Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Dalekohled pro začátečníka

#1966

Příspěvek od Prazan »

Je to cca 64% ceny nového, což za zánovní dalekohled v záruce nezní špatně. Špatně zní ale ta montáž EQ3-2. Podle mého to bude k vzteku. Když k ceně bazarového přidáš 2500 Kč, dostaneš nový dobson 200/1200. Případně dobson 150/1200 a ještě ti pár korun zbyde. Nebo vydrž a čekej na bazarový dobson.
Ideální by bylo, kdyby sis přečetl tento úvodník a dotaz vhodně doplnil.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
asadin
Příspěvky: 215
Registrován: 05. 01. 2010, 19:23
Věk: 68

Dalekohled pro začátečníka

#1967

Příspěvek od asadin »

Špatně zní ale ta montáž EQ3-2. Podle mého to bude k vztekuKolik lidí, tolik pohledů. Už jsem to tu před časem na jiném místě dělal, ale musím se téhle sestavy zastat. 150/750 na EQ3-2 (CG4) vlastním, mám co jsem chtěl a jsem spokojený. Pravda – hliníkové nohy původní montáže jsem upgradoval na ocelové, ale od té doby to fakt k vzteku není.
SW 150/750 na CG-4; okuláry 3,5; 5; 8; 13; 21; a 28 mm
Uživatelský avatar
Roland
Příspěvky: 4
Registrován: 06. 04. 2016, 19:28

Dalekohled pro začátečníka

#1968

Příspěvek od Roland »

Dobrý den,
jsem začátečník, ale dal jsem si tu práci a docela jsem si toto fórum pročetl, takže půjdu rovnou k věci. Chci dalekohled pro začátečníka, který se chce ze začátku pouze seznamovat s oblohou, bydlí ve městě, nemá auto (je mu 16 let) a tím pádem ani peníze na např. ED optiku. Takže chci malý přenosný dalekohled kolem šesti tisíc. Nejlepší je DOBSON 150/1200, vím, ale je na mě velký. Chci dalekohled do batohu. Pozorovat chci Slunce, Měsíc, planety a jasné deep sky objekty. Zvětšení by mělo  stačit okolo 130x. Takže mám pouze tři přijatelné kandidáty.

1. http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3534.html Zajímá mě jestli se při zvětšení bude třást nebo ne a taky kvalita obrazu vůči dalším zmíněným reflektorům.

2. http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3660.html Pro pohodlné pozorování se musí položit na stůl, vím. Chci to vyřešit nějakou polohovací stoličkou.

3. http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 26540.html Má menší průměr, ale je to zase celotubus, tak nevím co je lepší koupit.

Moc děkuji za odborné názory.
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Dalekohled pro začátečníka

#1969

Příspěvek od gunaroid »

Né že bych měl s těmito stroji praktické zkušenosti, takže čistě od oka:
- Jedničku bych vyloučil kvůli opravdu malému průměru.
- Dvojka bude lepší na DSO díky většímu průměru, ale s méně pevnou mechanikou a zároveň vyšší světelností (=citlivostí na kvalitu u širokoúhlých okulárů a kolimaci).
- Trojka bude lepší na planety (pevnější, nižší světelnost), dále je nutné u výrobce nebo spíš prodejce ověřit, že má parabolické a ne sférické zrcadlo. Podložení budeš muset u trojky řešit stejně jako u dvojky.

Osobně bych si za daných okolností vybral trojku, pokud má parabolické zrcadlo. A zkusil bych se domluvit s prodejcem na otestování maximálního použitelného zvětšení, jestli to dá aspoň těch 180x, aby bylo už něco na těch planetách vidět.

SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7214
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Dalekohled pro začátečníka

#1970

Příspěvek od Artaban »

Osobně bych si za daných okolností vybral trojku, pokud má parabolické zrcadlo. A zkusil bych se domluvit s prodejcem na otestování maximálního použitelného zvětšení, jestli to dá aspoň těch 180x, aby bylo už něco na těch planetách vidět.

A pozná začátečník, jestli dalekohled slušně ukazuje a jestli vidí dobře detaily. A taky, aby dalekohled předvedl, co dokáže, potřebuje splnit různé podmínky. Temperace, kolimace, seeing plus další drobnosti. Myslím, že tohle začátečník nedá.
Menší průměr znamená méně vidět a to i pod solidní oblohou.
Možná by bylo dobré, popsat podmínky kolem domu. Předně kolik má město obyvatel a taky kde by se pozorovalo před domem (jaké asi je světelné znečištění)
Možná by to šlo, než bude mít vlastní auto, nebo nebude zrovna odvoz.
Taky pozoruju v malém městě, ale celkem blízko Prahy. Na dvorku mám tmu a žádné lampy blízko nejsou. Průměrem 172mm je vidět na tu bídu celkem dost i DSO. Na Měsíc a planety pak ani není třeba dobrá tma.
Podle podmínek, bych pak doporučil Dobson 150mm, nebo něco levného malého do batohu, ale holt to bude slabota především na planetách, ale i DSO.   
   
   
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Roland
Příspěvky: 4
Registrován: 06. 04. 2016, 19:28

Dalekohled pro začátečníka

#1971

Příspěvek od Roland »

Děkuji za názory, bydlím na vesnici kousek od Mikulova. Dalekohled bych rád přenášel v batohu v okolí Pálavy atd. S tím Dobsonem 150/1200 bych toho asi moc nenachodil. :)
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Dalekohled pro začátečníka

#1972

Příspěvek od gunaroid »

Roland psal původně že je z města, teď že z vesnice, tak babo raď ;D Pokud jde o vesnici, je-li k dispozici neosvětlený dvůr na pozorování (což sem v městě nepředpokládal), bude nepochybně lepší oželet mobilitu a koupit většího Dobsona.
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
Roland
Příspěvky: 4
Registrován: 06. 04. 2016, 19:28

Dalekohled pro začátečníka

#1973

Příspěvek od Roland »

Pardon, upřesnňuji. Pocházím z vesnice, kde mám stále trvalé bydliště. Většinu času strávím ve městě, kde studuji. Na vesnici se vracím tak dvakrát za měsíc. Z toho vyplívá, že dalekohled bude často jezdit se mnou. Využiji malý dalekohled mnohem více než větší, byť lepší. A znovu opakuji, že se chci zatím spíše seznámit s oblohou. Teprve nedávno jsem se naučil poznávat opravdu všechna souhvězdí severní oblohy, polohy planet (vlastně zatím pouze Jupiter, který je u momentálně u Lva), polohy nějakých mlhovin a galaxií, atd. No, a teď si chci sbalit do batohu dalekohled a vyrazit na to všechno někam mrknout zvětšeně. Pak na to budu balit baby! Poslední věta je myšlena s nadsázkou. :)
Uživatelský avatar
Roland
Příspěvky: 4
Registrován: 06. 04. 2016, 19:28

Dalekohled pro začátečníka

#1974

Příspěvek od Roland »

Nikdo další se nevyjádřil, tak jsem objednal tu třetí variantu. Díky. :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dalekohled pro začátečníka

#1975

Příspěvek od MilAN »

Nikdo další se nevyjádřil,Možná také proto, že ho tu nikdo nemá. Na rozdíl od toho druhého.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Dalekohled pro začátečníka

#1976

Příspěvek od gunaroid »

Roland: a ověřil sis to zrcadlo? jestli to má sférické, tak s tím nejspíš spokojen nebudeš..
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5579
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled pro začátečníka

#1977

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 8654/50#50][splithere][/link][splithere_end]
Uživatelský avatar
Peterchef007
Příspěvky: 2
Registrován: 27. 04. 2016, 02:08

Dalekohled pro začátečníka

#1978

Příspěvek od Peterchef007 »

zdravím všechny hvězdáře,

nekonečné téma určitě pro vás Sky-harcovníky.
Ocitl jsem se s novým bydlením mimo světelné znečištění velkoměsta a koukám jako puk na to hvězdné nebe nade mnou. Mám full-frame zrcadlovku Canon 5D, 200mm ohnisko dlouhý objektiv a chtěl bych si vyfotit i něco víc příblíženýho. Chci koukat na měsíc přes filtr, planetky, prstence, skvrny a tak se obecně začít lépe orientovat v celé vaší problematice a kochat se.

moje požadavky po prostudování základů:
- světelný teleskop vhodný na focení a pozorování hvězdné oblohy,
- ne DSO
- Refraktor kvůli trvanlivosti přístroje (zrcadla se musí časem obnovovat) a já nebudu pozorovat zase toliko nocí v roce aby se obnovovat zrcadlo vyplatilo.

Je tohleto špatná volba a pokud ano, tak proč a co je lepší alternativa a proč. pokud poradíte další vhodné hledáčky, tak jen uvítám každou radu:

http://stativy.com/dalekohled-sky-watch ... az-3-p1170

potřebuju kromě červený LED svítilny ještě nějakej prvek zákl. výbavy?
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5421
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Dalekohled pro začátečníka

#1979

Příspěvek od vla »

V sekci pro začátečníky najdeš odpovědi na své otázky dokonce několikrát. Stačí pročíst a budeš chytrý. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Dalekohled pro začátečníka

#1980

Příspěvek od Bill »

- světelný teleskop vhodný na focení a pozorování hvězdné oblohy,
- ne DSO
- Refraktor
No světelný refraktor se používá hlavně na focení DSO ...
M:736 750 113
Odpovědět