Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
netlifex
Příspěvky: 26
Registrován: 02. 12. 2016, 21:34

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2431

Příspěvek od netlifex »

MilAN píše:
netlifex píše: Takze na DSO je jednoznacne reseni skladaci Dobson 200 a vic.
To už ti někdo poradil ? Skládací Dobson 200 mm- = největší pitomost, co se dá doporučit
Jinak už je to tvůj několikátý závěr... Zkus se už někde začíst do úvodních kapitol . Na konkrétní otázku ti tu odpoví spousta lidí, ale na otázku , co si máš koupit, si musíš odpovědět sám. Takže se, prosím, přestaň ptát, co si máš koupit - na to stejně nedostaneš jednoznačnou odpověď a to už jsme asi na 3 stránce diskuse a postupně z té diskuse odpadnou ti, kteří o tom něco vědí
Tak to bych poprosil o vysvetleni: vsichni v tomhle vlakne mi doporucuji dobson, vetsina radi velky prumer, tak od 200 nahoru a kdyz jsem si precetl to o dva posty vyse doporucovane vlakno o dobsonech, tak jsou tam uzivatele skladacich dobsonu a velmi spokojeni. Navic uz jsem zminoval na zacatku, je nas v aute 5 a jak tam dostanu dobsona full-tube mi asi neporadis. Takze co presne je na te volbe spatne? Proc je napriklad Sky-Watcher 10" Collapsible Dobsonian Telescope spatna volba na DSO?

nebo treba tohle https://www.astronomics.com/meade-light ... 10678.aspx
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2432

Příspěvek od MilAN »

Psal jsi : skládací Dobson 200 mm a více. Moje odpověď byla, že skladací 200 je pitomost. Co na tom je nepochopitelného ? Nepíši nic o 250 a výše, tam bych byl z hlediska rozměrů pro skládací Meade. Najdi si rozměry, váhy...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
netlifex
Příspěvky: 26
Registrován: 02. 12. 2016, 21:34

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2433

Příspěvek od netlifex »

MilAN píše:Psal jsi : skládací Dobson 200 mm a více. Moje odpověď byla, že skladací 200 je pitomost. Co na tom je nepochopitelného ? Nepíši nic o 250 a výše, tam bych byl z hlediska rozměrů pro skládací Meade. Najdi si rozměry, váhy...
Po pravde, zvazoval jsem i ten
https://www.astronomics.com/sky-watcher ... 16601.aspx
pravda je, ze uspora mista je vetsi u tech vetsich, ale i tak na te 200 nevidim nic spatneho.

Myslis tenhle?
https://www.astronomics.com/meade-light ... 10678.aspx
Mas pravdu, ze bude po slozeni mensi a bude i na vic casti, zase to asi bude vic prace to slozit.

nebo tenhle
https://www.astronomics.com/explore-sci ... 20479.aspx

Je mezi nimi kvalitativni rozdil? Myslim pri stejne velikosti.
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2434

Příspěvek od wizard_Kysi »

Kup si plnotubus 200 a začni pozorovat. Těšíme se na tvoje reporty z pozorování - pokud ovšem to co uvidíš bude odpovídat tvým představám.. (dobré je si napřed přečíst, co v tom dalekohledu vlastně uvidíš a co lze očekávat a že to nebude jako na fotkách).
Osobně si ale nemyslím, že tvé děti zaujmou mlhavé obláčky DSO.
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
netlifex
Příspěvky: 26
Registrován: 02. 12. 2016, 21:34

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2435

Příspěvek od netlifex »

wizard_Kysi píše:Kup si plnotubus 200 a začni pozorovat. Těšíme se na tvoje reporty z pozorování - pokud ovšem to co uvidíš bude odpovídat tvým představám.. (dobré je si napřed přečíst, co v tom dalekohledu vlastně uvidíš a co lze očekávat a že to nebude jako na fotkách).
Osobně si ale nemyslím, že tvé děti zaujmou mlhavé obláčky DSO.
Ano, to je to o cem premyslim, co zvolit, aby to pro ne bylo maximalne atraktivni. Samozrejme nic neni univerzalni, pri DSO bych mozna musel jeste do mnohem vetsiho (300-400). A na planety by zase bylo lepsi zrejme delsi ohnisko. Ale nebudu to kupovat tenhle mesic, tak mam cas na premysleni.
Ale ono to neni cele jen o tom pozorovani, je to pro ne taky nocni vylet, dobrodruzstvi atd.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2436

Příspěvek od Artaban »

netlifex píše:Ano, to je to o cem premyslim, co zvolit, aby to pro ne bylo maximalne atraktivni. Samozrejme nic neni univerzalni, pri DSO bych mozna musel jeste do mnohem vetsiho (300-400). A na planety by zase bylo lepsi zrejme delsi ohnisko.
Když ještě není žádná zkušenost, tak se moc nedá si říct při prvních pozorováních, jestli to je atraktivní, nebo né. Zrovna tak asi ani nepoznáš rozdíl v různých ohniscích. V podstatě ti bude jedno, jestli pozoruješ planety běžným Dobsonem např. 250/1200, nebo planetárním speciálem s delšímm ohniskem. A to možná několik let. Je potřeba zkušeností, aby se pak člověk mohl začít zajímat o takové detaily.
Taky může být dobré začít nějakým prckem, aby si pak člověk to velký dělo užil. Ono někdy ten rozdíl prcka od velkého dalekohledu, nemusí být tak velký. Např. zkušený pozorovatel planet, může vidět ve 100mm kvalitním dalekohledu stejně detailů, jako začátečník ve 300mm dalekohledu.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
netlifex
Příspěvky: 26
Registrován: 02. 12. 2016, 21:34

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2437

Příspěvek od netlifex »

Artaban píše:
netlifex píše:Ano, to je to o cem premyslim, co zvolit, aby to pro ne bylo maximalne atraktivni. Samozrejme nic neni univerzalni, pri DSO bych mozna musel jeste do mnohem vetsiho (300-400). A na planety by zase bylo lepsi zrejme delsi ohnisko.
Když ještě není žádná zkušenost, tak se moc nedá si říct při prvních pozorováních, jestli to je atraktivní, nebo né. Zrovna tak asi ani nepoznáš rozdíl v různých ohniscích. V podstatě ti bude jedno, jestli pozoruješ planety běžným Dobsonem např. 250/1200, nebo planetárním speciálem s delšímm ohniskem. A to možná několik let. Je potřeba zkušeností, aby se pak člověk mohl začít zajímat o takové detaily.
Taky může být dobré začít nějakým prckem, aby si pak člověk to velký dělo užil. Ono někdy ten rozdíl prcka od velkého dalekohledu, nemusí být tak velký. Např. zkušený pozorovatel planet, může vidět ve 100mm kvalitním dalekohledu stejně detailů, jako začátečník ve 300mm dalekohledu.
Mas pravdu, proto i srovnavam zdanlive nesrovnatelne veci. Na jednu stranu, kdyz to zaujme, tak se velkej dobson da koupit pozdeji, na druhou stranu nechci koupit neco, co by rovnou odradilo nebo v lepsim pripade jen lezelo nevyuzite. V kazdem pripade chci koupit neco kvalitniho, co bude mit vyuziti i v budoucnu, treba vedle toho velkeho dobsona. Zjevne se urcite vyplati investovat do kvalitnich okularu, protoze ty se vyuziji i s dalsim teleskopem a jsou dulezitym clankem v kvalite zobrazeni. No, ted mam o cem premyslet, mam prehled diky vasim nazorum a zkusenostem a koupe nijak nespecha, tak muzu i neco vic dat bokem.

Neni nekde nejaka stranka s moznosti porovnani zobrazeni objektivu? Neco jak je ve Stelarium, ale vcetne svetelnosti?
Naposledy upravil(a) netlifex dne 06. 12. 2016, 23:02, celkem upraveno 1 x.
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2438

Příspěvek od martin b »

netlifex píše:pravda je, ze uspora mista je vetsi u tech vetsich, ale i tak na te 200 nevidim nic spatneho.
S celotubusem je obecně méně problémů, čili je to preferovaná varianta. Stačí ho jen postavit na montáž a začít pozorovat, nebude se muset tak často kolimovat, nebude se tolik prášit na zrcadlo a tak dále.
Nicméně je jasné, že od jistých rozměrů už se to nedá rozumně vozit a pak člověk musí přistoupit k tomu skládání. A jak vidno, i k tomu lze přistoupit různými způsoby od SW, kde jen stačí vysunout, ale ta úspora místa není až tak veliká, až po ten Explore Scientific, který je složený extrémně kompaktní, ale musí se holt před pozorováním sešroubovat.
Je tedy potřeba si přeměřit zavazadlový prostor v autě a zjistit, co se tam ještě vejde a co už ne. A při tom konkrétním výběru si i prohlédnout podrobné recenze, kde se člověk může dozvědět detaily, které tu volbu usnadní.

Co se světelnosti týče, daný průměr posbírá dané množství světla a to se nijak nemění, ačkoliv by název třeba mohl evokovat, že vyšší světelnost může udělat obraz jasnější. Je to důležitý údaj pro fotografii, kde dalekohled funguje jako objektiv s pevným ohniskem, při vizuálním pozorování si měníme zvětšení pomocí okulárů a světelnost nás až tak nezajímá. Na vašem místě bych to teď neřešil, stejně jsou všechny ty dobsony kolem F/5.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2439

Příspěvek od Artaban »

netlifex píše:Zjevne se urcite vyplati investovat do kvalitnich okularu, protoze ty se vyuziji i s dalsim teleskopem
Časem možná ano, ale zatím bych ani okuláry moc neřešil. Jednak jsou různé možnosti a každý tak trochu preferuje něco jiného. Někdo špičkovou kresbu okulárů, někdo především široké pole okulárů a někdo obojí, což je pak hodně drahé atd. atd.
Další problém je, že podle délky ohniska dalekohledu, se kupují různá ohniska okulárů. Okuláry tedy pak nemusí být vhodné pro jiný dalekohled. Nejdříve se musí koupit dalekohled a pak vybrat vhodná ohniska okulárů. Zatím postačí i levnější, ale dobře vybrané okuláry. I tady je dobré si udělat osobní zkušenost, co se týče okulárů.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2440

Příspěvek od MMys »

tady máš zrovna jednoho dobsona 200/1200 v bazaru.

http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=33&t=21272

Pro začátek budeš mít vystaráno.

A mimochodem, s těmi planetami bych to zbytečně nekomplikoval. Když se podíváte, kde se budou ty největší, na kterých je něco zajímavého vidět, v následujících leteh pohybovat, tak je jasné, že na nich z našich zeměpisných šířek nic extra vidět nebude ani planetárním speciálem.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#2441

Příspěvek od Bill »

Jenom je trošku problém s dopravou - jedná se o jih Španělska :-)

Osobní odběr asi neklapne...
M:736 750 113
QXI
Příspěvky: 9
Registrován: 12. 12. 2016, 01:32
Bydliště: Benešov
Věk: 35

Výběr/ stavba Dalekohledu začátečník

#2442

Příspěvek od QXI »

Dobrý den,

Rozhodl jsem se, že bych začal s astronomií. Vždy mně tenhle obor zajímal, ale nedávno jsem náhodou při planetáriu v Plzni koukal cez dalekohled max 150 mm průměr na měsíc s přiblížením 25x a hodně se mi líbila detailnost a ostrost. Tak si chci nějaký dalekohled pořídit a sledovat vesmírní objekty.

Bydlím na okraji Benešova v chatové oblasti, tak bych ho asi hlavně používal na zahradě, ale nedělá mi problém jet za tmou i autem. Hmotnost do 50 kg mi nedělá problém. Mám Astra kombi, tak by se tam vešel i větší dalekohled, který si nemůžu dovolit :D.
Vzhledem k rozpočtu +- 5000, to vypadá na nějaký prum 150 mm. Kdyby jste ale věděli o nějakém 200 mm do 7000, asi bych do toho ještě šel. Chtěl bych asi pozorovat vše, z čeho vyplývá nějaký univerzální dalekohled. I když vím, že asi nic takového není a když vemu „univerzální“ tak nebude dobrý ani na blízké planety ani na DSO. I když zase jsem četl že DSO začína na 254 mm, tak si možná dělám zbytečné iluze, že nějaké DSO uvidím. Nechci se ale zaměřit jenom na planety v naší sluneční soustavě, protože mám pocit, že není toho až tolik k pozorování. S koupou dalšího/ dražšího dalekohledu v budoucnu nepředpokládám hlavně kvůli hypotéce a už i tohle mi prochází těžko :D. Takže by jsem chtěl něco s čím uvidím co nejvíc, z čeho vytřískám co nejvíc , cena/kvalita. Počítám s tím, že pár tisíc ještě půjde na příslušenství postupně...

Uvažoval jsem, že bych se možná dal i do stavby vlastního dalekohledu. Myslíte, že bych se dostal při investici 5-7 tis na lepší viditelnost objektů asi hlavně DSO jako u DOBSON 6 ? Pokládám se za zručního, běžně dělám s dřevěm, kovmi, zvářečkou, mněl bych k dispozici CNC frézu, laserový řezák. Jsem stavební inženýr (28 let) manželka je částečně strojní inženýr, brácha programátor (uměl by udělat motorické ovládání pomocí krokových motoru s řízením i přes PC a přes internet). Spolu se skušenými lidmi s fóra si myslím, že bych dal dohromady kvalitní tým pro stavbu takového dalekohledu. Počítám s placeným poradenstvím jako s návrhem tak při konstruování. Mohl by to být i větší dalekohled prakticky nemobilní s vlastní kůlnou s otevíranou střechou na zahradě kde bych rád organizoval skupinové akce pro pozorování. Ostatní by asi rádi s ním dělali, nebo se podíleli na stavbě a já bych se přiučil .

Jinak se rozhoduji mezi těmito dvěma dalekohledy:

Klasika DOBSON 6, 150/1200:

http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 8&idp=2149

A našel jsem ještě tohle:

http://stativy.com/hvezdarsky-dalekohle ... -150-p1187

Líbí se mi montáž, protože kdybych chtěl, tak bych mohl i něco fotit. Ale nevím jak je to s kvalitou kdeže má dražší montáž jako DOBSON, ale nižší cenu, tak jestli není ošizený o kvalitu optiky a je vidět hůř než přes DOBSON 6. Na focení bych používal jenom smartphone, nebo obyčejný foťák bez pointeru. Tak mi možná řekněte, že takovéto fotky nebudou stát za nic ani pro soukromé účely pro spořič obrazovky na PC a je ten dalekohled méně kvalitní a raději má jít do DOBSONA. Nebo ten dalekohled možná poznáte a mám do toho jít. Nebo takovýhle focení jde i s DOBSONEM a ano nebude to stát za nic?

Rád si nechám poradit i jiný dalekohled jestli máte pro mě lepší variantu v dané cenové relaci. Možná mi poradíte, že když vím, že si další nekoupím s vysokou pravděpodobností, tak mám možná raději počkat pár let a koupit si DOBSON 8, 200 mm za 10000.
Nechápu ještě celkem proč se vzdálené objekty mlhoviny /galaxie pozorují při menším zvětšení, když jsou malý a hodně daleko. Je to proto, že to při tak velkých vzdálenostech funguje tak, jako když má kamera digitální ZOOM a teda ho prakticky nemá a větším přiblížením dosáhnu jenom zvětšení obrazu se stejným rozlišením/detaily, tedy prakticky obraz jenom rozmažu s nemožností při daném přiblížení zaostřit a s takovým úbytkem světelnosti, že se objekt stane pomalu neviditelným/ zmizí?

Obecně uvítám jakékoliv postřehy a rady, které mi udělají v problematice jasno, abych si vybral to ideální , co nevím že chci.

Za odpovědi a rady předem děkuji.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr/ stavba Dalekohledu začátečník

#2443

Příspěvek od MilAN »

Pokud máš takový limit, potom se nedá uvažovat s amatérskou stavbou, protože ten limit nestačí ani na koupi samostatné optiky D=200 mm.
Pokud jde o ty dva uvažované dalekohledy, určitě NE ten druhý. Montáž je bídná i na jen samotný fotoaparát a optika je ten nejjednodušší katadioptrický systém v tom nejhorším provedení.
Myslím že do uvedeného limitu se vejdeš, pokud tady budeš sledovat bazar - i pro Dobson D=200mm
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Výběr/ stavba Dalekohledu začátečník

#2444

Příspěvek od Rekmarik »

QXI píše:Vzhledem k rozpočtu +- 5000, to vypadá na nějaký prum 150 mm.
Obecně uvítám jakékoliv postřehy a rady,
Zaujala mě tvoje myšlenka si něco postavit na úrovni kopule a vlastního dalekohledu s montáží ve světle tvého rozpočtu 5000,- :lol: .. chápu že asi promýšlíš různé varianty.
Na začátek určitě nezkazíš nic, když pohledáš bazarový dobson 150mm nebo 200mm se setovými okuláry.
DSO lze v extrémním případě pozorovat i triedrem ... takže bych takto ty limity nedával (od 250mm výše a pod..)
Měsíc mobilem, si můžeš vyfotit i z ruky přes dobsona - což tě sice přestane v zápětí bavit, ale pozorování kráterů na Měsíci lze dělat celoživotně ... Víc vlákna tady v začátečnícké sekci .. Případně typy na pozorování a podobně ..
ps: i se 150mm dobsonem budeš mít pod tmavou oblohou hoodně DSO k objevování, určitě vystačí na několik let..
(jestli to bude stačit tobě to ovšem nikdo neví)
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Výběr/ stavba Dalekohledu začátečník

#2445

Příspěvek od martin b »

QXI píše:Nechápu ještě celkem proč se vzdálené objekty mlhoviny /galaxie pozorují při menším zvětšení, když jsou malý a hodně daleko. Je to proto, že to při tak velkých vzdálenostech funguje tak, jako když má kamera digitální ZOOM a teda ho prakticky nemá a větším přiblížením dosáhnu jenom zvětšení obrazu se stejným rozlišením/detaily, tedy prakticky obraz jenom rozmažu s nemožností při daném přiblížení zaostřit a s takovým úbytkem světelnosti, že se objekt stane pomalu neviditelným/ zmizí?
To není úplně pravda, že by DSO byly tak malé. Planety, na které se používají tak zvaně velká zvětšení, mají úhlově do jedné minuty, zatímco na některá DSO (nebo jejich uskupení) je potřeba mít zorné pole i několika celých stupňů, čili tam člověk skutečně musí přemýšlet o tom, aby se mu to tam vůbec vešlo.
Další věc je v zásadě to, co popisujete, a sice že s rostoucím zvětšením klesá u plošných objektů jejich plošná jasnost. Daný příjem světla zkrátka roztahujete na větší a větší plochu, čili obraz tmavne a bude čím dál víc splývat s tmavým pozadím. U planet si lze dovolit celkem dost, protože jsou jasné, u DSO ne.
Odpovědět