Deep Sky v malých dalekohledech

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#196

Příspěvek od Sasa3 »

Shodou okolnosti jsem pozoroval a zakresloval podobne objekty. Takhle to dopadlo s M42 v 63mm Telementoru (vychazel Mesic, navic mesto):

http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/201 ... ig/m42.jpg

A takhle to dopadlo o par dni pozdeji v 80mm refraku (zase z mesta):

http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/201 ... _006sm.jpg

http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/201 ... 81_004.jpg

V pripade M81 jsem si vsimnul zjasneni na NWN okraji.

M1 jsem taky kreslil v 80mm, ale jeste to nemam prefocene.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Deep Sky v malých dalekohledech

#197

Příspěvek od Rekmarik »

Ta M42 je fakt vděčnej objekt pro jakýkoliv zvětšení a jakýkoliv dalekohled -
Pěkně působivá je Tvoje kresba  ....006.sm.jpg to ostré definování přechodu centra a periferních křídel .. předpokládám, že jsi to tím náčrtkem chtěl zdůraznit tvar toho centra.

Někdy se na galaxii musím kouknout taky při zvětšení 40x (což budu moci jen v hledáčku - nemám okulár 40mm :(

Zajímalo by mě, jestli jsi viděl nějaké detaily na M1 - případně prosím klidně doplň kresbu.
V mém případě je to na městské obloze slabé - i když je M1 dobře vidět - na detaily nic moc ..
(no ono asi ani nelze čekat nějaké velké detaily vzhledem ke struktuře a tvaru )
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#198

Příspěvek od Sasa3 »

Ten prechod byl u M42 na mestske obloze opravdu docela vyrazny, na tmave uz tak moc ne. M1 dodam, ale ne driv nez pristi tyden. Z mesta v 80mm refraku M1 vypadala jako trochu ovalna skvrnka, ve ktere cosi jasnejsiho problikovalo v severni casti. At jsem se snazil sebe vic, tak jsem nedokazal presne urcit tvar.

Pozdeji v 11cm refraku tam uz slo tusit naznak pismene "S" trochu to uz zacalo pripominat fotografie.

Ji s tim 2527 je to preklep, ma to byt NGC2537, dik.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
TomTom
Příspěvky: 584
Registrován: 01. 08. 2010, 15:24
Bydliště: Třebíč

Deep Sky v malých dalekohledech

#199

Příspěvek od TomTom »

Zajímalo by mě, jestli jsi viděl nějaké detaily na M1 - případně prosím klidně doplň kresbu.
V mém případě je to na městské obloze slabé - i když je M1 dobře vidět - na detaily nic moc ..
M1 je hodně náročná na vypozorování jakýchkoliv detailů, ale jde to.
Taky se přimlouvám za kresbu a případný komentář.
SW 200/1200 mm, SW 130/650 mm, SW 80/400 mm, Bresser 10x50.
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Deep Sky v malých dalekohledech

#200

Příspěvek od Ulkesh »

V súvislosti s touto témou by som chcel vyzdvihnúť jednu z najkrajších otvorených hviezdokôp, akú som doteraz videl. Je to
NGC 2362 (Cma)

Slušné množstvo hviezd, ktoré ukáže aj malý ďalekohľad (od 9-10 mag.), je sústredených vôkol hviezdy Tau Cma (4,4 mag.) na oblasti veľkej rádovo 5-10'. V sw80/400 pri 40x a 67x to bol veľmi pekný pohľad - bočným pohľadom to na mňa pôsobilo ako husté mračno hviezd (Bolo pár dní pred splnom a objekt bol nízko nad obzorom, takže za lepších podmienok by to mohlo byť lepšie). Podľa mňa je to ideálny objekt pre malé ďalekohľady (no v triédri asi nič moc najmä kvôli veľmi malým zväčšeniam, azda len pre väčšie triédre).
Jedinou nevýhodou je pomerne nízka deklinácia cca -25°, takže tento objekt častejšie trpí na horšie podmienky (hviezdokopám to zase ale vadí menej ako hmlovinám a galaxiám) a aj čas pozorovateľnosti je u neho kratší - teraz už len tesne po zotmení a potom najbližšie asi až na jeseň ráno.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#201

Příspěvek od Sasa3 »

Tahle je opravdu paradni, u jedna z top 10 mezi otevrenkami. Taky doporucuji, pokud jste ji jeste nevideli.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Deep Sky v malých dalekohledech

#202

Příspěvek od Ulkesh »

V poslednom čase nemám mnoho času na tento koníček, navyše často neprialo ani počasie, ale v posledných týždňoch som si aj tak pár krát spravil radosť, keď som vytiahol von hľadáčik 6x30. Pozoroval som z Bratislavy (8x60 som už nechal doma aj s mapou). Viac ako prevrátený obraz mi vadila absencia mapy, pretože pri takomto priemere je potrebné poznať presnú polohu objektov, ktoré by v normálnom triédri človeku hneď udreli do očí. Musel som tiež dovyrobiť očnicu. Zoznam objektov, ktoré som so 6x30 vypozoroval, je len veľmi skromný:

Jediný objekt, ktorý bol veľmi ľahko badateľný, bol M13. Asi preto, lebo je vlastne na hranici viditeľnosti voľným okom.
Zaujímavé boli hviezdokopy Há-CHí Persei, ktoré boli viac difúzne ako hviezdnaté.
M39 pôsobila dokonca krajšie (kompaktnejšie), ako vo väčších prístrojoch.
Celkom dobre viditeľná bola otvorená hviezdokopa NGC663 (Cas) ako drobná škvrnka.
Keď galaxia M51 kulminovala, dala sa vypozorovať tiež.
Skúšal som aj M27, niečo tam možno bolo, no radšej si počkám, kým vyjde vyššie.

Pri hľadaní iných objektov som už len blúdil a mnohé by ani nemuseli byť v dosahu 3cm priemeru.

Môj záver je taký, že aj takýto malý ďalekohľad je platnou posilou pre ľudský zrak.

Sem môj príspevok dávam preto, lebo do DSO v triédroch to asi nepatrí a samostatnú tému som zakladať nechcel, lebo by bola asi veľmi chudobná (určite aj z mojej strany).
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Deep Sky v malých dalekohledech

#203

Příspěvek od Ulkesh »

Konečne som sa včera dostal pod celkom slušnú oblohu - M13 so satelitnými hviezdičkami vyzerala voľným akom ako veľmi zreteľný fliačik. M.h.v určite 6,5 (takú hviezdu som celkom ľahko videl.)

Opäť som vytiahol hľadáčik 6x30
M27 bola dosť zreteľná ako drobný rozhodne nestelárny a pomerne jasný kotúčik.
Pekným objektom bola otvorená hviezdokopa IC4665 (Oph), ktorá sa ako fliačik dala vidieť už voľným okom a v 6x30 pôsobila pekne hviezdnato.
M31 mala jasné jadro z ktorého sa do bokov ťahala pretiahnutá slabšia časť.
NGC663 pôsobila už tiež trochu hviezdnato.
Našiel som aj M92 aj M11.
Veľmi zaujímavé to bolo ďalej na juh k strelcovi, kde sa dali nájsť hmlovina lagúna, M22 a ďalšie jasné hviezdokopy, ktorých označenia a mená sa mi pletú (nemal som atlas).
Dala sa pekne identifikovať aj tmavá hmlovina v orlovi pri hviezde Tarazed.
Tmavých hmlovín bolo samozrejme viac a aj pohľad voľným okom bol skvostný.

Myslím, že 6x30 za slušných podmienok neukáže omnoho menej ako môj 8x60 z presvetlenej Bratislavy.
Ani som veľmi neľutoval, že so sebou nemám väčší ďalekohľad.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Deep Sky v malých dalekohledech

#204

Příspěvek od Sasa3 »

Vcera jsem zase prohanel za Telementor (objektiv C63/840). Krome komety C/2012 K1 jsem hlavne testoval novy atlas oblohy. Ne ze bych potreboval nejaky dalsi, ale kdyz jsem vcera v Supre videl novy Deep Sky Atlas (interstellarum, R. Stoyan a S. Schurig), proste jsem neodolal a vzal ho. Neni tak podrobny jako Uranometria 2000.0, ale zase se do jedne knihy vejde cela obloha. Je videt, ze si s atlasem autori dali praci. Obsahuje napr. mnohem vic otevrenych hvezdokup, nez zminena Uranometria 2000.0. To se mi hodi, protoze uz jsem mel parkrat problem s identifikaci kandidatu na otevrene hvezdokupy, na ktere jsem pri pozorovani narazil. Napr. to dle atlasu vypada, ze jsem kdysi pozoroval otevrenou hvezdokupu LeDrew7, bez toho, ze bych o jeji existenci vedel. Krome teto uchylky na otevrene hvezdokupy, ma atlas nekolik dalsich peknych vychytavek, ktere velmi usnadnuji volbu objektu. Objekty jsou totiz roztrideny do 4 kategorii, pro 4", 8", 12", 12+" dalekohled a prislusnost ke skupine indikuje tloustka a velikost fontu oznaceni objektu. Velmi rychle jsem tak primo u dalekohledu mohl najit vhodne objekty pro muj maly refraktor. Dalsi vychytavka, oproti Uranometrii 2000.0, je, ze carka u znaku dvojhvezdy indikuje jak PA, tak i vzdalenost slozek. Opet tak lze primo na miste volit vhodneho kandidata. Uvidi se, jak se atlas osvedci v delsim casovem obdobi, ale zatim jsem nadseny. Nicmene, ani tenhle relativne podrobny atlas neni uplny. Napr. galaxie UGC11466 (kousek od delta Cyg) v nem chybi. A to jsou lide, kteri ji videli v 63mm refraktoru (ja na to potreboval 100mm).

Zapis ze vcerejsi noci je na obligatnim miste: zde. Pozoroval jsem diky atlasu par obskurnich otevrenych hvezdokup. Kupodivu nekolik z nich, napr. Alessi62 a Alessi-Teutsch11, nevypadaly spatne. Podarilo se mi vykoukat i jednu zajimavou galaxii v Lyre, NGC6703. Teda ona neni zajimava visualne (v 63mm, ale i vetsim dalekohledu, je to jen maly slaby mlhavy flicek). Jak jsem ale nasel na internetu, je to jedna z nejmladsich blizkych lentikularnich galaxii. Hvezdy v centralni oblasi jsou stare jen 4.1 miliard let, coz je u tohoto typu galaxii neobvykle.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
haplo602
Příspěvky: 102
Registrován: 20. 02. 2014, 00:47

Deep Sky v malých dalekohledech

#205

Příspěvek od haplo602 »

V noci zo soboty na nedelu sa mi podarila M57 susedovym SW 70/900 refrakom. Je to pomerne lahky objekt na najdenie (a pekny) ale kedze som zvyknuty na trieder 15x70, praca s refraktorom bola pre mna frustrujuca (prevratene zorne pole, rozklepana EQ1 ...).

Ale nakoniec som si zvykol a potvoru nasiel.
Celestron 15x70 Skymaster, Bresser AR 102S/600, TS Individual 152/990
Celestron X-cel LX 25,18,7,5
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Deep Sky v malých dalekohledech

#206

Příspěvek od ladis »

haplo602> gratulace! Jak jsi ji viděl? Odkud jsi pozoroval a při jakém počasí? Nějaké detaily?
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
haplo602
Příspěvky: 102
Registrován: 20. 02. 2014, 00:47

Deep Sky v malých dalekohledech

#207

Příspěvek od haplo602 »

haplo602> gratulace! Jak jsi ji viděl? Odkud jsi pozoroval a při jakém počasí? Nějaké detaily?
ziadne detaily, len maly biely fliacik medzi hviezdami pri 90x zvacseni.

pozoroval som zo svojej zahrady v Bellovej Vsi (Slovensko samozrejme), sem tam bol na oblohe mrak okolo horizontu (napriklad Skorpion bol vacsinovo za mrakom, Strelec tiez). cas cca 23:40 ...
Celestron 15x70 Skymaster, Bresser AR 102S/600, TS Individual 152/990
Celestron X-cel LX 25,18,7,5
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Deep Sky v malých dalekohledech

#208

Příspěvek od Buby »

pozoroval som zo svojej zahrady v Bellovej Vsi
OT: Ta vesnice asi není náhodou pojmenovaná po kosmonautovi Ivanovi Bellovi že? ;)
Dob SW 254/1200,SW 102/500, 80/400, Mak 90/1250, N114/900 na EQ2, Bresser 60/800, ,BDP Astro & Nature,Triedr 8x40, Meade SWA 24mm, Ultima LX 17mm, Hyperion 10mm, ES (82°) 6,7mm, Lumicon UHC,.
Uživatelský avatar
haplo602
Příspěvky: 102
Registrován: 20. 02. 2014, 00:47

Deep Sky v malých dalekohledech

#209

Příspěvek od haplo602 »



OT: Ta vesnice asi není náhodou pojmenovaná po kosmonautovi Ivanovi Bellovi že?  ;)
neviem, asi nie ...
Celestron 15x70 Skymaster, Bresser AR 102S/600, TS Individual 152/990
Celestron X-cel LX 25,18,7,5
Uživatelský avatar
Sufin
Příspěvky: 5
Registrován: 01. 08. 2014, 08:14

Deep Sky v malých dalekohledech

#210

Příspěvek od Sufin »

Zdravím, jsem tu nový a tohle je můj officiálně první příspěvek. A jsem rád, že zrovna v tomto vlákně, neboť mě hodně inspirovalo.

31.7.14'

Dalekohled - Celestron Powerseeker AZ50/600
Okulár – H12,5 (50x)

Výhled od východu přes jih až téměř po západ. Pozorovací místo – Svémyslice, balkon domu. Na západě plno rušivého osvětlení (Praha), na jihu nad obzorem viditelnost nulová. Na východě zbytky oblačnosti, jinak nebe čisté. Seeing výborný.

Seřízení hledáčku na Saturnu, seeing nic moc, obraz se docela vlnil. Prvotní rozhlédnutí po osvědčených hvězdách a dvojhvězdách – konkrétně v Lyře, Labuti a Orlovi. Mezitím pokusy o spatření M13, ale bránila se, tak jsem pozoroval IC 4665 v Hadonoši – vždy a všude krásný objekt, ale dnes nějak krásnější. Sice jsem si zezačátku stěžoval na seeing, ale nějak se projasnilo a pročistila atmosféra. NGC 6910 v Labuti také nezklamala, zkoušel jsem najít Chladící věž M29, ale vždy, když se o ni snažím, nikdy jí nenajdu, to až teprve, když jí najít nechci – dnes jsem chtěl, takže nic.
Ale nějak jsem se rozdováděl, takže jsem začal experimentovat. Poprvé jsem viděl M92. Později již bezpečně našel M13. A pokračoval jsem v objevování. Přesunul jsem se nad ocas Hada (mezi Orlem a Hadonošem) a „objevil“ Graffův cluster IC4756 – byl jsem z toho pohledu naprosto unešen! Plno hvězd, tak hustě! A experimenty co se týče hledání pokračovaly. Tentokrát ve Štítu – Divoká kachna M11 – sice jsem uplný začátečník, ale tahle otevřená hvězdokupa mě dostala. Vůbec mi nepřipadala jak otevřená, ale spíše kulová. Takže nevím jestli jsem mizerný pozorovatel, nebo je ta hvězdokupa jen hustší, nebo jsem koukal na něco jiného. Pak jsem se chtěl vrátit pohledem na Graffův cluster, ale už se stihly posunout mé referenční body a nenašel jsem.
Akorát jsem zjistil, že mi zpoza baráku vyšel Pegas a Andromeda, takže hřeb noci byl jasný! M31! Udivilo mě, že jsem jí hned našel už v hledáčku (24x5). Vždy při tom pohledu žasnu 2,5Mlet staré světlo a já měl tu čest, že mi doslova doletělo až do oka. Sice jsem viděl dobře jen střed galaxie, ale při troše snahy jsem viděl i mlhavou elipsu okolo ní. A přísahal bych, že jsem zahlédl i M110 jako ducha.

Bylo krásně čisté nebe a i očima šla krásně vidět Mléčná dráha.

S přehledem nejlepší pozorování v mém krátkém astronomickém životě.
Celestron Powerseeker 50AZ 50/600
H20, H12,5, SR4 (0,965)
Triedr 7-17x42
Odpovědět