Výroba binaru - triedru 80mm z TZK objektivů

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Výroba binaru - triedru 80mm z TZK objektivů

#1

Příspěvek od Tomkk »

Zdravím, mám dva objektivy z vojenského dalekohledu TZK.
http://www.csla.cz/vyzbroj/optickepristroje/tzk.htm
Rád bych si z nich vyrobil binar pro takové to přehledové pokoukání. Původně jsem myslel, že k nim v bazaru koupím starý dalekohled cca 7..10x50 (nebo Bresser z Lídlu) a předělám jej na použití s těmito objektivy. Při testech jsem ale zjistil, že objektivy mají oh. vzd. jen cca 30cm, takže se obávám, že v těle běžného triedru budou vinětovat už na hranolech.

Máte někdo nápad, jak to vyřešit?
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7206
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Výroba binaru - triedru 80mm z TZK objektivů

#2

Příspěvek od Artaban »

A vyplatí se to? Tuhle snahu bych pochopil, když je dobrá a i velká optika. Pak se třeba vyplatí to udělat, ale pořádně, aby to drželo. To znamená bytelná těla obou dalekohledů a né to nějak slepit z několika různých kusů.
A co okuláry? Ty bys nechal původní z toho 10x50? V to případě budeš mít větší zvětšení než 10x. Zorné pole může být pak docela malé. Dnešní binary taky maj lepší AR vrstvy.
Kolik stojí triedr např. 20x80 asi víš. Omlouvám se že jsem neporadil a jen krafu, tak aspoň přeju hodně zdaru.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
cocky
Příspěvky: 416
Registrován: 22. 05. 2006, 13:56
Bydliště: Praha

Výroba binaru - triedru 80mm z TZK objektivů

#3

Příspěvek od cocky »

Otázka, zda se to vyplatí, je na místě. Nicméně, otázka vinětace tak jasná není, z odkazu není jasné, jaký mají objektivy průměr. Pokud mají tyto objektivy světelnost stejnou, jako objektivy triedru, tak myslím, by i vinětace měla být stejná. Jiný názor zdatnějšího optika?
Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výroba binaru - triedru 80mm z TZK objektivů

#4

Příspěvek od MilAN »

Problém bude asi ve výsledné kvalitě obrazu - tyhle objektivy bývají vždy počítány a korigovány spolu s mohutnou hranolovou soustavou konkrétních rozměrů a konkrétních skel.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Nest
Příspěvky: 91
Registrován: 26. 08. 2010, 19:29

Výroba binaru - triedru 80mm z TZK objektivů

#5

Příspěvek od Nest »

Ahoj rad bych se poptal co bych mohl vykutit z techto skel? Mel jsem jeden starsi Bino dalekohled, ktery mel spadlou cocku uvnitr. Tak jsem ho celej rozmontoval a z techto cocek a hranolu bych rad vymyslel nejaky vhodny kukatko? Nemel by nekdo link na navod? Nebo popr zkusenosti co kam jak daleko atd??

tady je obrazek na ty cocky a hranoly co mam.

http://www.2i.cz/6a763e14c7
Triedr CCCP 8x20
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výroba binaru - triedru 80mm z TZK objektivů

#6

Příspěvek od MilAN »

Jediné, co z toho jde, je zase ten původní triedr.Nebo vynechat v každé cestě jeden hranol a udělat z toho lomený binar. Nebo vynechat hranoly a udělat z toho přímohledný dalekohled s převráceným obrazem. U obou posledních neoriginálních variant ale počítej s horším obrazem než u originální sestavy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Výroba binaru - triedru 80mm z TZK objektivů

#7

Příspěvek od stana »

Dle mého nic, co by stálo za řeč... ::) :-?
Leda že by ses nudil a měl radost z toho, že něco kutíš.. :P
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
RisoP
Příspěvky: 114
Registrován: 24. 10. 2011, 08:39

Výroba binaru - triedru 80mm z TZK objektivů

#8

Příspěvek od RisoP »

No ja si myslím že slušný hladáčik, ba aj dva by z toho mohli byť. ;)
N200/f5,malokuk,bino 7*50, bino 20 & 32*88
Odpovědět