Výběr dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
jirka n.
Příspěvky: 65
Registrován: 19. 04. 2014, 21:49
Bydliště: doudleby n.orlici
Věk: 70

Výběr dalekohledu

#451

Příspěvek od jirka n. »

Díky za rady. S uskladněním rozhodně problém nemám a přeprava? Zatím jsem pozoroval jenom z domu ale mám starou felicii combi a tak by asi také nebyl problém. Budu šetřit dál na tu dvoustovku. J.
Uživatelský avatar
Fieldy-cz
Příspěvky: 336
Registrován: 22. 04. 2012, 10:28

Výběr dalekohledu

#452

Příspěvek od Fieldy-cz »

Pokud to tedy finance dovolí tak je to určitě rozhodnutí, kterého nebudete litovat.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Výběr dalekohledu

#453

Příspěvek od stana »

Díky za rady. S uskladněním rozhodně problém nemám a přeprava? Zatím jsem pozoroval jenom z domu ale mám starou felicii combi a tak by asi také nebyl problém. Budu šetřit dál  na tu dvoustovku. J.Ty Vaše dalekohledy mají dle mého názoru tripod a nějakou třepací EQ montáž.. Doporučuji Dobsona montáž a 200-250-ku zrcadlo...Tyto průměry mají stejnou délku tubusu..tuším 1,2 m. Světelnost je 1:6 a 1:4,9 ale ta Dobson bedna-montáž sice vypadá jak kus nevhledného nábytku, ale na okukování oblohy tem "krám" nemá chybu"...
Teda nahoře kukr zrcadlák viz výše.. V podstatě je to ohledně vizuálního pozorování asi maximum ohledně srovnání ceny/versus "výkon"..
Ups...Snad jsem poradil nebo aspoň "nakopnul" další k reakci..
:)
Clear Sky!
;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
lems
Příspěvky: 6
Registrován: 01. 06. 2014, 21:33

Výběr dalekohledu

#454

Příspěvek od lems »

Zdravím
Dlouho jsem přemýšlel, jaký astronomický dalekohled si koupím za rozumnou cenu a s přiměřenou kvalitou. Došel jsem k názoru, že nejvýhodnější jsou dalekohledy typu dobson. Našel jsem 2 dalekohledy a nevím který, prosím poraďte http://stativy.com/sky-watcher-newton-2 ... e-cdd-p779
http://stativy.com/sky-watcher-tscsky-n ... ystup-p759
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Výběr dalekohledu

#455

Příspěvek od deneb »

Ahoj,
oba jsou stejné, rozdíl je v konstrukci. Ten flex se zasouvá, je to kvůli dopravě (malé auto). Musíš si ujasnit kde budeš pozorovat. Flex se bere jenom když se převáží malým autem.
Uživatelský avatar
kerubin
Příspěvky: 52
Registrován: 13. 05. 2014, 02:25

Výběr dalekohledu

#456

Příspěvek od kerubin »

ja si myslim ze ten flex tube je kompaktnejsi a lahsi usetri ti miesto nielen v aute ale urcite aj doma pyrex je mozno lepsi v tom ze je to plnotubus asi bude odolnejsi voci prachu a nebudes ho musiet urcite tak casto kolimovat ako flex tube :)
Sky Watcher Dobson 10"
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Výběr dalekohledu

#457

Příspěvek od Buby »

ja si myslim ze ten flex tube je kompaktnejsi a lahsi usetri ti miesto nielen v aute ale urcite aj domapyrex je mozno lepsi v tom ze je to plnotubus asi bude odolnejsi voci prachu a nebudes ho musiet urcite tak casto kolimovat ako flex tube  
Nesouhlasím, flex tube je naopak o něco málo težší, než plnotubus. Výhody plnotubusu jsou pak kromě méně časté kolimace také odstínění parazitního světla, které se u trubkové konstrukce projevují především, když nepozorujeme na úplně tmavém místě. Plnotubus se také méně rosí. Doma to zabere úplně stejně místa, protože dalekohled se skladuje ve vzpřímené poloze a ten prostor který zabere není možné stejně již nijak využít, je celkem jedno, jestli to sahá do výšky 100 nebo 140 cm. Jinak dobson 250/1200 plnotubus převážím na šířku na zadním sedadle v origo krabici s polystyrenama v Toyotě Yaris, což je malé auto a ještě to má docela slušnou rezervu (tak 15 cm). U průměru pod 300 mm mi příjde flex tube zbytečné.
Dob 10", Refra 3",4",5" , SC 6" ,a nějaká drobotina.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výběr dalekohledu

#458

Příspěvek od MilAN »

Co tě nutí odpovídat na dotaz, když o tom evidentně nic nevíš  a jen vymýšlíš  a mateš tazatele

pyrex je mozno lepsi v tom ze je to plnotubus asi bude odolnejsi voci prachu a nebudes ho musiet urcite tak casto kolimovat ako flex tube  :)Pyrex není plnotubus, pyrex je druh skla z kterého je  primární zrcadlo, s nižší (cca 1/3) tepelnou roztažností jako  další ,běžně používané sklo BK7.  Nemá zásadní vliv na rychlost temperace
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
lems
Příspěvky: 6
Registrován: 01. 06. 2014, 21:33

Výběr dalekohledu

#459

Příspěvek od lems »

Skladnost nebo váha mě vůbec nezajímají, důležitá je pro mě kvalita optiky a bytelnost tubusu a montáže, montáž u flexu se mi zdála krapet bytelnější, ale když je tu riziko kolimací a zaprášení primárního zrcadla, tak je můj verdikt téměř jasný. Děkuji za pomoc :)
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Výběr dalekohledu

#460

Příspěvek od Rekmarik »

montáž u flexu se mi zdála krapet bytelnější
:-?


Tak to bude jen zdání. Flextube rozhodně nebyl vymyšlen proto, aby se zlepšila tuhost tubusu nebo zesílila montáž.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Výběr dalekohledu

#461

Příspěvek od Regulus »

ale když je tu riziko kolimacíTo riziko není tak vysoké jak by se mohlo zdát. Vyšší riziko je, že tomuto často omílanému mýtu tu nováčci uvěří ;D
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výběr dalekohledu

#462

Příspěvek od MilAN »

Zkus si někdy několikrát zasunout a vysunout a podívej se vždy, jak vypadá kolimace - tohle není mýtus, to je skutečnost, kterou lze ověřit. U tohohle rozměru, pokud nejde někomu o těch cca 28 cm kvůli přepravě, postrádá FLEX smysl - převládají samá negativa proti plnotubusu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Výběr dalekohledu

#463

Příspěvek od Regulus »

Tak říkám že riziko je nízké, ne nulové. Pohnout se to může, ale není to žádné drama. Zrovna v sobotu jsem převážel (předtím zkolimovaný dalekohled) autem na pozorovací stanoviště, po rozložení zkontroloval a bylo to skoro perfektní, laser mířil opravdu těsně vedle dírky.
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
lems
Příspěvky: 6
Registrován: 01. 06. 2014, 21:33

Výběr dalekohledu

#464

Příspěvek od lems »

A nevíte ještě někdo, zda je u toho dříve zmíněného plnotubusu hliníkový tubus?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Výběr dalekohledu

#465

Příspěvek od MMys »

Není, je ocelový. Ale ono to je jedno. Hliníkový by zase musel být tlustší, takže na hmotnosti by se stejně moc neušetřilo.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět