Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1981

Příspěvek od majklus »

Jsem si toho vědom, on by se ten filtr sakra hodil i na tom pětipalci. Takhle jsem při odchodu od dalekohledu prakticky slepý.
Pořízený ho mám, ale má ho pro mě schovaný můj sedmiletý syn jako dárek k narozeninám, takže používat nesmím. :-)
Taky by se hodila páska na druhé oko, takhle budu z toho mouření za chvíli samá vráska!
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
ondrejpavlicek
Příspěvky: 133
Registrován: 06. 01. 2014, 22:42
Bydliště: Brno
Věk: 36

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1982

Příspěvek od ondrejpavlicek »

Do Newton bych zkusil binohlavu, měla by trošku vylepšit obraz za horšího seeingu. Celkově je to velký přínos v pozorování měsíce, nedám na tuto kombinaci dopustit:)
10" SW Dob, 8" GSO Cassegrain, SW Mak 127/1500, SW ED 120/900, Meade triplet 80/480
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1983

Příspěvek od Rekmarik »

majklus píše:Včera jsem se po cestě z práce samovyhecoval a rozhodl se v krutém mrazu postavit na zahradu vše co mám a kouknout na Měsíc.
Líbí se mi tvé nadšení pro pozorování Měsíce v nezáživných fázích před úplňkem, taky mě to někdy chytne.
Ale nejsem si jistý jak moc je na takovém terénu výtěžné to porovnávání achromatu s Newtonem.
Tvůj dojem příjemnějšího "žlutého" obrazu u ferfráku oproti 200mm zrcadlu bych přikládal velmi jednoduše tomu rozdílu intenzity světla, menšímu namáhání oka.
majklus píše:.. on by se ten filtr sakra hodil i na tom pětipalci. Takhle jsem při odchodu od dalekohledu prakticky slepý
Už se to tady víckrát probíralo - je to individuální, není ale problém pozorovat úplněk ve 400ce bez filtrů.
Musí se ale oko adaptovat na světlo, zapojí se v plné míře běžné fotopické vidění s velkou ostrosí detailů.
Problém je ale ten, že na cokoliv jiného je pak vidění nepoužitelné. Použitím filtru si jistě můžeš pomoci dosáhnout příjemného pozorovacího komfortu.
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1984

Příspěvek od majklus »

Fáze nebyla ideální, já vím, ale i tak byl pohled na Měsíc úchvatnej, terminátor šel zrovna přes Pythagoras ze stínu vystupovalo středový pohoří...
Problém je, že si člověk nemůže moc vybírat. Při couvajícím Měsíci většinou večer fotím a po půlnoci už nemám sil, úplněk je zabitej úplně (asi proto se tak jmenuje :-) ), takže mi zbývá týden okolo první čtvrti. Jasných nocí je ale strašně málo...

S nažloutlou barvou si ale myslím, že to nebylo jen vlivem oslnění, i v prckovi N130/650 byl Měsíc o dost "bělejší" a ten by toho světla měl dávat o maličko míň než refraktor... ale nevím. Třeba je to nějaký druh optického klamu.

Porovnání jsem nemyslel jako nějakou vědeckou rešerši, chtěl jsem sám vědět jaký bude obraz při velmi průměrném seeingu na stejném objektu ve stejnou dobu s co nejpodobnějšími zvětšeními. Dojmy jsem sem napsal protože jsem opravdu překvapený z výkonu toho refráku a zjišťuji že s barevnou vadou achromátu 127mm F9,4 se dá v pohodě žít i při zvětšení 240x - nechci zakřiknout Jupitera. Často je čočka při výběru kvůli barevné vadě hned diskvalifikována a přitom na občasný 1-2 hodinový pokuk asi neprávem. na celonoční honění detailů v 12m galaxiích to ale rozhodně není.

Mrzí mě ještě, že jsem v sobě nenašel dost sil zaznamenat průběh temperace u jednotlivých dalekohledů. Místo toho jsem se srabácky hřál u kamen...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1985

Příspěvek od Rekmarik »

majklus píše:S nažloutlou barvou si ale myslím, že to nebylo jen vlivem oslnění, i v prckovi N130/650 byl Měsíc o dost "bělejší" a ten by toho světla měl dávat o maličko míň než refraktor... ale nevím. Třeba je to nějaký druh optického klamu.
Tak samozřejmě v N130/650 jsi neměl chromatické aberace od zrcadla a okulár to propustil rozumně, ve 130ce máš ještě stínění sekundárem, asi to nebude tak markantní rozdíl v intenzitě světla oproti tvému refráku.
Že by čočky tvého achromatu a okulárů fungovaly jako žlutý filtr ? To se mi nezdá :) Nicméně pokud tam máš nádech žluté - je určitá možnost, že v této vlnové délce jsi schopný lépe zaostřit a vidět kontrasty, koneckonců zelenožlutá je nejcitlivější.
Ať už je to jakkoliv, tak mě těší, že achromat nezklamal a dělá ti na Měsíci radost. Já si vystačil pro malá zvětšení i s plastovým 70/700 Newtonem, proč ne, taky je tam co vidět, ale myslím že na detaily na ostatních planetách bude chromat. aberace spíše překážkou k detailům.
Nejlepší dalekohled je stejně nakonec ten, kterým se pozoruje :)
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1986

Příspěvek od majklus »

Na planety jsem zvědavej, uvidíme... každopádně zatím dalekohled radost dělá.
Docela by mě zajímala ta záhadná jakoby "achromacie" omegonu LE. Musím to vyzkoušet na více objektech a pak se to pokusit vysvětlit, páč mi to nedá spát...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1987

Příspěvek od Artaban »

majklus píše:Posezení v křesílku, termoska se svařákem v ruce, atlas a mapy vedle na stolku, tak se mi to líbí a donedávna jsem si to nedokázal představit.
Proto máme refráky ;)
No to asi né, ale ta pohoda u dalekohledu, je příjemná a může i trušku k těm detailům pomoct.
majklus píše:Závidím pánům Artabanovi větší průměr, Kavkovi chromacor,...
Ale i smým málem jsem spokojen. Pokud refraktor obstojí i na Jupiteru, nebudu mít žádný důvod k výměně, snad za Cztwercův triplet.
Triplet, by to jistlil. Výhoda většího průměru, bude spíš jen na DSO. Na planetách si moc netroufnu odhadnout rozdíl. Asi bude hodně malej.
Větší průměr, taky lepší možnosti s binohlavou.
Včera jsem chvilku koukal, ale seeing příšerný. Já měl taky Měsíc do žluta, ale nebyl ještě dost vysoko. Když je hodně vysoko, tak jde trochu do šedé, jako v zrcadlovém dalekohledu. Docela i záleží na okulárech.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1988

Příspěvek od Artaban »

majklus píše:Porovnání jsem nemyslel jako nějakou vědeckou rešerši, chtěl jsem sám vědět jaký bude obraz při velmi průměrném seeingu na stejném objektu ve stejnou dobu s co nejpodobnějšími zvětšeními. Dojmy jsem sem napsal protože jsem opravdu překvapený z výkonu toho refráku a zjišťuji že s barevnou vadou achromátu 127mm F9,4 se dá v pohodě žít i při zvětšení 240x - nechci zakřiknout Jupitera. Často je čočka při výběru kvůli barevné vadě hned diskvalifikována a přitom na občasný 1-2 hodinový pokuk asi neprávem
S tím naprosto souhlasím a jsem rád, když jsem ho tenkrát celkem doporučil.
Když člověk chce takovej průměr a ohnisko, za málo peněz, tak jeho barevnou vadu nemá moc cenu řešit. Doufat, že bude skoro až zázračný nelze. Jeho nedostatky, je dobré znát a taky tedy respektovat.
Každé porovnání je zajímavé a díky za něj. Porovnání s dalekohledem o stejném průměru, je důležité. S jiným průměrem spíš už jen zajímavé.
majklus píše:Na planety jsem zvědavej, uvidíme...
V možnostech dalekohledu, je za dobrých podmínek zahlédnout na Marsu světlou tečku. Tak je vidět sopka ( nebo taky oblačnost kolem ní) Olympus mons. Jupík je pěkný, ale tohle mně vzalo mnohem víc a snad to někdy ještě uvidím. Přitom taková blbost ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1989

Příspěvek od Sasa3 »

majklus: obdivuji nadseni, ja v tom mraze vydrzel tak jen pul hodiny. Koukam taky, ze jsem prakticky sousedi, nekdy muzem dat spolecne pozorovani.

Jinak o achromatech je znamo, ze barvi trochu do zluta. I ten muj semiapochormat AS80/1200 ma mirne kavovy odstin oproti treba apochromatickemu tripletu. Okulary taky dokazi dodat dalsi nadech. Kdyz chci videt fialovy Mesic (neprehanim, tu barvu myslim doslova), tak staci vymenit rychle CZJ O-16 za TMB Mono 16 a Mesic ziska na par vterin silne nafialovelou barvu, za tu chvili si to mozek prebere, udela nove vyvazeni barevne korekce (na fotacich je to funkce white-balance) a Mesic je vicemene sedy...
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1990

Příspěvek od 4Brunco »

majklus píše:Na planety jsem zvědavej, uvidíme... každopádně zatím dalekohled radost dělá.
Docela by mě zajímala ta záhadná jakoby "achromacie" omegonu LE. Musím to vyzkoušet na více objektech a pak se to pokusit vysvětlit, páč mi to nedá spát...
Uz davno som is vsimol u mna ze niektore kombinacie dalkohlad+okular su vhodnejsie ako ine. Niektore okulare mierne zhorsuju a niektore mierne zlepsuju chromaticku aberaciu. Taktiez vela spravi ci pozivam hranol alebo zenitove zdrkadlo. V achromate hranol trosku znizuje chromaticku aberaciu a pri pouziti korektora pre binohlavu pred hranol je to este o kusok lepsie (V Maku, ktory prakticky nema Ch.A. je to naopak horsie). Ono tieto veci ale velmi zalezia aj na kuse a nepriklad v druhom mensom achromate to nieje natolko zjavne.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1991

Příspěvek od Artaban »

majklus píše: Barevná vada byla kupodivu pozorovatelně větší při menším zvětšení u okuláru ES, projevuje se nazelenalým lemem na ostré hraně Měsíce. V omegonu LE jsem ji téměř nevnímal navzodry většímu zvětšení. Všiml jsem si toho už několikrát, nevím čím to může bát způsobeno.
Částečné vysvětlení, může být takové,,.
Při menším zvětšení, se obraz zdá světlejší. Tím pádem může být barevný lem rušivější a lépe vidět. U velkého zvětšení začíná být málo světla a barevný lem, tak není moc vidět. Spíš to je jen klam. Lidské oko nemá takovou citlivost na barvu za šera. Ten lem tam je a je naopak větší. Dobře to bylo vidět ve dne např. na posledním MHV, kdy chromacor víc zlepšil bar. vadu menšího krátkého achromátu, než u mého R172. R172 dává za dne světla hodně a lidské oko, se může na barvičkách doslova vyřádit. Jak si všimnul i kolega SIRIUS_758, (a aby né :) ) na Měsíci bar vada rušila, ale pak na Saturnu, už ani né atd. http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... &start=525
Já osobně barevný lem neberu, jako velké zlo. Jsou i jiné vady dalekohledů všech typů od refráků po Newtona.
Větší problém s bar. vadou, je u achromátu rozmáznutý obraz při hodně velkých zvětšeních. Tím pádem přicházíme o jemné detaily a zhoršuje se rozlišení. Seeing to ještě zhorší.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1992

Příspěvek od majklus »

Artaban píše: V možnostech dalekohledu, je za dobrých podmínek zahlédnout na Marsu světlou tečku. Tak je vidět sopka ( nebo taky oblačnost kolem ní) Olympus mons.
Tyjo, tohle by mě ani nenapadlo že je možný, to byla pecka! Nevím, jestli na to nebude pětipalec malej ale...

S tou barevnou vadou je to zajímavé, možná že opravdu u větších zvětšení si jí prostě nevšimnu, díky tmavšímu obrazu. Ještě se na to zaměřím.
S tripletem jsem to myslel spíš jako vtip, to bude trvat než seženu peníze a doma obhájím takovou investici! Zatím budu spokojenej s tím co mám. Spíš si nějak zkusím pohrát s tím blbym výtahem. Včera jsem ještě zjistitl, že 2" trubka výtahu je strašně dlouhá, cca 28cm. Chvíli jsem počítal a zjistil, že při použití mého 2" zrcátaka a širokáče panaview 32mm mám nevinětovoanou jen třetinu pole... prostě trubka je asi napočítaná jako clona pro použití BEZ zrcátka, tam to vychází docela dobře. Teď nevím jestli jí ufiknout a riskovat že na přímo už nezaostřím, nebo se radši nepouštět do žádných větších akcí...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1993

Příspěvek od majklus »

Sasa3 píše:majklus: obdivuji nadseni, ja v tom mraze vydrzel tak jen pul hodiny. Koukam taky, ze jsem prakticky sousedi, nekdy muzem dat spolecne pozorovani.
To bychom někdy mohli! Teď to mám takový hektický, nová práce, doma mimino, takže málokdy vím že budu koukat víc jak hoďku, dvě předem, ale snad se to na jaře zlepší...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1994

Příspěvek od Artaban »

majklus píše:Tyjo, tohle by mě ani nenapadlo že je možný, to byla pecka! Nevím, jestli na to nebude pětipalec malej ale...
Sice nemám přímou zkušenost s R127 , ale na 95% si myslím, že to půjde. Tvůj achro. bude ukazovat asi tak podobně, jako můj. Krapet menší rozlišovací schopnost a dosach v mag. by neměl být moc velký problém. Možná by to šlo vidět i v ED100.
Rozměr toho flíčku bude asi 2" a mělo by stačit zvětšení asi 200x. Tvůj dalekohled bude mít určitě i dostatečný kontrast na takové pozorování. Něco jistě naznačí pozorování jemných detailů na Jupiteru.
Dobré podmínky nastanou asi ale až v roce 2020, To už asi budeš mít ten triplet :)
Jestli Tě to zajímá, tak si pročti vlákno z roku 2012 http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... &start=180
Kolega seminko3 sopku úspěšně několikrát pozoroval Dobsnem 250mm.
Celkem zajímavé může být mé pozorování a kresba z 2012. 9.března.
http://planety.g6.cz/wp-content/gallery ... mar_kd.jpg
http://planety.g6.cz/?p=322&nggpage=2
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#1995

Příspěvek od majklus »

Artaban píše: Dobré podmínky nastanou asi ale až v roce 2020, To už asi budeš mít ten triplet :)
No, pokud mi spokojenost vydrží, tak bych zatím triplet asi ani neplánoval a těch 2000 euro investoval do fotovýbavy - pokud je někdy vůbec neshromáždím tak, že mi pak nebudou chybět. On ten triplet zase asi bude náročnější na temperaci a kolimaci po případných převozech. To jde dost proti tomu, proč jsem vůbec ten refraktor kupoval, abych měl něco, co můžu vynést na zahradu, za hodinku k tomu sednout a chvíli pozorovat. Bojím se skladovat techniku v garáži, kde by byla pořád vytemperovaná a tak to tahám z pokojovky.

Je ale otázka, jak moc by se mi změnilo přesvědčení, kdybych se někdy na astrosrazu nějakým APO tripletem podíval... a třeba tenhle už není za úplně nereálný peníze:
http://www.astroshop.eu/omegon-apochrom ... ta/p,12799

Takže kdo ví, jak to všechno dopadne. :-) Zatím mi ale můj achromát má pořád co dát.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Odpovědět