Zerochromat

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11749
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zerochromat

#46

Příspěvek od Psion »

  Ta zakroužkovaná vada na kraji vypadá při prvním pohledu na sjetý kraj, ale při druhém pohledu je vidět, že na druhé straně je okraj naopak ostře vystouplý. Z toho plyne, že některá korekční čočka bude nejspíš příliš malá a zákonitě pak i malá chyba v souososti udělá tohle.. Na to bych výrobce upozornil, protože to bude určitě na obraze vidět a vyřeší to pouze zaclonění na cca 180mm, což je velká škoda.
Ono to má jednoduché vysvětlení. Bohužel výrobce to odfláknul a není souosost mezí fokuserem a výstupem z korektoru, takže to bude ta potíž. Nějak se mi to nechce převrtávat nebo upravovat, výrobce dodá za 2 měsíce nový kus, kde by měl odstranit veškeré mnou vydefinované vady. Clonit to ani nemá cenu na hvězdách a DSO se to stejně nepozná a planety hrozí pro mě tak v dubnu. Nějak jsem už přestal být šťoura, ta náročnost mě nějak unavovala a hledat v jednotlivých pixelích nebo při 400 násobném zvětšení chyby mě už nebaví.
Dalekohled je prostě po mechanické stránce mizerný, nepovedl se jak tubus, tak nástřik, tak je tam spousta nečistot, řada nedodělků nebo špatně navržených mechanických komponent apod. Nejsem nějaký puntičkách, ale 80% lidí by to okamžitě vrátilo, já jsem si řekl, že pomůžu to dotlačit ke zdárnému konci, aby to za něco stálo i po mechnické stránce, tak uvidím, zda si dá výrobce říci, když chce abych byl Ambasador pro ČR :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11749
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zerochromat

#47

Příspěvek od Psion »

Dneska jsem udělal takový malý porovnávající testík TEC140 a Zerochromat. Sice to nic moc nevypovídá, protože okem je vidět daleko více podrobností, tedy ostřejší a kontrastnější obraz, ale nechal jsem fotky jak vylezly z fotáku, pouze upravil WB.

Mrknul jsem na pár DSO včetně slabších galaxií jako je NGC7479 a na obloze 20.35 MSA byly celkem slušně vidět. Mrknul jsem i na dvojhvězdu STF3050 v Andromedě (sep. 2.2") a už při zvětšení 70x krásně rozlišitelná, při zvětšení 200x s Airyho kroužky. Jakmile se udělá hezky mrknu na nějakou 0.6" a uvidíme.

Vzhledem k tomu, že optika není ideální a bude vyměněna, to ukazuje fakt pěkně a na tmavé obloze se dosah bude rovnat cca 300mm dobsonu.



Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7214
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Zerochromat

#48

Příspěvek od Artaban »

Jó v porovnání s TEC tam je bar. vady málo.  Opravdu  to vypadá slušně. Jáký to má asi ekvivalent klasického achromátu?  Já bych řekl určitě víc ja k F15. Spíš někde k F20.

Co se týče dosahu v mag. tak to by chtělo lepší porovnání přímo s Newtonem vedle sebe. Myslím, že do třístovky bude přeci jen trochu chybět. Krom menšího průměru, budou ztráty po průchodu optikou a na zrcadlech.  Zároveň je ale výhoda téměř bodové kresby, což ten dosah v mag. trošku zlepšuje. Tohle se uplatní třeba u planetárek, kdy asi bude lépe vidět nějaká ta struktůra. Nebo u slabších kulovek, kde je třeba už větší zvětšení.
Ikdyž tuším, jak by dopadlo porovnání s R172, který má sotva F10, tak snad jednou k tomu dojde. Na tomhle je právě zajímavé, že každý refrák je jiný. Jistě výkonem podle průměru optiky, ale z jiných důvodů. Když bude na louce 20 refráku, tak bude zajímavé pozorovat každým z nich. Možná proto mám 3 refráky.  
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11749
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zerochromat

#49

Příspěvek od Psion »

Měřil jsem RC index, pohybuje se v rámci přesnosti měření kolem 0.9-1.1, což je výborný výsledek. Pokud bych měl porovnávat CA s achromátem, bude to spíš F60, ovšem sférická aberace zase bude horší.

Výhodou oproti Newtonu bude, že při zvětšení 150-200x má refraktor bodovější hvězdy a tedy při stejném průměru větší dosah. Samozřejmě díky kontrastu bude větší dosah, nicméně jak říkáš, ztrátami v optice se ten dosah snižuje. Na druhou stranu každý APO triplet objektiv má 6 optických ploch (pokud není olejový) a "objektiv" Zerochromátu jich má 4 (2 objektiv + 2 zrcadla) a pouze je v nevýhodě s korektorem.

Každopádně jsem jen chtěl ukázat zajímavý systém, kterému nikdo nevěřil a jeho prodej byl minimální. Uvidíme jak se výroba bude vyvíjet dále, snad i já trochu přispěju svými nápady a poznatky.
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

Zerochromat

#50

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

To Psion: Docela by ch se rád zeptal, jakým způsobem se ten RC index u takového přístroje měří. Optický návrh Zerochromatu neznám, ale myslím, že měřit sečné vzdálenosti v různých barvách, lišící se na f=2400 mm v několika desetinách milimetru, nemusí být legrace


JS
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11749
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zerochromat

#51

Příspěvek od Psion »

V podstatě mám filtry stejně jako Rohr, měřil jsem posun v zaostření pouze RGB. Mezi RG je rozdíl výrazně menší než 0,1 mm mezi RB je necelých 0,2 mm.
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

Zerochromat

#52

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

Dík za info.

JS
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11749
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zerochromat

#53

Příspěvek od Psion »

Tak MHV je za námi a konečně jsme otestovali Zerochromat. Musím říci, že když jsem obrdržel tento prototyp, měl jsem k němu řadu výhrad (a mám) a tak věřím, že výrobce všechny připomínky zapracuje do finálního výrobku. Pokud uvážím, že přes všechny nedostatky (např. nejsou antireflexní vrstvy na objektivu, není souosost výtahu a korektoru, uvnitř je řada lesklých ploch či šroubů apod.) tak obraz a výkon dalekohledu je až udivující.
Například na mlhovině M42 bylo vidět, že kontrast naprosto skvěle vytahuje tmavé i slabé části mlhovin tak, jako kdyby se člověk díval přístrojem mnohem větším. Rovněž Uran měl při zvětšení 300x naprosto ostrý kotouček. Slabé a těsné dvojhvězdy dalekohled bezproblému rozlišil. Co bylo zajímavé a potvrzovalo slova např. Neila Englishe, že objekty byly poměrně málo zasažené seeingem. To se projevilo i na dnešním pozorování Slunce, kde jsem ani náhodou nečekal takový obraz s tolika podrobnostmi. Znám velmi dobře, co umí TEC 140, žádný z mých jiných dalekohledů mu nesahal ani po kolena, ovšem Zerochromat mu nejen konkuroval, ale TEC by v tomto souboji prohrál, ne o moc, ale vím, kde jsou jeho hranice. Obrovská hloubka ostrosti (Focus Zone) Zerochromatu umožňuje dokonalé zaostření a seeing ho ovlivňoval velmi málo. Zároveň 200mm průměr umožnuje vynikající rozlišení. Nejsem žádný velký fotograf Slunce, tak přikládám jedno foto, co z kamery vypadlo, dodám, že ve skutečnosti byl obraz v okuláru mnohem lepší, což může potvrdit celá řada lidí s velkými zkušenosti v této oblasti, kteří se často vyjádřili výrazem "neskutečný obraz", ani já jsem opravdu tohle nečekal.

Závěrem testování chci říci, že pokud výrobce odstraní a udělá všechny domluvené úpravy, nedovedu si představit, kam se dalekohled výkonově posune, protože ta rezerva tam je podle mě ještě velmi velká.



Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8315
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Zerochromat

#54

Příspěvek od Cztwerec »

Na to Slunce bych to někdy moc rád viděl v porovnání s Tec 140...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11749
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zerochromat

#55

Příspěvek od Psion »

Můžeme to udělat na příštím MHV, já si to zatím cvičně udělám doma. TEC má výhodu, že je menší a o 6kg lehčí. To metrové ohnisko je ale znát při horším seeingu to má větší destruktivní vliv a jak jsem včera zaslechl, refraktory začínají být hodně zajímavé od 200mm výše. Zerochromat by měl mít Strehl až 0.99, tam se bohužel TEC nemá šanci dostat.
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Zerochromat

#56

Příspěvek od Peťa »

Znám velmi dobře, co umí TEC 140, žádný z mých jiných dalekohledů mu nesahal ani po kolena, ovšem Zerochromat mu nejen konkuroval, ale TEC by v tomto souboji prohrál, ne o moc, ale vím, kde jsou jeho hranice.

To zní zajímavě, můžu se zeptat v čem konkrétně Zerochromat vítězí? Že třeba M42 a deep-sky ukáže lépe si to dovedu představit, u rozlišování dvojhvězd bude taky asi vítězit průměr, ale co třeba pohled na Venuši řekněme při zvětšení 300x - barevná vada? reflexy? rozptyl světla v optice? A co umělá hvězda? Je opravdu stejně krásně vykreslená jako u čistokrevného apochromátu? Když jsem si hrál s vypůjčeným 10cm apochromátem a srovnával ho s mým SW ED100, tak právě tohle byly disciplíny, kde se lámal chleba...

Zkoušeli jste pozorovat planety TECem a Zerochromatem vedle sebe, nebo jsou to dojmy vylovené z paměti?

Na pozemní pozorování ve směru kde je Slunce 15 stupňů nad horizontem se ani neptám, tam přece nemůže mít dalekohled s uvedenými konstrukčními nedostatky šanci - nebo jo?

Viděl jsem, že jste Slunce pozorovali přes fólii, znamená to, že Herschel nelze použít s ohledem na bezpečnost korektoru?

A poslední otravný dotaz - na jaké montáži jste pozorovali, a jak si s tím poradila?

Rozhodně je to krásný stroj, pokud by opravdu fungoval tak skvěle, tak by to mohla být ideální sestava a žhavý favorit v mém čistě imaginárním konkursu na co možná nejlepší ještě zaplatitelný a v jednom člověku osobním autem převozitelný planetární dalekohled.

EDIT: samozřejmě vím, že na Venuši teď testovat nelze, takže je to spíš řečnická otázka...i když i jasné hvězdy můžou napovědět...
Uživatelský avatar
achromat
Příspěvky: 342
Registrován: 07. 01. 2008, 23:46

Zerochromat

#57

Příspěvek od achromat »

Zerochromat by měl mít Strehl až 0.99, tam se bohužel TEC nemá šanci dostat.
To by som chcel vidieť test, že cela tato sustava sa dostane na 0,99...
TEC bude lepsia, uz len tym, ze je to olejovy triplet a menej opt.ploch, neverim, pokiaľ neuvidim test, je to problem? Nech vyrobca zverejni...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11749
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zerochromat

#58

Příspěvek od Psion »

Co se týká TEC, je to skvělý dalekohled, bohužel jeho cena je již v EU nesmyslná, komplet s kufrem, hledáčkem stojí 8.500,- EUR. Co se týká dosahu dalekohledu, 200mm refraktor dosáhne o 1 magnitudu dále, tedy na  DSO objektech je to hodně znát.

Co se týká Venuše, tedy extrémních objektů není čistý ani TEC i když to řada lidí tvrdí, velmi často do toho zasahuje atmosférická refrakce. Mimochodem za 4 roky jsem Venuši pozoroval asi dvakrát, to zrovna není objekt, kvůli kterému kupuju dalekohled. Na druhé straně Uran v 140mm dalekohledu se dá pozorovat max. 200x, nedostatek světla je znatelný. I Saturn musím snímat kamerou časem 1/13, ten průměr 140mm je opravdu mezující. Na druhou stranu pohled na Saturn a Jupiter přes bino hlavu Mark V je super, jsem zvědav na ten pohled v Zerochromatu. Měsíc jsem bohužel ještě neviděl a ten srpek nad obzorem při zvětšení 200x nevykazoval žádnou CA, ale to fakt nelze v takovém případě řešit, uvidíme až bude jasnější a výše.

Slunce zásadně pozoruju přes folii a to i na TEC, Herschel mě nikdy nepřesvědčil a optika TECu (olejový triplet) beztak bude trpět, UV záření časem má destruktivní účinek na molekuly oleje. Co se týká povrchu Slunce, bylo to opravdu parádní a to rozlišení detailů bylo opravdu velmi pěkné. S TEC jsem dělal mnoho fotek Slunce, bohužel na takové detaily jako ze Zerochromátu jsem se nikdy nedostal.

Řada lidí viděla v Zerochromátu Vegu při zvětšení 70x, byla krásně bílá. Při větších zvětšení třeba 200x má jemný modrý závoj, který vůbec nevadí. Naopak u většiny hvězd v refraktoru krásně vyniknou barevné odstíny.

Nechci tady zbytečně něco vyzdvihovat, ale jen popisuju, že to funguje a kdo chce APO, určitě na focení DSO bude lepší, Zerochromat vidím jako pozorovací dalekohled, byť jsem hodně překvapený obrazem ze snímání Slunce kamerou.

Na fotografii je vidět montáž Gemini G42+. Dalekohled váží 14,5 kg a nejtěžší je okulárová část. Montáž si s tím poradí v pohodě, chtělo by to lepší stativ.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11749
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zerochromat

#59

Příspěvek od Psion »

achromat : Je známo že achomát dosáhne často daleko vyššího Strehlu než APO, samozřejmě ale v užším rozsahu vlnových délek. Zerochromat je de facto objektiv singlet 200mm F19 a teprve následně je obraz korigován 5 členným korektorem.

Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3425
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Zerochromat

#60

Příspěvek od hamr »

Zerochromat = Schupmann?
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Odpovědět