Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1696

Příspěvek od MMys »

Můžeš to skládat naproto z libovolného času, změny poloh hvězd jsou na snímku v rozmezí i desítek let nedetekovatelné (pravda, pár rychlejších hvězd v poli se tu a tam najít může, ale s tím si poradí registrační algoritmus použitého SW).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1697

Příspěvek od Rekmarik »

MMys píše:Můžeš to skládat naproto z libovolného času
To jsem si taky myslel, ale překvapilo mě že to asi nikdo nedělá - nebo jo ? Poskládat si během let třeba nějaké slušné pole s rozsáhlejším objektem při větším rozlišení .. Zaznamenal jsem že astrofotiči jsou samozřejmě nadšení, když zvládnou během několika jasných nocí nafotit/nasnímat desítky expozičních hodin a mají pak dostatek dat .. Ale třeba je možné, že moje představa kvantity snímků platí jen do určitého počtu a dál už tam žádná jiná informace nepřibude - teda nemá cenu například rok co rok řidávat stovky expozic protože z nich tu novou slabě detekovatelnou informaci už nejsem schopen vytáhnout ?
Uživatelský avatar
alex
Příspěvky: 222
Registrován: 12. 05. 2005, 13:15
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1698

Příspěvek od alex »

Rekmarik píše:Jako nefotič bych si dovolil jednu jednoduchou otázku...
Ja by som ešte dodal, že som napr. dopadol tak, že som si najprv kúpil lacnejšiu verziu filtra (mám z toho obdobia menej kvalitné fotky) a o pár rokov som si kúpil iný (mám asi trošku lepšie fotky). Farebné podanie v tomto prípade sa už líši. Staré fotky nezahadzujem, poslúžia ešte napr. na vylepšenie pozadia... a dúfam, že mi objekt moc nekazia :oops:
Môže sa stať, že časom si vymeníš korektor (čo by nemalo vadiť), príp. foťák, objektív... Podľa mojich skúseností, ak sa prechádza na kvalitnejšiu zostavu, staré fotky sa už moc nevyužívajú :cry:
Takže maj premyslené akú zostavu chceš na také dlhodobé využitie ;)

alex

P.S. dofocujem bežne, keďže pár rokov moc nič nemením. Plánujem aj naďalej si vylepšiť fotky pár objektov, lebo časom sa učím aj nové spôsoby spracovania, takže ma to baví znova sa vracať k niektorým objektom a vylepšiť si tú kvalitu, napr. vyberaním tých lepších (upointované, pri nižších teplotách je menej šumu...). Samozrejme sú objekty, ktoré som sa rozhodol ďalej neriešiť, proste stačilo... Hranica u mňa (Canon EOS) je niekde pri 12-15 hodinách.
Pozn. ja som ale len taký sviatočný fotograf :lol:
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://ameleg.webzdarma.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1699

Příspěvek od MilAN »

Rekmarik píše: Ale třeba je možné, že moje představa kvantity snímků platí jen do určitého počtu a dál už tam žádná jiná informace nepřibude - teda nemá cenu například rok co rok řidávat stovky expozic protože z nich tu novou slabě detekovatelnou informaci už nejsem schopen vytáhnout ?
Zkus se prokousat tímhle :
http://www.astrofoto.sk/spracovanie-obr ... fotografii
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1700

Příspěvek od Bill »

Rekmarik píše:překvapilo mě že to asi nikdo nedělá - nebo jo ?
No já si naopak myslím, že to dělají skoro všichni.

Velká část mých novějších fotek je takhle focena...

Poslední M42 byla focena v březnu a říjnu, M45 mám barvu z asi 3 roky starého snímku ze zrcadlovky a L z kamery a úplně jiného objektivu.

Jak jinak by jsi to chtěl v naších podmínkách dělat, když je za celou zimu 5 jasných nocí? - Holt co se nestihne letos, musí počkat do dalšího roku ...
M:736 750 113
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1701

Příspěvek od Rekmarik »

Díky všem za objasnění.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1702

Příspěvek od MilAN »

Rekmarik píše: O focení jako takovém, pointaci, skládání a úpravě fotek nějakou představu mám - jde spíše o změnu samotného DSO ve smyslu změny polohy- úhlu vůči pozorovateli (což předpokládám je asi minimální ?)
Díky za vysvětlení.
Vzhledem k tomu, že ani přístroje na družici Gaia nejsou schopny detekovat vlastní pohyb galaxií ( a to jsou schopny měřit s přesností 10-5 " ) tak nehrozí, že by jejich vlastní pohyb i během tisíciletí nám zkazil snímky. A ani během našeho života nehrozí, že by se nám rozešly snímky bližších DSO ( kolové hvězdokupy, emisní mlhoviny ) To by mohlo nastat jedině v případě otevřených hvězdokup s nejrychlejším vlastním pohybem. Ale i tak je to časové období v řádu několika desetiletí. Takže jediné, co lze zaznamenat - a to už nejsou DSO- je vlastní pohyb hvězd, které by se našly na snímku. Ale i tam - je jen asi stovka hvězd, jejichž vlastní pohyb přesahuje 0,1"/ rok . Jen netuším, kolik z nich se promítá do blízkosti DSO, aby nám eventuelně "zkazily" snímek :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1703

Příspěvek od Jan Vratny »

medii ted probihaji zpravy o tom, jak bude mesic nejvetsi za ... let, a casto se tam uvadi, ze bude o 14 % vetsi a 30 % jasnejsi (uz se neuvadi ten dovetek ...nez pro obdobi minimalni jasnosti/velikosti)

Chapu, ze 1.14 * 1.14 je cca 1.3, ale neni mi jasne, kde vzali tech 14 %, kdyz se podivam na wiki a podelim si apogeum a perigeum, dostavam se na 11-11.5 % (zalezi, co je delenec a co je delitel). Pri takhle malych uhlech muzu ztotoznit x = tg(x), takze pomer polomeru bude cca stejny, pomer ploch a tim i jasnosti mi pak teda vychazi na 1.2. Nikoliv 1.3.

Kdybych tech 14% videl jen na idnesu nebo novinkach, mavl bych nad tim rukou, ale je to k nalezeni treba i zde: https://science.nasa.gov/news-articles/ ... supermoons

Kde je ta bota?
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1704

Příspěvek od MilAN »

Je to poměr minimálního a maximálního apogea. Poměr 1 .1,14 na půměru je 1:1,30 v ploše
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1705

Příspěvek od Jan Vratny »

minimálního a maximálního apogea
To jakoze vzdalenot apogeum-Zeme kolisa, a to dokonce o vic (14%), nez je rozil apogeum/perigeum(11%)? A u tech udaju o apogeu a perigeu (406000 km, 363000 km) jde teda o nejake stredni hodnoty? A realne je tam az takovy rozptyl?
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1706

Příspěvek od MilAN »

Vypadlo mě tam jedno podstatné slovo = perigeum, ale už to nejde opravit.Omlouvám se.
Takže jinak: udávané perigeum a apogeum je vzdálenost geocentrická. A protože je Měsíc poměrně blízko , záleží i na tom, odkud se ze Země na něho díváme. Jak v případě perigea, tak i v případě apogea můžeme mít Měsíc v poledníku nebo na může maximálně vycházet nebo zapadat ( a ještě můžeme být na libovolné zeměpisné šířce) .To jsou mezní vzdálenosti pro pozorování. A mezi tím jsou další hodnoty dané tím, v jaké vzdálenosti je v okamžiku úplňku Měsíc -od perigea až po apogeum.
Takže pro posouzení je nutno brát topocentrickou vzdálenost.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 08. 11. 2016, 10:53, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1707

Příspěvek od Jan Vratny »

Jo, tak po zapocteni polomeru Zeme uz to vychazi, diky za objasneni.
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1708

Příspěvek od Howking »

Jaký nejslabší optický objekt (hvězda/galaxie) byl zaznamenán vůbec (čímkoli)? Hodnota magnitudy.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1709

Příspěvek od MMys »

Těžko soudit, ale myslím si, že to bude nějaký objek nasnímaný v rámci Hubble Ultra Deep Field snímku.
S magnitudou bude potíž, záleží, v jaké části spektra se bere (vzdálené galaxie mají maximum vyzařování v IR, díky rudému posuvu) a hlavně, co to znamená "zaznamenán" ? Je třeba specifikovat poměr S/N, kdy lze ještě uvažovat, že to zachycené není jen náhodná variace v šumu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#1710

Příspěvek od MilAN »

Pokus si pamatuji, někde byla udáváno, že HST se dostal přes 29. mag
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět