Dotazy na levné dalekohledy

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Dotazy na levné dalekohledy

#181

Příspěvek od deneb »

Migi
MilAN se tě správně kolik je ti let.
Ptáš se jak tříleté dítě. Proč je tráva zelená, voda mokrá.
Napsal jsem ti PŘÍKLAD, prostě vše je od nás v obrovské vzdálenosti. navzájem se ovlivňují. Slabší objekty, např. mlhoviny jsou slabší a okolní (před ní, za ní, vedle ní) jsou silnější. Proto se použije filtr, který odfiltruje nežádoucí světlo (světlo je nositel informací, které vnímáme). Je tady hodně vláken pojednávající o filtrech. Najdi si který filtr k čemu používáme. Je tu toho hodně, nebuď líný a hledej.
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Dotazy na levné dalekohledy

#182

Příspěvek od psmolly »

Hele Migi klídek. My všichni víme, že např. znamená například. Hvězda je prostě ale špatnej příklad, protože na ní nic neuvidíš. Filtry na nic v začátku nepotřebuješ. Jen dalekohled, okuláry a chuť. Pročti si fórum, pak se ptej, my rádi poradíme.
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dotazy na levné dalekohledy

#183

Příspěvek od MilAN »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 117200/0#0][splithere][/link][splithere_end]
to Migi
Chtěl bych tě upozornit, že tady není chat, ale fórum, takže se tu běžně střídají otázky a odpovědi. Pokud neumíš odpovědět na otázku nebo položit normální dotaz bez dalších poznámek na ostatní, tak se takové příspěvky normálně smazávají.

Než napíšeš další příspěvek, rozmysli se, co vlastně chceš.
Děkuji.
Milan
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Dotazy na levné dalekohledy

#184

Příspěvek od MaG »

Trochu jsem tu další diskuzi zredukoval a přesunul ji k posouzení moderátorům. Uživatele to jistě neurazí a nebylo to k tématu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
General01
Příspěvky: 11
Registrován: 27. 07. 2008, 14:30

Dotazy na levné dalekohledy

#185

Příspěvek od General01 »

Co říkáte na tohle?
http://www.stativy.com/hvezdarsky-dalek ... -114-p1186
Poměr cena /výkon ujde, co jsem koukal. Za tu cenu je to docela slušná hračka. Mluvil jsem s prodejcem na jiných stránkách a prej je to vše komplet stejný jako celestron či sky watcher stejných parametrů, vyrábí se to ve stejný čínský továrně odkud to objednává :D
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7215
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Dotazy na levné dalekohledy

#186

Příspěvek od Artaban »

Poměr cena /výkon ujde, co jsem koukal. Za tu cenu je to docela slušná hračka.
Tohle si koupí jen blázen. Přitlač dva táci a kup dobsna 150/1200. Pak budeš teprve mít dalekohled za slušnou cenu se slušnějším výkonem a hlavně stabilní montáží.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
General01
Příspěvky: 11
Registrován: 27. 07. 2008, 14:30

Dotazy na levné dalekohledy

#187

Příspěvek od General01 »

To není pro mě, já jsem ho ani nehledal na netu, ptal se mě na to kamarád. Chtěl něco levnýho jako lidlskop ale tohle mu přišlo mnohem zajímavější a za zhruba tejnou cenu do cca 3tis. kč. A parametry nejsou špatné a montáž EQ3 používají i značkový výrobci pro dražší dalekohledy. Všíchni nejsou zastánci dobsonů i když jsou relativně levný a výkon cena je suprovej.
Já osobně bych si taky dobsona nikdy nekoupil. Nelíbí se mi. Už jen z toho důvodu, to radši 100x Newtona. I když bych nejraději nějakej catadioptrickej sytém do budoucna místo toho newtona co teď mám. Lehký na přenášení, relativně malý,atd. Vím všechny plusy dobsona i mínusy catdiotrických systému ale prostě ne no. Každý má svůj názor a ne všichni mají doma dobsony, i když většina tady píše kupte si ho ...byl to jen dotaz, já osobně bych si taky koupil něco lepšího. i Když vše je stejně z číny a pak se platí jen za značku do určitě cenové relace teda.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17678
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Dotazy na levné dalekohledy

#188

Příspěvek od MMys »

Dobson je Newton ! Newtonova konstrukce dalekohledu je stejná. Liší se jen montáž, paralaktická vs. azimutální dobsonova. EQ3 je ale rozklepaná montážička, stabilitou s dobsonem nesrovnatelná. Ale komu není rady, tomu není pomoci.

Navíc ten newton je ještě zkrácená varianta s integrovaným barlow členem, což je horší varianta než dalekohled plné délky.

Ta cena je sice malá, ale uvidíš (nebo spíš neuvidíš) sám.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7215
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Dotazy na levné dalekohledy

#189

Příspěvek od Artaban »

GenerálO1: Je to tak. Tenhle dalekohled je snad nejhorší možná koupě. To radši stolní dobson 130/650, nebo nějaký 10cm F10 achromát na slušný AZ montáži a pořád to bude mnohem lepší. Než poradit takovou hračku, tak radši poradit číst AF.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Dotazy na levné dalekohledy

#190

Příspěvek od Rekmarik »

A parametry nejsou špatné a montáž EQ3 používají i značkový výrobci pro dražší dalekohledy

Zdravím, oni sice ti výrobci/prodejci používají takovou montáž, asi právě kvůli té ceně, aby byla nízká - na montáži se dá ušetřit hodně peněz protože tvoří značnou část celkové ceny a výsledek takového šetření pak za moc ale nestojí ..
Už to tady zaznělo, ale ještě bych si dovolil to zdůraznit - teda alespoň podle mě je největší "záludnost" v tom že soustava má ten integrovaný Barlow člen - tváří se jako 114/1000 - ale je to 114/400 ! s konkrétní montáží EQ3 nemám zkušenosti, ale mám zkušenosti s vynášením a přípravou newtona na EQ5 (trochu těžší) a přípravou Dobsona .. a připadá mi jednodužší i rychlejší ten Dobson ..
Skoro si říkám jestli by nebyl lepší třeba tento:

(když už kupovat něco do 4000,- )
http://www.stativy.com/dalekohled-sky-w ... -cdd-p1168

nebo něco podobného, pokud vznikla averze neřkuli alergie na Dobsona :)
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Dotazy na levné dalekohledy

#191

Příspěvek od deneb »

montáž EQ3 používají i značkový výrobci pro dražší dalekohledy
Používají, ale problém je v tom, že každý si může označit montáž jak chce. Není nijak normovaná. Takže když tato pofiderní firma napíše EQ3 není to to samé co EQ3 u SkyWatcher. Má úplně jiné paramerty.
Ten malokuk SW 80/400 je dobrý na malá zvětšení, jako začátečník se bude rád dívat na Jupiter, Saturn atd. S ním určitě NE.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Dotazy na levné dalekohledy

#192

Příspěvek od Regulus »


Ten malokuk SW 80/400 je dobrý na malá zvětšení, jako začátečník se bude rád dívat na Jupiter, Saturn atd. S ním určitě NE.
Tak silná slova bych teda nepoužil... Za ty peníze je to vpodstatě nejlepší nestolní dalekohled+montáž. Oproti dobsnu má menší dosah a barevnou vadu, ale začátečník většinou tu barevnou vadu či kvalitu obrazu obecně až tak moc nevnímá, to vadí jen nám, kteří jsme se dívali už něčím lepším ;D Dovolím si tvrdit že začátečník, kterého vesmír aspoň trochu zajímá, bude uchvácen pohledem na měsíční krátery nebo Saturn s prstencem i u tohoto světelného refrakůrku. Také oproti klasickému dobsnu je skladnější a použitelnější i na denní pozorování.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Dotazy na levné dalekohledy

#193

Příspěvek od deneb »

to vadí jen nám, kteří jsme se dívali už něčím lepšímjj ono v jeho cenové kategori ať vymyslíme cokoliv, bude to Hoooooodně daleko od ideálu.
http://aukro.cz/vysoce-vykonny-teleskop ... 29277.html to by mu stačilo taky. Díval jsem se na Aukro, někdo tu jeho zhůvěřilost objednal, takže naše snaha je zbytečná.
Souhlasím, pokud je skutečné nadšení, tak diskotéková barevná hudba nevadí :)
Uživatelský avatar
achjaj1234
Příspěvky: 4
Registrován: 08. 04. 2013, 21:50

Dotazy na levné dalekohledy

#194

Příspěvek od achjaj1234 »

Prosím vas o radu, som uplny zaciatocnik a aj tu som uplne nova. Kupila som si sky watcher 90/900 az3, pre denne a nocne pozorovanie. Prosim niekoho kto to ma a vie to pouzivat o radu, ako si to mam nastavit, ten navod je ubohy.
Spravila som to podla navodu,ale nic nevidim, dokonca ani za svetla len rozmazane skvrny. Viem ze asi tu budem dost smiesna, ale fakt prosim o radu, a "normalnym" jazykom, nerozuniem astronomickemu slovniku moc. Asi sa cudujete preco sa o to vobec zaujimam, ale ide mi o dceru, ktora ma 11 rokov a chce sa tomu venovat ale ja ju musim do toho zaucit a sama si s tym neporadi. (a ja tiez nie) Vazne neviem, co a ako.
Aky mam pouzivat okular na ake pouzitie (je tam 25 a 10 , a este je tam nejaky nastavec 45 stupnovy uhol , tiez neviem kedy sa pouziva, na vsetko?)
Na youtube bolo nejake polske video, podla toho co som nejak slabo vyrozumela, tak sa tie okulare menili cez den to kratsie 10, a v noci to dlhsie 25, alebo to je naopak?
A este mi nejde do hlavy, ze ako sa to nastavuje v noci, byvame na dedine, mame super vyhlad aj z balkona, ale ked vsade zhasnem, tak nevidim nic ani v tom skywatcheri a ani nevidim na tie srobiky ako to mam nastavit. Fakt som neni blondyna, aj ked to tak musi vypadat teraz, ale seriozne mam zaujem sa to naucit, ale nepoznam nikoho kto by mi prisiel to ukazat a poradit, tak hladam na nete. Dakujem a prosim nevysmejte ma ale pomozte.
Uživatelský avatar
egres
Příspěvky: 423
Registrován: 25. 01. 2012, 21:50

Dotazy na levné dalekohledy

#195

Příspěvek od egres »

Kde bývaš? Možno je niekto z okolia kto by ti to ukázal.
Peter
65/420 Quadruplet, Triplet APO 80/480
Odpovědět