Rada - teleskop jako dárek

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Rada - teleskop jako dárek

#301

Příspěvek od dvader »

Jak staré jsou děti?
Možná bych se spíše poohlédl po nějakém pozorovacím dalekohledu:
http://www.supra-dalekohledy.cz/pozorov ... achromaty/
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Petrdr
Příspěvky: 10
Registrován: 14. 11. 2015, 21:12

Rada - teleskop jako dárek

#302

Příspěvek od Petrdr »

Dekuju za tip. Ani me nenapadlo se podivat na tyto dalekohledy. Predpokladam ze jdou namontovat na klasiky foto stativ,ze?
Jinak detem je 8 a 10 let a tesim se,ze je to chytne a ze se s jejich kukatkem naucim orientaci na nocni obloze, aby pak nebylo zklamani z velkeho teleskopu.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7204
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Rada - teleskop jako dárek

#303

Příspěvek od Artaban »

Jinak detem je 8 a 10 let a tesim se,ze je to chytne a ze se s jejich kukatkem naucim orientaci na nocni obloze, aby pak nebylo zklamani z velkeho teleskopu.
K orientaci na obloze není třeba dalekohled. Stačí mapa hvězdné oblohy a oči.
Krom spektivu se může koupit třeba triedr např. 10x50. Jeho výhoda je široké zorné pole. Jak spektiv, tak triedr hvězdářský dalekohled nenahradí. Spektiv je trochu lepší na pozorování např. Měsíce. Triedr zase na DSO objekty. Ve většině souhvězdí je nějaký ten DSO objekt, který se triedrem podle mapy dobře najde. Znalost polohy těchto obkektů, bude pak výhoda při hledání velkým dalekohledem.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Rada - teleskop jako dárek

#304

Příspěvek od dvader »

Osobně doporučuji zajít nebo zavolat do Supry a nechat si od p. Zahajského poradit - minimálně srovnáním toho Travel Scope s těmi spektivy od Celestronu...
Ale já bych do Travel Scopu nešel, slušně řečeno, je to krám. ;D
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Rada - teleskop jako dárek

#305

Příspěvek od elon254 »

vhodneho teleskopu pro deti. Chtel bych neco,co je nesmi odradit od tohoto krasneho konicku,to znamena,ze musi videt neco vic nez pouhym okem..........aby cely teleskop sel jednoduse slozit,abych jim nemusel asistovat.Moje rada je koupit si dalekohled především pro sebe naučit se ho sám ovládat a naučit se sám orientaci na obloze-v objektech alespoň Messier. Až budeš na obloze umět najít základní souhvězdí a pár objektů, můžeš se o své pozorovací znalosti s někým dělit-např. přizvat děti. Jinak to dopadne bídně, protože jak někdo projeví touhu se podívat na něco jiného než na hvězdy budeš v pasti. Pokud se při společných pozorováních dostaneš/te do stádia, že děti nepůjde je odervat od okuláru, následně budou chtít vidět stále další, slabší objekty, až pak teprve můžeš začít uvažovat o dalekohledu pro děti.
Měl jsem podobnou tužbu koupit/vyrobit dalekohled pro děti(nyní 7 a 16).
Moje pokusy o nalákání na astronomii: staršího potomka se mi bohužel nepodařilo nalákat na společná pozorování ani se 14"(v té době měl 8-11 let), možná to bylo proto, že to viděl doma, že to mám tak mu to nebylo vzácné a věděl co může pohledem do okuláru čekat, ale i tak jsem ho opakovaně bral s sebou na zahradu-celkem bez velké odezvy. Tak jsem si říkal, že je to ně něj moc velké a zakoupil jsem mu spektiv v bláhové naději že se dočkám slov"Tati pojďme pozorovat", no nedočkal jsem se ničeho, a s přibývajícím věkem má už jiné zájmy.
U druhého potomka jsem začal prohlížením astrofotek(od jeho 4-6let). Mělo to ten efekt, že když jsem mu(v 6-ti letech) ukázal M 13 ve 14" zvolal"kulová hvězdokupa", když viděl v okuláru galaxii poznal, že flek je asi galaxie a řekl to. Paráda pomysle jsem si. Vytáhli jsme odložený spektiv-na noční obloze pochopitelně samostatně nenašel nic! Jak jsem mu spektivem něco vyhledal já tak začaly výmluvy, že v něm nic není vidět-a z pohledu 6 letého dítěte měl pravdu. Připevnil jsem tedy red dot hledáček na Meoptu AD, aby měl "svůj astronomický dalekohled s výměnnými okuláry", a aby mohl "sám" pozorovat. Výsledek: pokud už jsme spolu byli venku, tak samotného jsem ho za tmy nemohl nechat ani na zahradě, o samostatné přípravě dalekohledu na pozorování nemluvě. Pozorování meoptou AD v 6-7-ti letech: začal zhurta:"tati já sám, ty běž ke svému dalekohledu", opět jsem zaplesal! Jak ho přestalo bavit samostatné brouzdání po hvězdné obloze(cca dva pozorovací podvečery po dobu 10 minut), tak jsme začali s meoptou vyhledávat společně-ukázal jsem mu M13 a galaxie v Meoptě a nastalo velké zklamání, že se jedná pouze o mlhavou skvrnu. Další zklamání bylo, že objekty nemohl vůbec udržet v zorném poli(pochopitelně). Nyní(7 let) pokud pozorujeme společně, tak už pouze 14", aby něco bylo vidět.
Aby to nevyznělo negativisticky: na pozorovacích akcích v Beskydech, nebo Slovensko-Vrchteplá, se zadaří, že se objeví jedno dvě děti(pro mě překvapivě především dívky jsou v tomto lepší pozorovatelky), které tahají za rukáv"ujo ukáž mi eště dačo v dalekohledě", ty pak vydrží u okuláru delší dobu a začnou vidět i detaily a slabší "machuľky".
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Petrdr
Příspěvky: 10
Registrován: 14. 11. 2015, 21:12

Rada - teleskop jako dárek

#306

Příspěvek od Petrdr »

Osobně doporučuji zajít nebo zavolat do Supry a nechat si od p. Zahajského poradit - minimálně srovnáním toho Travel Scope s těmi spektivy od Celestronu...
Ale já bych do Travel Scopu nešel, slušně řečeno, je to krám.  ;D
Urcite zajdu do Supry a okouknu to vlastni oci. A jsem rad,ze ctu,ze je to kram. Kramy nechci :-)
Uživatelský avatar
chucky.x
Příspěvky: 6
Registrován: 16. 11. 2015, 09:28

Rada - teleskop jako dárek

#307

Příspěvek od chucky.x »

Prosím poraďte. Přítel projevil přání k narozeninám - hvězdářský dalekohled/teleskop...  A já jsem docela zoufalá. Něco málo jsem sice načetla, ale nemám šanci se zorientovat. Dárek musím mít do konce tohoto měsíce doma. Takže ke 40 narozeninám (bude to jeho první dalekohled) - pár bodů, které bych chtěla aby splňoval:
koupě v e-shopu , cena kolem 10tis. Kč (do 15tis. max)
může být větší, budeme ho vozit autem, případně bude sem tam na střeše domu
chci aby bylo možné z něj fotit zrcadlovkou - mám Nicon
chci aby se natáčel za hvězdami sám - s připojením na PC (jeden z parametrů, které oželím), chci aby sám uměl korigovat otáčení země, raději zrcadlový (chce přítel)
chci vidět Saturn, Jupiter (prstence a měsíce) případně vzdálenějsí hvězdy
v sadě by měly být i nějaké okuláry a třeba i stativ a brašna
velký průměr objektivu. Je dost možné , že některé body se budou navzájem vylučovat, proto prosím o shovívavost ve výběru - nerozumím tomu. :-*
Byla bych moc vděčná, kdybych dostala tip přímo na nějaký výrobek , který mohu zakoupit na internetu.  :D
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Rada - teleskop jako dárek

#308

Příspěvek od michal.b »

Obavam se, ze se navzajem vylucuji pozadavky na moznost fotografovani (s tim souvisi i ten motorizovany pohon) a cena do 15 tisic.
Uživatelský avatar
chucky.x
Příspěvky: 6
Registrován: 16. 11. 2015, 09:28

Rada - teleskop jako dárek

#309

Příspěvek od chucky.x »

Obavam se, ze se navzajem vylucuji pozadavky na moznost fotografovani (s tim souvisi i ten motorizovany pohon) a cena do 15 tisic.
CHápu. a jaké jsou tedy možnosti za tuto cenu co se týče pozorování s připojením PC?
Uživatelský avatar
Petrdr
Příspěvky: 10
Registrován: 14. 11. 2015, 21:12

Rada - teleskop jako dárek

#310

Příspěvek od Petrdr »


Moje rada je koupit si dalekohled především pro sebe naučit se ho sám ovládat a naučit se sám orientaci na obloze-v objektech alespoň Messier. .....
Dekuju za podrobne rozebrani situace s detmi. Doposud jsme se divali triedrem "jen" na mesic, Venusi a Jupiter a to vsechno najdou kdyz jim presne popisu kde se nachazi. Je mi jasne,ze DSO objekty budou orisek i pro me.
Jeste me napadla jina myslenka, ze bych jim (a sobe) poridil nejaky refraktor s prumerem rekneme 70cm. Melo by to vyznam? Nebo je lepsi poridit poradne "zrcadlo" kde vse bude videt lepe?
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Rada - teleskop jako dárek

#311

Příspěvek od michal.b »



CHápu. a jaké jsou tedy možnosti za tuto cenu co se týče pozorování s připojením PC?
Obecně vzato dost špatné. Za 10-15 tisíc je možné mít slušný a poměrně výkonný dalekohled pro vizuální pozorování - ovšem bez motorů, elektroniky atd. Mnoho astronomů amatérů takové dalekohledy ke své spokojenosti používá.
Za stejnou částku se dá pořídit i dalekohled s naváděním a možností připojení k PC, ovšem s mnohem menším výkonem. Pak vyvstává otázka, k čemu je automatické navádění a možnost propojení s počítačem, když v tom dalekohledu člověk nakonec nic moc nevidí.
Rozumná kombinace obojího (tzn. slušný výkon + elektronika) začíná někde na 25-30 tisících. Zhruba za tuto částku lze pořídit i základní sestavu vhodnou k fotografování.
Uživatelský avatar
chucky.x
Příspěvky: 6
Registrován: 16. 11. 2015, 09:28

Rada - teleskop jako dárek

#312

Příspěvek od chucky.x »



Obecně vzato dost špatné. Za 10-15 tisíc je možné mít slušný a poměrně výkonný dalekohled pro vizuální pozorování - ovšem bez motorů, elektroniky atd. Mnoho astronomů amatérů takové dalekohledy ke své spokojenosti používá.
Za stejnou částku se dá pořídit i dalekohled s naváděním a možností připojení k PC, ovšem s mnohem menším výkonem. Pak vyvstává otázka, k čemu je automatické navádění a možnost propojení s počítačem, když v tom dalekohledu člověk nakonec nic moc nevidí.
Rozumná kombinace obojího (tzn. slušný výkon + elektronika) začíná někde na 25-30 tisících. Zhruba za tuto částku lze pořídit i základní sestavu vhodnou k fotografování.

Děkuji za shrnutí. Mohu Vás tedy poprosit o tip na dalekohled, ve kterém by bylo hlavně co k vidění. Chápu, že elektroniku budu muset oželet. Nějaký dobrý dalekohled, který by se v případě, že ho to nebude nakonec vůbec bavit, dal prodat. Nebo některý z těch co tu navigaci má, ale bude s ním koukat třeba jen na měsíc.. s tím menším výkonem.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7204
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Rada - teleskop jako dárek

#313

Příspěvek od Artaban »

Nějaký dobrý dalekohled, který by se v případě, že ho to nebude nakonec vůbec bavit, dal prodat.
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3653.html

A ještě větší http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3655.html

S 200mm a pak hlavně s 250mm průměrem se dá vidět už hodně. Prodat se dají taky dobře.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
chucky.x
Příspěvky: 6
Registrován: 16. 11. 2015, 09:28

Rada - teleskop jako dárek

#314

Příspěvek od chucky.x »



http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3653.html

A ještě větší http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3655.html

S 200mm a pak hlavně s 250mm průměrem se dá vidět už hodně. Prodat se dají taky dobře.
Mohu se ještě yeptat na tento kousek?

Dalekohled CELESTRON #31145 NEXSTAR 130 SLT NEWTON 130/650mm (CDD)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7204
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Rada - teleskop jako dárek

#315

Příspěvek od Artaban »

chucky.x: Hodně začátečnický dalekohled. Taková použitelná hračka, ale tak něco to už ukáže.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět