Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8294
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2446

Příspěvek od Cztwerec »

Řekl bych, že se tomu zkráceně říká normální zvětšení. Je perfektní například na komety (Somet binar).
Lectorem iustus...
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2447

Příspěvek od martin b »

Ano, abych to doplnil, to je zvětšení, kdy je průměr výstupní pupily přibližně roven průměru zornice. Při tomto zvětšení (a nižším) je plošná jasnost maximální, tj.stejná jako pouhým okem.
Proto je vhodné například na ty komety, které až tak moc nepotřebujeme dále zvětšovat a spíš nám jde o to vidět i ty nejslabší okrajové partie, případně je vůbec spatřit.
QXI
Příspěvky: 9
Registrován: 12. 12. 2016, 01:32
Bydliště: Benešov
Věk: 35

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2448

Příspěvek od QXI »

Diky moc za postrehy rady a vysvetlenie. Vybral som SW 150/1200 Dobson. Včera som ho poskladal, ešte ho zkolimovat/ skontrolovať a z piatka na sobotu ho testnem. V benesove má byť jasno :).
Mikiii
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 12. 2016, 07:50

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2449

Příspěvek od Mikiii »

Zdravim zdejsi astronomy. Rad bych se zeptal na par veci. Mam dalekohled Levenhuk 135/900 f6 a tak nejak jsem si ho ohmatal a rad bych neco vetriho... koukal jsem po SW 250/1000 na dobsnove montazi... jenze problem je ten ze v budoucnu bych rad i neco fotil... zatim zrdcadlovkou a tu bych si poridil asi Canon D40. Moje otazka zni... da se neco vyfotit kdyz to bude dobson ? Dale jsem uvazoval protoze bydlim 20km od mesta v horach... dle svetelneho znecisteni mam nejlepsi podminky v kraji.. lepe je na tom jen sumava a moravsky kras.. ze bych si u sebe doma na terase zridil pevnou zakladnu pro dalekohled... delam ve strojarine takze by nebyl problem si neco ve fabrice nechat vyrobit... jen nevim zda to bude moc narocne co se tyce dilu na vyrobu.. chtel bych se primo zeptat nekoho kdo si vyrabel nejakou montaz... nejlepe i nejake vykresy... ta moje 135/900 je fajn tak na planety a par jasnych mlhovin ale rad bych chtel uz i neco vic... stale jsem ale na vazkach.. jak jsem psal bud dobson a nebo vlastni montaz u sebe na terase... pokud by byla moznost vlastni montaze sel bych klidne i do zrdcadla 300mm precijenom tubus muzu soupnout na jinou novou montaz.. snad jsem to napsal srozumitelne... dohromady bych ted mohl zainvestovat cca 25 000 a tak jsem premyslel nad 250mm dobson a zrcadlovku... v budoucnu bude jiste ccd kamera jen nejdriv chci ziskat nejake zkusenosti s velkymi dalekohledy... snad jedna rozhodujici otazka...da se vyrobit montaz ktera by dosahovala kvalit eq6 atd. ? Ano je to pohodli a s togo je to jedna basen ale nejak jsem si zamiloval najit objekt manualne a chtel bych u toho zustat jen kdyz jsem procital forum tak vsichni foti na automatizovanych montazich a to je dalsi nemala investice... proto jsem premyslel ze kdyz mam ve fabrice moznost mohl bych si neco nechat vyrobit... predem dekuju za odpovedi.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2450

Příspěvek od Artaban »

Mikiii: Vítej na AF. Dobsonem se téměř fotit nedá. Max. cvaknout Měsíc, s né moc dobrou kvalitou. Na AF jistě nějaké pokusy najdeš. Doma, nebo tak podobně dělaná montáž na úrovni EQ6, když nejsou velké zkušenosti a možnosti, je téměř nemožné. Snadnější a levnější, je jí koupit. Třeba i starší. A i tak doporučuju si něco o tom nastudovat, ať víš, do čeho jdeš. O výrobě montáží na AF taky něco najdeš.
Výrobci tu ale jsou. např. http://www.dalekohledy-drbohlav.cz/
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Mikiii
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 12. 2016, 07:50

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2451

Příspěvek od Mikiii »

Tusil jsem ze to nebude jen tak... to je duvod proc se zde ptam... u zrcadla s prumerem 250mm to vychazi az nekde ku 40K a to mi prijde opravdu hodne.. ale zrejme pujdu do toho dobsona 250 a tubus se da pouzit pak kamkoliv... jeste tedy posledni otazka... je nejaky opravdu vyznamny rozdil mezi 250mm a 300mm ? Kdyz vim ze me ceka takova castka za montaz tak bych uz tedy prisetril a koupil dobsona 300.. ale pokud to nebude nejaky prinost i do budoucna na astrografii tak bych zustal u 250... dekuji za odpovedi :)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2452

Příspěvek od Artaban »

Mikiii píše: je nejaky opravdu vyznamny rozdil mezi 250mm a 300mm ?
Co se týče vizuálního pozorování Dobsonem, tak bych neřekl, že tam je moc velký rozdíl. To nastane až asi u 350mm. Rozdíl, tam ale samozřemě nějaký je. Je to prostě větší průměr.
Co se týče focení, tak tam už rozdíl je a to především ve hmotnosti. Např. stará dobrá EQ6 solidně na foto unese Newtona 200mm .S průměrem 250mm už to je horší a 300mm dávat na EQ6 nedoporučí vůbec nikdo.
Fotit, bych začal ale stejně něčím menším i na EQ6. Je třeba získat zkušenosti. Teprve pak má cenu jít na hranici možností techniky. Jinak se budeš asi z kraje dost trápit. Já ale nefotím a radu tu najdeš, nebo se dál ptej zkušených fotičů.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Mikiii
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 12. 2016, 07:50

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2453

Příspěvek od Mikiii »

Ano...uz si tu procitam diskuze a asi pujdu do 250 dobsona... a potom k tomu dokoupim tu montaz.. pises ze ta 250 je tedy na hrane s tou eq6 ? Jen tedy do budoucna... bude asi lepsi se poohlizet po lepsi montazi nez eq6 ? Pokud by to tedy mela byt lepsi montaz tak bych precijenom sel uz do 300 dobsona...da se sehnat kolem 20 000,- a co jsem koukal na moravian instruments tak uz se 300mm jde poridit nadherne fotky... i kdyz je to daleka budoucnost chci uz kupovat veci s ohledem na astrigrafii...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2454

Příspěvek od Bill »

Mikiii píše:Zdravim zdejsi astronomy. Rad bych se zeptal na par veci.
Ahoj.

Aby si získal představu, co to znamená vyrobit montáž a 300mm newton upravit pro fotografování, tak mrkni na tyhle stránky:

http://hvbo.cz/index.php?id=montaz
http://hvbo.cz/index.php?id=n300mm-astrograf

Určitě není problém se autora poptat - ale bez zkušeností je to nereálné a taky to není ani moc levné.

Za sebe bych ti doporučil koupit pro začátek starší EQ6 (okolo 20kKč) a bazarový N250 na pozorování. Klidně v bazaru:
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 50#p345828

Pro focení bych doporučil něco menšího, klidně nějaký malý refraktor nebo telobjektiv.

Upravit Newton na focení není jednoduché a taky pro začátek má zbytečnou ohniskovou vzdálenost - ono se to nezdá, ale hodně DSO objektů je docela velkých a pro začátek je vhodnější kratší ohnisková vzdálenost okolo 500mm.

N250/1250 můžeš použít na natáčení planet, pokud by tě to zaujalo ...

Nebo můžeš koupit dobson na pozorování a na fotografování úplně jinou sestavu.
M:736 750 113
Mikiii
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 12. 2016, 07:50

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2455

Příspěvek od Mikiii »

No zrejme tedy zustanu pri zemi a zatim pujdu do dobsona... ale tak napul budu hazet ockem po prodeji z druhe ruky... precijen co jsem koukal se da usetrit rozumny peniz pri koupi z bazaru... abych to shrnul tak rad bych koupil neco s cim muzu pozorovat a v budoucnu k tomu prikoupit montaz pro astrofoto... jen bych nerad aby mi pak nekdo nerekl ze treba 250mm newton je tak na hrane foceni dso... jak jsem psal uchvatili me fotografie ze stranky moravian instruments a tam jsou priklady fotek z kamer a vetsinou je to z newtonem 300mm a vice a tak bych rad uz koupil neco co vim ze bude na takove fotografie do budoucna idealni.. jeste tedy posledni vec... koukam po tech montazich a nekde pisou ze eq6 je mozna i s 300mm nekdo rika ze 300mm je uz tezka na tu montaz.... taky asi zalezi na vyrobci... cetl jsem ze nemecke montaze byvaji kvalitnejsi co se tuhosti tyce... rad bych si v tom udelal jasno at vic po cem patrat.. dekuji za odpovedi.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2456

Příspěvek od Bill »

Mikiii píše: pises ze ta 250 je tedy na hrane s tou eq6 ?
Ono ta 250, kterou koupíš má taky daleko fotografickému speciálu...

Jenom pro zajímavost, kolik stojí "opravdický" fotografický N:

http://www.astroshop.eu/asa-telescope-1 ... ne/p,33437

:-(

Ono něčím začni, časem uvidíš, co tě zaujme a stejně všechno několikrát vyměníš...
Naposledy upravil(a) Bill dne 19. 12. 2016, 10:55, celkem upraveno 1 x.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2457

Příspěvek od Bill »

Tady máš fotky z daleko menších skel se 40D:

Canon 400/5.6:
Obrázek

Canon 300/2.8:
Obrázek

Pro začátek určitě žádný newton 250+ nepotřebuješ.

Mrkni na http://astrofotky.cz/

V rozšířeném vyhledávání můžeš vyhledávat podle foťáku, ohniskové vzdálenost ap.
M:736 750 113
Mikiii
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 12. 2016, 07:50

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2458

Příspěvek od Mikiii »

Tak jste me presvedcili... zatim tedy dobson a budu koukat po bazarech po eq6 a pak se dal uvidi... precijen nemam tolik zkusenosti...vim ze opravdou astrofoto soustavu mitt jen tak brzo nebudu tak zacnu pozorovanim pres 250 newtona a pozdeji prikoupim tu eq6 nejakou lepsi.... tou astrografii jsem nemyslel primo spicu technologie ale spis ty polo profi nez se do zoho dostanu... takze velke diky za rady a preji pekny den a jasnou noc :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24264
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2459

Příspěvek od MilAN »

A když už budeš procházet astrofotky.cz, tak se podívej, kolik lidí fotí 300 mm Newtonem. A hlavně se podívej, kolik lidí z toho na EQ6. Nejde jen o vhu, jde hlavně ale o délku ohniska a tím tubusu a moment, který tato sestava vyvolává na montáži. A další problém je ve vlastním dalekohledu - opět, většina těch 300 mm Newtonů je už nějak modifikována, možná je spíš správnější výraz "celá postavena z gruntu jinak ". Netvrdí, že na originální EQ6 nejde s originál 300/1500 Newtonem vůbec fotit, ale s dost velkými potížemi a omezeními i viditelným rozdílem ve výsledku.
K tomu tvrzení o německé montáži ... Německá montáž je typ montáže ( nikoliv to, kde je vyrobena) a v podstatě nemáš možnost žádnou jinou individuálně koupit. Takže tohle neřeš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Mikiii
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 12. 2016, 07:50

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2460

Příspěvek od Mikiii »

Tak jsem zase o neco chytrejsi... radeji se zeptam nez kupovat zbytecne neco co nevyuziju... ten dobson 250 je tedy jistota a pozdeji sezenu eq6 montaz.. nejspis nejakou z druhe ruky.. jak tu pisete jestli me tla astrografie pohlti tak budu muset pak stejne sestavu obmnenit... upravit a nebo poridit jeste jednu jen na to foceni. Kazdopadne diky za rady... uz aspon vim po cem se divat.
Odpovědět