Ustavení CG-5GT

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Ustavení CG-5GT

#16

Příspěvek od MilAN »

Takže ručně zadáváš zeměpisné souřadnice svého místa. To nemá nic společného s GPS - to je zařízení , které ti je tam vloží i s časem samo.
(Termín "GPS souřadnice " je nesmysl)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
I.
Příspěvky: 87
Registrován: 22. 02. 2009, 00:52
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Ustavení CG-5GT

#17

Příspěvek od I. »

To Gringo: Několik dní jsem tu nebyl a nepatřím právě mezi ty technicky zdatné. Zkusím jen upozornit na úplně hloupé triviální věci - chyby, kterých jsem se kdysi dopouštěl já.
Na stativu, na který se nasazuje montáž, je takový kovový výčnělek - dáváš ho přibližně na sever? Při svých úplně prvních pokusech se mi to podařilo dát o 180° opačně... A pak ještě jedna (zdánlivě banální záležitost): Montáž je potřeba dost dobře vyvážit! Jinak to motorek prostě neutáhne a montáž najede jinam. Mé prvotní zoufalé pokusy jsou popsány zde: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 2230/30#40
Uživatelský avatar
Gringo
Příspěvky: 26
Registrován: 10. 01. 2014, 10:22

Ustavení CG-5GT

#18

Příspěvek od Gringo »

Dakujem vsetkym za odpovede. Teleskop sa mi konecne dnes po X nezdaroch podarilo nastavit a to metodou kde sa po nastaveni na 2 hviezdy zvoli jedna kalibracna ktora sa vyuzije este pri dodatocnom nastaveni polar align kde sa v poslednom kroku necentruje zvolena hviezda podla ovladaca ale podla srobov na oboch osiach.

MILAN - vratenie sa do home posicion a opatovne nastavenie som skusal ale po znovuzapnuti montaze som sa dostal na uplny zaciatok z predosleho nastavenia si mozntaz nezapametala absolutne nic.

Napriek uspechu som dost rozcarovany preco nestaci nastavenie podla 2 hviezd, vsak odchylky by mal soft dorovat a nie aby som ja rucne musel srobami kompenzovat odchylku, je to divne.

Este raz vsetkym dakujem za snahu pomoct.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Ustavení CG-5GT

#19

Příspěvek od MilAN »

Montáž se zastaví ve výchozí poloze, která více odpovídá tomu, jaká má /měla/ být.Pokud sis změnil polární ustaven, je nesmyslné, aby se měnilo při každém startu. Některé údaje (určitě čas) se zadávají při každém startu,ostatními je potřeba projít a odsouhlasit. Snad nejsi sám(při tolika prodaných montážích) , tak ti zkušení majitelé napíší jejich postup a zkušenosti.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 534
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Ustavení CG-5GT

#20

Příspěvek od altoz »

Gringo:
myslím že chyba může být tomhle kroku:

jedna kalibracna ktora sa vyuzije este pri dodatocnom nastaveni polar align kde sa v poslednom kroku necentruje zvolena hviezda podla ovladaca ale podla srobov na oboch osiach
Pokud tomu správně rozumím, po provedení "Two stars align" přidáš kalibrační hvězdu, necháš na ni najet montáž (přibližně) a dorovnáš ji ručně pomocí šroubů na ustavení polární osy? Takhle to ale nefunguje, alespoň u mojí CG-5GT.

Ustavení dělám následovně:
1) Po zapnutí montáže srovnám osy do výchozí polohy podle značek.
2) Vyberu "Two stars align", zkontroluju nastavení data, času a místa a potvrdím. Dalekohled srovnám na zvolenou hvězdu pomocí ručního ovladače a potvrdím. Totéž udělám i pro druhou hvězdu.
3) Potvrdím "Add calibration stars" a opět zarovnám na zvolenou hvězdu pomocí ručního ovladače. Vždycky si přidám maximální počet, tedy 4 kalibrační hvězdy.
4) Po kalibraci zkontroluju polární ustavení (Utilities->Polar Align->Display Align). Pokud je hodně ujeté, spustím proceduru na polární nastavení (Utilities->Polar Align->Align Mount). Dalekohled najede na místo kde by měla být Polárka a teprve tady se provede korekce pomocí stavěcích šroubů pro nastavení polární osy.
5) Pokud se provádí oprava nastavení polární osy, musí se ustavení dalekohledu (body 1 - 3) znovu zopakovat. K tomu už ale firmware montáže navede sám.

Montáž pak už radši nevypínám, ale při náhodném výpadku proudu by se měly parametry ustavení znovu načíst při výběru "Last alignment".
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ZWO ASI 1600 MM-C, Canon EOS600Dmod., Lacerta MGEN, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Ustavení CG-5GT

#21

Příspěvek od FunTomas »

...Ďalekohľad nenabehne na Polárku ale na to miesto, kde by mala byť hľadaná hviezda v prípade správneho ustavenia na Polárku. Ručným nastavením azimutu a výšky treba hviezdu vycentrovať a to je teoreticky dokončené polárne ustavenie.

V praxi to ale robím tak, že hviezdu nevycentrujem, ale sa len priblížim z daného smeru. Celá procedúra je po 2-3 iteráciách dostatočne presná.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 534
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Ustavení CG-5GT

#22

Příspěvek od altoz »

U mojí verze firmwaru (HC: GEM 4.12 MC 5.07 5.07) to funguje jak jsem popsal, montáž opravdu najede tam kde očekává Polárku a po ruční korekci azimutu a výšky se dožaduje nové kalibrace.

Je však možné, že máš novější firmware (moje montáž je kupovaná 2008). Na stránkách Celestronu jsem se díval do manuálu na novou Advanced-VX a tam je polární ustavení popsané tak jak to děláš ty. Takže moje rada je nejspíš zavádějící.  :-?

Mimochodem ten způsob jakým je ustavení na pól vyřešené u mojí verze firmwaru je dost nedomyšlený, protože v některých ročních obdobích se montáž při najetí na Polárku dostává do pozice kdy se tubus zasekne o nohy stativu nebo hlavu montáže. Nedivil bych se kdyby tuto funkci u Celestronu upgradovali právě z tohoto důvodu.
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ZWO ASI 1600 MM-C, Canon EOS600Dmod., Lacerta MGEN, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
od10k5
Příspěvky: 39
Registrován: 14. 04. 2008, 02:13
Bydliště: Liberec
Věk: 50

Ustavení CG-5GT

#23

Příspěvek od od10k5 »

Potýkal jsem se s tím samým co píše Gringo a ač nerad jsem si na to zvyknul. Nedávno mně napadlo stejné řešení jako použil Gringo, ale v poslední době mám velmi málo času, takže dalekohled stavím velmi zřídka.
Zvažuji nákup něčeho lepšího a pro mně jednodušího.
CPC 11", TS 20x80
Odpovědět