Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2461

Příspěvek od MMys »

když už jste tu o mne zavadili :) tak trochu z toho, co jsem za ty dlouhé roky fotografování tak nějak pochytal, a jaké chyby bych neopakoval:

1) montáž je základ. NAPROSTO. A většina prodávaných fotosestav s montáží má montáž poddimenzovanou (kvůli ceně). Na oblíbenou EQ6, NEQ6 je maximální rozumný přístroj pro použítí v terénu (kde i občas fouká vítr) newton 200mm. A to ještě ne vždy. Pokud je montáž poddimenzovaná, tak skutečná kresba soustavy je daleko od toho, co by daná optika zvládla na robustní montáži. Tedy pokud si myslíš, že půjde fotit s 250-kou přendanou na EQ6 (volně, stylem výjezdů do terénu), tak sice půjde, ale jen za úplněho bězvětří. Jinak bídně, s výsledky, které by dokázala i 150-ka až 200-ka. V kopuli by to bylo lepší, tam nefouká a 250-ka na EQ6 fungovat bude.

2) Většina prodávaných levných pseudo-"astrografů" je ve stylu DO-DO (dodělej doma). Tedy nákupem investice bohužel nekončí, ale spíš začíná. První je nadšení, že to nějak jde (vypadne z toho nějaký obrázek). Další je pak zjištění, že ten snímek má vady, které nejsou prblémem obsluhy, ale problémem dalekohledu (křivé rozostřené hvězdy v rozích, rozdvojené difrakční parsky kolem hvězd, nehezký tvar hvězd, rozkolimováváí v průběhu focení atd...) A začne přestavba "astrografu" na skutečný astrograf. A to není zadarmo.

3) Největší rozumně transportovatelný newton, který se dá v noci v jednom člověku nasadit na montáž, a celý omrzlý nebo mokrý s ní ráno zase sundat, bez nebezpečí, že to žuchne na zem, je 250-ka. 300-ku mám v kopuli, a když to jednou za rok, dva, čistím, tak to raději sundávám a nandávám ve dvou s manželkou (s děckama to zatím neriskuji). V jednom si to nějak nedokážu představit. To zavání průšvihem.

4) provozovat 300-ku v terénu za větru je téměř nemyslitelné na levných montážích. Asi nejlevnější řešení pro 300-ku je EQ8, a vítr bude problém vždy. Tenhle rozměr už prostě musí nejlépe do kopule.

To, co je na odkazovaném hvbo.cz je výsledek dlouholetých zkušeností jak v oblasti strojařiny, jemné mechaniky, tak elektroniky. Samozřejmě je nutností vybavená dílna. Rozhodně to neubastlí každý doma za pár drobných. Cena toho řešení je zhruba třetinová až poloviční oproti komerčnímu, samozřejmě pokud nepočítám svoji práci.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Mikiii
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 12. 2016, 07:50

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2462

Příspěvek od Mikiii »

Abych pravdu rekl tak jsem cekal az se zapojis do diskuze jelikoz jsem tu od tebe videl spoustu rad kudy kam a naopak co ne... zakotvil jsem tedy na 250mm ale byl jsem presvedcen ze eq6 by mela byt na to uz vic nez dost... celkem me zarazi ze jsou schopni napsat do popisu ze eq6 si poradi i se 300mm tubusem a da se osadit cca 20kg... ale to bude asi platit jen na to pozorovani. Kazdopadne zatim se budu kochat pohledem pres 250ku a casem zridim nejakou montaz... bydlim na polosamote u lesa a nebyl by az takovy problem si tu postavit malou hvezdarnu... ovsem kdyz zjistuju kde se pohybuje cena veci pro astrofoto tak hadam ze tak za pet let budu mit mozna finance zhmotnit svuj sen... tak nejak jsem dneska premyslel a v prvnim odstavci jsi me utvrdil v tom ze si nejdriv koupim dobsona 250ku a pak budu setrit na nejakou poradnou montaz... nebudu nikam vyjizdet... nemam ani kam jelikoz mam na morave asi nejlepsi podminky co se svetelneho znecisteni tyce... rovnou jsem zacal vypisovat na MěU jestli by mi zase neshasinali poulicni lampy jako to delali drive a pak nebudu mit 5km siroko daleko zadny svetelny zdroj... takze situace je jasna... sehnat si kvalitni montaz... diky za rady :)
HappyCerberus
Příspěvky: 5
Registrován: 26. 12. 2016, 00:10

Flexibilni dalekohled - planety a Messiery

#2463

Příspěvek od HappyCerberus »

Shanim flexibilni dalekohled, ktery bude rozumne prenosny. Primarni pouziti ze stinenych oblasti mesta, nicmene mam v planu ho vyuzivat i z louk mezi vesnicemi.

Pokusil jsem se projit starsi vlakna a zatim jsem narazil na SKY-WATCHER REFRAKTOR 102/500mm AZ-3 nebo SKY-WATCHER REFRAKTOR 120/600mm AZ-3.

Bohuzel nedokazu posoudit jaky je mezi nimi rozdil (krome vetsi magnifikace).
Jsou dostatecne pro pozorovani Messier objektu?
Nejake alternativy?
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Flexibilni dalekohled - planety a Messiery

#2464

Příspěvek od martin b »

Při podrobnějším pročtení byste se ovšem vždy dozvěděl, že tyto dalekohledy jsou na planety nevhodné. Jde o achromáty s velkou světelností, čili budou mít velkou barevnou vadu, která při větších zvětšeních na planetách skryje veškeré jemnější detaily. Jde hlavně o přehlídkové dalekohledy na malá zvětšení, čili na ty messiery je lze s úspěchem použít, ale na planety budou špatné.
Dalekohled, který bude při tomto průměru stále krátký a dovolí i pozorování planet, by byl nějaký Cassegrainova typu, které se ale budou pohybovat cenově výše. Nevýhodou také je, že s nimi nepůjde dosahovat tak malých zvětšení.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2465

Příspěvek od Cztwerec »

Jednoduše vždy to bude kompromis a je každopádně lepší mít více dalekohledů, každý na nějaký účel. Univerzálnosti se blíží newton, ovšem ten má nevýhodu - s výkonem bohužel roste nejen průměr ale i délka a neskladnost... A malý refraktor apo stojí prachy a s cassegrainem je malé pole a pořád je to kompromis.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2466

Příspěvek od vla »

Za mě to vidím na tohle: http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3709.html a tohle: http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... -8009.html, případně "nouzově"newton 130/650 a ta polovidlice může být i od jiného výrobce. Nevím jaká má být cena, ale myslím, že je to docela optimální varianta požadavků a kompromisů.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2467

Příspěvek od Cztwerec »

S tímhle návrhem souhlasím. A možná by neškodilo to poslat na dobrou az montáž...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2468

Příspěvek od vla »

Nesmíme být hned maximalisté, tuhle montáž jsem kdysi zkoušel a s tímhle dalekohledem to půjde, asi by šla i AZ4 a pak samozřejmě AZ5 a další s větší nosností, ale těžší, případně s protizávažím. Tak mi z toho vyšla nejlépe polovidlice. (nešel by tam vrátit obyčejný usměvavý smajlík- u těhle nevím jestli jsou pohrdavě úsměvné, či posměšné)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2469

Příspěvek od Artaban »

HappyCerberus píše:Shanim flexibilni dalekohled, ktery bude rozumne prenosny.
Šlo by upřesnit,, ruzumne přenosný?
HappyCerberus píše:Jsou dostatecne pro pozorovani Messier objektu?
Ano ukažou ty to objekty, ale pro ,,dostatečně,, má každý jinou představu.
O planetách a pozorování Měsíce se nezmiňuješ. Tady máš jaké požadavky?
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 517
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2470

Příspěvek od rys »

Zdravím,dá se někde aktuálně sehnat Newton 250mmx1600mm?Komletní tubus s optikou,tady jsem někde četl že snad od Orionu ale nikde to nemůžu najít.Děkuji za každé info.PS:pokud to sem nepaří tak to smažte:Děkuji.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2471

Příspěvek od MilAN »

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 517
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2472

Příspěvek od rys »

To je rychlost.Díky.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 517
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2473

Příspěvek od rys »

Zdravím,ještě otázečka,dnes jsem po dlouhé době pozoroval s N 250tkou a zjistil jsem, že čím dál víc potřebuji něco na přehlídku oblohy,s malým zvetšením a něco malého a přenosného.Na to se hodí asi jen MALOKUK .Tak se ptám jaký bude obras s Delosem 14mm (ostrost obrazu a popř.koma)jestli ho má cenu kupovat.ED 80 je asi na přehlídku oblohy blbost co?A hlavně mám strach že po koupy ED 80tce už bych 250tku moc nevytahoval.Děkuji.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2474

Příspěvek od MilAN »

A proč chceš na velká pole = přehlídkový dalekohled , použít zrovna okulár Delos s krátkým ohniskem a tím s výsledným malým polem ? Malokuk na pokoukání stačí, při malém zvětšení nijak zvlášť nevadí jeho barevná vada a neostrosti v krají, ale ED je naprosto jinde. Zvětšení tak 20-25x se širokoúhlejším okulárem by bylo asi nejvhodnější
Naposledy upravil(a) MilAN dne 28. 12. 2016, 21:21, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 517
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2475

Příspěvek od rys »

Ten Delos dá 28x To snad by mohlo být ne?A pak mám setovou 28mm ale dvou palec a pak až SW Planetary 9,6,4mm tak jsem myslel že ten Delos bude nejvhodnější,časem dokoupím nějakou 24mm.Díky.
Odpovědět