Zerochromat

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7200
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Zerochromat

#166

Příspěvek od Artaban »

Psion napsal. Cituji: Zerochromat je semi APO, takže obraz je již  zatížen chromatickou aberací.
A co mám říkat já s achromátem? V podstatě nikdo, kdo na AF kreslí Jupíka, nemá pořádný planetární dalekohled. Buď má bar, vadu, nebo je malej, nebo to je Newton  s ohniskem F-5, F-6.
Já bych právě doufal v zerohromat. Kresbu má velice slušnou (nepozoroval jsem ale věřím :)) a průměr je taky už solidní. Takže teoreticky by měl z těch našich ,,planetárních,, dalekohledů podávat nejlepší výkon. Přinejmenším v tomhle směru by měl kralovat. Jeho dobrá kresba se jistě využije i u DSO a na některé objekty musí být pěkný pohled.  Jinak, průměr 200mm je v případě DSO trochu málo a tak větší (ale i levnější)  zrcadláče jistě nenahradí.
V každém případě má určitě široké využití na poměrně kvalitní úrovni.
Takovej můj malej názor a snad nevadí, že jsem to napsal :)

Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zerochromat

#167

Příspěvek od Psion »

Ano, průměr 200mm refraktoru je výborný, každopádně já nejsem moc pozorovatel planet, rád se podívám, ale k fotce ten pohled má pro mě hrozně daleko, zdaleka tam nevidím ty podrobnosti ani při zvětšení 200x. TMB 200mm nebo TEC 250mm je jiná třída. Ideální náhradou by byl Newton 250mm F10, Strehl 0,96, ale kdo má s takovou obludou koukat :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zerochromat

#168

Příspěvek od Psion »

Tak jsem dal na vás chlapi a vytáhnul Zerochromat, přestože je počasí mizerné. Na začátek jsem dal zvětšení 115x, obraz podobný jako v APO, při zvětšení 144x to bylo ještě v pohodě (pořád podobné APO), při 215x už byly vidět už velmi pěkné podrobnosti, ale v pásech už byla vidět jemná magenta.. Planetu doprovází jemné modravé halo ve vzdálenosti asi 1/10 průměru kotoučku. přestože byl zákal, chvílemi ty podrobnosti v binohlavě byly moc pěkné. Stín na okraji Jupitera měsíc Europa byl vidět naprosto zřetelně s ostrým okrajem a podrobnosti jak v pásech tak v polárních oblastech velmi slušné.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Zerochromat

#169

Příspěvek od ladis »

Východně od pihy stínu na J hraně NEB byla pěkná tmavá kudrlinka s výběžkem na jih. Jinak pěkné detaily v celé délce NEB, spousta pásů především na jižní polokouli...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Zerochromat

#170

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 48/610#610][splithere][/link][splithere_end]
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zerochromat

#171

Příspěvek od Psion »

Tak jsem zvědav, na cestě z UK je poslední model Zerochromátu, tak uvidíme, jak se to výrobci tentokrát povedlo Výrobce po testu odepsal následující :

At around 3:00am to 4:00am, conditions were fairly good for testing. At 500x, stars were nice and tight, but seeing wasn't good enough to see Airy disc and rings very well. No chromatic aberration. Jupiter was rising and was nice and crisp at 200x, with many features clearly visible. The ADC feature was very useful, and only a small tweak was needed to remove atmospheric dispersion. The Jovian moons were like tiny marbles.

No tak uvidíme.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7200
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Zerochromat

#172

Příspěvek od Artaban »

Pepo já už se v tom trochu ztrácím To posílaj ten první a upravený, nebo další vylepšený, který si už necháš? :)
Jinak to, že dalekohled byl odzkoušen na obloze, je pěkný, ale nemyslím, že to něco řekne o kvalitě optiky a kor z jednoho pozorování.
Co se týče Jupitera, tak to moc neřekne. Měsíce jsou vidět jako kuličky už např. v ED100.
To spíš dvojhvězdy něco ukažou. A nemuselo by se jít na max. rozlišení okolo 0,6". To chce hodně dobrý seeing.
Stačila by např. Lamda v Labuti 0,9", která je pěkně vysoko.
Když by byla rozdělená s malou mezírkou zvětšením asi 250x, tak pěkný.
Můj refrák potřebuje asi 275x, ale lepší 330x. Pak už mezírku vidím docela dobře.
Hlavně ať refrák pěkně ukazuje.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zerochromat

#173

Příspěvek od Psion »

Mám doma stále prototyp, který ukazuje celkem slušně, ale pořád to není ono. Před několika měsíci mi došel nový dalekohled, který vykazoval astigmatismus, tak jsem jej poslal zpět. Výrobce osadil dalekohled novou optikou a přepečlivě otestoval. Tak jsem na to velmi zvědavý. Ten jeho popis je samozřejmě obecný, při zvětšení 200x jsou vidět Jupiterovi měsíce jako kuličky skoro ve všem, ovšem trochu jinak :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zerochromat

#174

Příspěvek od Psion »

Tak jsem dnes stihnul udělat první malý testík (než začalo sněžit) a na standardním testovacím komínu to vypadalo slušně. Obraz byl ostrý při zvětšení 200x byly vidět veškeré možné podrobnosti bez barevné vady. Pravda se ukáže až na Jupiteru.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7200
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Zerochromat

#175

Příspěvek od Artaban »

Pravda se ukáže až na Jupiteru.

Je to tak. Při vizuálním prověřování kvalit optiky je hodně možností. Ale teprve na planetách se ukáže, jak dobrý dalekohled je. Hlavně na Jupiteru. Je tam oblačnost, kterou lze vidět i v hledáčku, když mu trochu naložíme zvětšení a je tam jemná oblačnost, kterou ze stovek pozorovatelů má štěstí vidět, jen pár lidí. Krom zkušeností s pozorování, je třeba dobrý dalekohled. Nebo přechody měsíců něco naznačí o optice. Bude ale trvat asi hodně týdnů,nebo i déle, než klapnou dobré podmínky a to víckrát. Jedno pozorování byť za seeingu 9/10 neřekne všechno.
Tohle testování na druhu pozorování, na které má dalekohled dobré předpoklady hodně závidím.
A pak by mě zajímal rozdíl, od jiných dalekohledů včetně mého.
Snad na to malé porovnání někdy dojde.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zerochromat

#176

Příspěvek od Psion »

2 x ročně mám dalekohled na MHV, takže se dají porovnat různé dalekohledy. Zerochromat se chová jako refraktor a ten rozdíl mezi zrcadlem a čočkou při větším zvětšení je vidět. Ono je dost vidět i na Slunci, tam se ukáže ostrost optiky rovněž, na Jupiteru pak vše včetně CA. Předchozí dalekohled už jasně ukazoval při pozemním testu, že není v pořádku, což u tohoto nového evidentně je OK. Bohužel testy na planetách a hvězdách hodně ovlivňuje seeing, takže někdy dlouho trvá, než jsou excelentní podmínky pro test. Mám výhodu, že mohu porovnat dva Zerochromáty a jsem zvědav, zda tento nový s lepší optikou pro korektor (nový design, kvalitnější výrobce v Německu) bude lepší, než původní design.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zerochromat

#177

Příspěvek od Psion »

Chvíli jsem dnes pozoroval Měsíc, při zv. 230x, kráter Gassendi (bez předchozího koukání do atlasu či fotky). Seeing byl průměrný, nicméně se chvílemi daly pozorovat velmi pěkné podrobnosti, byly velmi dobře rozeznatelné rýhy I, II. Nejsem žádný pozorovatel Měsíce, takže jsem to hlouběji nezkoumal, zda uvidím více.

Dalekohled měl při tomto zvětšení CA minimální, zatím si nedovolím porovnat oba dalekohledy, ale rozhodně tento poslední model je velmi dobrý, včetně slušného Ronchi testu na 5 čar. Uvidíme, jak budou vidět planety, nebo Měsíc při lepším seeingu. Samozřejmě z takového pozorování nelze dělat obecné závěry, protože Saša může třeba napsat, že to samé vidí v 80mm dalekohledu apod.



Mrknul jsem na Plato, tam jsem neviděl více než na této fotografii, ještě je poměrně daleko od terminátoru.

Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7200
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Zerochromat

#178

Příspěvek od Artaban »

Dnes seeing slabčí na testování. Před osmou hodinou tak 4/10 a kolem 23 hod. 5 max. 6/10. Ve 23.hod. Plato jedna jasná jamka a 2 kráterky, jako světlé body.
Pak jsem kouk na Gassendi, co uvidim já. Obraz se chvěl i při 118x. Dal jsem podobné zvětšení, jako ty 236x. Okulár Pentax XW 7 a taky levný SW Planetary 6 zv. 275x. Oba okuláry ukázaly to samé a Pentax dnes neměl asi žádnou výhodu.
Rýhy I a II bez problému a to samé se dá říct o VII. Ještě je zajímavé, že VI jsem možná viděl, ale díky nasvícení jinak, než na snímku. Bylo to jen spíš trochu tmavší místo, než okolní terén.
A ty větší jamky odhadem 2,5-3,5 km taky bez problému. Ono tam toho bylo víc, ale zase tak podrobně jsem to nezjišťoval.
Určitě to je zajímavé místo na detaily, a za lepšího seeingu se k němu vrátím.


Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Zerochromat

#179

Příspěvek od Sasa3 »

Samozřejmě z takového pozorování nelze dělat obecné závěry, protože Saša může třeba napsat, že to samé vidí v 80mm dalekohledu apod.

Nemuzu, neb jsem dnes mel venku jen 63mm... Nejake ryhy v Gasendi sly videt, ale jelikoz jsem ukazoval Mesic detem, tak na nejake hlubsi studie moc casu nebylo. Kazdopadne jsem zvedavy ohledne dalsich reportu. Uz ten starsi Zerochromat daval na Slunci na MHV velmi dobry obraz.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zerochromat

#180

Příspěvek od Psion »

Včera jsem mrknul na Měsíc, seeing byl nic moc, ale obraz byl čistý bez barevné vady a i na kameře nebylo znát, že by obraz trpěl nějakou aberací, nicméně snímek díky seeingu za moc nestál. Ráno jsem se vzbudil v 4,30, tak jsem se mrknul na Jupiter. Obraz byl poměrně klidný, škoda, že mi tam stíní na terase dřevěné trámky a nebyl jsem schopen dát dalekohled do pozice kde by nic nestínilo (1/4 objektivu byla stíněna), holt budu muset počkat na lepší čas. Na Jupiteru byly vidět pěkně pásy bez toho typického nafialovělého zabarvení, kterými trpí i kvalitní achromáty s pěknými podrobnostmi v nich. I na kameře vypadal kotouček ostře bez aberací. Bohužel, než jsem stačil pořídit snímky, tak se zatáhlo.

Každopádně tento model je opticky evidentně lepší než původní verze a řekl bych, že se to blíží té pomyslné hranici APO, je to velmi kvalitní semi APO a dovedu si představit, že by takto asi ukazoval ED objektiv 200mm F7. Samozřejmě cena (i váha) takového dalekohledy by byla výrazně vyšší než u Zerochromatu.
Odpovědět