Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Kopecek
Příspěvky: 1
Registrován: 28. 02. 2017, 23:05
Bydliště: Pardubice
Věk: 60

Výběr dalekohledu

#2551

Příspěvek od Kopecek »

Dobrý večer,
potřeboval bych prosím poradit s výběrem dalekohledu, mám dva kandidáty mezi kterými je sice finanční rozdíl, ale ten nyní neřeším. Oba mají téměř shodné parametry, ale každý má jinou montáž. Do budoucna uvažuji o koupi pohonu a o fotografování.

http://www.moty.cz/p/dalekohled-bresser ... hex-exos-2
http://www.novedalekohledy.cz/catalog/t ... 0750eq3-2/

Prosím poraďte, který vybrat.
Předem děkuji za Vaše názory.
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2552

Příspěvek od Ewers »

Ten dalekohled s montáží 3-2 rovnou zavrhni. Bude to rozklepané i na pozorování a na astrofoto naprosto nepoužitelné. Ta EQ5 už by šla, ale nejdřív bych Ti doporučil pár hodin něco přečíst tady na fóru, pak koupit nějakého dobsona - 150/750 nebo klidně i 200/1000 na pozorování a po nějakém čase teprve přemýšlet o astrofocení. Je tady o něm mnoho témat a určitě Ti to dost pomůže. Nic neuspěcháš a naopak se vyvaruješ mnohým zklamáním
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2553

Příspěvek od MMys »

Pokud koketuješ s astrofoto, přečti si tohle, a pak teprve vybírej.

http://hvbo.cz/data/uploads/dokumenty/J ... _levne.pdf
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
lamancha
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 02. 2017, 22:23
Věk: 59

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2554

Příspěvek od lamancha »

Dostáváš stejné rady jako já před měsícem dvěma a protože jsou stejné, tak bych se jimi asi řídil. Každopádně máš minimálně dvě volby, kupovat obměňovat a utratit víc, nebo si načíst a šetřit na sestavu s kterou vydržíš na dlouho. Navíc jak jsem snad pochopil, není to o jedné montáži (NEQ,6) a max. Newtonu 200/800, ale o having dalších zařízeních o kterých nemá člověk začátečník ani páru. A když si vyladis sestavu, tak zjistíš že nic nemáš, protože dalších tisíc potřebuješ do SW a co je nejblbější, není to o penězích, ale o kupe času na načtení a hlavně naučení se věci, které se jen tak naučit nedají. A to vše pro pár jasných nocí....Zní to pesimistický? Možnáa rozhodne nemám právo raditjen tak píšu, jako zatím vidím..Mimochodem, že své "koncové"sestavy jsem koupil NEQ6 a ED80, sehnal:-) AdobePSa dalsi krok bude PixInsight. Pak delší pauza a pokud to trochu budu zvládat časové a mozkovně, tak dojde na 200/800.
vnmost
Příspěvky: 32
Registrován: 27. 02. 2017, 23:08
Bydliště: Most
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2555

Příspěvek od vnmost »

MMys píše:Bohužel, takhle to fakt nefunguje. A pokud nějaký výrobce slibuje že ano, není to pravda. Ten odkaz je přesně ten případ. Astrofoto tím takřka jistě nepůjde, kvalita optiky téhle "značky" diskutabilní. Funkční dalekohledy a montáže se kupují ve specializovaných prodejnách s astrotechnikou. Stačí zapátrat v začátečnické sekci, najdeš vše už mockrát napsané. Tak pár týdnů studuj problematiku, časem uvidíš, že tvůj požadavek je poněkud nesplnitelný. Těch podmínek, které je potřeba splnit aby se daly snímat (když se ti nelíbí to slovo fotit) ty velmi slabé a zároveň/nebo malé vesmírné objekty (když pominu Měsíc), je celkem dost. A věř tomu, že na nebe je nejhezčí pohled na tmavé obloze někde daleko od civilizace.
Diky za info :) ja se pohybuju spis ve svete IT, tak jsem tak nejak predpokladal, ze pokud ma dalekohled napojeni na PC tak ze presto bude prenaset i obraz :D vubec sem si nejak neuvedomil ze by to mohlo by tak slozite jak tady popisujete :DD


Jaky bys doporucil do zacatku dalekohled? I bez GoTo. Myslim konkretne :) Dekuji. Zvazoval jsem Skywatcher Heritage 130/650 je malej a levnej, s tim ze jsem cetl ze zvladne i 100x pokud k tomu dokoupim jiny earpice.. otazkou je, jestli se u nas daji sehnat? nebo i v zahr. za normalni penize :)

Ewers - postnes link na svoje zdroje?
Dobson 200/1200 od vorecha :D
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2556

Příspěvek od Ewers »

VNMOST - jaké zdroje? Můj hlavní zdroj je astro-fórum. Občas si přečtu nějaké recenze i ze světa, podívám se na youtube, ale to hlavní hledám tady ;) A samozřejmě ještě lepší je se setkat s někým zkušeným někde při pozorování. Pokud Ti mohu poradit, vezmi raději větší dalekohled, např. SkyWatcher 150/750 na dobsonově montáži. Pro začátek, aby jsi se naučil vyhledávat na obloze, něco tam i viděl a neutratil moc peněz je to asi nejlepší volba. Já osobně jsem šel ještě do většího, ale jen díky tomu, že mám velké auto a taky zahradu, odkud mohu pozorovat pořád.
vnmost
Příspěvky: 32
Registrován: 27. 02. 2017, 23:08
Bydliště: Most
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2557

Příspěvek od vnmost »

Ahoj, ja mam prave taky barak a zahradu, za mestem, takze pohoda :)

Jak moc velky rozdil je mezi 135/650 a 150/750 v kvalite toho co clovek vidi?

Myslis ze ten stolecek na kterem je ten Heritage je na nic?
Dobson 200/1200 od vorecha :D
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2558

Příspěvek od Dansemacabre »

vnmost píše:Jak moc velky rozdil je mezi 135/650 a 150/750 v kvalite toho co clovek vidi?
Myslis ze ten stolecek na kterem je ten Heritage je na nic?
Rozdíl je 33% světla. A možná Ewers myslel 150/1200 dobsona, protože 150/750 je spíš newton na paralaktiku (ale jasně, dá se předělat na dob. bedýnku). Číslo za lomítkem je ohnisko a to určuje, jak dobře a moc zvládne dalekohled zvětšovat - ohnisko 650mm při 10mm okuláru zvětší 65x, u 1200mm už 120x.
S minidobsonem 130/650 jsem začínal (první dva měsíce, než jsem si pořídil dvoustovku, jak mi tu radili od začátku) a určitě toho úplnému nováčkovi spoustu ukáže, pokud mu nevadí, že ho musí mít položený na stole, nebo u něj sedět na zemi (tzn. ten "stoleček" není na nic, ale celý ten dalekohled je nízký). Je lehoučký a snadno transportovatelný, ovšem jestli máš zahradu za městem pod alespoň trochu slušnější oblohou, tak vem větší průměr. Na bazaru jsou tu často 200/1200 dobsony kolem šesti tisíc, oproti Herritage mají nárůst celých 136% zisku světla. Jestli tě to začne bavit, brzy i dvoustovka bude málo a jestli tě to bavit nebude, tak se dá beze ztráty zase prodat.

Pokud by se ti líbilo "clovek stiskne tlacitko a ono to samo najede na urcite misto" (cituji tvuj první příspěvek) tak se dají sehnat dobsony i na goto (za mnohem vyšší cenu) nebo rovnou předstupeň astrofocení a koukání zároveň - newton na paralaktice. Tam už jsou ty ceny výbavy zas někde jinde (protože dalekohledem a montáží to jenom začíná) a na pozorování dost klesá komfort.
Někteří kolegové dokonce kutí a sestrojují i to, o čem píšeš na začátku - automatickou observatoř, kterou z pohodlí domova (i na stovky kilometrů) ovládáš a ona "sama" kouká a fotí - ale to jsou zkušení astroamatéři s desetiletím praxe a vědomostí a celý projekt je na roky práce a sebevzdělávání se ;)
Naposledy upravil(a) Dansemacabre dne 03. 03. 2017, 08:11, celkem upraveno 2 x.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2559

Příspěvek od Artaban »

A nejde jen o světlo. Newton s delším ohniskem 150/1200, nebo 200/1200 je vhodnější i na planety.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
vnmost
Příspěvky: 32
Registrován: 27. 02. 2017, 23:08
Bydliště: Most
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2560

Příspěvek od vnmost »

ok diky :)
ad ohniskove cislo za lomitkem - kdyz to ma 650mm a vemu 4mm eyepiece tak to bude mit 160x ..ale asi predpokladam ze to nebude tak dobre jako kdyz bych mel 1200mm a vzal 10mm eyepiece ze..

Ja mam jeste jeden problem - mam jen nakejch 165cm :D a kdyz vidim nektere ty dlouhe roury.. tak se proste bojim ze na to nedosahnu :DD
Dobson 200/1200 od vorecha :D
martas82
Příspěvky: 9
Registrován: 04. 03. 2017, 15:22

prosim o radu s výběrem

#2561

Příspěvek od martas82 »

Dobrý den, prosim o radu, ma cenu kupovat jeden z dalekohledu viz odkaz? Jestě dodam, ze nejsem a asi nebudu nikdy profik, nemam tolik casu, ale astronomie me moc bavi. Dalekohled chci jen na obcasne pozorovani se synkem, hlavne planet a mesice. Chci montaz s navadenim. Kdyby jste meli dojem, ze dalekohledy jsou oba smejdy a nevyplati se je kupovat, tak mi prosim poradte neco jineho, jsem ochotny zaplatit cca 30 tisic.
A nepiste mi prosim, ze nemam dalekohledy kupovat na alze, to vim :)

https://www.alza.cz/sport/celestron-nex ... 1.htm?o=18

https://www.alza.cz/sport/celestron-nex ... d=18852140
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2562

Příspěvek od Artaban »

vnmost píše:kdyz to ma 650mm a vemu 4mm eyepiece tak to bude mit 160x ..ale asi predpokladam ze to nebude tak dobre jako kdyz bych mel 1200mm a vzal 10mm eyepiece ze..
Když budeš chtít porovnávat na různých objektech kresbu dalekohledu, tak v první řadě, je třeba stejné, nebo téměř stejné zvětšení. Dalekohledy taky musí být dobře seřízeny a vytemperovány. Delší ohnisko dalekohledu, bude mít pravděpodobně lepší kresbu. To ale ukáže až to porovnání.
vnmost píše:Ja mam jeste jeden problem - mam jen nakejch 165cm :D a kdyz vidim nektere ty dlouhe roury.. tak se proste bojim ze na to nedosahnu
V případě Dobsona s ohniskem 1200mm , budeš mít spíš výhodu. U Dobsona s ohniskem asi 1500mm a delším, pak zase tu nevýhodu :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2563

Příspěvek od MilAN »

vnmost píše: Ja mam jeste jeden problem - mam jen nakejch 165cm :D
U Dobsona 300/1500 to je bezproblémové
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Suchac
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 06. 2016, 12:00

Re: prosim o radu s výběrem

#2564

Příspěvek od Suchac »

martas82 píše:..., jsem ochotny zaplatit cca 30 tisic.
A nepiste mi prosim, ze nemam dalekohledy kupovat na alze, to vim :)
S timhle budgetem jdi do 12" dobsona a ještě na okuláry zbude. Uvidíš toho daleko víc, než se zmíněnejma kouskama. Nehledě na to, že se synkem si užijete daleko víc při studiu map a objevování oblohy, než při mačkání ovladače.
viz můj názor zde: http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 42#p339242
...btw, ve středu se mi po dlouhý době sešlo počasí s cestou na chatu. Rozbalil jsem observatoř a poprvý jsem uviděl M42 a 43. Ta nádhera se nedá popsat...
Celestron Astromaster N130/650 EQ, red dot sight, "diy" ocelový sloupek
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2565

Příspěvek od Ewers »

Dan mě dobře opravil a omlouvám se za nepřesnost. Ještě mě napadlo, jestli by nebylo lepší se zkusit tady s někým domluvit a zajet se s ním na jedno noční pozorování kouknout. Vidět co a jak v reálu a podle toho pak něco koupit. Jak se říká........ daleko lepší vidět, než 100x číst.
A malé OT: jsem na tom stejně jako Sucháč. Můj první DSO objekt byla M42 a fascinuje mě pořád.
Odpovědět