Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
proky
Příspěvky: 2332
Registrován: 01. 02. 2010, 22:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2401

Příspěvek od proky »

MayJ: SharpCap jsem poměrně dlouho používal, ještě než jsem přešel na FireCapture. Není tak sofistikovaný ale fungoval poměrně bez závad. Co přesně tě zajímá? Jinak tady je odkaz na video ohledně uvedené funkce u verze 2.7
Video Astronomy - EAA - SharpCap 2.7 stacking
Celestron CGEM-1100, SW ED72, Modifikované Coronado PST, 102/660mm a 150/1200mm, ASI183Mm, ASI290MC, Nikon D90, http://astrofotky.cz/~proky, http://www.astrofoto-prokop.cz
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2402

Příspěvek od MayJ »

Děkuji za odkaz.na planety používám EZ planetární protože mám QHYII 5L-C.mel jsem na mysli live stacking,ktery někdo používá na DSO. Už jsem s tím zkoušel M42 a nebylo to tak špatné. Na stránkách sharpCap je galerie kde jsou i celkem slušně snímky.
Jestli s tím má někdo zkušenosti.jeste jednou díky
Uživatelský avatar
proky
Příspěvky: 2332
Registrován: 01. 02. 2010, 22:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2403

Příspěvek od proky »

Já tuto funkci používal spíš pro náhled DSO. Na planety jsem to nikdy nezkoušel a mám pocit že by to ani nefungovalo, protože si matně vzpomínám že jsou potřeba alespoň tři hvězdy podle kterých se snímek skládá. V každém případě se domnívám že pro finální snímek nebude kvalita taková jako v případě použití některé z externích aplikací.
Celestron CGEM-1100, SW ED72, Modifikované Coronado PST, 102/660mm a 150/1200mm, ASI183Mm, ASI290MC, Nikon D90, http://astrofotky.cz/~proky, http://www.astrofoto-prokop.cz
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2404

Příspěvek od MayJ »

Díky za příspěvek. Je jasný že se to nedá vůbec srovnat s tím když se delaji klasický framy a pak se prozenou např. přes DSS. Ale pro začátek to myslím že není špatný.me z toho vylezlo např tohle, je to teda bez korektoru ohniska takže detail M42.
Přílohy
Stack_500~2.jpg
Stack_500~2.jpg (87.75 KiB) Zobrazeno 2266 x
tibi
Příspěvky: 2
Registrován: 17. 01. 2017, 23:07

Amaterske foto Mars Venusa Neptun

#2405

Příspěvek od tibi »

Pre profesionalov mozno hlupy prispevok, ale chcel by som sa opytat, ci to co som 15.1. digitalnym fotoaparatom zo stativu je naozaj Neptun (vpravo dole od Venuse) a ci Mars je naozaj zobrazeny /resp. ci to biele je polarna ciapocka, alebo ci ide iba o refrakicu cerveneho bodu.
Bolo fotene na digitalnu zrkadlovku cas 2 sek.
Dakujem
Přílohy
MarsVenusaNeptun.png
MarsVenusaNeptun.png (468.34 KiB) Zobrazeno 2250 x
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Amaterske foto Mars Venusa Neptun

#2406

Příspěvek od KpS »

Neptun na snímku není především proto, že leží mimo něj. Na snímku by však nebyl, ani kdybyste se trefil. Snímek není zaostřený a tak nejslabší na něm zachycená hvězda má magnitudu 6,8. U Marsu nejde ani o polární čepičku ani o refrakci. Jeho zdánlivý kotouček je pouze důsledek rozostřeného snímku.
Karel
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Amaterske foto Mars Venusa Neptun

#2407

Příspěvek od Howking »

file.png
Tam je těch planet strašná spousta :-)
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2408

Příspěvek od Karell »

Jsi si naprosto jistý, že tvůj sarkasmus pochopí i ten, co se ptá?
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2409

Příspěvek od Howking »

Nechci flejm, ale myslím si, že by měl. Zvlášť pokud uvidí těch polárních čepiček spoustu i na hvězdách, které zachytil ale v jeho zpracování je neviděl. Podle mě krásně ukázáno to co mu KpS tvrdil a nemusel by pochopit. Že je to celé jen rozostřením.
tibi
Příspěvky: 2
Registrován: 17. 01. 2017, 23:07

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2410

Příspěvek od tibi »

Vdaka za komentar (aj spustu sarkazmu). Snad uz chapem... ;)
Uživatelský avatar
Split82
Příspěvky: 28
Registrován: 21. 08. 2014, 11:01
Bydliště: Praha
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

Vyber noveho dalekohladu a montaze na Deep-Sky fotografiu

#2411

Příspěvek od Split82 »

Ahojte,
napriek tomu, ze som astrofotografii zasvetil uz peknych par hodin, stale sa povazujem za zaciatocnika.

Doteraz som vyuzival:
- dalekohlad Bresser Messier NT-203 s touto montazou http://www.bresser.de/en/Astronomy/BRES ... scope.html
- na guiding nejaky low cost dalekohlad z Lidlu ;)
- KAMERA/ZWO ASI 120MM MONO USB 2.0
- Canon 550d nemodifikovany
- par dalsich doplnkov

Tu je par snimkov co som s tym zvladol urobil:

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Zistil som ze mojim najvacsim problemom je asi montaz. Momentalne je v takom stave, ze ju nedokazem takmer vobec nastavit na nejaku rozumnu pointaciu a vlastne nikdy nebola nejak zasadne spolahliva. Kazdopadne aj ten velky newton nebude asi to prave a tak premyslam ako postupit na dalsi level.

Chcel by som poradit hlavne v dvoch veciach a to je vyber noveho dalekohladu a novej montaze. Moj rozpocet je okolo 100K CZK. Fotit by som chcel do buducna najme hmloviny a galaxie. Fotim v podstate len zo zahrady rodinneho domu, ale bohuzial tu zacina byt svetelne znecistenie cim dalej tym horsie. Hodilo by sa teda mat moznost montaz aj dalekohlad nejako rozumne zlozit a vozit v aute.
Ciastocne mam aj problem s prislusenstvom. Trosku sa stracam vo vsetkych tych moznostiach napojenia pointacneho dalekohladu. Urcite chcem dokupit este nejake vyhrievanie, pripadne rozne filtre. Su tu este nejake dalsie veci, ktore by mi pomohli robit lepsie snimky?

Dost som toho uz precital, ale niekedy mam pocit, ze mnozstvo informacii v tejto teme je snad nekonecne :) Budem rad za kazde postrcenie spravnym smerom.

Dakujem.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2412

Příspěvek od Bill »

Montáž určitě jinou.

Pokud chceš do budoucna fotit něčím podobným, jako máš - tak asi EQ6 nebo lepší.

Výběr dalekohledu - na to je tady několik vláken a to budeš muset nějak rozlousknout sám. Já jsem zastánce toho, že by měl mít člověk několik dalekohledů/objektivů na různě rozlehlé objekty...

Takže jedna z neskutečně mnoha možností je pořídit si slušný refraktor/objektiv s ohniskem okolo 500mm a nechat si toho newtona a trošku ho vytunit.

S kratším ohniskem je mnohem větší radost fotit a objektů je dost...

Vytunit znamená vyztužit/vyměnit tubus, upravit nebo vyměnit výtah a vyměnit pavouka sekundáru. Což můžeš dělat postupně...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2413

Příspěvek od stana85 »

S jakým ISO se fotí FLAT? Výše se tady psalo že se stejným jako light ale taky jsem se tady na fóru dočetl že se fotí s co nejmenším ISO.
A má smysl fotit k Flatům darky?
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2414

Příspěvek od MMys »

Flatfield lze nafotit na libovolnou citlivost, ideálně ale na nižší, kvůli snížení šumu. Ale darkflaty (či biasy) pro kalibraci toho flatfieldu musí být pak při shodné citlivosti. Nesmíš to pochopitelně pomíchat s DF či biasy pro snímek objektu, nebo použít FF bez jeho kalibrace. Nezkalibrovaný flatfield vede k chybným výsledkům, pokud má kamera/foťák nenulový offset, což má vždy.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#2415

Příspěvek od stana85 »

Flaty fotím s minimálním ISO darky k němu nepoužívám a biasy taky ne. Takže se vyplatí k flatům nafotit dark i bias skalibrovat je a následně kalibrace lightů s flaty darky a biasy?
Takže nejlepší postup bude:
Nafotit flat s minimálním iso ten kalibrovat pomocí darku se stejným iso a délkou expozice a k tomu ještě bias se stejným iso ale minimálním časem expozice. Tento kalibrováný flat použít na light snímky ještě spolu s darkem pro light snímky a biasem.
Je to tak?
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Odpovědět