Bryce Canyon USA

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Bryce Canyon USA

#16

Příspěvek od MaG »

Ještě něco nafoť jestli to půjde, hlavně náladovky s krajinou pokud mohu poprosit. Ta se stromy do velké výšky mi moc neříká.. Mám radši čistý obzor, sem tam strom či skály, airglow nazelenalé barvy nad obzorem, to by bylo fajn.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Bryce Canyon USA

#17

Příspěvek od Psion »

Ty stromy jsou vysoké jen 4 metry Bohužel už jsem Bryce opustil a mám jen klasické denni fotky.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Bryce Canyon USA

#18

Příspěvek od Psion »

Ještě je tam jedno místečko na focení, ale je to 150m od toho parkoviště, takže pro focení bude nutná baterie. Já jsem vše napájel rovnou z autobaterie, takže jsem byl na parkovišti.

Nechtělo by se někomu zajet na Bryce Canyon Astronomy Festival 2012? Koná se 17.-20.5.2012, letošní měl tento program :

http://www.nps.gov/brca/planyourvisit/astrofest.htm


Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Bryce Canyon USA

#19

Příspěvek od Vabra »



Nechtělo by se někomu zajet na Bryce Canyon Astronomy Festival 2012? Koná se 17.-20.5.2012[/img]
Chtelo, ale... >:(

Myslim, ze tech prilezitosti jak zdrhout rodine nebude tolik abych mohl vyrazit pristi rok za ocean. Po lonskem Chile pocitam ze na delsi cestu budu mit narok nejdrive v roce 2013
Predbezne pocitam s vyletem na jizni polokouli v dubnovem terminu (Namibie?, uvidime).

Pristi rok 2012 to vidim maximalne na cca tydenni leteckou cestu do jizni Evropy nebo severni Afriky (treba nejaky vhodny last minute nebo zajimava letenka, KKKK - Kanary, Kreta, Kypr, Kapverdy...Kolin Karlin...) uvidime jak bude vypadat situace v rodine a v praci (plus samozrejme finance). Terminove predbezne zari-rijen...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Bryce Canyon USA

#20

Příspěvek od Psion »

Já raději zamluvím hotel, kdyby náhodou se někomu chtělo a nebo pojedu na jaře na Kanáry, pokud by se Bryce překrýval s MHV.

Jinak ubytování (dvojlůžkový pokoj) jsem zamluvil v pěkném hotelu (ty hodně levné beztak už jsou vyprodané) od 13.5. do 20.5.2012. Hotel je kousíček autem od místa pro focení a je opravdu pěkný.

http://www.booking.com/hotel/us/best-we ... c9624f1fX1

Mapa s označením míst :


Uživatelský avatar
Hrebo
Příspěvky: 75
Registrován: 13. 06. 2011, 21:16

Bryce Canyon USA

#21

Příspěvek od Hrebo »

Neskutecne fotky. To musi byt opravdu nadhera. Ufff...parada proste parada.
NWT SW 150/750, CG-5 Advanced GT, Canon 400D a 600D, pointace SW 70/500 - QHY5 mono + notebook.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Bryce Canyon USA

#22

Příspěvek od Pavuk_ »


>nameril jsem predepsanou metodou SQM 21.6, pricemž nejtmavší oblast mela 21.72

Ticho zavidim , rad by som sa do statov niekedy pozrel a zazil pravu americku starparty.
Psion, cim to merias ? Lkom ? preco "predepsanou" ? dik

Toto je ClearSkyClock LP map pre Bryce Canyon
http://cleardarksky.com/lp/BrycCNPUTlp.html?Mn=cameras

Pre zaujimavost: Sprava narodnych parkov robila monitoring kvality oblohy a tu je napr protokol z Natural Bridges NM, Utah http://www.nature.nps.gov/air/lightscap ... 030604.cfm co je asi "najblizsie" k tebe. Pise sa tam, ze je to ONLY Bortle 2 spomedzi vsetkych merani. Pod hlavnym kriteriom Bortle 2 sa rozumie "no evidence of light pollution (domes)" s cim suhlasim. Nieco take sa v EU neda dosiahnut. O suchom podnebi nehovoriac.
http://cleardarksky.com/lp/NtrlBgNMUTlp ... 0pollution
Ostatne merania su tu http://www.nature.nps.gov/air/lightscap ... /index.cfm (klikacia mapa dolu). Jedna sa o jedine mne zname merania, ktore su urobene na profi urovni, zahrnaju ako jas, tak MHV, meranie extinkcie atd. Koho to hlbsie zaujima, je o tom rozsiahle pdf, kde sa pojednava o pouzitej technike, metodike atd, vygooglite viac zadajte meno autora a temu (metodika pdfka, prezentacie, clanky).

K Tenerife:
na kanaroch som bol 3x, celkovo 52 dni, z toho 3 tyzdne na tenerife, pozoroval som hlavne s miestnymi astronomami, pochopitelne som tam mal svoju UL350. Zhrnul by som to takto: pocas jasnych noci je tam ~21.4-21.5 v krateri. Ak je v atmosfere piesok zo sahary (bezna vec v lete), jas moze byt aj 21.3. Menej v krateri nie.
Hodnoty okolo 21 su v okoli observatoria, ktore je "nevhodne" umiestnene nad velkymi aglomeraciami. Avsak kedysi aj Ondrejov bol na hony vzdaleny od Prahy ze ? Jedina poriadna tma je od spominaneho hotela Parrador na zapad. Ja som preferoval parkovisko Mirrador El Chio (okolo len hory a stuhnuta lava). Ale aj tak sa nevyhnete LP z juhu, ktore vytvaraju letoviska na juhu (do vysky 20 st).
La Palma je o level vyssie. Menej ludi, 98% lamp je ok. Inverzna vrstva k tomu. Ale aj tak oficialne dokumenty uvadzaju prispevok umeleho jasu v zenite 0.1mag za jasneho pocasia. Bezne hodonoty s mliecnou drahou nad hlavou su 21.55-21.6. Napriek tomu sa moj ani Vojtov SQM nevysplhal cez 21.6 (aj vplyvom mliecnej drahy). Kanare maju pre europana 2 hlavne vyhody: pocet jasnych noci a nizky seeing.

K tej "ihle a kupce sena": suhlasim, ze ich je malo. Teraz neratam "fairly dark", ale "skutocne tmavu europsku oblohu". Privlastok europsku davam zamerne, lebo striktnu rozumej "tabulkovu" B2 v EU nenajdete, koli pravidlu spominanemu vyssie. Ak teda vypustime z definicie B2 polozku "no light domes" dostaneme tzv. EU B2
Pokial viem, takato lokalita sa nachadza napr v Chorvatsku (vid MaGove cesty) a tiez v oblasti Alp (parkovisko Edelweisspitze) (urcite ich je viac najma po vstupe Rumunska do EU ).
No a jednu taku som "si objavil" aj "u nas" v Poloninach a tym moju vypravu za tmou (konecne!) ukoncil (chalani z 8mag cestuju dalej, avsak z ineho dovodu).
Ide o polsko/ukrajinsku hranicu na uzemi Polska v pohori Bieszczady, ale nielen tam je este tma, vid tmave miesta SK/PL v Poloninach.
http://www.astrokarpaty.net/sk/produkty/darksitespl a http://www.astrokarpaty.net/sk/produkty/darksitessk
Celkovo som tam bol za posledny rok 4x (august, oktober, december, april). Hodnoty SQM sa pohybuju od 21.5 vyssie. 21.8 bez mliecnej drahy (april) a 21.6-21.7 s mliecnou drahou, uzke tiez ukazovalo 21.6x Teraz tam idem opat, ale na 9dni na prelome august/sept. Je to na EU pomery skutocne nirvana.
Ospravedlnujem sa za offtopic.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Bryce Canyon USA

#23

Příspěvek od Psion »



Ticho zavidim , rad by som sa do statov niekedy pozrel a zazil pravu americku starparty.
Psion, cim to merias ? Lkom ? preco "predepsanou" ? dik

Díky za informace, zajímavá měření odpovídají přibližně tomu, co jsem tam viděl. Předepsanou metodou jsem měl namysli měření dle metodiky naší databáze SQM. Používám SQM tedy širokoúhlý.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Bryce Canyon USA

#24

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 526781/0#0][splithere][/link][splithere_end]
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Bryce Canyon USA

#25

Příspěvek od Psion »

V roce 2013 jsem navštívil Bryce Canyon, tentokrát jsem přijel i na astro party a její doprovodné akce, moc pěkná záležitost. Přikládám leták akce, místo pro noční pozorování i místo na parkovišti, odkud jsem fotil.





Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Bryce Canyon USA

#26

Příspěvek od Regulus »

Tak to je pro mě opravdu pěkná haluz, že se toto archivnější téma oživilo nyní, protože jsem se právě vrátil z mé první návštěvy USA, kdy jsem 2.5. navštívili i Bryce NP Btw ta příroda tam je prostě úžasná, čuměl jsem na to jak puk! [smiley=shocked.gif]
Pozorovaní jsem se žádného teda neúčastnil, obloha tam musí být nádherná, ale chtěl bych jen dodat, že v brožurkách NP propagují astropozorování a tmavou oblohu i u Death valley (a možná že i v jiných parcích). Prostě se mi líbí, že o tom nepíší jen na nějakých specializovaných stránkách, ale i v základních turistických materiálech.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Bryce Canyon USA

#27

Příspěvek od Psion »

Těch míst s kvalitní oblohou je spousta, Bryce patří mezi 7 nejtmavších míst v USA. V Death Valley bych fotit asi nechtěl, přes den už teď je tam 35°C a v večer 30°C, v srpnu tam je peklo na zemi :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuriozní astronomické dalekohledy

#28

Příspěvek od Psion »

V těchto místech to je trochu o něčem jiném než u nás. Byl jsem v desetitisícovém městě Cody (Wyoming), které založil slavný Buffalo Bill, domy se zde nezamykají, otevřená auta, některé mají klíček v zapalování, veřejné osvětlení neoslňuje a jemně nasvěcuje ulici, takže z města, kousek od hlavní třídy je vidět mléčná dráha, všude se lidi usmívají a komunikují, jako kdyby se znali celý život, prostě jiný svět. Tohle prostě Čecha totálně uzemní a nechápe, že to je opravdu místo na zemi...
Odpovědět