Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#16

Příspěvek od Bill »

Na focení s delšími expozicemi a větší ohniskovou vzdáleností potřebuješ EQ montáž, která kompenzuje otáčení Země. Tady bych doporučil toho dost přečíst i se s někým pobavit - asi bych doporučil na začátek nějakou bazarovou, protože první představy mohou být trošku jiné (hlavně cenové :-(), takže ji pak možná budeš prodávat/kupovat další ap. U bazarové nejméně proděláš, protože ji většinou prodáš za skoro stejnou cenu. Já mám třetí a pořád nemám pocit, že je to vhodná montáž pro mne :-(

Bez montáže se taky dá fotit - ale spíše kratšími ohnisky:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1231350462

Co se týče pozorování - pokud koupíš nějakou trošku kvalitní montáž - třeba HEQ5, tak na ní můžeš dát na pozorování zrcadlový dalekohled okolo 200/1000mm. Na focení to už moc s tou montáží nebude - ale na pozorování a případně natáčení planet (planety se většinou nefotí, ale natáčí se video, protože je třeba zpracovat velké množství snímků) by to šlo použít.

Nebo nějaký dobson a budeš mít 2 nezávislé sestavy - jedna může sama fotit a druhou se můžeš koukat.


M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#17

Příspěvek od Bill »

Bille, můžeš mě trochu popostrčit a trochu vysvětlit pojem najdeš dost objektů?

Mrkni tady: http://www.astrofotky.cz/search_more.php

Je to vyhledávání na webu astrofotky.cz. Můžeš zadat rozsah ohniskových vzdáleností a uvidíš, jaký typ objektů je reálné se svou technikou vyfotit. Možná zadej do políčka "CCD kamera / Fotoaparát" Canon, ať to hledá fotky vyfocené zrcadlovkou.

Jenom je tady ještě jeden problém - červené emisní mlhoviny dost ořezává standardní filtr před čipem foťáků, takže většina lidí obětuje nějaké to tělo na astrofotky a filtr nechá vyměnit nebo odstranit - ale pro začátek to není třeba.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
RomanN
Příspěvky: 17
Registrován: 18. 07. 2015, 00:49

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#18

Příspěvek od RomanN »

Bille, děkuji za odkazy. Na astrofotkách jsem si udělal představu co bych mohl zvládnout a na co mi vybavení postačí. Líbí se mi také to, že je zde uvedeno zda to bylo vyfotografováno pomocí pointace a na jaké montáži. Viděl bych to tak, že na pozorování si pořídim dobsona a časem nějakou lepším EQ montáž. Myslím, že nyní je v bazaru dobson 8" Pyrex. Ten by mi mohl na začátek stačit. Budu se dívat po bazarech a určitě něco pořídím. Důležité je vědět co. Díky tvým radám jsem si jistější. Děkuji. ;)
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#19

Příspěvek od Bill »

Já jsem líný něco na obloze hledat a volil bych spíše takovou sestavu:

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 345216/0#0

Ale ta cena je na bazar trošku vysoká - HEQ5 se prodávají tak okolo 15 tis. Kč a samotný Newton bych viděl možná tak okolo 5 tisíc.
Výhoda by byla, že můžeš zkusit i nějaké ty planety.

Nicméně je to silně individuální a většina místních lidí by ti spíše doporučila samostatnou sestavu na focení + Dobsona. Pokud by jsi náhodou kupoval novou HEQ5, tak by stálo za zvážení zkusit domluvit s prodejcem výměnu stativu za masívnější s 2" nohami. Není to velký rozdíl váhy a ceny a stabilita navíc se může hodit - zejména pokud by jsi na to nakonec chtěl dát třeba toho 200/1000mm Newtona.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
RomanN
Příspěvky: 17
Registrován: 18. 07. 2015, 00:49

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#20

Příspěvek od RomanN »

Děkuji za radu. Rád si nechám poradit. Nicméně se mi ta cena zdá také dost vysoká. Nechce to asi moc spěchat, ale zase bych rád do něčeho už koukal.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#21

Příspěvek od Bill »

Pokud chceš do něčeho začít koukat, tak si kup "startovacího" Dobsona 150/1200, třeba něco takového:

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1436734718

Pokud tě pohltí focení, nebo naopak budeš chtít výrazně většího, tak finanční ztráta bude skoro nulová. Toho prodáš hned.

Nebo zjistíš, že tě nebaví hledání a pořídíš něco s GoTo.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
RomanN
Příspěvky: 17
Registrován: 18. 07. 2015, 00:49

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#22

Příspěvek od RomanN »

Ještě bych se zeptal k montáži HEQ5, ta už by pro fotografování byla dobrá? Lze i k ní připojit systém GO-TO? Co bych pak dělal s dalekohledem, to bych musel asi shánět nějakou montáž na Newtona. Přehazovat dalekohled s fotoaparátem se mi zdá nepraktické. :)
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#23

Příspěvek od Bill »

HEQ5 se už prodává jen jako GoTo a na focení je slušná.

http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... -4427.html

Bohužel ceny nových montáží díky slabé koruně a ceně čínské práce stále rostou :-(
M:736 750 113
Uživatelský avatar
RomanN
Příspěvky: 17
Registrován: 18. 07. 2015, 00:49

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#24

Příspěvek od RomanN »

Ahoj, děkuji za odpověď. Tak jsem na vážkách, zda nepořídit sestavu z provního odkazu? I když je to trochu dražší. Zejména z důvodu fotografování. ;)
Uživatelský avatar
Samson
Příspěvky: 74
Registrován: 04. 12. 2013, 20:45
Bydliště: Zlín
Věk: 50

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#25

Příspěvek od Samson »

Ahoj Romane,
pokud vládneš angličtinou a chce se ti, doporučuji přečíst tento článek http://www.scopereviews.com/begin.html

Občas jsem se i smál

Ať se daří..

Samson
Skládací truss tubus dobson v bedýnce 200/1000 (na cesty, home-made), ve výrobě skládací 305/1500 truss tubus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#26

Příspěvek od Bill »

Zkus se podívat na mapu členů  - většina lidí má techniku v podpisu a možná by stalo za to se s někým domluvit na nějaké schůzce. Ono není nad praktické zkušenosti a možnost to vidět (a hlavně potěžkat) na vlastní oči/svaly :-)

Ono to na tom Internetu vypadá tak nenápadně, ale někdy to docela překvapí.
Ono když vezmeš montáž, závaží, nějaké ty olověné baterky na napájení ...

Třeba takový 10" Dobson už je taký docela kus nábytku, který se doma tak lehce neztratí!
M:736 750 113
Uživatelský avatar
RomanN
Příspěvky: 17
Registrován: 18. 07. 2015, 00:49

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#27

Příspěvek od RomanN »

Děkuji za reakce a odkaz. V podstatě mě vrací k dobsonovi. Bille, ten článek hovoří podobně. O kontaktech na ostatní, o časopisu a dalším. Koukám po odkazech a na mapu jsem se také podíval. Ano, je pravda, že nejlpší jsou praktické rady od lidí co s tím mají zkušenosti. :)
Uživatelský avatar
RomanN
Příspěvky: 17
Registrován: 18. 07. 2015, 00:49

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#28

Příspěvek od RomanN »

Zdravím, tak jsem se zas chvíli koukal po dalekohledech a našel jsem tyto: http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... kp2001eq5/ a http://www.binox.cz/120mm-refraktory-co ... sk1201eq5/. Máte někdo s těmito dalekohledy zkušenosti. Děkuji za reakce. :)
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#29

Příspěvek od Bill »

Já nevím, co si od toho slibuješ - mít EQ montáž s Newtonem a bez pohonu sdužuje všechny nevýhody. Není to vhodné ani na pozorování ani na focení.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
RomanN
Příspěvky: 17
Registrován: 18. 07. 2015, 00:49

Dalekohled Messier NT-150L EXOS 1

#30

Příspěvek od RomanN »

Ahoj Bille, myslel jsem, že časem montáž doplním o pohon a GO-TO a, to půjde využít k fotografování. To je asi blbý nápad, co? Jsem rád, že se ozveš a řekneš názor. Nebudu nikam spěchat.
Odpovědět