Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1756

Příspěvek od MMys »

pokud myslíš to, co měří SQM, tak to je ale v mag/arcsec, nikoli arcmin. Už jsem to jednou s někým řešil, a nakonec jsme našli přímo kalkulátor u výrobce SQM-ka :-) A dokonce i se vzorečkem.

http://unihedron.com/projects/darksky/magconv.php
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1757

Příspěvek od Rekmarik »

MMys píše:pokud myslíš to, co měří SQM, tak to je ale v mag/arcsec, nikoli arcmin.
Díky Martine, ano mám na mysli SQM a s těma minutama jsem se přepsal .. Díky za upozornění, a hlavně za ten odkaz !
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1758

Příspěvek od Howking »

Měl jsem jednoduchou otázku na spektrální citlivost tyčinek oka. U čípků je to známo, ale kryje se ten rozsah s tyčinkami? Nakonec jsem našel i sám odpověď. Nekryje! tyčinky nevidí vůbec červenou (samozřejmě její intenzitu - barvu nerozlišují), místo ní je prostě tma. Zato vidí i trochu ultrafialové!
Obrázek
A je čípkové vidění a B tyčinkové.
Vlastně jsou tyčinky čtvrtý barevný receptor v oku, protože jejich maximum je mimo maxima tří barev vnímaných tyčinkami. Třeba by to měli výrobci displayu vzít v úvahu :-)
Uživatelský avatar
cocky
Příspěvky: 416
Registrován: 22. 05. 2006, 13:56
Bydliště: Praha

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1759

Příspěvek od cocky »

Tvůj příspěvek mne potěšil. Když jsem spával pod širákem, měl jsem jasně červený spacák. Vždycky mne překvapovalo, že v noci je úplně černý. Teď už vím proč. Nicméně na grafu, který přikládáš mi není jasné, proč oba grafy jsou gasusovy křivky, ačkoliv máme tři druhy spektrálně různě citlivých čípku.
Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1760

Příspěvek od MilAN »

Možná, že na to odpoví tenhle obrázek průběhu citlivosti oka
http://images.slideplayer.cz/8/2011228/ ... ide_16.jpg

ale aby to nebylo tak jednoduché, doporučuji si pročíst tohle
http://docplayer.cz/14682185-Zrakovy-or ... praha.html
to odpoví na mnohé otázky, týkající se našich nočních pozorování
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1761

Příspěvek od Rekmarik »

Howking píše:Měl jsem jednoduchou otázku na spektrální citlivost tyčinek oka.
To ale není vůbec jednoduchá otázka, a už vůbec není jednoduchá odpověď (respektive výklad této jednoduché úvahy není zas tak jednoduchý) :)
Obecně tyčinky, kterých je mnohem víc a nenacházejí se na sítnici v místě žluté skvrny jsou citlivější a "neumí" barvy. Jejich význam je podstatný v podmínkách nízké intenzity světla - takže určitě např. při pozorování DSO. Vlastně se starají o tzv. pozorování bočným pohledem.
Spektrální citlivost je dána, koneckonců červená barva je na konci viditelného spektra, tak je celkem jasné že s přibývající vlnovou délkou naše oko méně a méně citlivé, až tato schopnost zachytit světlo zcela vymizí. A pro nás je to určitá výhoda, že zrovna tyčinky mají navíc ještě ten posun a jakousi slepotu na červenou. (Nicméně větší intenzita červené ti adaptaci zlikviduje stejně, ve smyslu vzniku centrálního skotomu, a patrně i excituje tyčinky)

Ten odkaz od MilaNa je velmi dobrý, určitě vhodný pro základní orientaci se spoustou detailů.
Asi nejrozsáhlejší zdroj informací, co jsem zatím našel stran zrakového vnímání je Webvision

Myslím že je podstatné si uvědomit, že sítnice - a tedy i světločivé buňky jako jsou tyčinky a čípky jsou výchlipkou mozku - a jejich vzájemné vztahy a přenos informace je komplikovaný a určitě nefunguje jen tak, že tyčinky jsou černobílé a čípky barevné - informace se předávají nejen v rámci zrakové dráhy, ale i horizontálně mezi skupinami světločivých elementů.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1762

Příspěvek od Dansemacabre »

Má smysl pořizovat 2" hranol pro 1,25" příslušenství? Resp. poznám rozdíl například v menší vinětaci nebo velikosti zorného pole?
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1763

Příspěvek od 4Brunco »

Pri pomalsich systemoch to zmysel nema (F7 a viac). V zornom poli rozdiel tiez neuvidis.
Co som si vsimol pri refraku 102/500 ale pri pouziti Hyperionu 24mm, co je na hrane 1,25" barelu bolo pole lepsie iluminovane s 2" zrkadlom.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1764

Příspěvek od MilAN »

Chtělo by to tu otázku rozdělit na dvě:
1/ z hlediska velikosti pole
2/ z hlediska vinětace.
Na tu první otázku je jednoduchá odpověď. Pokud bude snímač nebo polní clona okuláru menší než výstupní otvor ze zrcátka, pole nebude omezovat
A na druhou je odpověď až po tom, co za tím chceš mít umístěno a na jak světelném dalekohledu to bude a jak daleko za výstupní přírubou zrcátka/hranolu. Pokud tam bude např kamera ASI 120 nebo okulár s polní clonou o průměru 8 mm, vinětovat to na 99% v žádné kombinaci nebude. Pro světelnější dalekohledy a větší pole už bude potřeba s vinětací počítat a to s tí větší, čím bude dalekohled světelnější, čím větší bude zobrazované pole (velikost snímače, průměr polní clony ) a čím dále bude ohnisko vyvedeno za hranol/ zrcátko. Jednoduchá kresba to spolehlivě ukáže, stačí v měřítku jen ten konec před ohniskem.
Pokud chceš využívat 1 1/4" příslušenství v celém možném průměru bez většího omezení, určitě zrcátko/ hranol 2".
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1765

Příspěvek od Dansemacabre »

Je to zamýšleno pro f/7 refraktor (f/5,6 s reduktorem) a použití s okuláry Hyperion (nejčasteji 24 a 13mm) a WO binohlavou na planety a měsíc (plossl okuláry 20, 9 a 6mm + 1,4x barlow před binem). Focení je uchycené přímo do šachty, tam není třeba zalomení zrcátkem/hranolem řešit.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1766

Příspěvek od MilAN »

Binohlava samo o sobě vinětuje dost, a klasické zrcátko 1 1/4" tomu zase ještě dost přispěje. Navíc do toho plastu bych se bál dát binohlavu s okuláry.
Tady se nabízí dobré řešení z hranoly Baader - třeba
http://www.baader-planetarium.com/de/zu ... risma.html
na vstup redukci 2"/T2 , na výstupu potom T2/ 1/4" šachtu. . Pokud máš na binu delší nos, bude možná potřeba před šachtou prodlužovací kroužek T2/T2 ( délka podle potřeby)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1767

Příspěvek od Howking »

Sky-Watcher N 250/f1000 Newton OTAW Dual vs GSO N-254/1000 M-LRN OTA - co vzít? (která optika je lepší)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1768

Příspěvek od MilAN »

I-Phone to nerozpozná :) , a domnívám se , že ani AF
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1769

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:I-Phone to nerozpozná :)
- tak to je jasné. Ale nebudu navěky blbnout s iPhonem. Ale dalekohled bych už chtěl mít konečný. SW umím za 18litrů a GSO z Polska za 12. SW mohu mít do týdne a o dostupnosti GSO mi zatím neodpověděli. Je stejný rozměr o 6 litru levnější, ale "levné maso psi žerou" - platí to i zde?
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1770

Příspěvek od Bill »

No ono to není vůbec jednoduchá otázka. Pokud to chceš na focení, tak je otázka kolik ti toho zůstane a kolik budeš muset vyměnit.

U GSO je monorail výtah, který po upgrade na dualrail a výměně plastového držáku převodovky je super.
Nechal jsem se inspirovat u MMyse:
http://hvbo.cz/index.php?id=n300mm-astrograf
Jenom pozor - 2" výtah a 3" má jinou výšku lineárního vedení :-(

Ale i tak u mladšího bráchy 150/600 mi zůstal substrát primáru a ten výtah :-( Snad ta 10" verze je lepší ...

Každopádně počítej s tím, že rozdíl mezi levným dalekohledem a opravdickým
(třeba takový: http://www.astrosysteme.com/shop/asa-astrograph-10-n-2/ ) musíš nahradit svou pílí :-)

Jinak doporučuji přečíst http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?p=346029
Hlavně #2461 od Martina

Zejména pokud chceš dát 10" na EQ6 a fotit nějakým menším čipem (samozřejmě nemyslím mobil).

Bill
M:736 750 113
Odpovědět