ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#61

Příspěvek od Cztwerec »

Co by mohl s kamerou udělat ten "termo šok"? Prasknutí čipu, sklíčka? Přemýšlím totiž jestli něco podobného na to postupné schlazení má i SIPS.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#62

Příspěvek od MMys »

Má to i SIPS i MaxIm DL.
Nejde ani tak o sklíčko jako o vlastní křemíkový senzor.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#63

Příspěvek od Cztwerec »

Počkej Martine, SIPS má něco na (teď jsem v předchozím příspěvku napsal blbost) postupný přechod teploty z chlazení, na teplotu okolí tak, aby to nebylo jak píšou předchozí tazatelé příliš skokové? Ten křemíkový čip se tedy jinak může zdeformovat?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#64

Příspěvek od Bill »

Cztwerec píše:zdeformovat
No ono je to trošku eufemismus - on docela obyčejně prakne vejpůl :lol:

Ale i to je deformace...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#65

Příspěvek od Cztwerec »

Aha, tak to jo :D, stalo se to někdy někomu tady? Jediné co jsem zahlídnul prasklé krycí sklíčko. Tím to nechci zlehčovat...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#66

Příspěvek od Bill »

Chceš to zkoušet?

Mi (pravděpodobně) křupnul čip usměrňovací diody v alternátoru, když jsem v -20 st. zapnul rozmražování všeho, dálková světla + mlhovky...
Od té doby už všechno zapínám postupně, ať je rychlost ohřevu nižší.

A ta plocha je pidi vůči čipu snímače...

Opravdu nebezpečné je podle mne při plném výkonu chlazení vypnout 12V, které vypne i ventilátor a teplo z "teplé" strany paltiéru se začne tlačit na studenou stranu... Hlavně u dvoustupňového chlazení ta tepelná kapacita může být dost vysoká.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#67

Příspěvek od Cztwerec »

Jak říkám já to nechci zlehčovat, ale docela rád bych viděl případ prasklého čipu na základě toho teplotního šoku. Věřím, že to asi nebude to pravé ořechové. Proč ten postupný přechod teploty některé programy nemají?

https://www.cloudynights.com/topic/3954 ... -ccd-chip/

Jediné co jsem našel je tohle. Ale i sám Atik na dotaz uznal, že je to ojedinělý příklad? A pokud se nepletu vyznělo to v té diskuzi tak, že je to spíše příliš nízkou teplotou než rychlým přechodem na teplotu o dost vyšší?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#68

Příspěvek od MilAN »

že praskne čip, toho bych se určitě neobával. Křemen snese podstatně víc a daleko větší tepelné šoky, než tady těch pár desítek stupňů. Čeho bych se obával, je toho, co je na něm naneseno a nějakého narušení struktury.
.............
P.S.: Tyhle příběhy na CN, které nemají ani začátek ani konec jsou v tomhle případě k ničenu.Jediné, co se nakonec dozvíme je , že je prasklé krycí sklo. Jak a proč, a co to mělo dál za následek už ne .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#69

Příspěvek od Bill »

No známý kdysi dělal teplotní cykly elektroniky pro automobilový průmysl - praskaly mu i čipy výkonových tranzistorů...

Ale to může být tím, že výkonový čip musí být pevně spojen s chladičem - zda se to může stát i u CCD to už si nejsem jistý.

Každopádně když jsem dělal nějaké pokusy s peltiéry, tak mě zaskočilo, jak vysoká je jeho teplotní vodivost a jak rychle se teplo po vypnutí "přesune" z teplé strany na studenou...

Já bych určitě chlazení najednou nevypínal - pokud to SW nepodporuje, určitě můžeme zadat vyšší teplotu ručně...
M:736 750 113
Kyblik
Příspěvky: 361
Registrován: 05. 12. 2013, 15:07

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#70

Příspěvek od Kyblik »

noooo, doslechl-docetl jsem se, ze rychlym zmrazenim cipu s bayer maskou a naslednym ohratim (je v tom know how vyrobce) se da matrice pomerne lehce mechanicky odstranit, tim bych potvril to o cem psal Milan, ja tedy osobne nikdy funkci postupneho oteplovani nepouzival a nikdy mi zadny cip v kamere nepraskl ci co, fakt je ten, ze jsem v te dobe o teto funkci ani nevedel :-)
Uživatelský avatar
Jindra75
Příspěvky: 33
Registrován: 20. 04. 2013, 16:49
Bydliště: Kladruby

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#71

Příspěvek od Jindra75 »

... přesně tak - APT má Warming Aid a funguje tak jak má. Také mám natvrdo zapnutý ventilátor, aby z chladiče odebíral co nejvíce tepla.

P.S. ASInku jsem pořídil v lednu (uvrtal mě do ní František v hospodě na podzimním MHV) a zatím naprostá spokojenost i když jsem fotil pouze dvě noci v Ha :D
Email: jindrich(*)otcenasek(a)seznam(*)cz, Newton 800mm/f4, Scopos ED66/400mm , monáž EQ6, ASI1600 MM-C / EOS40D modif., Lacerta, APT, Pixi,...
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#72

Příspěvek od Dansemacabre »

Porůznu jsem se dočetl, že prý LRGB filtrová sada dodávaná ke kameře v setu není příliš parfokální, mohl by to prosím někdo z majitelů potvrdit nebo vyvrátit? Případně poreferovat, jaké kvality jsou přiložené 7nm narrowband filtry?
Zvažuji, že bych výhledově pořídil celý cenově výhodný set kamera+kolo+LGBR+Ha SII OIII, jenže kdyby ty filtry měly být nějak výrazněji horší a bylo nutné mezi nimi přeostřovat, asi bych radši sehnal jen samotnou kameru a pak filtry zvlášť. Pro f/5,6 refrák by 1,25" set měl stačit, ale je otázka, na kolik bude použitelný i napříkald s fotoobjektivy - nezkoušel jste to náhodou někdo? (jestli pak pro budoucí focení s 200/2,8 nejít rovnou do 31mm filtrů?)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#73

Příspěvek od Dansemacabre »

Tady se hned dva uživatelé vyjadřují, že 1,25 filtry jsou s vinětací v pohodě i na f/2,8 - https://www.cloudynights.com/topic/5598 ... h-filters/ - zajímavý... podle toho by měly 31mm být v pohodě na všem, jenže zas tady píšete, že na newtonu vinětují. Chová se co do vinětace f/3 newton jinak než f/3 objektiv?
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#74

Příspěvek od MilAN »

Chová se to stejně. Jen Newton + komakorektor většinou dost vinětují. Za to ale nemůže ani kamera , ani filtry. Mě Newton 1:4,5 s Parcorrem ( starší typ-púvodní Paracor) vinětují rohy podobně velkého čipu přes 8% . Tady, pokud budou filtry v objímce, tak při světelnosti 1:3 už budou vinětovat rohy také. Sice těsně, ale zase na tvrdo. Pokud uvažuješ v budoucnu světenost 2,8, dal bych tam 31 mm filtry. Na 3,5 bych dal klidně 1 1/4", maximálně půjde pár pixelů v rozích pryč. Ale na druhou stranu, foto objektivy vinětují daleko více - na svém formátu běžně více jak 30%
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Nová ASI 1600 MC, MC-C, MM ,MM-C

#75

Příspěvek od Dansemacabre »

Díky. Úzkopásmové filtry 1,25" v objímce a 31mm bez objímky naštěstí stojí pro případný budoucí upgrade ze 7nm ZWO seťáků na 5nm Astrodony úplně stejně, takže není důvod proč nejít rovnou do toho 31mm setu. Kdyby byla nutnost jít do 36mm, bude to s cenou upgradu už horší...

Ještě je tu ta parfokálnost. Baadery i Astrodony prý parfokální jsou, ZWO set se údajně musí přeostřovat i mezi červenou i modrou, stejně tak mezi jednotlivými filtry v úzkopásmu. Je to pravda?
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Odpovědět