Pozorování triedrem - Deep Sky

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Pozorování triedrem - Deep Sky

#46

Příspěvek od stana »

Je však zábavné, že počet objektov viditeľných triédrom na mizernej oblohe je taký veľký, že človek má problém spomenúť si na všetky, ktoré videl.  
Asi velká legrace..
Osobně mám 10 prstů na rukách + 10 na nohách...A bohužel na žádné optimikuš pod oblohou našince vyskakování to nevypadá.

Navíc Deep Sky Triedrem je opravdu o pár objektech..
:P
/Pod mizernou oblohou/
P.S. Dám si šlááf truňk a ide se do gauče..
:P
Hlavně nemotajme šišku novým zájemcům o oblohu a objekty tam někde "nahoře"
8-)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Pozorování triedrem - Deep Sky

#47

Příspěvek od Ulkesh »

Navíc Deep Sky Triedrem je opravdu o pár objektech..

Tých skutočne zaujímavých je naozaj len pár + tých ktoré sa dajú aspoň ako tak vytušiť sú určite desiatky.

Niekto tu raz tuším hovoril o 500 objektoch pre 15x70, ale ja osobne nie som taký skúsený, aby som to potvrdil či vyvrátil. Zatiaľ som skôr zdržanlivejší (lebo mám aj menší kuker).
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Pozorování triedrem - Deep Sky

#48

Příspěvek od Ulkesh »

Pred chvíľou som sa trochu otužoval na balkóne internátu s 8x60 z lidlu s výhľadom na východ, tak sem v rýchlosti napíšem moje dojmy, aby to bol čo najpresnejší opis, toho čo a najmä ako som videl:

m81- spočiatku len veľmi nejasný fliačik, možno som ešte nemal úplne adaptované oči. Po chvíľke už bol tento objekt zretľnejší. Pri priamom pohľade bol veľmi slabý, takmer až mizol. Pri bočnom pohľade sa dal jasne oddeliť od blízkej hviezdičky. Pri priamom pohľade sa s hviezdičkou opäť zlial do nejakej nedefinovanej škvrny.

m82 - pri bočnom videní a len veľmi slabo v náznaku. pravdepodobne sa mi zlievala s nejakými hviezdičkami, ktoré by však mali byť za možnosťami môjho prístroja.

NGC 2403 - opäť len bočným videním. Aj pri tejto galaxii je jedna hviezdička, podobne ako u m81, no táto bola jasnejšia. Potom tam bola v blízkosti ešte skupina dosť slabých hviezd v jednej línii blízko pri sebe a aj blízko k objektu, u ktorých sa dal ťažko určiť ich počet - asi 2 alebo 3, ale vôbec nepôsobili difúznym dojmom ako NGC 2403. Pri priamom videní bola (tá jasnejšia) hviezdička horšie viditeľná a galaxia úplne mizla. Samotná galaxia pri bočnom videní raz  siahala svojím okrajom až k tejto hviezde (asi len zdanlivo), pričom sa s ňou ale nezlievala a inokedy sa zdala byť omnoho menšou (to by už bolo objektívnejšie). Takto nejako sa to striedalo počas celého pozorovania. Viem o tom, že do tejto galaxie sa premietajú aj dve slabé hviezdičky, ktoré sú však ďaleko za hranicami možností môjho triédru, takže svetlo ktoré som videl, bolo zmesou svetla tých dvoch hviezdičiek a samotnej galaxie. Myslím si však, že difúzny charakter bol príliš výrazný, aby ho spôsobovala iba dvojica neviditeľných hviezdičiek.

m41 - nízko nad obzorom v dosť presvetlenej časti oblohy nenadchla, ale aj tak bola omnoho jasnejšia ako spomínané tri galaxie, ktoré boli navyše v azda najtmavšej časti oblohy.

Snáď bude mať teraz prípadný začiatočník lepšiu predstvavu.
Určite to nepôsobí tak lákavo, ako keď som zväčša len vymenoval tých 42 objektov, ktoré som za posledné dva mesiace odpozoroval.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Pozorování triedrem - Deep Sky

#49

Příspěvek od Ulkesh »

Dnes som pozoroval asi pol hodinku medzi 18:00 a 18:30 v čase, keď ešte bolo vidno Venušu nízko nad obzorom. Nepozoroval som dlho, lebo fúkal studený vietor a zimnú vetrovku a rukavice mám ešte doma a tie rukavice by sa k triédru asi aj celkom hodili.

Rekmarik tu spomenul NGC 225, ktorú som pri obhliadke Kasiopei prehliadol, tak som sa dnes na ňu zameral. Bola v rovnakom zornom poli ako NGC 129, tak som ich porovnával:

NGC 225 bola slabšia ale väčšia a zdalo sa mi, že pretiahnutá v severo-východnom smere, ale ruku do ohňa by som za to nedal. NGC 129 bola naproti tomu menšia, ale výraznejšia a zrnitejšia. Pripadalo mi to tak, že NGC 129 sa skladá z menšieho počtu ale zato jasnejších hviezd ako NGC 225, hoci jednotlivé hviezdy sa príliš nedali rozoznávať. U NGC 129 som možno jednu rozoznal

V blízkosti NGC 225 sa mi raz či dvakrát objavilo niečo hmlisté a na chvíľu ma to zmiatlo, ale pri bližšom pohľade som usúdil, že ide asi len o nejakú možno trojicu slabých hviezdičiek na hranici detekovateľnosti, ktoré sú len náhodou blízko pri sebe, tak som tomu nevenoval pozornosť.

Spomínam to však preto, že až teraz keď mám pred sebou atlas, vidím, že to mohla byť hviezdokopa s označením STOCK24, takže mám motiváciu vrátiť sa k tejto oblasti aj nabudúce.

Ešte spomeniem, že sa mi aj dnes pri troche úsilia podarilo spozorovať m56 v lýre, takže podmienky neboli až také zlé.

Koho by zaujímalo mhv, tak v severnej polovici Pegasovho štvorca som rozoznal 5 hviezd. Tri vo vnútri, jednu na západnej strane štvorca (56 peg) a jednu nad severnou stranou štvorca(78 peg). Takže asi 5mag. (s pomocou triatlasuB a wikipedie).
Teda 5 mag. bez nejakého urputného úsilia.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Pozorování triedrem - Deep Sky

#50

Příspěvek od Ulkesh »

Tak som si to ešte vyhľadal na internete a takto to malo vyzerať naozaj:
http://server7.sky-map.org/snapshot?ra= ... ource=DSS2
NGC 225 je v strede a je to iba skupina asi 15 jasnejších hviezd hneď pri tej malej reflexnej? hmlovine. Zaujímavé, že v triédri na mňa pôsobila ako niečo totálne difúzne s veľmi ale veľmi slabým náznakom zrnitosti. Myslím, že pretiahnutie v severo-východnom smere, ktoré som spomenul, by mohlo zodpovedať realite.
STOCK24 by mala byť tá kompaktná malá hviezdokopa napravo a neďaleko pravého dolného rohu by tam mala byť ešte aj NGC 189, ktorú som si pri pozorovaní vôbec nevšimol (zrejme bola za hranicami mojich možností).
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Pozorování triedrem - Deep Sky

#51

Příspěvek od Rekmarik »

NGC 225 je v strede a je to iba skupina asi 15 jasnejších hviezd hneď pri tej malej reflexnej? hmlovine. Zaujímavé, že v triédri na mňa pôsobila ako niečo totálne difúzne s veľmi ale veľmi slabým náznakom zrnitosti.
Včera byla u nás po dlouhé době trochu obloha míň mrakama a více hvězdama, tak jsem mohl trochu zkoumat  triedry oblast v zenitu, kolem Cassiopei - Persea - Andromedy ..
Ta NGC 225 na mě působí taky trochu difuzně zamlžená, ale řekl bych že je to dáno prostě tím nakupením hvězd, protože všechny ten triedr nerozliší, a ta mlhovina v tom roli asi hrát moc nebude.
Celkem pěkná pro malý triedr je oblast poblíž Trojúhelníku - NGC 752 (Caldwell 28) otevřená hvězdokupa objevená paní Herschelovou. Prohlížel jsem si tu oblast kvůli následnému podrobnějšímu hledání kupy galaxií s Dobsonem. Dobrým odrazovým bodem tam jsou dvě hvězdy 56And a HD 11727

Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Pozorování triedrem - Deep Sky

#52

Příspěvek od Ulkesh »


Ta NGC 225 na mě působí taky trochu difuzně zamlžená, ale řekl bych že je to dáno prostě tím nakupením hvězd, protože všechny ten triedr nerozliší, a ta mlhovina v tom roli asi hrát moc nebude.
Na difúznosť spôsobenú tou hmlovinou som ani len nepomyslel. Je mi jasné, že hmlovina, ktorá nie je v triatlaseB vyznačená a ešte k tomu aj reflexná nie je nič pre triéder. Pochybujem, že je vôbec v možnostiach stredných ďalekohľadov.
Môj údiv spočíval v tom, že už tak málo početná skupina hviezd pôsobí tak difúzne. Človek by očakával skôr niečo zrnitejšie.

Asi sa v mojom príspevku slová hmlovina a difúzne nedopatrením dostali príliš blízko k sebe, takže možno preto trochu nedorozumenie. :)
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Pozorování triedrem - Deep Sky

#53

Příspěvek od Ulkesh »

NGC 752 som na trochu lepšej oblohe videl aj hľadáčikom 6x30 a v malokukovi bola skvostná. V meste je to však celkom výzva aj pre tréder, lebo je plošne dosť rozpriestranená, treba na ňu asi čo najlepšie podmienky.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Pozorování triedrem - Deep Sky

#54

Příspěvek od Rekmarik »

NGC 752 som na trochu lepšej oblohe videl aj hľadáčikom 6x30 a v malokukovi bola skvostná. V meste je to však celkom výzva aj pre tréder, lebo je plošne dosť rozpriestranená, treba na ňu asi čo najlepšie podmienky.
Já si ji prohlížel včera právě triedrem 10x50 .. pak chvilku taky 15x70 a na městské obloze myslím byla vidět hezky právě díky tomu, že je vysoko, stačí aby se objekt posunul trochu víc k horizontu a začne se to utápět v "mléce" .. jinak rozhodně i většími dalekohledy je působivá. Možná je to individuální, ale mě se takováto otevřená hvězdokupa v triedru pozoruje daleko snáz než třeba ta M27 případně M57 .. které už jsou v tom triedru vyloženě nezajímavé a kolikrát mám problém je vůbec najít.

ta reflexní mlhovina a NGC225 - to byla jen taková moje úvaha - jestli to může nebo nemůže nějak ovlivnit celkový dojem nebo pohled do té oblasti, no hlavně že už si rozumíme

mám ještě jednu ne nepodstatnou poznámku pro pozorování triedry :)

plastové držení a "schránka" triedru Sky Master 15x70 i v zimě příjemně nestudí .. a naopak Zeiss v ruce , když nabere teplotu okolí (u nás bylo poslední dvě noci -6st ) tak dost studí .. sice mu dlouho trvá než se začne zamlžovat nebo namrzat oproti skymasteru, ale je i při docela příjemných nízkých teplotách pod nulou už třeba pořádný rukavice na delší pokoukání..
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Pozorování triedrem - Deep Sky

#55

Příspěvek od Ulkesh »

Dnes okolo 20:30 som išiel von najmä kvôli tej NGC 752 v trojuholníku (oficiálne asi v Androméde), pretože sme sa na nej s Rekmarikom príliš nezhodli.
Bola taká tenká oblačnosť, ktorá sa miestami zhusťovala do dlhých valov, takže sa mestské osvetlenie aspoň malo o čo oprieť  :) Hviezdy však presvitali aj cez túto vrstvu. Voľným okom som spoľahlivo videl hviezdu ni And 4,52 mag. a raz mi preblikla aj tau And 4,94 mag. ale naozaj len raz.

Pozrel som sa na oblasť, kde mala byť NGC 752 a najprv tam len preblikávali nejaké hviezdičky ale vonkoncom nepôsobili dojmom ako hviezdokopa. Proste prázdny kus oblohy (prázdny až na jasnejšie hviezdy) z ktorého vyskakovali nejaké tie hviezdičky. Bolo vidno zrnenie ale nedalo sa vidieť, kde hviezdokopa končí a kde začína. Až neskôr, keď som k tejto hviezdokope vrátil, sa dalo rozoznať, že to zrnenie je na popredí akejsi väčšej oblasti pretiahnutej severo-západným smerom, čo sa dalo badať najlepšie vtedy, keď som hýbal trédrom.
Tu je pekná snímka súhvezdia trojuholník s NGC 752 (vľavo hore) a M33 (vpravo hore):
http://home.cshore.com/astroman/csp11/csp11-09.jpg
NGC 752 má skôr guľovitý tvar a to pretiahnutie severo-západným smerom bolo len iluzórne a spôsobovala ho asi tá skupinka hviezdičiek na severo-západ od hviezdokopy. Najjasnejšia oblasť tohto pretiahnutého oblaku myslím celkom korešpondovala s polohou samotnej hviezdokopy. Počas pozorovania mi napadlo, že to vyzerá ako malý Magelanov mrak, ktorý som ale v živote nevidel :)

Takže asi musím odvolať moje tvrdenie, že NGC 752 je na mestskej oblohe pre triéder výzvou a dať za pravdu Rekmarikovi.
To moje tvrdenie bolo spôsobené asi tým, že túto hviezdokopu som nedávno našiel len na druhý či tretí pokus a to zrejme preto, že to nie celkom typická hviezdokopa typu M34 (ktorá bola dnes pekná) či M37 - pekne lokalizovaný chumáčik. NGC 752 je plošne veľká a na zlej oblohe dosť zaniká. Ak pri jej hľadaní niekto hľadá typickú otvorenú hviezdokopu, tak ju poľahky prehliadne (najmä taký ešte nie dosť skúsený pozorovateľ ako ja). Jej atypickosť sa mi ale celkom páči, aspoň to na tej oblohe nie je nuda.

NGC 752 sa dá prirovnať ku STOCK2 pri ha-chi Persei, akurát STOCK2 má takú možno nevýhodu, že sa narozdiel od NGC 752 nachádza v dosť hustom hviezdnom poli a na veľmi dobrej oblohe paradoxne vynikne o trochu menej ako na stredne dobrej oblohe. Za to je však STOCK2 asi celkovo o trochu jasnejšia ako NGC 752.

Inak NGC 752 je na slušnej oblohe naozajstným skvostom, čo snáď vidno aj z fotky, na ktorú tu odkazujem.

P.S. dnes to bolo naozaj len objektoch, ktoré možno spočítať na prstoch rúk, ako napísal Stana.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Pozorování triedrem - Deep Sky

#56

Příspěvek od Ulkesh »

Moje prvé tohtoročné pozorovanie (otvorených hviezdokôp) som uskutočnil dnes okolo 18:00 v Karlovej Vsi v Bratislave triédrom 8x60-. Vis. mag. som žiaľ neurčoval, pretože sa mi nechcelo so sebou brať okuliare a mojim očiam do dokonalosti chýbajú nejaké tie dioptrie. Myslím si však, že na miestne pomery boli podmienky priam excelentné, ktovie či nie až do nejakých 5,5 mag. voľným okom v najtmavších častiach oblohy a to aj napriek Mesiacu pred prvou štvrťou, ale je to len môj teraz už nepotvrditeľný dohad.

Sústredil som sa na vďačnú oblasť Kasiopei a Perzea, najmä na tie otvorené hviezdokopy, ktoré som predtým ešte nepozoroval. S pomocou atlasu sa mi v tejto oblasti podarilo vyhľadať a identifikovať tieto objekty:
NGC637 (Cas) - veľmi malá difúzna škvrnka, viditeľná najmä bočným pohľadom.
NGC436 (Cas) - ani nie 1° od (už aj pre triéder) omnoho zaujímavejšej väčšej a jasnejšej NGC457. Bola to tiež len difúzna škvrnka, väčšia ako NGC637 ale za to o niečo málo slabšia.
TR3 (Cas) - dobre viditeľná škvrna, najmä bočným pohľadom, trochu zrnitá. Myslím, že som tam na chvíľu rozoznal jednu či dve hviezdičky.

Ďalej na hranici medzi Cas a Cam ma zaujala asi štvorica hviezd, ktorá pri bočnom pohľade pôsobila veľmi hviezdokopovo. Poloha je +60° a 3h 16-17min.
Tu je obrázok:
http://server7.sky-map.org/imgcut?surve ... _type=jpeg
Je to tá štvorica v strede. Asi ide len o "voľnú vizuálnu štvorhviezdu". Tu je ešte bližší pohľad:
http://server7.sky-map.org/imgcut?surve ... _type=jpeg

Potom som sa zameral na súhvezdie Býk, ktoré však už bolo v presvetlenejšej časti oblohy. Zameral som sa na dve otvorené hviezdokopy medzi býčími rohmi:
NGC1647 - pri bočnom pohľade to bol slabo viditeľný riedky zhluk sem tam sa objavujúcich hviezdičiek, z ktorých tam boli asi dve najjasnejšie, ale ani tie som nevedel určiť veľmi spoľahlivo.
NGC1746 - podobne ako NGC1647 ale väčšia a podľa mňa zaujímavejšia. Lemovaná štvoricou hviezd v takej polámanej línii, ktorá k nej ale asi nepratrila - viď obrázok:
http://server7.sky-map.org/imgcut?surve ... _type=jpeg
A pre úplnosť, tu je aj NGC1647:
http://server7.sky-map.org/imgcut?surve ... _type=jpeg
Nazdávam sa, že na dobrej oblohe môžu byť tieto dve riedke hviezdokopy veľmi zaujímavými objektmi pre triédre.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Pozorování triedrem - Deep Sky

#57

Příspěvek od Ulkesh »

Za posledný mesiac, keď mi počasie nedoprialo priveľa možní na pozorovanie oblohy, sa mi z mesta podarilo odpozorovať ešte tieto otvorené hviezdokopy:
Celkom zaujímavú NGC 1528 (Per), ktorá bola dosť nápadná a ani v triédri nebola celkom bez detailov. NGC 1907 (Aur) blízko M38 - len pri troche úsilia, veď na presvetlenej oblohe nie je ani M38 nijako zvlášť nápadná. Podobná ako NGC 637 (Cas), len o niečo slabšia. NGC 1528 a 1907 som predtým pozoroval, ale malokukom a chcel som zistiť, či sú v dosahu už aj môjho nie práve špičkového triédra pri zlých podmienkach. Pozrel som si aj NGC 7789 (Cas), ktorá tu bola spomínaná. Bola slabšia a menej zaujímavá ako napríklad NGC 1528, ale mala veľmi pekné hviezdne okolie - je medzi sigma Cas a žltou rho Cas (nepravidelnou premennou hviezdou, ktorá je sama o sebe zaujímavá). Ďalej NGC 1662 (Ori) a NGC 2281 (Aur), ktoré patria k celkom ľahkým objektom pre triéder a ešte M48 (Hya), ktorá bola veľká a pekná hviezdnatá.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Pozorování triedrem - Deep Sky

#58

Příspěvek od Ulkesh »

Dnes opäť Bratislava a 8x60, skúsil som to aj napriek splnu. Mesiac kazil len polovicu oblohy, napríklad M33 sa na mestské pomery dala celkom normálne pozorovať M31 bola viac než jadro.

Konečne sa mi podarilo uvidieť M79 (Lep), ktorá bola ešte v ako tak neskazenej časti oblohy. Vyžadovalo si to celkom dosť námahy, aby mi tam bočným videním pár krát preblikla drobná škrvnka. Raz, či dvakrát to bolo dokonca zreteľnejšie ako len prelud, či sugescia, takže tento objekt považujem za odpozorovaný :)

Z M47 (Pup) som jasne videl 4 hviezdy, ale inak ma ani bočný pohľad príliš nepresviedčal o hviezdokopovosti - teda trochu áno, ale nič moc. Bolo to však už v dosť presvetlenej časti oblohy a susednú M46, ktorá bola v tom istom zornom poli, som musel celkom namáhavo dolovať z toho mesačného mlieka. Podobne na tom bola aj M48, ale celkom píjemne ma prekvapila M50 (Mon) - celkom nápadná sivá škvrna.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Pozorování triedrem - Deep Sky

#59

Příspěvek od Rekmarik »

Dneska pěkně vymetená obloha, pohodová teplota kolem 2-3st.  na zahrádce bezvětří, na lehátku krátké pozorování triedrem 10x50 a 15x70 ..
Nejprve jsem uvažoval o kreslení M35  ale když jsem brouzdal oblohou zaujala mě v triedru stará dobrá M42ka a rozložení hvězd v okolí ... No tak jsem se ji pokusil zakreslit.

Tahleta oblast je opravdu krásná snad v každém zvětšení včetně zvětšení 1x  :)

V triedru mi mlhovina připomínala spíše takový vodotrysk ..

pokus o zákres nafocení a invert v PC - zde



V kresbě jsem nechal zároveň i hrubší gradaci přibývajícího světla zespodu, která vpodstatě korespondovala s realitou přesvětlené oblohy u horizontu..

edit: když se na tu kresbu dívám tak ze 3 metrů tak mi trochu připomíná i ten pohled v triedru ::)
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Pozorování triedrem - Deep Sky

#60

Příspěvek od Ulkesh »

Obdivujem odhodlanie púšťať sa do kreslenia s triédrom. Predpokladám, že bez statívu - to znamená zložiť triéder, potom trochu kresliť, zase chytiť triéder a tak dookola... ???
Obrázok je pekný, len škoda, že si doň nezahrnul aj NGC 1981 ešte kúsok severnejšie

ale chápem, že pri kreslení sa človeku nechce zakresľovať toľko hviezdičiek, najmä pri nie príliš ideálnych podmienkach.
Samotná M 42 je inak celkom dobre vystihnutá.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Odpovědět