Deep Sky v malých dalekohledech

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#241

Příspěvek od Sasa3 »

Vcera se neocekavano roztahlo, uz jsem byl na ceste do postele, ale nakonec jsem se prekonal a vytahnul ven AS80/1200. Pred par dny jsem narazil v 63mm refraku na galaxii NGC278. Libilo se mi, jak vylezla teprve az pri zvetseni 105x - schovava se totiz u relativne jasne hvezdy.

Tak jsem si pripravil vyhledavaci mapky (+ DSS snimky) podobnych galaxii schovavajicich se u jasnejsich hvezd. Byly to galaxie, po kterych jsem v minulosti uz patral, ale nenasel je.

Zacal jsem parem NGC22767 a [NGC2300[/b], ktery se nachazi jen necelych 5 stupnu od Polarky. Nejtezsi bylo na misto doskakat. Pouzil jsem stary trik a mirne jsem rozhodil polarni ustaveni montaze. Jednodussi a jasnejsi je galaxie NGC2300. Sla videt jako mirne protazeny oblacek uz pri 120x, pri 150x sla vytusit i mirna centralni kondenzace. NGC2300 byl docela orisek, tato galaxie je jednak slabsi (V~11.8) a ma i vyrazne mensi plosnou jasnost (SB~13.8). Navic se nachazi jen 2' vychodne od hvezdy magnitudy 8.3. Pri 120x tam nic nebyl, teprve pri 150x jsem si v danem miste vsimnul bocnim pohledem neurcity pocet nekolika mlhavych skvrnek. Dle DSS snimku to bylo ono, neslo si galaxii splest se slabymi hvezdami. Skvrnky sly lepe videt, kdyz se do dalekohledu mirne drncalo, coz me ujistilo v tom, ze jsem opravdu galaxii videl.

Neni bez zajimavosti, ze NGC2300 objevil Borrelly v 7.2 palcovem refraku, ale nevsimnul si NGC2276. Tu objevil Winnecke o pet let pozdeji. Kupodivu v jeste o trochu mensim refraktoru (6.5 palce).

Dalsim cilem byla mala nepravidelna galaxie NGC1569 v Zirafe. Hvezda 9.8 magnitudy jen 50'' severne od galaxie ztezuje hledani. Pri 75x and 120x bylo tusit kolem hvezdy nejake mlhavo, ale vypadalo spis jako kolem hvezdy. Teprve pri 150x byla galaxie zretelne oddelena od hvezdy. Bocnim pohledem tam problikovala docela protazena mlhava skvnka (PA~110deg), zdala se mi mozna i zmolkovita. Chvilemi se mi dokonce zdalo, ze na jih od centra problikuje neco stelarniho. Myslel jsem si, ze je to trojice hvezd viditelna v tech mistech na DSS snimku. Ale nejjasnejsi ma 14.74 magnitudu, hodne pod dosahem 80mm refraku. Mozna to bylo nakonec nejake zjasneni v samotne galaxii.

Poslednim objektem byla galaxie NGC910. Na tomto nejjasnejsim clenu kupy galaxii Abell 347 jsem si uz nekolikrat vylamal zuby. Zacal jsem opatrne, znamou galaxii NGC891. Pri 75x slo chvilemi dobre vykoukat i jeji hodne protazeny tvar a tak jsem se pustil do NGC910. Pri 75x tam nebyl ani naznak a tak jsem hned skocil na 150x. Musel jsem chvili do okularu koukat, nez se oko prizpusobilo na tmu. Po nejake dobe tam zacal vylezat drobny kruhovy velmi slaby oblacek! Nebyla to ale jedina mlhava skvrnka, kousek na jih vylezela podobne jasna. Ze snimku bylo zretelne, ze to je skupina 4 slabych hvezd a jedne slabe galaxie. Nejtezsi bylo odseparovat NGC910 od teto skvrnky a ujistit se, ze opravdu galaxii vidim. Nebylo to jednoduche, protoze obe skvrnky vylezaly bocnim pohledem jen na kratke okamziky.

Dalsi detaily z pozrovani jsou k dispozici .zde
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Deep Sky v malých dalekohledech

#242

Příspěvek od Myval »

Ahoj Saso, pekne pozorovani, navic kdyz si predstavim ze to bylo z Rican. Pozorujes moje oblibene objekty. Nejvic me zaujalo uspesne pozorovani NGC 910, protoze tu galaxii mam uz tri roky na seznamu pro 114tku dobsona kde se mi opakovane nepodarila ani na mnohem lepsi obloze - se zvetsenim ale nemusu jit pres 80krat. Kdyz uz vidis NGC 910, neuvazoval jsi zkusit NGC 898 nebo NGC 909?
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#243

Příspěvek od Sasa3 »

Vsak na NGC1569 jsi me upozornil ty...

NGC909 (a jine galaxie z teze kupy) jsem kdysi zkousel spolu s NGC910 v ED130 (z Rican). Tehdy jsem mel pocit, ze jsem mozna videl NGC910 (a ani ji jsem si nebyl jisty) a to bylo vse. Ale nemel jsem s sebou snimek kupy a jen tak z Uranometrie 2000.0 nejde poradne tyhle male galaxie identifikovat.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#244

Příspěvek od Sasa3 »

Vcera jsem se vypravil do Ondrejova. Zacal jsem neprve velkym refrakem (110/1650mm). Nove pozorovana galaxie NGC1058 - drobny temer kruhovy flicek, zdalo se mi, ze je po zapadni strane jasnejsi - byla po ceste k hlavnimu cily, jasne galaxiie NGC1023. Chtel jsem navazat na predchozi pozorovani z minulych let (v 100mm refraku z mesta), jestli se mi nepodari vykoukat neco navic. Tenkrat jsem zaznamenal zajimave a clenite jadro a naznak pricky podel vychodni strany. Vcera nic z toho, jen jasne stelarni jadro, pak jasnou centralni cast tvaru elipsy, protazenou v PA~50deg, a hlavni silne protazene slabe telo pri PA~90 deg (casem dodam kresbu). Centralni cast vypada zmolkovate, ale nic konkretniho jsem tam nevidel ani pri 324x.

Rychle jsem se jeste pokusil najit blizkou galaxii IC239 (fotograficky objevenou amaterskym astronomem Isaacem Robertsem, ktery si nechal postavit nadherny 20" reflektor - doporucuji najit si na webu fotky). Ale tady jsem neuspel. Stejne tak jsem neuspel s galaxii NGC1275 - bud jsem presne neidentifikoval misto nebo neco bylo spatne s oblohou (zdala se mi ale docela dobra).

Rozhodne byl spatny seeing a tak jsem se rozhodl prehodit objektiv za mensi, 82mm olejovy dublet (proto pozorovani davam to teto sekce). V navaznosti na moji posledni hvezdnou prochazku (Zeme nikoho) byla prvnim cilem drobna planetarni  mlhovina IC2149. Pri 327x to byla jen jasnejsi hvezda se slabym, stezi rozeznatelnym halem (bylo potreba se kouknout na podobne jasne hvezdy). Pri 647x uz o mlhovine nebylo pochyb. Dokonce sel zretelne poznat i silne protazeny tvar. Pozicni uhel jsem odhadnul na 70 stupnu. Chvilemi se mi zdalo, ze krome jasne hvezdy je tam jeste jedno zjasneni. Myslim, ze bylo po vychodni strane ale nejsem si tim jisty. Pozorovani bylo hodne narocne.

Dalsim peknym cilem byla planetarni mlhovina NGC1514. Uz pri 42x sla vytusit jako velmi slabe, relativne velke kruhove halo kolem jasne hvezdy (tak 9. magnitudy). Vetsi zvetseni 104x mlhovinu potvrdilo, dokonce jsem vykoukal i dve zjasneni - jedno priblizne severne od hvezdy, druhe pak na jih. Prumer jsem odhadnul na 2'.

Mraky rychle prichazely, tak jsem se jeste chvilku kochal pri malem zvetseni (42x). M42 byla naprosta bomba, bohuzel asi jenom na 10 vterin nez do oblasti dorazily mraky. Mlhovina byla slabe modro-zelena a v jasnejsi casti byly patrne mnohe kontrastni utvary. Zaznamenal jsem napr. ostrou hranu podel spodni hrany "busty kone" (jihovychodne od Trapezu). Za zminku stoji jeste spatreni Tempelovy mlhoviny NGC1435 v Pleiadach. Pak se zatahlo, tak jsem to zabalil. Dojel dom a tam bylo opet uplne jasno...

Podrobnejsi zapis z denicku (casem jeste pribudou kresby) na tradicnim miste: zde.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
achromat
Příspěvky: 342
Registrován: 07. 01. 2008, 23:46

Deep Sky v malých dalekohledech

#245

Příspěvek od achromat »

"82mm olejovy dublet (proto pozorovani davam to teto sekce). V navaznosti na moji posledni hvezdnou prochazku (Zeme nikoho) byla prvnim cilem drobna planetarni mlhovina IC2149. Pri 327x to byla jen jasnejsi hvezda se slabym, stezi rozeznatelnym halem (bylo potreba se kouknout na podobne jasne hvezdy). Pri 647x ..."

8D to je parada co ty dokazes zaostrit...
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#246

Příspěvek od Sasa3 »

U pozorovani malych planetarnich mlhovin v mensich dalekohledech nejde tak o ostrost optiky. Jde o to, zvetsit je dostatecne tak, aby se na detaily chytalo oko bocnim pohledem. Prameny udavaji typickou rozlisovaci schopnost bocniho pohledu pri malych intenzitach kolem 15'. Cili pro detaily o velikosti 1'', viditelne za lepsiho seeingu, ma smysl zvetsovat nekde k 900x. Pokud je tam ovsem dost svetla - vetsinou samozrejme neni, ale male planetarni mlhoviny myvaji velkou plosnou jasnost a tam to byva. Dalsi kresby a pozorovani planetarnich mlhovin pres 82mm refrak z letosniho leta jsem shrnul kdyz tak tady:

http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/rep ... _ATC82.pdf

Ostreni je samozrejme pri 650x v okularu s ~40stupnovym zornym polem a nulovou vzdalenosti vystupni pupily (tusim, ze Pentax XO2.5 ji ma kolem 3mm) samozrejme orisek. Zvlaste, kdyz nejsou kolem jasnejsi hvezdy. Nastesti je XO2.5 temer parfokalni s XO5 (bohuzel temer, male preosteni je nutnosti). Na mych mensich montazich je to pak docela problem a na hrane toho, co jsem schopen nervove vydrzet. Vse se hodne trepe. V pozorovatelne mam ale poradnou montaz (Fornax 50), a ta si s 1.67m refrakem hrave poradi.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#247

Příspěvek od Psion »

Dnes se kupodivu vyjasnilo a i seeing byl velmi slušný. Vzal jsem Zeiss 25x100 a i když svítil Měsíc, bylo ledasco vidět. M45 jsou úplně ideální na tento dalekohled a jeho zorné pole, z M42 byla vidět jenom jasnější část, ale překvapilo mě že u NGC 2264 byl s UHC-S filtrem vidět náznak mlhoviny i na té celkem mizerné příměstské obloze. Vždycky mě fascinují ty barvy hvězd v obyčejných achromátech, které jim přidávají, díky chromatické aberaci, krásný barevný nádech.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#248

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 877878/0#0][splithere][/link][splithere_end]
Pro uživatele miro75:nepleť si, prosím, AF s chatem. Informace o tom, že ti nevyšly podmínky jsou k danému tématu naprosto o ničem.
Uživatelský avatar
miro75
Příspěvky: 221
Registrován: 25. 11. 2015, 15:53
Bydliště: Nové Mesto n.V.
Věk: 48

Deep Sky v malých dalekohledech

#249

Příspěvek od miro75 »

Včera nám to tu vietor vymietol na úplne luxusnú oblohu. Tak som túto zimu konečne videl v Ori ngc 2024, Plamienok, aj s prachovým pásom, ktorý ju rozdeluje.Konskú hlavu som moc chcel vidieť, ale nič..M78, a dokonca aj ngc 2071, ako halo okolo dvoch jasnejších hviezd, jedna s nich je dvojhviezda, čo som si všimol až doma. Konus som tiež nevytlačil, zato ale okolo najjasnejšej hviezdy Stromčeka, je vidieť difúzny obal. P.s.: galaxie v Levovi sa dajú pozorovať aj s námrazou na sekundári. :)
SW Dobson 200/1200, Zeiss 50/540, TS Plössl 32, SW Magellan 20 , Hyperion 13, TMB Planetary 9,7,4,2.5, SW Planetary 5, Trieder 20x50.
Uživatelský avatar
miro75
Příspěvky: 221
Registrován: 25. 11. 2015, 15:53
Bydliště: Nové Mesto n.V.
Věk: 48

Deep Sky v malých dalekohledech

#250

Příspěvek od miro75 »

Pri potulkách v CMa, nevynechajte NGC 2362. Je to malá OH, v ktorej strede tróni viacnásobný systém Tau CMa. Je to fakt pekné. A necelé dva stupne SZ sa nachádza krásna jasná dvojhviezda, jasnejšia zložka je oranžová, slabšia modrobiela.
Btw, konečne mám flek, s rovným juhom. Tak som v Korme skúšal, kam sa až dostanem. Skončil som na NGC 2451, ktorá má dekl. - 37° 57'. Pravda, len päť najjasnejších hviezd. V hľadáčiku už som mal obzor...
O niečo severnejšie je možné nájsť kopu NGC 2467. Je síce malá a riedka, ale obklopuje ju hmlovina RCW16 ( Tri Atlas), ktorej západná časť je dobre viditeľná.
Nepozoroval už niekto planetárku PK 235- 1.1, 13,2 mag, tiež v Korme? Videl som na tom mieste hviezdičku, asi 13 mag, stelárna aj pri 240x. Nedá sa dobre identifikovať ani s TriA C. Dobrú fotku som nenašiel. Rád by som vedel, či to bola ona.
SW Dobson 200/1200, Zeiss 50/540, TS Plössl 32, SW Magellan 20 , Hyperion 13, TMB Planetary 9,7,4,2.5, SW Planetary 5, Trieder 20x50.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#251

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 91/114#114][splithere][/link][splithere_end]
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#252

Příspěvek od Sasa3 »

Tri nacrtky galaxii z pozorovani ze Zubri pres 80mm refrak (AS80/1200) - kontrast zaznamenanych rysu byl mnohem (ale mnohem) mensi. Nactky slouzi k identifikaci toho, co jsem videl:

V NGC4449 (jasna nepravidelna galaxie), se mi podarilo vypozorovat zajimavy vybezek u severniho konce (skutecne tam neco je i na fotkach). Centralni oblast byla velmi jasna, protazena, vyraznejsi stelarni zjasneni bylo na JZ okraji centralni oblasti. Druhe, mnohem slabsi, bylo na opacnem konci. Chvilemi to vypadalo jako dvojhvezda.



Dalsi noc uz nebyla tak cista obloha. Snazil jsem se vypozorovat detaily v M51 (uvidim ramena?) a M64 (uvidim cerne oko?). Ani v jednom pripade jsem nebyl uspesny. V M51 byla tusit v tele galaxie dve zjasneni. V pripade M64 jsem zaznamenal nevyrazne zjasneni pobliz zapadniho okraje (na snimcich tam nic neni...):

   
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Deep Sky v malých dalekohledech

#253

Příspěvek od Rekmarik »

Pěkně Sašo,

já si v minulém týdnu trochu zkoušel pozorovoat DSO na můj vkus extrémně malým průměrem - 70/700 - Newtonem, jedná se spíše o hračku, protože OV i montáž je z jakéhosi plastu .. Povětšinou nemělo cenu s tím jít dál než na zvětšení 70x.
Nejvíce jsem stejně využíval zvětšení 35x a 53x dál už to nemělo moc cenu.
(jedno pozorování bylo z města, druhé z vesnice)

Kupodivu celkem bez problémů jde nakoukat většinu Messierů, rozhlížel jsem se po klasických jarních objektech - tuším i M53 zmiňované jinde, ale rozložit to na hvězdy absolutně bez šance. M 13ka šla rozložit tak na hraně.

Nejvíc se mi líbily vděčné objekty M81,82 které i při tak malém množství světla a rozlišení byly stále velmi pěkně vidět i s náznaky nějakých struktur.
Na galaxie v Panně jsem ale nějak nedosáhnul, leda v podobě neurčitých fleků - bez jistoty co vlastně vidím.
Do NGC 7410 jsem se ani nepouštěl. (viz moje reakce na Ladisův report ve vlákně další galaxie..)

Ještě na okraj, docela mě překvapil Mars, protože to nebyl jen načervenalá kulička, ale při 104x zvětšení jsem tam zaznamenal ztmavení ve tvaru lístku centrálně.

Obdivuju pozorovatele s takovými průměry (70-80mm) a kolik z toho mála dostanete - na mě je to už hrozně moc tmavý.
 ps: pokud už takový průměr tak jedině EDčko :)


Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#254

Příspěvek od Sasa3 »

Rekmarik píše: Obdivuju pozorovatele s takovými průměry (70-80mm) a kolik z toho mála dostanete - na mě je to už hrozně moc tmavý.
 ps: pokud už takový průměr tak jedině EDčko :)
Pockej, jak ti po takovem pozorovani prijde "jasny a svetly" byt jen 150mm Newton...

Jinak minulou nedeli jsem si uzil alespon kratke pozorovani s 63mm Telementorem od nas ze zahrady. Pres vikend mi nebylo moc dobre a tak jsem si troufnul jen na kratkou hodinovou seanci. Travil jsem ji na pomezi Byka a Persea, kde byla obloha nejtmavsi.

Kupodivu to bylo docela zajimave, mnohe objekty jsem navstivil poprve v takhle malem refraku a byl jsem prekvapeny, ze se videl i nejake detaily. Tady je par highlights:

NGC1333 - nejen, ze sla videt kruhova refrlexni mlhovina kolem centralni hvezdy, ale i dlouhy vybezek smerem ke stredne jasne hvezde na JV:

Obrázek

NGC1514 - kupodivu pri 93x zretelna i s naznakem nekolika nepravidelnych vetsich jasnejsich skvrnek. Dome me prekvapilo, ze O'Meara pise v knize The Secret Deep, ze NGC1514 nikdy nevidel s jistotou v 4 palcovem refraktoru ani pod havajskou oblohou a ze poprve ji poradne videl az v 5 palcovem refraktoru...

IC 351 zase prekvapila, ze vubec sla vykoukat. Nebyla to zadna slava, jen mirne mlhava slaba hvezda.

Vic detailu v denicku

http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/www ... _40UT.html

nebo v (anglickem) textu

http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/rep ... mentor.pdf
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Deep Sky v malých dalekohledech

#255

Příspěvek od majklus »

Chtěl bych tady moc poděkovat Sašovi3 za tady uváděné reporty a za jeho pozorovatelské články, je to pro mně moc inspirativní. Včera jsem díky textu "Perseovo koleno" strávil moc hezký večer s otevřenkami. Report sem psát nebudu, protože můj refraktor má "už" 127mm a asi to do této sekce nepatří...

Takže ještě jednou díky!
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Odpovědět