Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
stellar
Příspěvky: 84
Registrován: 17. 11. 2014, 18:44

Dalekohled pro začátečníka

#1036

Příspěvek od stellar »

parada diky...tak neda sa to s tym Newtonom porovnat,ale na take prve pozorovania bude asi stacit
Uživatelský avatar
EbraxytionSVK
Příspěvky: 10
Registrován: 12. 10. 2014, 10:53

Dalekohled pro začátečníka

#1037

Příspěvek od EbraxytionSVK »

Viem že sa  asi nič nenájde  som zo senice  a rad pozorujem hviezdy   a iné objekty ktore sa pohybuju  v noci na oblohe alebo aj  tie hvezdy čo sú vidieť voľným okom  mám normalný dalekohľad  Breserer 20x80 ale chcel by som niečo lepšie aj aby som mohol fotiť  viem že sa asi tažko v meste  v činžiaku  cez okno  zle pozoruje alebo balkon síce máme  zahradu  ale musel by som tam byť   cez leto lebo cez zimu by som bol nakapný  ak by niekto poradil  dobrý teleskop som  amatér .rozmišľal som si kúpiť nový notas ale  neviem čo by bolo lepsie ak máťe rady  tak komentujťe. Síce pozorovavam aj mesiac ked je vidieť mam ho rovno oproti balkonu ked je vidiet.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Dalekohled pro začátečníka

#1038

Příspěvek od Regulus »

Nezlob se, ale tvůj příspěvek skoro nejde číst  :) Zkus si projít alespoň první příspěvek zde
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1221076549
a reformulovat svůj dotaz - hlavně finanční limit, co tě zajímá na obloze, zda tedy fotit či pozorovat (obojí dohromady dalekohledem v nejlevnější cenové kategorii moc nejde).
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
EbraxytionSVK
Příspěvky: 10
Registrován: 12. 10. 2014, 10:53

Dalekohled pro začátečníka

#1039

Příspěvek od EbraxytionSVK »

Ja som to chcel kvôly pozorovani pohybujucich sa objektov na oblohe nieco cez deň aj vnoci  aby to bolo kompatibilné z pc  ale to sú asi  drahé veci nato či.
A tak aby ten objekt nebol rozmazany  ale myslel som lietajúcich objektov .
A čo,tentohttp://www.tranzistor.sk/internetovy-obchod/hv ... 50-az-goto len neviem keby to bolo napojene na pc lesci sa daju ulozit fotky v pc alebo tento
http://www.tranzistor.sk/internetovy-ob ... -m4-kamera
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Dalekohled pro začátečníka

#1040

Příspěvek od vla »

20x 80 je slušný základ na to co popisuješ, pokud nemáš, chtělo by to nějaký bytelnější stativ, nebo azimutální montáž s možností uchycení triedru. Pakliže tohle nemáš, budeš překvapen co vše lze s touto kombinací vidět. Jinak snad 102/500 refraktor s pravoúhlým hranolem či zrcátkem a pár okulárů na výměnu, případně zoom pro rychlejší změnu zvětšení, většinou co letí nepočká. Každopádně v noci můžeš pozorovat přelety družic, ale až na výjimky (ISS) to budou jen pohyblivé body bez podrobností. Ve dne to bude lepší. To je asi to nejlevnější co lze nabídnout. A nepočítej s tím, že budeš sedět hezky v teple a ono se samo něco začne pozorovat. Budeš muset ven a obětovat trošku toho pohodlí, pak to má smysl, jinak si klidně pusť TV, nebo net.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
EbraxytionSVK
Příspěvky: 10
Registrován: 12. 10. 2014, 10:53

Dalekohled pro začátečníka

#1041

Příspěvek od EbraxytionSVK »

Ten dalekohľad Značky Bresserer 20x80 mám  ale bez statívu neviem čo by stál statív v eurách.
Lebo v rukách udržať  to  je len chvíľu ťažké.Snaď mám pravopis už lepší.Som rozmýšľal kúpiť  niečo lepšie alebo stačí  hento a dokúpiť ten statív. Chel by ale niečo cez čo by sa dalo fotit nejaky teleskop foták mam len digita Nikon Coolpix L820
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Dalekohled pro začátečníka

#1042

Příspěvek od Stanislavxyz »

EbraxytionSVK : Tak aby jsme si to shrnuli- chceš fotit letadla, ISS (nic jiného "létajícího" v noci ani nejde) a občas pozorovat Měsíc. Rozpočet kolem 200€
Přenosnost či jiné okolnosti jsi nespecifikoval.

Mě teda napadá jediná varianta a tou je krátký refraktor, možná spektiv, afokální držák a digitální kompakt. Pochopitelně stativ (a to pořádný), nebo azimutální montáž. Ovšem kvalita všeho bude buď hodně špatná, nebo to bude o dost dražší. Ten Newton na paralaktické montáži podle mě není vůbec vhodný.

Taky ten Nikon co máš asi nepoužiješ, protože patrně nepůjde přiblížit objektiv tak blízko k okuláru. U kompaktu jde většinou objektivek zasunout až do očnice. Ale možná na to jsou "masti"- musí poradit zdejší fotografové...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
EbraxytionSVK
Příspěvky: 10
Registrován: 12. 10. 2014, 10:53

Dalekohled pro začátečníka

#1043

Příspěvek od EbraxytionSVK »

A poradil by si my kde to kupiť a aký tip cenu môžem do 350euro
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Dalekohled pro začátečníka

#1044

Příspěvek od mitovka »

EbraxytionSVK - naďalej je utrpenie čítať Tebou písaný text, ale lepší sa to.

Skús sa prosím Ťa jasne vyjadriť čo vlastne chceš pozorovať alebo fotiť. Začínal si s planétami, teraz nejaké lietajúce objekty.

Do súkromnej správy som Ti včera poslal linky na moju galériu fotiek, začínal som tiež s ekonomickou zostavou, ozvi sa mi a skúsim Ti poradiť. Ak budeš vedieť o čo máš vlastne záujem.
mitovka
Uživatelský avatar
michal.danco
Příspěvky: 24
Registrován: 16. 04. 2011, 17:29

Dalekohled pro začátečníka

#1045

Příspěvek od michal.danco »

ještě je možnost dalekohled 25x100, ale za ty peníze už můžeš mít klasický teleskop http://www.dalekohlady-puskohlady.sk/da ... 100-detail
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Dalekohled pro začátečníka

#1046

Příspěvek od Stanislavxyz »

ještě je možnost dalekohled 25x100, ale za ty peníze už můžeš mít klasický teleskop http://www.dalekohlady-puskohlady.sk/da ... lekohlad-o...  
To jsem nějak nepochopil- píše že má 20x80. To asi nebude kupovat 25x100. Na focení letadel, nedej bože planet... Navíc 300€  jen za dalekohled. Solidní stativ bude stát aspoň 150€  :-?
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
EbraxytionSVK
Příspěvky: 10
Registrován: 12. 10. 2014, 10:53

Dalekohled pro začátečníka

#1047

Příspěvek od EbraxytionSVK »

Alebo mám ešťe par mesiacov počkať dostávam polovičný invalid to je takých 140eur a nejake drobné. Keď len ďalekohľad stojí 300euro nejaký kvalitny ako on hovoril.Našetrených mám 350 euro a zdôchodku by som mohol odkladat nejakých možno do 50 euro mesačne lebo +mám výdavky rodičom.
Uživatelský avatar
izirajder
Příspěvky: 47
Registrován: 14. 03. 2014, 10:40

Dalekohled pro začátečníka

#1048

Příspěvek od izirajder »

Alebo mám ešťe par mesiacov počkaťdostávam polovičný invalidUrčite by si mal najprv vedieť čo chceš, a rozhodnúť sa sám. Ty asi chceš všetky našetrené peniaze investovať do niečoho, o čom čo si myslíš, že by ti robilo radosť. Pravdepodobne budeš potom sklamaný z výsledku, prípadne budeš chcieť niečo dokúpiť a nebudeš mať z čoho.
V Tvojej situácii by som si dal čas na rozmyslenie a dovtedy študoval (a hlavne slovenský jazyk)
Uživatelský avatar
Miroslav1
Příspěvky: 12
Registrován: 30. 11. 2014, 11:49

Dalekohled pro začátečníka

#1049

Příspěvek od Miroslav1 »

Zdravím všetkých,
som amatér, zaujímal by som sa o svoj prvý teleskop. Fórum aj iné stránky som dôkladne preštudoval a musím povedať, že som z toho ešte viac zmätený...
Takže, moje požiadavky:
-pozorovať by som chcel mesiac, planéty, a nejaké tie galaxie, hmloviny
-žiadne forografovanie, iba pozorovanie
-cena do 130€, max 150€
-bývam v dedine, skoro žiadne rušivé svetlo

Vyhliadol som si zatiaľ toto: http://www.celestron.com/browse-shop/as ... -telescope + nejaký ten kolimátor.
Aký je Váš názor na tento výber? (poprípade nejaké Vaše alternatívy)
Ďakujem
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7205
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Dalekohled pro začátečníka

#1050

Příspěvek od Artaban »

Miroslav1: Jestli to myslíš s pozorováním vážně, tak přišetři na alespoň tenhle http://www.dalekohlady.sk/?produkt=963

Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět