CG-5 Advanced - problém

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

CG-5 Advanced - problém

#826

Příspěvek od Giftmacher »

Aha, díky. Jak jsou na tom kvalitativně staré triedry, např. Zeiss, Hensoldt?
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

CG-5 Advanced - problém

#827

Příspěvek od vla »

Jak jsem psal, chce to hledat testy, zkoumat, pátrat, zkoušet. Dám ti ještě jeden odkaz, ale bude to chtít vlastní snahu. http://www.optyczne.pl/56-Test_lornetki ... 10x50.html
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

CG-5 Advanced - problém

#828

Příspěvek od Giftmacher »

Čekal jsem spíš osobní zkušenosti členů fóra, proto se ptám tady. Ačkoli asi moc lidí nebude, co pozoruje s válečným Dienstglasem :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

CG-5 Advanced - problém

#829

Příspěvek od MilAN »

Předválečným asi ne, ale vzhledem k tomu, že se Decarem prodával do 90.let a byl to nejdostupnější špičkoví triedr, tak jich tu je dost. Co chceš vic slyšet?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Hasan
Příspěvky: 126
Registrován: 18. 01. 2015, 17:38

CG-5 Advanced - problém

#830

Příspěvek od Hasan »

Dobrý den všem. Rozhodl jsem se pro koupi dalekohledu 200mm k sledování vesmírů. Nevadil by i bazarový a proto než vyberu: který je nejvhodnější kopec k seznámení vesmírů a jeho orientace pomoci kompasu, atlasu a triedru 10x50?
Počítám, že to co koupím občas naložím do auta a zajedu na kopec s čistým výhledem. Z toho vyplývá další otázka. U montáže dobson dokážu s dalekohledem najít objekty stejně, jako s montáži která ma stupnici a jak je pohodlné pozorování s touhle montáží v terénu?
Co jsem viděl detailněji montáž dobson, není otravná do terénu?
SW 150/750, EQ3-2
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7205
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

CG-5 Advanced - problém

#831

Příspěvek od Artaban »

Hasan: Vítej na AF. Montáž dobson je pohodová a dostatečně stabilní oproti levným EQ montážím. Hledání jasných objektů se provádí pomocí hledáčku. U méně jasných objektů je potřeba mapa hvězdné oblohy. V tom případě se podle jasných hvězd postupně dopracuješ až k hledanému objektu.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

CG-5 Advanced - problém

#832

Příspěvek od Vabra »

Hasan: Pokud máš správně vyplněné bydliště mezi Příborem a Novým Jičínem, tak budeš mít problém především se světelným znečištěním.

Na pozorování vesmíru není potřeba ani tak kopec jako místo s minimálním vlivem umělého osvětlení. Paradoxně může na vizuální pozorování být někdy vhodnější i temné údolí.

Ve tvém okolí budou nějaké možnosti směrem na Bumbálku (Makov). DOcela pěkné místo je i na Kohutce. Nebo na druhou stranu směrem k Bruntálu (tam to ale vůbec neznám).
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Hasan
Příspěvky: 126
Registrován: 18. 01. 2015, 17:38

CG-5 Advanced - problém

#833

Příspěvek od Hasan »

Arbatan: díky za uvítání a potvrzení myšlenky z toho, co jsem stihl vyčíst

Vabra: to jsem si myslel, tím počítám s výjezdy do kololí a proto bych rád věděl, kde kvůli předpokladu, že budu párkrat do měsíce vyjíždět autem jet v okolí nejlépe 30-50km. Z počátku k zaučení se spokojím s kopcem, kde dokonale zaostřím planety naší soustavy a naučím se orientovat v atlase. Postači k tomu okolí, kde v okruhu 0.5-1 km je pole nebo louka? Nebo výhled z okna domova, kde nejsilněji znečišťuje tmu okolní vesnické lampy? Vetší město je v okruhu vetšinou +-10km

Díky za Vaše doporučení a pokud někdo zná člověka z mého okolí, který muže doporučit místo, budu rád za nick.

Také mě vrtá halvou jak je to s přepravu dalekohledu s dobsonovou montáži. Máte někdo foto, jak tohle praktikujete výjezy do kololí např. 30km...

Má někdo zkušenosti s oblastí kolem Veselí (Odry), kde jsou větrné elektrárny?

Jak je postačující atlas Hvězy dalekohledem, autor: Jiří Duěek a Jan Píšala, 2008?
SW 150/750, EQ3-2
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

CG-5 Advanced - problém

#834

Příspěvek od elon254 »

UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

CG-5 Advanced - problém

#835

Příspěvek od Bill »

Postači k tomu okolí, kde v okruhu 0.5-1 km je pole nebo louka?
Pokud jseš z těch Sedlnic, kde rostou sněženky, tak to nemusí být úplná tragédie ani doma na zahradě - na planety a Měsíč stačí, když ti nebude svítit pouliční světlo přímo do dalekohledu. Ostraváci jezdili kousek za Hrabství - to by jsi měl mít docela blízko.
Mrkni na začátek vlákna http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 169121/321

(je to hned někde na 2. stránce)

Fotit se jezdilo k Moravském Berounu na letiště ULMBER - ale není to úplně ideální a je to už od tebe 60km a to určitě najdeš něco blíže.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Hasan
Příspěvky: 126
Registrován: 18. 01. 2015, 17:38

CG-5 Advanced - problém

#836

Příspěvek od Hasan »

Ano, tam kde rostou sněženky :)
Co se po večerech dívám po AF, začínám si být nejistý s dalekohledem, co jsem prvně vybral.
Je dostačující reflektor s čočkou 200mm na záživnější pozorování deep sky? U pozorování objektu sluneční soustavy asi nebude problem s detaily žádný(doufám), ale u vzdálenějších objektů, to asi bude nic moc, co? Rád bych pořídil teleskop za +-10000 a u Dobsonu mě dost odrazuje jeho montáž a umístění okuláru k sezení na židli a delšímu pozorování připadá nepraktické. Proto začínám uvažovat i nad refraktorem. Ale v mnou zvolené cenové kategorii, jsem nenašel o refraktorech moc chvály. Informaci je tady opravdu mnoho a da dost zabrat vyhledat pouze to, co potřebuji....
SW 150/750, EQ3-2
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

CG-5 Advanced - problém

#837

Příspěvek od Lukemon »

Je dostačující reflektor s čočkou 200mm na záživnější pozorování deep sky?Myslím, že objektiv 200mm je v pohodě, detaily na planetách jsou vidět už velice slušně (Jupiter, Mars, Saturn), to kazí jen seeing, neklid zemské atmosféry který múže být lepší na kraji města než na venkově, to bývá všelijaké a takové ty známé DSO objekty jako M42, mlhoviny ve Střelci, Řasy v Labuti, galaxie v Andromédě, .... je 200mm dostačující s ohledem na světelné znečištění.
Potom už to chce objektiv 300mm, lépe však 400mm, ale i tak to chce tmu dál za velkoměstem.
Jo a dobson, ikdyž se to nezdá, je opravdu na pohodičku i ze stoličky, polohovatelné.
V menším refraktoru toho určitě neuvidíš tolik co s 200mm objektivem.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

CG-5 Advanced - problém

#838

Příspěvek od Peťa »

Máš naprosto protichůdné požadavky. Větší průměr na deep-sky znamená reflektor (reflektor nemá čočku ale zrcadlo), v danném limitu tu bude asi 250mm Dobson. Pokud to nemá být dobson, tak nejmenší relativně použitelné refraktory budou i použité stát hodně přes limit - pod ED100 na EQ5 nebo AZ5 bych nešel, i tak ti to budou všichni kromě mě na deep-sky rozmlouvat. Základní rozhodnutí je buď hlavně planety a Měsíc, k tomu doplňkově deep-sky nebo hlavně deep-sky a doplňkově planety. A pokud nevíš, tak tedy ten dobson.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

CG-5 Advanced - problém

#839

Příspěvek od Bill »

Co se po večerech dívám po AF, začínám si být nejistý s dalekohledem, co jsem prvně vybral.
Pokud si nejseš jistý, tak nespěchej a zajeď se k někomu podívat. Až bude šance na počasí, tak se zkus zeptat třeba v OVA nebo FM vláknu, zda by někdo nešel pozorovat. Nebo si kup bazarový dobson, na tom neztratíš skoro žádné peníze i kdyby jsi jej za pár měsíců prodával. Na planety a jasnější DSO klidně stačí i 6"/150mm, ale pokud chceš více sledovat DSO, tak raději >=8"/200mm. A pokud by jsi kupoval "na dálku", tak je určitě dobré si nějaký ošahat - protože velký průměr je fajn, ale když je to na obtíž častějšímu pozorování, tak je to špatně.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Hasan
Příspěvky: 126
Registrován: 18. 01. 2015, 17:38

CG-5 Advanced - problém

#840

Příspěvek od Hasan »

Lukemon: Jsi schopny doporučit stručnější nebo co nejlépe pro nováčka pochopitelný článek o odhadu atd. seeingu?

Peťa: nebude chyba v požadavku, ale spíš tím názvem čočkou... popletl jsem, co jsem chtěl popsat. Jinak díky ceně co píšeš mám asi jasno....

Bill: samozřejmě do doby než nasetřím, koukám i po bazaru. Netrvám na koupi z brusu nového stroje...
jak přesněji myslíš - ale když je to na obtíž častějšímu pozorování, tak je to špatně.
je to kvůli tvé špatné zkušenosti nebo co píšu ja?



btw: díky za rady
SW 150/750, EQ3-2
Odpovědět