Pozorování triedrem - Deep Sky

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Pozorování triedrem - Deep Sky

#61

Příspěvek od Ulkesh »

Inak mne sa dnes (teda už včera) konečne! podarilo spozorovať M 51 (Cvn) z balkóna. Pozrel som si taktiež aj M 3 (Cvn) a musím povedať, že tieto dva objekty mi spravili oveľa viac radosti ako NGC 2244 (Mon), NGC 2251 (Mon), NGC 2264 (Mon), NGC 2301 (Mon), NGC 2232 (Mon), NGC 2343 (Mon), M 93 (Pup) NGC 1807 (Tau), NGC 1817 (Tau), NGC 2420 (Gem), CR 89 (Gem), NGC 2158 (Gem), NGC 2129 (Gem), NGC 1893 (Aur), NGC 1857 (Aur), NGC 1778 (Aur) a NGC 2423 (Pup), ktoré som po prvý raz odpozoroval počas predošlých dvoch pozorovaní - síce nie z balkóna, ale stále z Bratislavy (8x60). K nim len toľko, že kto má triéder a chuť na otvorené hviezdokopy, nech poskúša  ;)
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
KEPLER2013
Příspěvky: 96
Registrován: 07. 05. 2013, 22:08

Pozorování triedrem - Deep Sky

#62

Příspěvek od KEPLER2013 »

to:Ulkesh Tak to nezvládnu vyhledat a odpozorovat ani během celého týdne a celých nocí, gratuluju,
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Pozorování triedrem - Deep Sky

#63

Příspěvek od Rekmarik »

Obdivujem odhodlanie púšťať sa do kreslenia s triédrom. Predpokladám, že bez statívu - to znamená zložiť triéder, potom trochu kresliť, zase chytiť triéder a tak dookola... ???

jo jo přesně tak :)

pro zakreslování jasných hvězd držím triedr jen v jedné ruce s podloženým loktem ..

Ne vždycky člověk zakreslí ideální prostorvé uspořádání něčeho, co působí více jako celek. Občas mi dojde s odstupem času že jsem to měl nakreslit trochu posunuté tím či oním směrem, zvláště pokud se jedná o tyhlety širokoúhlejší pohledy. Zakreslovat všechny hvězdy, které člověk vidí v triedru je podlě mě téměř nemožné.

Třeba se někdy dostane i na "složené " kresby - zakreslit si souhvězdí a okolí od oka a pak si udělat výřez a dokreslit co nejvíce detailů v triedru. .. Takto se dá postupovat ještě dál samozřejmě -- udělat výřez a pak kreslit detaily třeba při pozorování teleskopem...

Jinak to kreslení triedrem docela cvičí zaměřování objektu na oblze .. aby se tam člověk ihned dokázal triedrem vrátit na přesně stejné místo (u slabších objektů docela makačka) a taky je to zajímavé z hlediska cvičení si prostorové paměti ... vtiskonout si na chvilku do paměti přesné uspořádání několika hvězd - odložit triedr a pak je zakreslit ..

A nebo si ustavit triedr na paralaktiku a vždycky po chvíli natočit .. to by byla výzva vykreslit celé zorné pole ! :-?

Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Pozorování triedrem - Deep Sky

#64

Příspěvek od Ulkesh »

Posledné pozorovania som venoval galaxiám - bol som naozaj zvedavý, koľko sa mi ich na mestskej oblohe s 8x60 podarí spozorovať - nakoniec som celkom spokojný, myslel som si, že budem rád ak sa mi podarí uvidieť aspoň 2-3 najjasnejšie. Tu je zhrnutie:

V poľovných psoch sú štyri jasné galaxie: M 51, M 63, M 94, M 106. Všetky štyri boli len drobné fliačiky a kým nevyšli naozaj poriadne vysoko nad obzor, bolo trochu obtiažne ich vôbec zbadať. Našťastie sa však dostávajú aj blízko k zenitu a tam to boli veľmi ľahké objekty - videl som ich skoro už priamym pohľadom. Najľahším objektom z pomedzi nich bola M 94, v blízkosti ktorej sa nachádza hviezdička, ktorú ale bolo vidno omnoho ťažšie ako samotnú galaxiu.

Vo vlasoch Bereniky som zase pozoroval galaxiu M 63 a guľovú hviezdokopu M 53.

V panne M 87, M 86, M 49 a M 104. M 87 mi pripadala ako trochu väčší fliačik, ktorý bolo treba oddeliť od blízkej hviezdičky. M 86 pôsobila tiež podobne a snažil som sa spozorovať aj blízku M 84 a možno tam aj niečo bolo, ale veľmi ma tam plietla tá M 86 - takže nič, čím by som si mohol byť istý. M 104 bola síce už v dosť presvetlenej časti oblohy, ale stále sa dala pozorovať.

V levovi bola celkom ľahko pozorovateľná M 66 a pri troche úsilia sa ukázala aj susedná M 65.

Aj M 81 s M 82 sa už dostali do celkom tmavej časti oblohy a M 81 bola v porovnaní so všetkými spomínanými galaxiami doslova vypaľovačka - krásna veľká,  jasná a nepriehľadnuteľná a M 82 bola tiež veľmi ľahko viditeľná.

triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Pozorování triedrem - Deep Sky

#65

Příspěvek od Ulkesh »

Včera zapadol Mesiac o druhej v noci a ja som sa rozhodol vyhľadať ešte nejaké ďalšie galaxie.

Naskytla sa mi ideálna príležitosť pozorovať M 101 (Uma), ktorá v tom čase kulminovala takmer v zenite. Človek sa o obtiažnosti pozorovania tohto objektu dočíta kadečo a mohol by nadobudnúť dojem, že musí vyjsť aspoň 15 km za mesto, aby mal aspoň nejakú šancu. Nuž presvedčil som sa, že nemusí - stačí si len vyčkať na lepšiu konšteláciu okolností aj vrámci mesta.
Síce mi nejako neudrela hneď do očí, ale bočným pohľadom som ju videl celkom zreteľne ako nie úplne najmenší a trochu "riedky" chumáčik.

V panne som zase pozoroval M 60 a vďaka lepším podmienkam sa mi konečne podarilo na pár chvíľ uvidieť dvojicu M 86 a M 84 ako dva oddelené chumáčiky - vyžadovalo si to trochu úsilia a radšej som sa im venoval hneď na začiatku pozorovania, kým mi nebola zima, triéder sa nezahmlieval a pod.

A potom som sa vrátil aj ku NGC 2403 (Cam), ktorá mi pripadala omnoho nápadnejšia ako keď som ju pozoroval naposledy ešte niekedy na jeseň. Bol to pekný zreteľný fliačik.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Pozorování triedrem - Deep Sky

#66

Příspěvek od Ulkesh »

Ďalej na hranici medzi Cas a Cam ma zaujala asi štvorica hviezd, ktorá pri bočnom pohľade pôsobila veľmi hviezdokopovo. Poloha je +60° a 3h 16-17min.
Tu je obrázok:
http://server7.sky-map.org/imgcut?surve ... _type=jpeg
Je to tá štvorica v strede. Asi ide len o "voľnú vizuálnu štvorhviezdu". Tu je ešte bližší pohľad:
http://server7.sky-map.org/imgcut?surve ... pe=jpegTak som sa napokon dopátral o čo ide a je to chudobná hviezdokopa Stock 23 nazývaná aj Pazmino's Cluster, ktorú ten pán objavil až v roku 1977!
Mimochodom, spomína ju aj Sasa3 priamo v tejto téme - príspevok 14 na prvej strane.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Pozorování triedrem - Deep Sky

#67

Příspěvek od Ulkesh »

Včera som sa pokúšal vypozorovať nejaké ďalšie galaxie - s niektorými z nich to už bolo celkom ťažké a vyžadovalo si to viac námahy. Podarilo sa mi uvidieť:
M 105 a M 96 (Leo) - tie som videl určite, i keď nejako zvlášť neoslňovali. Pátral som aj po blízkej M 95, ale do kolónky odpozorované si ju určite nemôžem zaradiť.
V Levovi však boli ešte ďalšie dve zaujímavé galaxie:
NGC 3521, ktorá sa pri troche sústredenia tiež pekne ukázala a vyzdvihnúť by som chcel najmä
NGC 2903, ktorá ma veľmi príjemne prekvapila svojou jasnosťou - možno preto, lebo vychádza pomerne vysoko nad obzor, kde to so svetelným znečistením nie je až také hrozné.
Ťažším objektom už bola galaxia v poľovných psoch
NGC 4631 - napriek tomu, že bola pekne vysoko, bolo treba značné množstvo trpezlivosti, ale rozhodne som ju videl.

Inak ako vždy 8x60 z Bratislavy - Karlova Ves / Mlynská Dolina
mhv neviem, pretože sa mi nechce nosiť okuliare a aj tak je každá časť oblohy iná - na juhovýchode mocný biely zákal, na juhu sivý zákal, na západe niekedy oranžový a celkom ujde iba vrch a sever - tam to môže byť až okolo 5,5 mag.

P.S. Začínam mať za to, že M 101 je dosť ľahký objekt - pekný chumáčik, ktorý tvorí malý trojuholník v hviezdami 8 a 9 mag.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Pozorování triedrem - Deep Sky

#68

Příspěvek od Buby »

P.S. Začínam mať za to, že M 101 je dosť ľahký objekt - pekný chumáčik, ktorý tvorí malý trojuholník v hviezdami 8 a 9 mag.
Tak v triedru nebo v malém dalekohledu při nízkém zvětšení - např. s 24mm na 80/400, to je easy, ale v dobsonu 250 je to na stejné obloze při 71x pocitově mnohem slabší objekt, protože je roztažený jak plachta přes 2/3 zorného pole a už to vůbec není objekt spatřitelný na první pohled. Zvlášť na městské obloze. Jestli tě baví hledat rozplizlé galaxie, tak můžeš zkusit třeba IC 342 v Žirafě (víděno v 15x70) nebo barnardovu galaxii ve střelci (viděno dobsonem, ale byla patrná i v 70mm hledáčku).
Dob SW 254/1200,SW 102/500, 80/400, Mak 90/1250, N114/900 na EQ2, Bresser 60/800, ,BDP Astro & Nature,Triedr 8x40, Meade SWA 24mm, Ultima LX 17mm, Hyperion 10mm, ES (82°) 6,7mm, Lumicon UHC,.
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Pozorování triedrem - Deep Sky

#69

Příspěvek od Ulkesh »

Uff IC 342 - pozerám si, že by mala byť omnoho slabšia ako M 101, i ked rozmery majú podobné. M 101 však aspoň má aké také jadro, pričom IC 342 ho už má naozaj minimálne. Keď sa však budem túlať v okolí Kembleho kaskády, tak to aspoň vyskúšam.
Ďalšou vecou asi bude to, že medzi 8x60 a 15x70 bude značný rozdiel. Jednak pri tých malých priemeroch dosť zaváži každý jeden centimeter a potom aj výstupná pupila je optimálnejšia pre 15x70 (tmavšie pozadie), no a v neposlednom rade je to aj v kvalite zobrazenia a trochu aj v mechanickom prevedení.
No za skúšku nič nedám, aj tú Barnardovu Galaxiu skúsim, vďaka za tip.

Inak dnes som tým 8x60 z BA pozoroval galaxiu NGC 2841 (Uma), ktorá bola blízko zenitu. Nachádza sa v tesnej blízkosti hviezdičky 8,5 mag. a bolo zaujímavé sledovať, ako sa pri pozorovaní bočným pohľadom od nej oddeľovala ako slabý obláčik, sem tam sa s ňou ako keby spájala do jednej väčšej machule, no najčastejšie sa ukazovala iba hviezda samotná.
Celkom ma to bavilo a strávil som snáď hodinu pozorovaním tohto objektu. Skutočne zaujímavá interakcia hviezdičky s galaxiou, čo bolo dané asi aj malým zväčšením 8x, pri ktorom sa javili byť k sebe naozaj blízko. Sú totiž od seba vzdialené iba cca 5'.

Inak zaujímalo by ma, či si Ty, alebo niekto iný tým 15x70 (a menším) neodpozoroval soviu hmlovinu M 97. Ja som to dnes skúšal tým 8x60, keď bola takmer v zenite a nejaký vnem som 2-3 krát zachytil, len neviem, či bol pôvod toho vnemu astrofyzikálny, atmosférický, neurologický, či psychosomatický  :)
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Pozorování triedrem - Deep Sky

#70

Příspěvek od Rekmarik »

Předevčírem jsem pozoroval letní oblohu svým triedrem CZ 10x50

Zaujaly mě dvě skutečnosti, na které bych se rád zeptal ostatních zkušenějších:

V triedru při tomto zvětšení (10x) je snadné najít M13 a M92
Při normálním pohledu bez triedru se mi v mých podmínkách přesvětlené městské oblohy nedaří detekovat M13, ale mám takový subjektivní dojem, že M92 ano. Sice jen vyloženě stelárně, ale něco tam vidím (pouhým okem)

A druhá věc: M57 v triedru 10x vidím jen bodově, kdybych nevěděl že se jedná o M57 tak bych to nepoznal ...
Je šance při tomto zvětšení (třeba ze stativu a nebo v lepší tmě) rozlišit její "cirkulární" charakter ?

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pozorování triedrem - Deep Sky

#71

Příspěvek od MilAN »

Jak vidíš v tom triedru Jupitera? Vidíš ho jako bod, nebo si seš jistý, že to je jasný kotouč? Nebo Jak Saturn, tam ta jasnost je příjemnější?
Ta M57 je jen cca 2x větší než Jupiter (katalogové údaje udávají daleko větší rozměr, ale to jsou ty slabounké okrajové partie. Takže pokud nevidíš zřetelně Jupitera jako kotouček, nepůjde to ani s tou M57. Rozlišovací schopnost oka je pro objekty s mylým kontrastem mnohonásobně menší než udávaných 1-2´pro běžné osvětlení a dobrý kontrast objektu. Na rozlišovací schopnosti dalekohledu nebude naprosto záležet, ta je výrazně větší, než je potřeba, takže můžeme zaexperimentovat různými dalekohledy a odzkoušet, kdy ji rozlišíme.
Nepamatuji se, kdy jsem nějakým malým zvětšením na ni koukal, ale tipoval bych, že je potřeba jít přes 25x na jisté rozlišení že nejde jen rozmazaný bod
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Pozorování triedrem - Deep Sky

#72

Příspěvek od Rekmarik »

Vidíš ho jako bod, nebo si seš jistý, že to jejasný kotouč? Nebo Jak Saturn, tam ta jasnost je příjemnější?
Jupitera vidím v 10x zv. jako malou kuličku - bez detailů, je to prostě tlustá tečka :)
A Saturn, ten je vidět dobře jako taky malinká kulička ale tam je dobře vidět že tam je navíc ještě ten prstenec, který všichni známe z větších zvětšení, takže ho tam člověk už vnímá i když ve skutečnosti tam vidí jen něco mlžného na stranách ..

Taky si myslím, že to v tomto zvětšení ani jinak než jen bodově vidět snad ani nelze.
Možná s dobře ustaveným a nerozhýbaným obrazem a zv. kolem 20x ?
Mám vyzkoušeno, že samozřejmě hodně dělá kvalitní obraz/optika.
Pokud si např. vezmu SkyMaster 15x70 tak se k lepšímu obrazu nedostanu. Tady jistě ale zafunguje i degradace obrazu větším rozhýbáním ..
Netvrdím, že by takové objekty byly vhodné pro pozorování triedry, ale občas se někde dočtu, jak to ostatní vypozorovali nebo se o tom zmiňují, tak mě zajímalo co z takového obrazu dokáží vytěžit.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pozorování triedrem - Deep Sky

#73

Příspěvek od MilAN »

Oni většinou z toho obrazu nevytěží nic. Tam je nadšení pro to, že daný objekt našli a že je vidět. Ale tak tomu je i v trochu větších přístrojích. - je to tam, -viděli jsme to. :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
jbenak
Příspěvky: 104
Registrován: 13. 12. 2006, 06:07

Pozorování triedrem - Deep Sky

#74

Příspěvek od jbenak »

M57 byla v Sometu 25x100 zcela rozeznatelná, pokud se pamatuji. 8-)
j.benak
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Pozorování triedrem - Deep Sky

#75

Příspěvek od stana »

25 x je málo...
A Saturn vypadá jako malá kulička s prstýnečkem jak z dětské stavebnice..
/Somet-Binar 25 x 100/ hvězdárna z Pv asi 25 let "tomu nazad" co si pamatuju...
;)
Triedr a Deep Sky objekty: ehm,  jsem shlídnul za 20 minut v Podkrkonoší"co se nahoře šustlo" ale i tak nic moc. triedr 10 x 50 multicoated tubro krasavec, ale že ukáže krávy pasoucí se přes údolí na protějším svahu je fajn, ale směrem na oblohu je to málo..
8-)
:-[ :P
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Odpovědět