Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1741

Příspěvek od Vabra »

Ahoj,
to jsou takzvané "hot pixely", tj pixely které se rychleji saturují při delších expozicích často až do maxima. U snímačů s bayerovou maskou, jako například u tvé DSLR, pak podle toho pod jakou barvou filtru se nachazí takovou barvu hotpixel získá.

Je to normální vlastnost prakticky všech digitálních snímačů a dá se jí celkem snadno zbavit:
A) kalibrací - odečtením dark snímku, který má hotpixely na stejném místě jako light expozice, Případně interpolací z okolí pomocí bad pixel mapy.
B) ditheringem - Při větším mnoužství snímků se mezi expozicemi zaměrně posune kamera, tak aby se o pár pixelů posunul snímaný objekt, tím padem po registraci snímku se hotpixely dostanou na různá místa snímaného objektu a pomocí výběrových kritérií (mediáln, sigma cap,...) při skládání jsou vyloučeny jako extrémy.

A ideálně samozřejmě pomocí kombinace kalibrace a ditheringu současně.

Pavel
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1742

Příspěvek od Bill »

Ahoj.
Je někde vzorec o kolik je třeba zkrátit tubus, když zaostřím třeba na 15m ale už ne na nekonečno?

Díky.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1743

Příspěvek od MilAN »

Je to zobrazovací rovnice :

1/F = 1/f1 + 1/f

kde
F ... ohniskové vzdálenost objektivu
f1 ...vzdálenost předmětu od objektivu
f2 ... vzdálenost obrazu od objektivu

pokud je předmět v nekonečnu, je potom f2 = F. V opačném případě potom f2 - F je ten posun
Vše ve stejných délkových jednotkách
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1744

Příspěvek od Cztwerec »

Cztwerec píše:Použil jsem při upgradu newtona nové zinkové metrické šrouby na různé dotažení dílů. Nechal jsem přístroj v prostoru u domu (je to bez topení a vždy je tam víceméně stejná teplota i vlhkost jako venku) asi 14 dní. Když jsem jako obvykle udělal prohlídku, zda je vše ok, na všech těch šroubech se udělala taková "křídová" hmota jako prášek s mocností několik milimerů a segmentací, něco jako plíseň (ale ta to zřejmě nebyla, zkusil jsem odstranění Savem a octem a stejně se to vracelo). Jsou standartně tyto šroubky penetrovány nějakou chemikálií, nebo odrezovačem? Nebo co se tam stalo za reakci? Stále se to totiž vrací... Přitom z výroby tam ty zinkové byly a nic takového se nekonalo. Fotku bohužel nemám...

Klidně šroubky vyměním za nerez, ale jen mi vrtá hlavou co to bylo. Nevíte co to je?
Omlouvám se za neshodu. Šroubky jsou nerez a děje se s nimi toto:

Obrázek

Před a po očištění destilkou... :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1745

Příspěvek od MMys »

Tohle jsem na nerez ocili snad ještě nikdy neviděl. Podle mě to nerez není, po očištění je vidět, jak když je tam nějaké zkorodovaná vrstva. Na základě čehou usuzuješ, že zrovna ty zkorodované šrouby jsou nerezové ? Zkus, jestli jsou magnetické (mohou být, ale jen velmi málo až vůbec).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1746

Příspěvek od MilAN »

Ty imbusové šrouby jsou nerezové - a na nich nic nebylo ? Pokud ne, tak bych tipoval, že ty s půlkulatou hlavou nebyly z nerezu . Tohle dovede udělat pozink, při špatném očištění před úpravou
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1747

Příspěvek od Aletel »

Patrně byla použita nějaká závěrečná galvanická úprava pro lepší vzhled a oko koncového zákazníka. Je možné, že pod tím je opravdu nerez a podle zkušeností - nerez, která odolá času, extrémním podmínkám a skutečně nekoroduje, či jinak neoxiduje, mívá vesměs matně stříbřitý odstín.
Zhruba před třiceti lety jsme pro roční experiment za účelem výběru materiálů pro výbavu a potápění v moři posbírali různé vzorky (cca 15ks) "údajného" nerez materiálu a pravidelně mělo osazenstvo povinnost chodit na něj močit, polévalo se různými chemikáliemi a nechalo působit přírodní živly... po roce prošly zkouškou jen dva vzorky beze změn. Očištěné svářecí nerez elektrody a jemné třídící síto (1mm oka) pro třídiče kamene/prachu.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1748

Příspěvek od Cztwerec »

Ten imbus (šroub držáku sekundáru) byl naprosto v pořádku nic se na něm neobjevilo... To jen tyhle šrouby (dle výrobce NEREZ) mají tento problém. Na mě to působí opravdu nějakou prasáckou povrchovou úpravou, která rezne a neudrží se na vyšší vlhkosti, která venku samozřejmě vždycky je a bude. To bych možná musel pozorovat z okna bytu.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1749

Příspěvek od MilAN »

Ten imbus má na sobě označení nerezu A2. To je nejobyčejnější, do normálního prostředí ( bez agrasívních výparů a soli). Takže ten s půlkulatou hlavou je buď nerez s nějakou povrchovou úpravou ( kvůli vzhledu třeba i lakovaný ), nebo to nerez není. Asi by mohl napovědět magnet - železo is povrchovou úpravou bude magnetické
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1750

Příspěvek od juh »

Podla mna je vysoko pravdepodobne, ze sa nejedna o antikorove sroby, ale su z nejakej obycajnej ocele, na ktore je galvanicky nanesena vrstva nejakej zliatiny na baze Zn-Al-Mg, pripadne nieco ine.
Okrem testu magnetom sa da pouzit este jeden rychly test, ktory odhali, ci sa jedna o antikor, alebo sa jedna len o obycajnu ocel (niektore antikorozne ocele su magneticke). Test je roztokom modrej skalice (CuSO4.(H2O)X). Ak sa nanesie roztok modrej skalice na obycajnu ocel (napr. navlcenou handickou v roztoku), dojde k vytesneniu medi zelezom a na povrchu vznikne tenky medeny povlak. Podobne by sa mali spravat aj niektore galvanicky nanesene zliatiny nezeleznych kovov na povrch roznych materialov.
coverdale
Příspěvky: 1
Registrován: 29. 12. 2016, 19:04
Bydliště: Na Pláni 200, Broumov4, 55001
Věk: 48

nejasnější hvězda

#1751

Příspěvek od coverdale »

Vážení chtěl jsem se zeptat na nejasnější hvězdu která je v těchto dnes vidět jako první na jižní straně oblohy, doma se dohadujeme co to je ? Matka si myslí že je to nějaký satelit či raketu což si myslím že je nesmysl já si myslím že je to mars a o něco menší hvězda která svítí šikmo od této hvězdy a to si myslím že je venuše.
Můžete mi na toto poradit jsem amatér který se zajímá o astronomii a záhadami vesmíru viz daniken, sitchin, vašíček, ercivan.

s pozdravem Hofman Jiří Broumov
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: nejasnější hvězda

#1752

Příspěvek od wizard_Kysi »

Tak už se nedohadujte, to nejjasnější je Venuše..
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: nejasnější hvězda

#1753

Příspěvek od Maser »

Nebylo by lepší místo dohadování zkusit nějaký program s noční oblohou? Třeba zde: http://www.stahuj.centrum.cz/hry_a_zaba ... tellarium/

Tam je možné ztotožnit vše, co je aktuálně vidět na obloze.

A ti čtyři pánové ty záhady vesmíru spíš vytvářejí, než vysvětlují. ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1754

Příspěvek od Rekmarik »

Prosil bych o pomoc: Jak můžu převést naměřenou hodnotu z SQM v mag/sq arcmin na integrální fotometrickou veličinu - L cd·m−2 ?
Předem děkuji.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1755

Příspěvek od Rekmarik »

Rekmarik píše:Prosil bych o pomoc: Jak můžu převést naměřenou hodnotu z SQM v mag/sq arcmin na integrální fotometrickou veličinu - L cd·m−2 ?
Předem děkuji.
Takže to není jednoduchá otázka ? Krucipísek ... teda jen Písek ... ach jo. :?
Odpovědět