Sestava pro astrofoto

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Sestava pro astrofoto

#226

Příspěvek od Bill »

chce to navrtat 3 diry vepredu a 3 diry vzadu a dat tam srouby.
Ono pro začátek ani to není nutné, ale určitě to je lepší. Já mám jenom podloženou přední část nějakou lepící páskou, ať jde více ztuha a taky to stačí. Už jsem někde viděl, že měl někdo vzadu nějaké obyčejné gumičky, aby byl ten tlak na ty plastové šrobky větší.

B.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Sestava pro astrofoto

#227

Příspěvek od alda »

Co se týká těch různých redukcí, já to řešil tak, že jsem si nechal stočit ze silonu mezikus přímo do hledáčku-jakousi vložku. Vnější rozměr byl vnitřním hledáčku a do toho díra na C-mout kamery. Zajištěno šrouby skrz. Jednoduché a drželo to vzhledem k váze kamery fajn.
Tyhle kousky kovu se závitem za ceny kolem tisíce miluju ...sám už mám takových šperků pár kousků a to jsem teprve na začátku. Navíc bych potřeboval ještě redukci z T2 na C-mount, ale uvidím, nejdříve to zkusím opravdu nějak zbastlit.
S těmi pixely mi to nedošlo, je pravda, že čipy na kamerkách jsou opravdu maličký.
No a ty fotky od Mich1 jsou úžasný!
Med
Příspěvky: 57
Registrován: 23. 09. 2013, 08:36

Sestava pro astrofoto

#228

Příspěvek od Med »

Na vaše rady (za které jsem moc vděčný) jsem včera zkoušel umístit kamerku do hledáčku. Zjistil jsem, že i když hledáček zkrátím co to jde, stejně nezaostřím na nekonečno a potom, co jsem zkoušel kameru připevnit ještě s "kroužkem", fungovalo to spíš jako mikroskop. Použil jsem teda gumu a izolepu a zkušebně vsunul kameru hlouběji do tubusu, což se docela povedlo a zaostřil jsem, ale obraz se mi moc kvalitní nezdá.
Je to normální, že musím tu kameru téměř zasouvat do tubusu?
Pravděpodobně to znamená, že bych si musel nechat někde vyrobit speciální redukci z C-mount na ten hledáčkovský závit. Nedá se to řešit nějakým optickým členem?


Druhý problém na který jsem narazil, je asi softwarový. Kameru mám připojenou přes EasyCap (z Lidlu za cca 200 Kč), ASCOM platformu a PHD Guide nainstalovaný, přesto v něm kameru nevidím. V programech jako je VLC funguje docela normálně (krom otravného 1-2 sekundového zpoždění).
Nebude tahle prodleva při guidingu vadit?
Může to být tím lowendovým EasyCapem?
A jak nainstaluju "noname" kameru pro PHD
SW 8" 200/1200 Dobson, SW 80 ED Pro, NEQ-6 SynTrek, Triedr 10x50 Lidl.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Sestava pro astrofoto

#229

Příspěvek od Bill »

Pravděpodobně to znamená, že bych si musel nechat někde vyrobit speciální redukci z C-mount na ten hledáčkovský závit. Nedá se to řešit nějakým optickým členem?
Optický člen je asi blbost. Tohle má být levné, lehké a spolehlivé řešení (na rozdíl od některých levných refraktorů)
Buď se nech inspirovat řešením "Alda" - nechal stočit ze silonu mezikus přímo do hledáčku-jakousi vložku + šrouby skrz,
nebo si kup pointační kamerku něco jako QHY5 - vyřešíš spostu problémů najednou. Pasuje to přímo na tu redukci hledáček/T2, není (moc) problém se SW, získaš HW výstup na pointaci - nemusíš táhnout další kabel k montáži. Prostě jenom spojiš kamerku kabelem s montáží. Taky máš moznost delších expozicí - v hledáčku najdeš vždy nějaké použitelné pointační hvězdy.





M:736 750 113
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Sestava pro astrofoto

#230

Příspěvek od mich1 »

Mehe: u toho hledacku je na predni casti dorazeci krouzek ktery utahuje tu predni cast s cockou. Ten povol uplne na maximum co to jde(tzn az se ti smerem dozadu zarazi o konec zavitu) a tu predni cast s cockou k nemu dosroubuj, myslim, ze bys to mel zaostrit naprosto v pohode. Paklize to nepujde, sundej krouzek uplne a zkus to bez nej, abys presne zjistil kde je kamera zaostrena a kolik je potreba upilovat z toho krouzku aby to slou pouzit s nim. Me to se webkou slo zaostrit naprosto v pohode, s qhy5 ktera ma chip o neco hloubeji v tele nez webka jsem musel kus toho krouzku upilovat. Jinak na pointaci webkou jsem jsem v phd pouzival windows wdm style webcam.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Fátys
Příspěvky: 31
Registrován: 02. 04. 2013, 21:28

Sestava pro astrofoto

#231

Příspěvek od Fátys »

Zdravím,

mám guidovací systém Smart guider 2 (http://www.supra-dalekohledy.cz/prislus ... -5231.html) a řeším, jestli je možné ovládat samotnou kameru přes počítač (stahovat snímky a pod.), hledal jsem na netu i na ofi stránkách, ale bohužel jsem nic nenašel, tak se chci zeptat, jestli nemáte nějaké s tímto nějaké zkušenosti? Ani se mi nepodařilo zjistit, kdo je výrobcem kamery, jestli LVI nebo jestli někdo jiný...  :-/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Sestava pro astrofoto

#232

Příspěvek od MMys »

Kamera je součástí LVI autoguideru. Funguje jen s ním, s PC nijak nespolupracuje.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
HoHr
Příspěvky: 11
Registrován: 15. 01. 2015, 10:50

Sestava pro astrofoto

#233

Příspěvek od HoHr »

začínám (tedy chtěl bych začít) s astrofoto, zatím hledám informace a plním nákupní košík. Na dno jsem nakonec dal HEQ5 syntrack, na to SW N 150/750 PDS BD, chtěl jsem to vylepšit SW koma korrektorem
http://www.supra-dalekohledy.cz/prislus ... -4390.html
ale narazil jsem jednak na problém jak na to připojit slr Pentax (nabízejí redukce M48/0.75 jen pro Canon / Nikon), někde jsem viděl údaj 55mm registr a to se obávám že s dalším adaptérem neudržím. Navíc jsem vcelku vážně uvažoval o OAG a to tam už vůbec nedostanu. Pak se nabízí ještě RCC 1, který má registr 91.5mm, což je naopak docela dost a vrací do hry OAG, jen je otázka jak tlustý tam dostanu - nejtenší TS OAG má 9mm, jestli to ale není zbytečný a naopak jestli nebude vyžadovat distanční kroužky?? Pokud se off axis guider neosvědčí tak zkusím pointovat přes SW 80/400 který mám na hraní, chtěl bych autonomní zařízení bez notebooku, takže asi Synguider.

ještě kolimátor:
http://www.astroshop.eu/laser-pointers/ ... r_0_select

doposud jsem fotil hlavně startrails případně polární záři (v noci, ve dne fotím i jiný věci), ale pohled na noční oblohu mi nedá spát a chtěl bych si hrát trochu víc a jak jsme zjistil tak s čímkoliv lehčím/levnějším to bude opravdu jenom "hraní". Budu nakupovat v astroshop.eu, jednak mají docela komplexní sortiment a bezproblémů posílají kamkoliv (budu si to nechávat posílat mimo EU, tak snad mě nepoloží doplatek na clu; nenašel jsem srovnatelný obchod v místě a z ČR to nedovezu auto nemaje). Rád bych udržel rozpočet pod 2000€.

P.S.: snad jsem dotaz dal na správné místo :)
Uživatelský avatar
HoHr
Příspěvky: 11
Registrován: 15. 01. 2015, 10:50

Sestava pro astrofoto

#234

Příspěvek od HoHr »

tak na ten registr jsem si už odpověď našel, Baader RCC OAG by měl disponovat přímo tou správnou konstrukční délkou ::).
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Sestava pro astrofoto

#235

Příspěvek od Bill »

odpověď našel, Baader RCC OAG
OAG je super přesná pointace, ale je s ní docela opruz - asi bych raději začal bez OAG. Pointovat se dá docela dobře hledáčkem, jenom je ho třeba trošku mechanicky "vytunit". Ale to OAG bych nechal otevřené, kompenzuje to případný posuv zrcadla ap.


M:736 750 113
Uživatelský avatar
HoHr
Příspěvky: 11
Registrován: 15. 01. 2015, 10:50

Sestava pro astrofoto

#236

Příspěvek od HoHr »

Díky za podporu, tuším že OAG je dost náročná technika, proto budu mít v záloze i separátní pointační dalekohled kdybych se s tím nebyl schopen naučit :). A ten mezikus MCC1 ~ T2 stejně potřebuju, tak to bude mít víc funkcí. Budu začínat s dslr nebo s Nex 5, ale plánuju zkusit i něco na film, až dozraje čas.

Synguider - četl jsem různé rozporuplné reakce, ale nic ve smyslu "nefunguje - nekupovat". V řadě: pointační okulár - dlouho nic - Synguider - zase dlouho nic - a potom ty nejlevnější guidery, z toho autonomních je pořád jako šafránu; těžko si vybrat. Všechno je jen otázka ceny. Rád bych se ale vyhnul používání počítače...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Sestava pro astrofoto

#237

Příspěvek od Bill »

Synguider
Díval jsem se na manuál - vůbec to nemá výstup na ovládání foťáku. Ale bez toho nejde dělat dithering. Autonomní autoguider musí udělat expozici, pak mírně posunout montáž a dělat další expozici ...

Já bych o něčem takovém vůbec neuvažoval. To už je (podle mne) lepší dělat kratší expozice bez pointování. Navíc to vypadá, že je to ještě horší, než jsem si myslel.

Mrkni tady: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1274705411

Případně tady: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1350929556

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1298925657
M:736 750 113
Uživatelský avatar
HoHr
Příspěvky: 11
Registrován: 15. 01. 2015, 10:50

Sestava pro astrofoto

#238

Příspěvek od HoHr »

hm, pomalu se začínám smiřovat s nutností počítače :/, planetární kamery/guidery jsou na tom cenově o něco líp. Konkrétně koukám na QHY 5L II mono, opět rozporuplný reakce, ale jít by to mohlo. Nechce se mi dávat za pitomou kamerku skoro to samý co za celou montáž :-).

Tu "recenzi" jsem četl a právě mi z toho tak trochu vyšlo jako že to mělo sice nějaký porodní bolesti, ale použitelný to je...

Slovo dithering slyším poprvé, co to znamená už vím, ale jak už jsem opatrně naznačil výš tak mě výhledově láká focení na film (taková osobní úchylka dělat věci složitě), tam to nemá význam.

Budu to muset ještě nějak víc prozkoumat, ale zevrubných informací je pomálu (nebo neumím hledat).
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Sestava pro astrofoto

#239

Příspěvek od MMys »

Můj TVGuider do OAG raději ne (navíc je už nestavím, takže se dá koupit leda tady v bazaru). Použít by asi šel s CCTV kamerou, co umí integraci po delší čas, ale to už se zase dostáváš cenou na úroveň Lacertě.

Synguider funguje (kdosi ho tu na AF měl a pak se ho zbavil) jakž-takž na pointačním dalekohledu. Do OAG má malou citlivost. Těch hvězd v OAG je na výběr dost málo, navíc v kraji pole nemívají nijak extra ostrost.

Obávám se, že z autonomních autoguiderů bude v OAG fungovat Lacerta asi jako jediná.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Sestava pro astrofoto

#240

Příspěvek od Bill »

láká focení na film
Tohle asi povede na to OAG, budeš muset mít méně delších expozicí. QHY5 jsou v pohodě, problémy jsou většinou spíše s klony, které ve skutečnosti QHY ani nejsou.
M:736 750 113
Odpovědět