Výběr dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
lems
Příspěvky: 6
Registrován: 01. 06. 2014, 21:33

Výběr dalekohledu

#466

Příspěvek od lems »

Tak ještě lepší, měl jsem strach, že bude z plastu. Hmotnost pro mě není rozhodující, jediné moje stanoviště bude zahrada a kilometr vzdálený kopec.
Uživatelský avatar
Fieldy-cz
Příspěvky: 336
Registrován: 22. 04. 2012, 10:28

Výběr dalekohledu

#467

Příspěvek od Fieldy-cz »

Plasty se snad u podobných dalekohledů na tubusy nepoužívají, možná na nějaké domácí pokusy. Ale u seriózních komerčních produktů ne.
Doprava na kilometr vzdálený kopec už nebude jen tak, tedy pokud to bude jakkoliv jinak než autem. Mám doma ještě menšího dobsonka, celková váha tak 10 - 12 kg a nedovedu si představit, že to ještě s dalším příslušenstvím nesu někam dál než právě na zahradu. Na druhou stranu by se zase určitě dal vymyslet způsob jak na to...
Uživatelský avatar
roice
Příspěvky: 2
Registrován: 04. 07. 2014, 15:13

Výběr dalekohledu

#468

Příspěvek od roice »

Ahoj,
chtěl bych rozšířit svoje fotobastlení o noční nebe. Teleobjektivy atp. jsem vzdal a pokukuji po nějakém teleskopu, na který bych mohl našroubovat tělo zrcadlovky (Nikon F) a začít experimentovat.
Co jsem tak po netu koukal, tak asi nejvíc se mi zalíbil Celestron AstroMaster 114EQ, jak cenou tak tím že to není nic velkého a snad ho tu i někdo chválil, že málo oběživa málo muziky :D.
Bohužel jsem nikde nenašel jakým způsobem na Okulár namontovat foťák. Koukal jsem, že existují T2 adaptéry, které to snad umí, ale nějak nic víc.

Určitě jste to tu řešili už mockrát, ale asi jsem v tomhle moc velkej tukan, abych to pochopil. Tak kdybych mohl nějak totálně po-lopatě, na tohle se vybodni, tady to je za stejný kačky a lepší, a tahle redukce se namontuje sem a na to už dostaneš Nikona a můžeš cvakat :D:D
Já vím, ale prosím kamení nevrhejte, tím to moc bolí a ještě by se mi mohlo nedej bože rozsvítit.
Předem moc díky :-?
Uživatelský avatar
Fieldy-cz
Příspěvky: 336
Registrován: 22. 04. 2012, 10:28

Výběr dalekohledu

#469

Příspěvek od Fieldy-cz »

Ono by chtělo upřesnit uz to noční nebe. Je to dost široký pojem. Podle orientace na delší ohnisko bych ale odhadoval nejspíš pokusy o focení DSO. A to asi nijak levně nepůjde, tam je dalekohled jen jedna z mnoha součástí.
Uživatelský avatar
lems
Příspěvky: 6
Registrován: 01. 06. 2014, 21:33

Výběr dalekohledu

#470

Příspěvek od lems »

Možná než ten celestron 114/1000 bych šel do 130/650, nějak se mně totiž nezdá, že by tak krátký dalekohled měl tak velkou ohniskovou vzdálenost, sázel bych na to, že tam je tam vestavěný barlow a to je podle mě zlo.
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Výběr dalekohledu

#471

Příspěvek od elon254 »

nějak se mně totiž nezdá
mě taky ;). před měsícem ses ptal jaký dalekohled si máš koupit a už radíš kolegovi čím má fotit. mimochodem co sis nakonec koupil a kolikrát "už" ses tím podíval?
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7215
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Výběr dalekohledu

#472

Příspěvek od Artaban »

Podle orientace na delší ohnisko bych ale odhadoval nejspíš pokusy o focení DSO
DSO dlouhým ohniskem? A planety asi krátkým ;)

roice: To co plánuješ, je na max. sranda-focení.  Bylo by dobré si ujasnit, jaké objekty bys rád fotil a podle toho začít plánovat. Částka za fotosestavu na aspoň trochu pěkný snímky, bude rozhodně úplně jinde, než asi plánuješ.  
Je jen na Tobě, jestli dáš peníze do nějaké hračky, nebo si je necháš na solidnější (ikdyž levnou) sestavu.  
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Výběr dalekohledu

#473

Příspěvek od Rekmarik »

Určitě jste to tu řešili už mockrát, ale asi jsem v tomhle moc velkej tukan, abych to pochopil
Rozhodně se to tu řeší mockrát, ale protože by se Ti mohlo rozsvítit, kdyby Ti to tu někdo začal popisovat po lopatě, tak raději nečíst ... Vůbec bych raději nečetl tady ta rozsáhlá vlákna věnované astrofocení, s odkazem na různé stránky, kde je detailně popisované vybavení těch, co se tím dlouho věnují včetně veškeré jejich historie, jak a čím začínali. Ani bych si raději na internetu na tohle téma nevyhledával informace pod hesly "astrofotografie" nebo "amaterská astrofotografie" .. a vůbec si dej pozor na vyhledávání pojmů: T2 redukce, fotoredukce, t2 redukce teleskop .. a pozor, na you tube jsou videa, která to názorně ukazují, tomu se raději taky vyhni ..



Uživatelský avatar
roice
Příspěvky: 2
Registrován: 04. 07. 2014, 15:13

Výběr dalekohledu

#474

Příspěvek od roice »



DSO dlouhým ohniskem? A planety asi krátkým ;)

roice: To co plánuješ, je na max. sranda-focení.  Bylo by dobré si ujasnit, jaké objekty bys rád fotil a podle toho začít plánovat. Částka za fotosestavu na aspoň trochu pěkný snímky, bude rozhodně úplně jinde, než asi plánuješ.  
Je jen na Tobě, jestli dáš peníze do nějaké hračky, nebo si je necháš na solidnější (ikdyž levnou) sestavu.  
Ono s tím sranda focením je fajn začít, nepočítám že budu na-poprvé dělat čupr trupr fotky, ale nikde jsem nenašel jestli na ty okuláry jde našroubovat T2 redukce a jestli je k tomu potřeba ještě nějakej mount navíc atd.. co je standart a co ne, na co si dát pozor atd.. No nic jdu se prokousávat, ale nebojte určitě Vás ještě obšťastním nějakou perličkou, jsem už holt takovej :d

Asi to prostě vezmu od začátku. Pořídím nejdřív nějaký zrcadlový tele objektiv, jak píše MMys u sebe na webu a prubnu ohniska od 500 do 800, jak mi to bude vyhovovat a pak nejspíš zajdu někam na prodejnu a tam už poradí. Budu alespoň vědět co chci :D
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5580
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Výběr dalekohledu

#475

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 537686/0#0][splithere][/link][splithere_end]
Odstranil jsem několik příspěvků diskuse mimo téma.
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Výběr dalekohledu

#476

Příspěvek od mich1 »

Prileju trosku benzinu do ohne veselou historkou zacatecnika. Po tom co mi kdysi prestal stacit dobson 20 cm jsem byl rozhodnut ze nutne potrebuji neco vetsiho a ze s tim urcite budu chtit vyzkouset i foceni(nikdy predtim jsem zrcadlovku nedrzel v ruce, ekvatorialni montaz jsem videl mozna tak na obrazku, a o tricitce jsem si myslel ze to bude o malicko vetsi nez 20 cm, astroforum jsem znal, ale rozhodne jsem nemel pocit ze bych bych potreboval v necem poradit). Takze jsem si po telefonu u pana Zahajskeho objednal to nejvetsi co jsem tam nasel a co jsem byl jeste ochoten zaplatit, trictku s eq6. A zvesela jsem autobusem cestou z prace s taskou pres rameno vyrazil nakupovat. Pri prichodu do prodejny, krasne pripraveny obrovsky krabice, a hromada nevericich pohledu protoze to muselo vypadat jako ze si to ponesu domu na zadech (kamarad co mi to mel odvezt mel samozrejme zpozdeni). Tak si tam tak pri cekani povidame o astronomii a me nenapadne nic lepsiho nez se zminit o tom ze to samozrejme nechci jen na koukani, ale ze s tim rozhodne planuju fotit. To uz se nikdo z pritomnych nedokazal nedokazal udrzet smichy Cheesy, a nechapave jsem naopak koukal ja. Nasledne mi bylo vysvetleno ze s tim focenim to asi jen tak nepujde a aby mi to nebylo tak lito tak jsem na cestu dostal jedno extra zavazi.
Pak uz nasledovaly tri roky zuriveho studovani, zkouseni, uprav dalekohledu a veskerych soucasti, selhani za selhanim, vyjimecne nejaky lepsi nahodny vysledek, nez jsem se vubec dostal do stavu ze s tim slo neco vyfotit a melo smysl jet nekam kde je aspon trosku tma. Samozrejme toho nelituju, on se to clovek nauci nejlip kdyz to zkusi tisickrat a selze, pak to casem i nejak hloubeji pochopi a nauci se co a jak. Otazka je jestli na to ma nervy a dokaze u toho vydrzet.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Juraj111
Příspěvky: 1
Registrován: 02. 10. 2014, 03:25

Výběr dalekohledu

#477

Příspěvek od Juraj111 »

Dobrý deň,
dostal som za úlohu zistiť, aký ďalekohľad kúpiť ako darček pre začiatočníka, najlepšie s automatickým vyhľadávaním do 1000 € ( do 27000 CZK) na pozorovanie hviezd, hmlovín a galaxií a občasným fotením. Po preštudovaní fóra nie som o moc múdrejší, maximálne som sa naučil pár nových slov :-)
Refraktor je vraj lepší na údržbu, tu na fóre je najpopulárnejší Dobson :-)

Ktorý by ste mi poradili z týchto ďalekohľadov:

1. Bresser Messier NT-150 L GoTo

http://eshop.astronyx.sk/products.php?1 ... sbfjnbpp47

2. Sky-Watcher GOTO Dobson 8" (200/1200)

http://eshop.astronyx.sk/products.php?7 ... sbfjnbpp47

3. Bresser Messier AR-102 GoTo

http://eshop.astronyx.sk/products.php?1 ... sbfjnbpp47

4. Sky-Watcher Refraktor 120/1000 + EQ5 GOTO

http://eshop.astronyx.sk/products.php?3 ... sbfjnbpp47

alebo prípadne navrhnite iný ďalekohľad. Ďakujem
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Výběr dalekohledu

#478

Příspěvek od mitovka »

Ten GOTO Dobson môže byť dobrá voľba, ale to občasné fotenie bude obmedzené alt-az montážou a súvisiacim stáčaním poľa. Šiel by som do neho pri priemere nad 30 cm.

Do stanoveného limitu sa zmestíš napríklad aj s 20 cm Newtonom na EQ-5 GOTO:

http://www.dalekohlad-mikroskop.sk/prod ... dalekohlad

mitovka
Uživatelský avatar
EbraxytionSVK
Příspěvky: 10
Registrován: 12. 10. 2014, 10:53

Výběr dalekohledu

#479

Příspěvek od EbraxytionSVK »

Čauťe chcem si kúpiť do búdúcna nejaký teleskop sktorým by sa dalo aj dačo odfotiť napr Venuša aj ine aj nejaké hviezdy čo sú blizko zemy cenu zatial neuvádzam šetrým si po 50euro mesačne :)
viator
Příspěvky: 287
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Výběr dalekohledu

#480

Příspěvek od viator »

Čauťe chcem si kúpiť do búdúcna nejaký teleskop sktorým bysa dalo aj dačo odfotiť napr Venuša aj ine aj nejaké hviezdy čo sú blizko zemy cenu zatial neuvádzam šetrým si po 50euro mesačne
Odporúčam Ti prečítať si začiatočnícku časť ( a takisto pravopis SJ ) pokým si našetríš na potrebnú výbavu. To čítanie pomôže pri zorientovaní sa v tejto oblasti. Verím tomu, že informácie ktoré potrebuješ sú na tomto webe, použi trebárs kľúčové slovo a vyhľadávač...
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Odpovědět