Planetární kamerky-výběr, všeobecně a kterou

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#91

Příspěvek od mitovka »

ASI120, QHY5LII, majú vzhľadom k svojim parametrom výbornú cenu. Bežné webkamery majú oproti nim mizernú citlivosť, používajú rôzne komprimované formáty a často nemajú pre nás vhodnú softwarovú podporu.
mitovka
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#92

Příspěvek od MilAN »

K tomu připočti  větší bitovou hloubku, možnost velmi krátkých  i dlouhých časů v standardní kvalitě , možnost buď verze color nebo monochrom, , nekomprimované formáty.
A to, že by se dnes používaly web kamery pro astrofocení, už asi 10 roků není ( až na vyjímky) pravda. Pokud se podíváš na snímky před 10 roky a dnes, poznáš, že otázka proč dnes nedává moc smysl. To je diametrálně o několik úrovní jinde.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#93

Příspěvek od Maser »

Ještě dodám, že kamery mají malinké pixely, takže i s kratším ohniskem jde rozlišit více detailů.
Já když jsem přešel z Meade LPI na QHY5T, byl to velký rozdíl. A když jsem přešel z QHY5T na ASI120MC byl to znatelný rozdíl, kdy jsem těch peněz rozhodně nelitoval.
;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#94

Příspěvek od Giftmacher »

A jak si stojí video z liveview proti webkameře? Nemůžu se dočkat, až si to vyzkouším, tady ani ten Měsíc nevyleze :(
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#95

Příspěvek od KpS »

ZWO chystá novou mono i barevnou USB3 kameru ASI174 s CMOS čipem Sony IMX174. Při plném rozlišení 1936x1216 (úhlopříčka 13,4 mm) a 12 bit dosáhne 128 fps. Právě se hledají pokusní králíci.
Karel
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#96

Příspěvek od Cztwerec »

Chtěl jsem se nabídnout, jsem v kontaktu. Nicméně více mě láká verze od DMK.

Ale i tak, asi do toho nepůjdu, nemám tak dobrý počítač na to aby mi to ty data v klidu hltalo. Byla by to další, poměrně zbytečná investice...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#97

Příspěvek od KpS »

ASI174 je ve 12-ti bitech při plném rozlišení a 128 fps právě na hranici USB3 a kontinuálně nahrávat data nestihne ani SSD. Takže mít velkou RAM a na ní nakonfigurovat disk. Většinou ale budou expozice delší a SSD postačí.
Karel
Jaromír
Příspěvky: 3
Registrován: 03. 01. 2017, 12:46

Re: Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#98

Příspěvek od Jaromír »

Zdravím a dovoluji si vznést dotaz.
Máte někdo zkušenost s použitím kamer s rozlišením 4k? Například kamerka Yi 4k+ je osazená čipem IMX 377. (Kamery Qhi 5 mají IMX 244). Myslíte, že by to bylo použitelné na planetární foto v kombinaci s Newtonem 120 mm/90 cm?
Jsem začátečník a tak se ještě moc nevyznám :cry:
Jaromír
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#99

Příspěvek od MMys »

Já bych tyhle neastronomické kamery vůbec neriskoval. S největší pravděpodobností nebudou mít manuální režim nastavení expozice, takže na planetách automatika selže a bude to přeexponované. Další mínusy: budou ukládat/posílat pouze barevné video, nikoli RAW, navíc komprimované, pravděpodobně dost silně. A navíc ty kamerky na obraz mnohdy aplikují různé "zkrášlovací a odšumovací" algoritmy, což bude vadit následnému processingu. Cena QHY a ZWO kamerek není zas tak vysoká, skoro srovnatelná, u starších kousků i nižší, než aby to stálo za vyhozené peníze za tuhle neastro-kamerku.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#100

Příspěvek od Bill »

Jaromír píše:zkušenost s použitím kamer s rozlišením 4k
Podívej se, jaké rozlišení se používá na planety - díky velikosti kotoučku a seeingu asi nepoužiješ více než nějakých 800x600. Vyšší rozlišení se hodí asi jenom na Měsíc nebo Slunce...

Na planety je 120mm Newton dost málo - většina lidí používá nejméně tak 8" a více. Na boj se seeingem potřebuješ krátké expozice a na to budeš mít dost málo světla.

Taky nezapomeň, že planety budou několik následujících let hodně nízko nad obzorem :-(
M:736 750 113
Jaromír
Příspěvky: 3
Registrován: 03. 01. 2017, 12:46

Re: Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#101

Příspěvek od Jaromír »

Tak jsem trochu pohledal a tato kamerka umí natáčet ve formátu RAW a fotí s časy až do 30s expozice.(Technické parametry jsou zde:
http://www.sportovnikamera.eu/xiaomi-yi-4k). Asi to není moc, ale zase ji mohu použít i na kolo, nebo do modelu letadla. Zdá se mi hřích, nezkusit i astrofoto.
Jaromír
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#102

Příspěvek od ok1in »

Zkus to, ale já už jsem zjistil (jako začátečník v astrofoto), že absolutně základní věc je, mimo citlivost, manuální regulace zisku a nízký šum. I ta nejlevnější pointační/planetární CCD kamera, kterou teď používám, je řádově jinde než různé (i velmi kvalitní) standardní CCTV kamery atd. Osobně vyzkoušeno...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#103

Příspěvek od MilAN »

Jaromír píše:. Zdá se mi hřích, nezkusit i astrofoto.
Jde o to, přes co a jak s tím budeš chtít fotit nebo natáčet, a také co. Podle toho by na tvoji otázku byla i odpověď
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
abulafin
Příspěvky: 125
Registrován: 16. 03. 2011, 17:32
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Re: Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#104

Příspěvek od abulafin »

Ke konci roku bych chtěl ještě udělat nějaký nákup výpočetní techniky a zbylo by i na nějakou webkameru. Protože si do nákladů nemohu dát kameru na astrofoto, chtěl bych se zeptat, zda by měl někdo tip na webku, která se dá koupit v běžném obchodě s výpočetní technikou a byla by použitelná na astrofoto, třeba na planety.
Quod est inferius, est sicut quod est superius et quod est superius, est sicut quod est inferius.
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1829
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Re: Planetární kamerky - výběr, všeobecně a kter

#105

Příspěvek od aquarius »

Pro abulafin:

SONY Eye pro Playstation 3. Umí 60fps při VGA a 10s expozici.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Odpovědět