Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1021

Příspěvek od mitovka »

to stacer:

Predpokladám že ste tým pentaxom nahrávali video v móde 720p. Pri výške chipu 15,8 mm to je asi 22mikrometrov na "pixel".

Takže ekvivalentne vlastne nahrávate na chip bežnej 5.6 mikrometer/pixel webky v ohnisku necelé 3 metre. A to ešte s kompresiou videa. Takže výsledok je podľa mňa primeraný technike.

Aby ste plne využili priemer ďalekohľadu pri nahrávaní videa pentaxom, mali by ste natiahnuť ohnisko na 35 metrov. Svetla by však už asi bolo málo.

Čo sa týka posúdenia optickej kvality ďalekohľadu, zvyknem používať na testovanie pozemné ciele. Za chladných sychravých dní je vzduch pri zemi absolútne nehybný. Naložte tam 2D a obraz musí byť ešte stále kontrastný a krištáľovo čistý. Ak nie je, začal by som sledovať difrakčné obrazce mierne rozostrenej hviezdy ktoré toho veľa prezradia.

Všetky čísla som počítal z hlavy tak ma štiepiči chlpov z ohanbia nekamenujte.
mitovka
stacer
Příspěvky: 138
Registrován: 26. 09. 2010, 14:46

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1022

Příspěvek od stacer »

To mitovka: S pixely a videem máte samozřejmě pravdu. Snad bych jen upřesnil, že video má širokoúhlý formát, takže na výšku se neuplatňuje celý čip a pixel vychází na necelých 19 mikrometrů, ale to na podstatě věci takřka nic nemění, ohnisko je prostě příliš krátké. Nicméně právě proto bych čekal, že už výchozí video bude výrazně ostřejší.
Zkusím to otestovat na hvězdě, jakmile to bude možné. Nějaké pokusy za denního světla už jsem dělal, ale jde o otevřený tubus a připadalo mi, že jsou veliké problémy s parazitním světlem, obraz měl velmi malý kontrast. A v noci tu žádné rozumné cíle nejsou, dost omezený výhled, všechno je moc blízko, bohužel vč. dvou lamp veřejného osvětlení.
SW 355/1600, Bino APM ED 100, Sony A7s, DMK21AU04
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1023

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Již jsem tuto informaci psal do vlákna o Hodkovicích, ale i na tomto místě mi to připadá vhodné.

Videa z přednášek a z workshopu z Hodkovic z let 2011 a 2012 jsou nyní ke stažení na stránkách MAČe. Budu rád, když vám ve vašich snahách budou nápomocná.

EDIT: Je na místě upozornění na velkou velikost souborů.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1024

Příspěvek od Vejr »

Super, ze se tyto vykopavky konecne nasly ;D
V kazdem pripade Diky vsem autorum!!!!
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1025

Příspěvek od Peťa »

Mohl by mi prosím někdo poskytnout snímek libovolného hvězdného pole pořízený delším ohniskem (tj. ne širokoúhlým objektivem) přes DSLR Canon v RAW formátu, ideálně plus dark plus flat v rawu nebo jinak? K tomu ještě údaj o tom co se fotilo a ohnisková vzdálenost dalekohledu, vzhledem k velitkosti asi přes ulozto.cz nebo podobně. Můj pozorovací čas na astrofotograficky použitelném dalekohledu je velmi omezený, takže bych si rád vyzkoušel celé zpracování (Iris, Astrometrica) napřed nasucho, abych pak stihl za jednu noc více koleček pozorování-zpracování-pozorování-zpracování a neplýtval časem. Děkuji.
Uživatelský avatar
Edu
Příspěvky: 385
Registrován: 13. 03. 2010, 18:55

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1026

Příspěvek od Edu »

To co hledáš je tady :

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 722604/405

Ale jak budeš dělat tohle ?

abych pak stihl za jednu noc více koleček pozorování-zpracování-pozorování-zpracování a neplýtval časem
tak no to su ohromě zvědavé !
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1027

Příspěvek od Peťa »

Děkuji za tip, to vlákno znám, ale bohužel v něm nacházím samé "estetické" fotografie, většinou po převodu z rawu a základním zpracování v TIFFu ale ne v rawu, případně videa. Můj Canon produkuje raw s příponou cr2, a takové jsem v tom vláknu nenaše i když jsem ho procházel dost dozadu a ledacos postahoval.

Ale jak budeš dělat tohle ?

Peťa napsal dne včera 15:41:21:
abych pak stihl za jednu noc více koleček pozorování-zpracování-pozorování-zpracování a neplýtval časem


tak no to su ohromě zvědavé !  
Nemluvím o estetickém hraní s mlhovinkami, ale nejzákladnější kalibraci a astrometrickém zpracování. Konkrétní dotaz nebo připomínku prosím případně přes SZ, ať neoddriftováváme od tématu vlákna a mé původní prosby.
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1028

Příspěvek od Peťa »

Tak jsem se nakonec proklikal až na http://www.citizensky.org/content/starting-analysis , kde jsem našel co jsem potřeboval - pěkný tutorial a rawy na hraní, sice s důrazem na fotometrii a ne astrometrii, ale i tak mi to stačilo.
Uživatelský avatar
topry
Příspěvky: 24
Registrován: 20. 08. 2012, 17:24

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1029

Příspěvek od topry »

Ahojte, mám problém s nastavením neutrální barvy pozadí v případě, že jsou fotky značně znečištěné SZ. Nevím jak to v PS udělat aby mi hvězdy po úpravě křivek nezmodraly. Martin tady někde psal, že je třeba upravovat křivky zvlášť po kanálech, ale nedaří se mi to. Vždycky tam zůstane nějaký červený bordel po ztmavení pozadí. Nemáte nějaký recept, nebo existuje nějaký jiný proces v PS který se dotkne pouze tmavého pozadí a světlých hvězd popř. galaxií ne? Např. nějakým módem prolnutí vrstev?
Newton Celestron 203/1000, CG-5 GT Advanced, RCC koma korektor, Astronomik UHC Profi 1.25", Astronomik CLS 2", Sony A550, okuláry Celestron X-CEL 12, 9, 5mm, Hyperion 21mm, Nagler 7mm; Autoguider Lacerta MGEN, Triedr 15x70
Uživatelský avatar
323K13L
Příspěvky: 101
Registrován: 16. 06. 2009, 16:09
Bydliště: Praha, Punkrác

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1030

Příspěvek od 323K13L »

SW newton 150/750 || SW 70/500 || EQ-5m || CanonEOS1000Dm || Canon70-200mm f/4 L || Canon50mm f/1,8 || QHY5

"Budete-li se snažit porozumět celému vesmíru, nepochopíte vůbec nic. Jestliže se pokusíte porozumět sobě, pochopíte celý vesmír." [Buddha]
Uživatelský avatar
topry
Příspěvky: 24
Registrován: 20. 08. 2012, 17:24

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1031

Příspěvek od topry »

Díky za radu, tohle vlákno znám, ale bohužel můj problém se neskrývá v gradientu. Gradient už ve snímku nemám, ten odstraňuju různě, veskrze postupy popsanými tam. Ale pořád mám snímek do oranžova kvůli LP. Pokud spravím křivkama LP, všechny hvězdy ztratí původní pravou barvu. Na internetu je plno návodů jak si pěkně nastavit barvu pozadí, ale všechny ty tutorialy mají společného jmenovatele a sice že neupravená barva pozadí je skoro šedá, takže to mi moc nepomáhá.:) Moje barva pozadí, když vezmu jeden snímek, má po odečtu RGB složek: 195, 145, 130. To už je samozřejmě po kalibraci, složení a barevném vyvážení jednotlivých RGB kanálů pronásobením koeficienty citlivosti Bayerovy masky mého čipu.
Newton Celestron 203/1000, CG-5 GT Advanced, RCC koma korektor, Astronomik UHC Profi 1.25", Astronomik CLS 2", Sony A550, okuláry Celestron X-CEL 12, 9, 5mm, Hyperion 21mm, Nagler 7mm; Autoguider Lacerta MGEN, Triedr 15x70
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1032

Příspěvek od ogami »

http://www.astropix.com/GADC/SAMPLE9/R08.HTM - treba toto pomuze.

muzes snimek nekde vystavit, aby bylo videt co tu resime?
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
topry
Příspěvky: 24
Registrován: 20. 08. 2012, 17:24

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1033

Příspěvek od topry »

Děkuju za odkaz na video, mrknu na něj, mezitím sem dávám jednu fotku pro příklad. Je to už po odstranění gradientu v PixInsight LE.

http://www.pictureup.cz/verejne/470001-m37-nograd
Newton Celestron 203/1000, CG-5 GT Advanced, RCC koma korektor, Astronomik UHC Profi 1.25", Astronomik CLS 2", Sony A550, okuláry Celestron X-CEL 12, 9, 5mm, Hyperion 21mm, Nagler 7mm; Autoguider Lacerta MGEN, Triedr 15x70
Uživatelský avatar
topry
Příspěvky: 24
Registrován: 20. 08. 2012, 17:24

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1034

Příspěvek od topry »

Tak jsem se na to video mrknul, kdybych dopředu věděl že má asi minutu tak bych to udělal hned.  ;D No každopádně v téhle úpravě leží můj problém - po nastavení šedého bodu všechny hvězdy zmodrají, i ta nejjasnější do žluta dostane pořádnou porci modré - což je logické když vyrovnávám oranžovou barvu pozadí. Pod odkazem je fotka po této úpravě a rychlé úpravě histogramu jen pomocí úrovní.

http://www.pictureup.cz/verejne/470002-m37-neutral

No přeci to nějak musí jít, skoro všichni z nás co fotí dostávají snímky do oranžova kvůli LP. A po zpracování mají hvězdy reálné barvy.  :-[
MMys psal, že nestačí jen kliknout šedý bod, ale hrát si s křivkama jednotlivých kanálů. Já si hrál docela dlouho ale zatím nějak marně. :)

"Nejlepší" co jsem z té fotky dostal mám tady na astrofotkách (M37),
http://astrofotky.cz/~topry/
ale pozadí je tam totálně černé, což se mi vůbec nelíbí a ani to není žádoucí, barvy hvězd se mi lépe zachránit nepovedlo...

EDIT: Ještě mě napadlo zkusit fotit s Astronomik CLS, který mám, ale když jsem pár fotek zkusil a jen na displeji zkouknul, byly strašně moc do modra (fotím nemodifik. DSLR), takže pokud bych neutralizoval pozadí, můj problém by zase byl že by všechny hvězdy byly do oranžova. Takže z bahna do sra... nebo naopak... :D
Newton Celestron 203/1000, CG-5 GT Advanced, RCC koma korektor, Astronomik UHC Profi 1.25", Astronomik CLS 2", Sony A550, okuláry Celestron X-CEL 12, 9, 5mm, Hyperion 21mm, Nagler 7mm; Autoguider Lacerta MGEN, Triedr 15x70
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1035

Příspěvek od mitovka »

http://www.damianpeach.com/images/artic ... 0Peach.pdf

Zaujímavé čítanie o vplyve atmosférickej disperzie, hlavne ten graf je myslím užitočný.
mitovka
Odpovědět