RadioJove v CR aneb RA na 20.1MHz v praxi

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
INDIANS
Příspěvky: 6
Registrován: 20. 02. 2012, 15:13

RadioJove v CR aneb RA na 20.1MHz v praxi

#1

Příspěvek od INDIANS »

Ahoj vsem,

vim, ze vlaken na podobne tema jiz zde bylo vice, ale vsechna tak nejak vyplynula do vytracena...

Proto bych rad, zda by se zde nemohla rozvinout diskuze praktickych pozorovani a predevsim zkusennosti a vysledku s RA na 20.1MHz.

Uvitam jakekoliv zkusennosti, poznamky, vysledky, odkazy apod. V soucasne dobe provozujeme docasnou soukr. observator... jsme schopni poslouchat, detekovat, zaznamenavat, ale parametry stanice musime postupne vylepsit predevsim po strance sumu (s/n), IMD prijimace a chteli bychom zlepsit antenni system.

Prvni vysledky konzultujeme na foru RadioJove a nekolika observatoremi napojenymi na NASA, ale chteli bychom byt v kontaktu i s lidmi v CR.

Diky,

PetrO
JakubO
Uživatelský avatar
BlackHole
Příspěvky: 184
Registrován: 13. 11. 2006, 23:40

RadioJove v CR aneb RA na 20.1MHz v praxi

#2

Příspěvek od BlackHole »


Dobrý den,

poslal jsem Vám e-mail.
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

RadioJove v CR aneb RA na 20.1MHz v praxi

#3

Příspěvek od kaklik »

Já taky.... zkontrolujte prosím nevyžádanou poštu.. děkuji..
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

RadioJove v CR aneb RA na 20.1MHz v praxi

#4

Příspěvek od kaklik »

BlackHole: Jak to vypadá s těmi indiány? Odpověděli už někomu?
Uživatelský avatar
BlackHole
Příspěvky: 184
Registrován: 13. 11. 2006, 23:40

RadioJove v CR aneb RA na 20.1MHz v praxi

#5

Příspěvek od BlackHole »

Mně nikoliv. Ale předpokládám, že jsem tu adresu dešifroval správně, žádné upozornění na neexistujícího uživatele se mi nevrátilo.
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

RadioJove v CR aneb RA na 20.1MHz v praxi

#6

Příspěvek od kaklik »

Mně nikoliv. Ale předpokládám, že jsem tu adresu dešifroval správně, žádné upozornění na neexistujícího uživatele se mi nevrátilo.
To jsem rád, že nejsem sám...
Uživatelský avatar
INDIANS
Příspěvky: 6
Registrován: 20. 02. 2012, 15:13

RadioJove v CR aneb RA na 20.1MHz v praxi

#7

Příspěvek od INDIANS »

Dobry den,

diky moc obema za odpovedi pres email. Jsme jiz v kontaktu tak doufam ve spolupraci a vymenu zkusennosti.

S pozdravem,

PetrO
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: RadioJove v CR aneb RA na 20.1MHz v praxi

#8

Příspěvek od Giftmacher »

Má smysl se pokoušet o příjem s drátovou anténou delší než je vlnová délka signálu? Mám tady horizontální véčko 2x20m.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: RadioJove v CR aneb RA na 20.1MHz v praxi

#9

Příspěvek od zuzi »

Podle mne ano, ale je víc než vhodné anténu přizpůsobit - správně ji zakončit.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: RadioJove v CR aneb RA na 20.1MHz v praxi

#10

Příspěvek od ok1in »

Giftmacher píše:Má smysl se pokoušet o příjem s drátovou anténou delší než je vlnová délka signálu? Mám tady horizontální véčko 2x20m.
Ano, ale - chce to úzkopásmový filtr na přijímaném kmitočtu, citlivý ale odolný přijímač s výstupem měření síly přijímaného signálu (S-metr). Anténa je mimo pásmo a je to tudíž jen náhražka - v oblastech s rušením z aglomerací (velké města, průmysl okolo) asi nemáš moc šancí na úspěch. Na druhou stranu, současná (celkem malá) sluneční aktivita zajišťuje klid na vyšších KV pásmech, což je výhodou pro sledování slabých signálů.

PS: Podle toho co uvádíš za anténu, ale asi víš dobře o čem mluvím píšu, ta anténa (předpokládám) je zřejmě pro radioamatérské pásmo... :mrgreen:

Více tady http://casa.colorado.edu/~abda0138/PUBL ... report.pdf a tady http://rfrench.org/astro/papers/P143-HE ... French.pdf
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: RadioJove v CR aneb RA na 20.1MHz v praxi

#11

Příspěvek od Giftmacher »

Čistě teoreticky bych z toho takový dvojitý dipól vytvořit mohl. Otázkou je, jak by se to pak chovalo na nižších pásmech. Anténu používám pro poslech HF pásem a po stavbě UNUN 9:1 chodí pěkně ještě kolem 15 MHz. Stejně se ale asi poohlédnu po nějakém tuneru.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: RadioJove v CR aneb RA na 20.1MHz v praxi

#12

Příspěvek od ok1in »

V každém případě je jediné správné řešení mít anténu pro kmitočet, který chceš přijímat - zejména u takovýchto signálů. Každý kompromis tě připraví o signál a co anténa nepřijme, už pak nic nezesílí. A 20 MHz není tak dlouhá vlna (dipól ca 7,5m), aby se to nedalo poměrně snadno udělat. A důležitá není jen její délka, ale taky výška nad terénem (min. 3,7m), určuje totiž tvar vyzařovacího diagramu, tj. směr, kterým bude anténa přijímat s max. ziskem. Pro všesměrový diagram by to chtělo mít ty dipóly dva křížem.
Na jiných kmitočtech to bude provizorium, ale pro poslech (ale i pro vysílání) bych jako nejlepší volbu viděl jednoduchý drát dlouhý 40m (80m pokud máš možnosti) zavěšený co nejvýše s tunerem na konci a odtud koax do RXu (či TRXu)...
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: RadioJove v CR aneb RA na 20.1MHz v praxi

#13

Příspěvek od Giftmacher »

Že by příležitost zkusit můj nový dvojitý dipól? Během dosavadních ne-Io bouří přijímač nezaznamenal kromě QRM vůbec nic.
Obrázek
Odpovědět