Hvar (Chorvatsko) v září

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaVac
Příspěvky: 64
Registrován: 15. 02. 2011, 14:40

Hvar (Chorvatsko) v září

#1

Příspěvek od MaVac »

Ahoj,
máte někdo zkušenost s pozorováním v Chorvatsku na Hvaru? Jedu tam jako každým rokem začátkem září na jižní část a povezu s sebou nově zakoupený dalekohled, který vzhledem k počasí v ČR zahálí.
Newton GSO 150/750 na EQ-5, pár okulárů a k tomu Canon 450D.
Jsem začátečník, ale snažím se :-)
Uživatelský avatar
MaVac
Příspěvky: 64
Registrován: 15. 02. 2011, 14:40

Hvar (Chorvatsko) v září

#2

Příspěvek od MaVac »

Zkusím to po třech letech oprášit...:-) Třeba se někdo ozve. V červnu (pravda, kolem slunovratu) jedu zase na Hvar. Ví tam někdo o nějakém vhodném pozorovacím místě?
Newton GSO 150/750 na EQ-5, pár okulárů a k tomu Canon 450D.
Jsem začátečník, ale snažím se :-)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Hvar (Chorvatsko) v září

#3

Příspěvek od Vabra »

Ahoj,

Na Hvaru jsem ještě nebyl, ale na sousední Korčule již dvakrát a v letos červenci pojedu potřetí na rodinou dovolenou (s minimálním astroprogramem).

Obecně je Hvar o polovinu blíže k přesvětlenému Splitu (byť je na severu). Takže bych se asi snažil popojet co nejdále od něj na jižní pobřeží asi směrem na západ.

PS:
Osobně plánuji ještě jeden astrovýlet o příštím novu (26.4 - 3.5.) a pokud bude vypadat střednědobá předpvěď příznivě klidně pojedu na Jadranské ostrovy (v tomto případě bych asi volil nějaký odlehlejší ostrov (VIS nebo Lastovo). ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaVac
Příspěvky: 64
Registrován: 15. 02. 2011, 14:40

Hvar (Chorvatsko) v září

#4

Příspěvek od MaVac »

Já vím Vabro, četl jsem Tvoje postřehy, ale právě že jsou z Korčuly...my jezdíme na jižní stranu Hvaru (Jagodna, mezi Ivan Dolac a Sv. Nedilja) ale tam je zase trochu problém ten, že sever je vysloveně zastíněný masivem Sv. Nikoly, takže není vidět NCP, tak nevím, jak budu ustavovat montáž. Zkusím se podívat kam na západ bych se byl schopný dostat.
Newton GSO 150/750 na EQ-5, pár okulárů a k tomu Canon 450D.
Jsem začátečník, ale snažím se :-)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Hvar (Chorvatsko) v září

#5

Příspěvek od MMys »

Jsi si opravdu jistý tím, že Polárka není vidět ? Tak vysoký ten masiv není, podle mě Polárka bude vidět. Přesně v tomhle místě jem sice nebyl, ale na té straně ostrova jo (ve dne), a nepřiapdalo mi to tak vysoké.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaVac
Příspěvky: 64
Registrován: 15. 02. 2011, 14:40

Hvar (Chorvatsko) v září

#6

Příspěvek od MaVac »

Na 100% samozřejmě ne, dva roky jsem tam nebyl, ale když bych nechtěl být přímo u moře na pláži, ale někde výš/dál od kempů a vesniček, tak budu zase blíž k té skále a zrovna tady jsou to skoro kolmé stěny. Holt mi nezbyde než nějak improvizovat až budu na místě.
Newton GSO 150/750 na EQ-5, pár okulárů a k tomu Canon 450D.
Jsem začátečník, ale snažím se :-)
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Hvar (Chorvatsko) v září

#7

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 471591/0#0][splithere][/link][splithere_end]
Odstranil jsem nesmyslný příspěvek kopírující část z příspěvku č. 2. Pro uživatele harybald: nechápu smysl podobného počínání, doporučuji ti přečíst si pravidla
Odpovědět