HEQ-5 vs CG-5

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

HEQ-5 vs CG-5

#61

Příspěvek od Vabra »

tak docházelo  k průhybu  deklinační osy tak, že  začaly dřít  její ložiska.Zpatky k CG5ADV. Ta tvoje prihoda s lozisky mi pripomela, jak se bavil muj kamarad (expert na loziska), kdyz jsme u nej v dilne rozebrali CG5ADV kvuli nahrade maziva a nasli tam dve loziska v polarni ose...
Jedno bylo na pevno a zadalo se, ze je naprosto standardni, ale to ktere bylo blize snekovemu kolu bylo hoodne nestandardni. Kulicky loziska misto aby byly v miskach z "masivniho" bloku kovu s vyfrezovanou drazkou jak je u lozisek standartem, byly jen v miskach z cca 0.5mm silneho vytvarovaneho plechu...Uspora cca 2mm na tloustku loziska (cca 6mm misto 8) a zivotnost tak cca 100x mensi nez u standardne provedeneho loziska... :-/ Pry v zivote neco tak tragickeho nevidel. Bohuzel se v tomto rozmeru nedalo toto "lozisko" nahradit nejakym standardnim...

Take odlitek, hlinikovy blok hlavy montaze mel pomerne dost daleko k presne praci. Bylo tam nekolik dost velkych bublin/der... a to i v mistech trecich ploch.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

HEQ-5 vs CG-5

#62

Příspěvek od jezevec »

To je fakt smutne s tym setrenim.... Holt to je trhova konkurencia a znizovanie nakladov. Odhliadnuc od toho sa predava set c10n adv

http://www.celestron.com/c3/product.php?ProdID=63

a v sekcii images je par fotiek ktore robil daky amater s tym...
a to uz je 10" :o
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

HEQ-5 vs CG-5

#63

Příspěvek od Vabra »

To je fakt smutne s tym setrenim.... Holt to je trhova konkurencia a znizovanie nakladov. Odhliadnuc od toho sa predava set c10n adv

http://www.celestron.com/c3/product.php?ProdID=63

a v sekcii images je par fotiek ktore robil daky amater s tym...
a to uz je 10" :o
Ono je spise smutne ze takovy "set" vyrobce vubec nabizi jako pouzitelny na astrofoto.
Na druhou stranu je prijemne videt, ze tem nechal realne snimky amatera a ne nejake "marketingove vytunene" super obrazky. Mimochodem takove a mnohem lepsi, lze poridit i vyrazne mensim/lehcim dalekohledem...na stejne montazi (teba ED80/600) ;)
Jen ten expozicni cas bude delsi a snimku bude potreba vice...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

HEQ-5 vs CG-5

#64

Příspěvek od MP »

Ono je spise smutne ze takovy "set" vyrobce vubec nabizi jako pouzitelny na astrofotoZopakuji nekolik pravidel, ktera jsme tu behem let empiricky overili :
- v temer kazdem prodavanem setu je montaz vzhledem k dalekohledu poddimenzovana
- v levnejsich setech je montaz casto velmi silne poddimenzovana
- poddimenzovana montaz neznamena, ze je nepouzitelna, zalezi na ucelu a pozorovacich podminkach
- temer kazda montaz ma poddimenzovany stativ
- poddimenzovany stativ neznamena, ze by se vahou sestavy rozpadl, jen za urcitych podminek kmita nebo se krouti pri zmene teziste sestavy
- pro posouzeni potrebne tuhosti montaze neni ani tak dulezita hmotnost sestavy, jako moment setrvacnosti
- nejnarocnejsi na tuhost montaze jsou Newtony s hmotou, rozlozenou daleko od osy, zejmena s dalsim prislusenstvim ve vytahu (kamera, fotak)
- vizualne se da pozorovat i na velmi poddimenzovane montazi, zalezi na narocich pozorovatele na komfort (vlastne to jde i uplne bez montaze  ;)  )
- fotografovat se take da i na velice poddimenzovane montazi, jen je to o nervy, kazda expozice je boj s prirodou a neustaly "tuning" montaze se stava hlavnim konickem (vytlacuje vlastni astrofotografii)
- vyrobce samozrejme sve sety s poddimenzovanymi montazemi uvadi jako naprosto idealni a pokud se najde blazen, ktery s tim neco vyfotografoval, pak i jako vhodne pro astrofotografii

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

HEQ-5 vs CG-5

#65

Příspěvek od jezevec »

Ma HEQ5 nejaky iny polarny hladacik ? Zrejme setovy hladacik co je na CG5 je dost velky pain in the ass. Nastavit to je fakt fuska, jednou rukou do toho treba svietit a aj tak tam poriadne nevidno. Ma niekto skusenosti ze vie porovnat polarne hladaciky?
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

HEQ-5 vs CG-5

#66

Příspěvek od Prazan »

U HEQ-5 je osvětlený. Je tam i kapku jiný obrazec, pokud se nepletu - to je ale naprosto jedno. Na slušné ustavení montáží jsou vhodné oba. Sám jsem s neosvětleným hledáčkem asi rok pracoval a vím, že je to trochu pruda, ale jde se tomu přizpůsobit, případně si osvětlení dobastlit z diody, malé baterie a vypínače.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

HEQ-5 vs CG-5

#67

Příspěvek od jezevec »

A u heq5 je uz standardne vo vybave osvetleny ? Ja som vcera bojoval s hladacikom sedel som pri tom a nakoniec ked to bolo tip top tak som tukol do nohy ako som vstaval a ... :))
Take polohy pri tom ustavovani jak v cirkuse. Mna by zaujimalo ak mal niekto moznost porovnat CG5 hlavu a HEQ5 hlavu (vylucujuc rozne stativy ) aky je tam subjektivny narast tuhosti v % :)
Sory za blbu otazku.
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

HEQ-5 vs CG-5

#68

Příspěvek od Prazan »

Gymnastiku při ustavování provádím taky, protože mám zkrácené 1,75" nohy stativu a nikdy je nevysouvám výš, než je nezbytně nutné. To je normální a osvětlení hledáčku některé polohy těla pouze mírně usnadní (když nemusím svítit baterkou do hledáčku, abych viděl na osnovu). Ano, HEQ-5 má standardně osvětlený polární hledáček.
CG5 Adv a HEQ-5 vídám běžně vedle sebe s nákladem velmi podobné optiky (ED80+pointer) při focení s ogamim. HEQ-5 bude tužší v samotné hlavě, ale o celkové tuhosti obou sestav už bude nejspíš rozhodovat stativ. Zatím mi stačí tenší nohy, ale v silnějším větru bych 2" určitě uživil.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: HEQ-5 vs CG-5

#69

Příspěvek od Dansemacabre »

Pořizuji 110/770 WO FLT triplet, pro CG-5 adv. je to na focení se vším tím těžkým vercajkem kolem už tak akorát na hraně (dá se to, ale ve větru už bude k vyhození 50% expozic). Dává smysl vyměnit tu montáž za masivnější HEQ5 Synscan, nebo si moc nepomůžu? Provoz obou by byl na sloupku, čili 1,75" vs 2" nohy nehrají roli.

Hmotnost montáže, mobilitu a spotřebu baterie moc neřeším (to bych jinak zůstal u CG-5). Zajímá mě hlavně schopnost delších guidovaných expozic při zatížení na horní hranici deklarované nosnosti. A taky nosnost montáže jako taková. Papírově je u HEQ5 vyšší, ale zas má méně plynulý chod. Takže otázka do pléna: má to či nemá smysl?
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: HEQ-5 vs CG-5

#70

Příspěvek od MilAN »

To, že má CG5 plynulejší chod, tu tvrdí asi jen jeden uživatel. Ale bez ohledu na to, pokud chceš fotit tímhle objektivem, tak bych uvažoval nad EQ6 a tenhle krok na HEQ5 bych vynechal. Co víš, co tam ještě v budoucnu navěsíš :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: HEQ-5 vs CG-5

#71

Příspěvek od Dansemacabre »

EQ-6 je už moc (finančně i vahou), tahat se s tím každou chvíli tam a zpět bych nechtěl, nedej bože na docela časté večerní rychlovky na zahradu na měsíc... Tím "mobilitu neřeším" jsem myslel mobilitu v rácmi srovnání váhy CG-5 a HEQ-5, kde obě jsou ještě dost v pohodě přenosné a mám na ně sloupek :)
Pokud jsou ty dvě montáže v nosnosti a použití na fotografii stejné, tak ten "upgrade" smysl samozřejmě nemá, ale kdyby ta HEQ-5 měla byť jen o 20% lepší reálnou nosnost a tuhost (a k tomu například lepší chování při guidingu), tak by to pro mě smysl mělo.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: HEQ-5 vs CG-5

#72

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:To, že má CG5 plynulejší chod, tu tvrdí asi jen jeden uživatel.
No podle jednoho jsem ji vybíral, takže nejméně dva :lol:

Ale viděl jsem i názory, že je mnohem horší - možná má velký rozptyl v kvalitě.

Když jsem fotil bez pointace s ohniskem 400mm, tak většinou 150s - ale blíže k pólu i 300s snímky s nějakým snesitelným odpadem. Tohle podle mne s EQxx moc nejde.

Když chci u EQ6 plně využít možností špičkového seeingu, tak musím pointovat 1x/s nebo i hustěji. U CG5 to nebylo třeba - ale zase jsem měl u těžšího dalekohledu s delším ohniskem brutální odpad díky problému s pointaci v DEC - měl jsem CG5 s kluzným ložiskem v DE ose. To prostě vždy v nějaké části oblohy ustřelovalo a proto jsem ji vyměnil za EQ6...

Obrázek
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: HEQ-5 vs CG-5

#73

Příspěvek od Dansemacabre »

Buď jsou tu náročnější uživatelé, nebo zvýšený počet defektních montáží... :) Na zahraničních fórech drtivě převažuje názor, že HEQ5 je oproti CG5 rozhodně upgrade. Násobně víc snímků přes 4" refrák bylo pořízeno na HEQ než na CG. Papírově HEQ vychází taky líp. Jenže taky stojí v bazaru 2x tolik... Teď se nesnažím ospravedlnit si "nutnost" upgradu nebo zpochybňovat názory zkušenějších kolegů, jen třídím nashromážděné informace a zkouším vyzobat ze sta názorů relevantní fakta pro užití té nebo té montáže pro pointované focení s cca 14kg celkovou zátěží. (cca 8kg má dalekohled + foťák + pointer + reduktor, 6kg protizávaží). Na CG5 s tím pointované pětiminutovky fotit jdou s nějakým procentem odpadu. Jestli je HEQ přínos, tak montáže vyměním, jestli ne, rád si nechám tu svou a ušetřím. (A další zastávka bude EQ6, ale to až v krajním případě, na nošení na zahradu pro večerní pokuk už je to fakt moc velká kravka)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: HEQ-5 vs CG-5

#74

Příspěvek od Vabra »

Ahoj,

asi bude málo lidí kteří měli ve stejný čas obě montáže, aby to mohli reálně porovnat.

Například já jsem CG-5 měl jako svou první slušnou montáž, později jsem ji vyměnil za EQ6, pak jsem pořídil bazarovou EQ5 jako letecký speciál, kterou jsem později upgradoval za prozatím finální letecky přepravitelnou EQ5-AZ (asi slepá zbytečně drahá cesta). HEQ5 jsem měl dlouho v hledáčku, ale ze všech montáží třídy EQ5 (kam řadím i CG5) je nejtěžší... Jinak Evžen třeba fotí nádherné snímky i na Vixen DX s dobastleným pohonem.

V podstatě s jedinou montáží se kterou jsem byl bez výhrad spokojený byla N/EQ6. Všechny ostatní trpí nějakými kompromisy. HEQ asi nejméně, ale pokud jsi obecně s CG5 spokojený asi bych u ní zůstal a upgrade zvažoval až o třídu výše na kategorii EQ6. Speciálně výrazně lepší stabilitu ve větru bych od HEQ5 neočekával.

Možná, že se s nástupem nové EQ6-R se objeví v bazaru slušné kusy N/EQ6 za rozumnou cenu. Pokud neplánuješ pěší nebo letecké přesuny ani nejsi fyzicky hendikepovaný, tak bych se větší hmotností a velikostí EQ6 proti HEQ5 nijak nestresoval. Jestli máš na dvorek vytahat všechnu techniku, pak je vlastní hmotnost hlavy montáže ten nejmenší "opruz"...

Pavel
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: HEQ-5 vs CG-5

#75

Příspěvek od Dansemacabre »

Díky. Poslední, co mě nahlodalo o tom dál nepřemýšlet a zůstat radši u CG-5 na H/EQ5 sloupku je fakt, že pro bazarovou HEQ5 bych musel vyřešit upnutí pro Losmandy (které u CG5 mám), což se neobejde bez náhradního dílu od ADM za další 3 tisíce - a to už jsem skoro na ceně bazarové EQ6... Takže zatnout zuby a čekat ještě pár výplat.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Odpovědět