a 550D byli ok, bez pointace mělo smysl max 45s).

Bohužel, po tomto dni, kdy mi to nějak jelo, jsem to chtěl ještě zlepšit (hlavně kalibraci) takže jsem se díval, jak si mám nastavit PHD guiding a zjistil jsem, že mám špatně nastavené parametry (ohnisko 700 místo 200 co má hledáček, rychlost pointace špatně), takže jsem vše přenastavil, jak by to mělo být, ale to byla konečná. Teď už se mi nepodařilo udělat kalibraci DEC osy ani jednou (koukal jsem i na převody uvnitř a všechno vypadá v pořádku, ještě se teď chystám vyměnit mazivo, protože mi připadá, že je ho tam dost málo) a jediná možnost, jak pointovat, je požít data z té "podařené" kalibrace, ale funguje to tak, že 5x ne a 1x ano.

Vím, že je to stará a podle většiny lidí nepoužitelná montáž na astrofoto, nicméně na zahraničních fórech jsem našel dost případu, kdy jim to funguje.
Pokud se mi nějak podaří přijít na příčinu toho přeskakování DEC po par krocích, tak stejně vidím problém i s nastavení PHD2 a tam by mi snad mohl někdo dát pár rad, co je tam defaultně špatně a měl bych to změnit.

Děkuji
AZ-GTi
SW ED72
-------------
EOS600D
Asi120mc-s
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: PHD guiding-problém s pointací

#117

Příspěvek od Bill »

Tak to je asi primárně mechanický problém.

Na rozdíl od RA, která musí být (opravdu) nepatrně rozvážena proti pohybu, tak DEC musí být buď úplně přesně vyvážena, aby se nikdy sama neměla tendenci hýbat, nebo naopak - totálně rozvážená tak, aby vždy vůle byly vymezeny jedním směrem (i za cenu, že by jsi někam něco přidal - klidně i nějakou gumu nebo péro).

Musíš si zvolit to, co je s tvou montáží a vybavením reálnější...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD guiding-problém s pointací

#118

Příspěvek od MilAN »

Jde o to , co míníš pod tím "přeskakuje" . Jak reaguje pohyb v DEC při ovládání tlačítky ovladače při změně směru ? Je velká prodleva, než se dalekohled opravdu pohne ? Jsou nějaké zvuky z montáže - z převodů ? Jak je vyvážený dalekohled pro deklinaci ?
Při nastavování PHD nepoužívej žádné "sofistikované " funkce hysterezní křivky a podobně, tyhle montáže nejsou švácarské hodinky, které by chodily přesně a rovnoměrně, tady nefungují prediktivní funkce. Když jsem kdysi hodně laboroval s nastavením PHD, tak mi přišlo, že se toho ze standardního nastavení nedá moc zlepšit ( agresivita 70-80% , min. pohyb 0,05 - 0,1 ) a expozici vyzkoušet někde v rozsahu 1-3s.
S mazivem bych se moc nezabýval, pokud jsi s tím nic nedělal nebo to nezamrzá. To spíš bude potřeba nastavit vůli ve šnekovém převodu v DEC, pokud je velké a ten pohyb při zatlačení na dalekohled nahoru/dolů je velký
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
AntonPike
Příspěvky: 226
Registrován: 10. 08. 2015, 08:28
Bydliště: Bolatice
Věk: 39

Re: PHD guiding-problém s pointací

#119

Příspěvek od AntonPike »

Pokud mam nastavenou rychlost na 16x, prodleva neni zadna a pohon se rozjede prakticky hned, kdyz zmacknu tlacitko. Pokud dam 2x nebo 0,5x, tak je tam prodleva nez pohon zabere (je mensi, pokud dam velkou vuli v DEC ose), nicmene po cca 5-10s, kdyz uz pohon jede to v montazi jakoby "cukne" a osa poskoci coz zpusobi star lost a konec kalibrace.
Jedine, co jsem zatim nezousel je to, pokud to dela i kdyz neni montaz zatizena (vzdycky jsem to zkousel s nasazenou zrcadlovkou + pointerem (vaha mozna 2kg).
Taky jsem se zatim nikde nedocetl, jestli pri serizovani vule v DEC ose je serizovaci sroub jenom ten malinkatej imbus uprosred nebo na serizeni maji vliv i ty dva vetsi po stranach (ktere si myslim, ze jsou jen jistici).
AZ-GTi
SW ED72
-------------
EOS600D
Asi120mc-s
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PHD guiding-problém s pointací

#120

Příspěvek od MilAN »

AntonPike píše:. Pokud dam 2x nebo 0,5x, tak je tam prodleva nez pohon zabere (je mensi, pokud dam velkou vuli v DEC ose), nicmene po cca 5-10s, kdyz uz pohon jede to v montazi jakoby "cukne" a osa poskoci .
Netuším, co myslíš " pokud dám velkou vůli v ose DEC " - kde co nastavuješ ? Ta vůle ale nazáleží přeci na rychlosti pohonu - jen při pomalé rychlosti to trvá déle. No a při pointaci se stejně nastavuje rychlost v úrovni 0,5 - 1x siderická.
Tohle je jasně nějaký mechanický problém v pohonu/ pohybu deklinační osy. ( vůle, tuhost pohybu, přetažení upnutí ...). Je to nutné vyřešit nejprve bez jakéhokoliv zatížení. Váha dalekohledů, pokud je přiměřená té montáži, s tím už nic neudělá, jen je dobré dbát na podélné vyvážení montáže, respektivě jejím přiměřeném rozvážení. Je potřeb zjistit, co vlastně "přeskakuje" a tam to také seřídit ( ozubený převod na šnek ? )
Než se pustíš do nějakého mechanického seřizování a nastavování, projdi si nějaké obrázky demontáží těchto montáží - ona ta řešení u různých montáží si jsou dost podobná a je potřeba pochopit, co a jak dělat nebo naopak nedělat. ( třeba tady je to pro CG5) : http://www.webalice.it/michail.xintaris ... 20eng.html
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět