Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
martas82
Příspěvky: 9
Registrován: 04. 03. 2017, 15:22

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2566

Příspěvek od martas82 »

suchaci diky za radu, trochu jsem procital forum a uz mi to taky doslo, urcite poridim radsi dobsona, dik moc a preju vsem krasnou oblohu :)
k3nNy
Příspěvky: 3
Registrován: 27. 02. 2017, 20:59
Bydliště: Hranice
Věk: 33

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2567

Příspěvek od k3nNy »

Ahoj, chci si koupit svůj první dalekohled. Něco co můžu bez problému přenášet, ale něco v tom i uvidím a neutratím majlant, protože co když to pak z časových i jiných důvodů vytáhnu 2x do roka. Už to tady i jinde pročítám delší dobu a dospěl jsem k názoru, že by pro mě mohl být dobrý SW 130/650 HERITAGE Dobson klidně z druhé ruky a časem, když mě to pořádně chytne....tak se uvidi ;)
Ale teď jsem narazil na bazarovej Celestron N 130/650 Astromaster EQ (+CELESTRON AstroMaster KIT) za 5k (cca stejně jak novej Heritage), ano je těžší, ano není to (pro nováčky doporučovaný Dobson), ale je to "stejný" 130/650 a není k tomu potřeba žádný stoleček jako k Dobsonu. A navíc obsahuje převratnou čočku, což považuju za plus, možnost se kouknout i po zemi. Co jsem zjistil tak Montáž EQ-2 není asi úplně nejstabilnější, ale fotit se nechystám, tak bych s ní nějakou dobu vydržel, nebo ? A podle přítelkyně bude v neaktivní času vypadat v obýváku líp :D
Tak co myslíte, vím, že takových "polodotazů" je tady hromada a že se rozhodnout musím sám, ale ve svém okolí nemám s kým se o tom pobavit, tak bych poprosil o pár názorů aspoň tady.
A třeba mě ještě upozorníte na něco na co jsem vůbec nepomyslel.
Díky moc!
SW Dobson 200/1200
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2568

Příspěvek od Ewers »

k3nNY - nic ve zlém, ale už tady máš druhý podobný dotaz a už na ten první Ti bylo odpovězeno. Jestli chceš mít hezkou dekoraci v obýváku, klidně toho Celestrona kup, ale jestli chceš pozorovat, tak si kup dobsona. Ale v první řadě si o tom něco přečti. Tady na fóru jsou toho jsou stovky příspěvků.
Uživatelský avatar
Suchac
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 06. 2016, 12:00

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2569

Příspěvek od Suchac »

Ewers píše:k3nNY - nic ve zlém, ale už tady máš druhý podobný dotaz a už na ten první Ti bylo odpovězeno. Jestli chceš mít hezkou dekoraci v obýváku, klidně toho Celestrona kup, ale jestli chceš pozorovat, tak si kup dobsona. Ale v první řadě si o tom něco přečti. Tady na fóru jsou toho jsou stovky příspěvků.
Máš s daným typem osobní zkušenosti, nebo jen opakuješ, co jsi si někde přečetl?
U toho Astromasteru N130/650 vychází jeho nestabilita pouze od chatrné trojnožky, kterou můžeš nahradit něčím solidnějším (viz https://drive.google.com/drive/folders/ ... 09qd19nZ2c). Samotná hlava je pro lehký tubus dostatečně pevná a pro vizuál naprosto vyhovující. Navíc oproti dobsonu si pootočením tubusu vždy nastavíš okulár do pohodlné polohy pro stojícího pozorovatele, což u dobsonu možné není. No a nemusím snad dodávat další výhodu - pozorovaný objekt potom už sleduješ prostým otáčením jednoho posuvu, navíc můžeš dokoupit i hodinový strojek.
Podle mě se jedná o dobrou volbu pro začátečníka, mluvím z vlastní zkušenosti.
Ovšem průměr zrcadla je už debata jiná. Ale pokud ho to chytne, za rok si koupí větší instrument. Pokud ne, pošle ho dál do světa.
Celestron Astromaster N130/650 EQ, red dot sight, "diy" ocelový sloupek
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2570

Příspěvek od 4Brunco »

k3nNy píše:.... A navíc obsahuje převratnou čočku, což považuju za plus, možnost se kouknout i po zemi. Co jsem zjistil tak Montáž EQ-2 není asi úplně nejstabilnější, ale fotit se nechystám, tak bych s ní nějakou dobu vydržel, nebo ? A podle přítelkyně bude v neaktivní času vypadat v obýváku líp :D
Tak co myslíte, vím, že takových "polodotazů" je tady hromada a že se rozhodnout musím sám, ale ve svém okolí nemám s kým se o tom pobavit, tak bych poprosil o pár názorů aspoň tady.
A třeba mě ještě upozorníte na něco na co jsem vůbec nepomyslel.
Díky moc!

Ahoj ta prevratna cocka je smejd, ma to v sebe 2 miniaturne hranoly a sirku pola asi 35* (fakt klucova dierka), proste nepouzitelna harburda.
Ta motaz sa zo sebazaprenim da pouzivat a doplneni o hodinovy stroj aj napriklad fotit mliecnu drahu v kratkom ohnisku. Ale oproti dobsonu je ten komfort ovela horsi, a ovela viac nervou budes mat s tou montazou, najdenie objektu ti bude trvat dlhsie, pri ostreni sa ti to bude klepat. O vetre ani nehovorim. Inak ten stolny dobsnik vyzera v obyvaku tiez dobre, ale treba ratat stym ze ho treba na nieco postavit, alebo si sadnut na karimatku. Ale pokial mas 5k, chod do vacsieho priemeru, taka 150ka dobson je zas niekde inde a je to uz seriony istrument.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2571

Příspěvek od Ewers »

SUCHAC - já jsem reagoval na celý komplet, tak jak o tom psal. Samotný dalekohled není špatný pro začátečníka, ale ten stativ je. Mimo naprosté bezvětří je pozorování s touto sestavou docela trápení. A zkušenost právě mám. Pokud by něco dokupoval místo toho stativu, jsou to další peníze navíc a za tu cenu už má 200/1000 v pohodě. A uznej sám, že to je velký rozdíl v tom, co s ním uvidí. V neposlední řadě pokud by ho to nechytlo, dobsona prodá daleko líp a v podstatě za stejné peníze jako ho koupil.
Deeper
Příspěvky: 6
Registrován: 17. 03. 2017, 07:09
Bydliště: Přerov
Věk: 49

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2572

Příspěvek od Deeper »

Dobrý den,
chtěl bych požádat o radu jaký pořídit dalekohled na pozorování spíše Měsíce. Chci pozorovat sám, ale i se svými syny 10 a 12 let. Měsíc je vděčnější
pro menší děti ovšem já si říkám, aby mě pak nemrzelo, že jsem šetřil a stačilo trochu přidat a viděl bych ,,dál,, Současně bych potřeboval nějaký, co ho můžu vzít do auta a vyjet z města a užít si to pozorování s klukama venku. Cena max. do 4700 tisíce kč. Všiml jsem si že za tu cenu je k mání
Sky-W BK 114/500 EQ1 nebo Levenhuk Skyline 120X1000 EQ. Taky firma Elementrix má zajímavé ceny, ale je to všechno čína. Je to už dnes normální, že se vše dělá v Číně? Já jen abych si naivně nemyslel, že si koupím třeba něco z Německa nebo od jinud. Uvítal bych spíše nějaký hotový set, abych nemusel nic moc dokupovat. Je toho kolem hodně a mě pro začátek z toho jde hlava kolem :roll: . A poslední dotaz..Když je montáž Dobson, tak při pozorování venku musím mít nějaký stůl na který ho postavím? To bych asi nechtěl, ale zase průměr je asi průměr to tak vidím...
Budu vděčný za tip na nákup. Díky moc.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2573

Příspěvek od Bill »

Ahoj.

Dobson - stůl potřebuješ jenom pro ten nejmenší:
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3660.html

Spíše bych ale doporučil větší, ten už stojí sám - (klidně i starší z bazaru):
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3652.html

Je to sice vyšší cena, ale mechanická kvalita je určitě lepší a je určitě i lepší na větší zvětšení - Měsíc a planety. Podezřelé levné auto by sis taky nekoupil... (Teda já jsem jednou koupil - pak se ukázalo, že bylo nabourané, mělo stočený tachometr a do roka se začal loupat lak...)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2574

Příspěvek od FrantaB »

Napsal jsem to už jednou a napíšu to znova, kolikrát bude zapotřebí. Pokud byť jen část mechanického provedení "dalekohledů" Elementrix odpovídá svou přesností atd. jejich fotopříslušenství (což lze očekávat), hoď ty peníze do kanálu. Budeš méně na*/aný.
Počkal bych si tady na bazaru na 150/1200 nebo 200/1200, mezitím k rozpočtu třeba něco přibude-a budete to mít vyřešené...
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Deeper
Příspěvky: 6
Registrován: 17. 03. 2017, 07:09
Bydliště: Přerov
Věk: 49

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2575

Příspěvek od Deeper »

Díky za info. Tak trochu jsem si to myslel s tím Elementrixem.
Deeper
Příspěvky: 6
Registrován: 17. 03. 2017, 07:09
Bydliště: Přerov
Věk: 49

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2576

Příspěvek od Deeper »

Jak to tady tak čtu, tak to vypadá, že nejlepší volbou pro pozorování začátečníka je si koupit Dobsona.
Pak samozřejmě záleží na penězích...čím větší průměr tím toho budu víc vidět. No a pokud chci do přírody,
tak přibrat stoleček....jo a taky spray na divočáky.. Taky se mi líbilo to řešení pozorovat z lehátka, ale nedovedu si to
úplně představit.
Díky hoši za rady.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2577

Příspěvek od Bill »

Normální Dobson je dost vysoký, stoleček nepotřebuješ - možná časem polohovací židličku na sezení...

Tohle jsou sice větší kousky, ale princip je podobný:
Obrázek

Tady jsou menší:

Obrázek
Naposledy upravil(a) Bill dne 17. 03. 2017, 10:37, celkem upraveno 1 x.
M:736 750 113
Deeper
Příspěvky: 6
Registrován: 17. 03. 2017, 07:09
Bydliště: Přerov
Věk: 49

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2578

Příspěvek od Deeper »

Tak to by se mi asi nevlezlo do auta :o :o :shock:
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2579

Příspěvek od Karell »

Do krátké Fabie se pohodlně vejde 10" a 3 lidi.
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2580

Příspěvek od FrantaB »

Pokud chceš pozorovat a ne překonávat rekordní výkony v redukovaném desetiboji, doporučuju sprej na divočáky vynechat a nepoužívat :lol:

Je to dost podobné, jako když se turistům na Aljašce doporučuje vzít si pepřák a zvoneček kvůli medvědům:
přítomnost medvěda poznáte např. podle trusu.
A že jde o medvědí trus poznáte snadno podle toho, že je cítit po pepři a hromádka obsahuje zvonečky
:mrgreen:
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Odpovědět