Výběr dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
zacatecnik17
Příspěvky: 2
Registrován: 23. 05. 2014, 14:01

Výběr dalekohledu

#436

Příspěvek od zacatecnik17 »

Díky moc všem.No jsem opravdu začátečník.Tak zkusím a uvidím.Pokud bude co:)) Snad až do toho trochu proniknu,tak si pořídím lepší teleskop.
Jinak jsem z Prahy a tady se asi moc pozorovat nedá,budu mset někam za Prahu.Jinak dík moc. :)
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Výběr dalekohledu

#437

Příspěvek od Bill »

Na tom dalekohledu je nešťastné hlavně to, že neumožňuje větší zvětšení - kvalitnější dalekohled se dá použít pro zvětšení zhruba dvojnásobek průměru - což by mělo být 200. To by bylo optimální pro Měsíc a planety, na ty se dá dívat i z Prahy a dobře se hledají. Ale tenhle dalekohled díky trošku nešťastné optické konstrukci tohle prostě nezvládne. :-(
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Xmarth
Příspěvky: 111
Registrován: 27. 02. 2013, 13:57

Výběr dalekohledu

#438

Příspěvek od Xmarth »

To je sice pravda, že nezvádne 2D, možná i 1,5D bude pro něj hranice. Nicméně na první seznámení s oblouhou to pujde, rozhodně rozlišíš, že koukáš na planetu a ne na hvězdu (jupiter, saturn, mars) a na měsíc se dívat prakticky čímkoli. Tu první radost, že jsi něco našel a rozeznal o co se jedná ti tento dalekohled určitě nezkazí!
Auriol 10x50. Nikon 3200 + 40mm 2,8 micro, 18-55mm, Tamron 70-300, Samyang 500/8.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Výběr dalekohledu

#439

Příspěvek od Bill »

možná i 1,5D bude pro něj hranice.
"Pri 40x by však mohol obraz celkom ujsť, aspoň na začiatok - uvidíš."

40/114= 0.35d - bohužel :-(
M:736 750 113
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Výběr dalekohledu

#440

Příspěvek od vla »

Majitel má nějaký dalekohled a nějak nechápu ty negativní rady. Vždyť jste ten dalekohled neviděli ani s ním nekoukali. Jak můžete vědět jak ukazuje. Žeby jedna pani povídala, že.... :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výběr dalekohledu

#441

Příspěvek od MilAN »

No Bille, pokud souhlasíš s tím zvětšením max. 40x, tak jsi ten dalekohled viděl opravdu jen na obrázku a vycházíš tady z nějakých nesmyslných hodnocení dalekohledu od někoho, kdo to taky neviděl.A podle toho vypadají i ty rady( nejen tvoje ) . Myslel jsem, že stačil  můj polemický příspěvek  hned v úvody (  i když dost zdrbaný !) a že přestanou konečně psát rady lidi, kteří o něčem jenom někde od někoho jen něco četli.
Není vůbec pravda, že dalekohled nejde jednoduše zkolimovat( pokud si tedy z nějakého neznámého důvodu nerozhodím sekundár a korekční člen - ale možná se i to někde radí  :)), opticky to není nijak ošizený dalekohled , konstrukčně vzhledm ke své délce je možná bytelnější než většina   Newtonů.A určitě by se měli ozvat pozorovatelé, kteří s podobným typem používali zvětšení 100  -120x.
Škoda, že na AF se nenosí kontroverzní příspěvky  a  většina členů, než by napsala  nesouhlasný příspěvek,( i  když mají naprosto jiné zkušenosti a vědomosti a mohli by do daného tématu vnést  trochu reálného,) raději otočí list a nenapíší nic.Takže se tu dál berou "pravdy" o soustavné nutnosti kolimací, o "asijských šmejdech ", o nutnosti  rozebrat a promazat montáž. Ale hlavně, objevuje se to  jako rady a odpovědi v sekci pro začátečníky.
Nějak nechápu, co dotyčné vede k tomu radit, když neznají  odpověď.
Takže i něco pozitivního : tímhle  typem  dalekohledu jsem se díval při zvětšení 120x ( nijak ho neseřizoval) a použil při tom "obyčejný" okulár a obraz mě  nijak neurážel
Takže, hlavně s dalekohledm pozorovat !!!!
............
PS : Ano , průměr okuláru 24,5  měly  skoro všechny starší dalekohledy - byl to Zeissův průměr a standard.(určitě v Evropě a Japonsku). Takže u bazarového zbož se s tím lze jednoduše setkat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 390
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Výběr dalekohledu

#442

Příspěvek od sofram »

Souhlasím . Někdy mám pocit že tady radí ti co ani žádným dalekohledem nekoukali. A hlavně ti co nezačínali od z ABC s  brejlákem a pak s každým dalším to bylo lepší. Nic méně vše je relativní. Ale hlavně jak píšeš MilAN. Pozorovat!!!!!Milan Drbohlav
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Výběr dalekohledu

#443

Příspěvek od Ulkesh »

Tak potom bol môj 114/(2x500) oveľa horší, ako väčšina ďalekohľadov s takýmito parametrami a konštrukciou - dobre vedieť, že moja skúsenosť je na nič. Alebo to mohlo byť Huygensovou konštrukciou okulárov, ktoré k nemu boli? V každom prípade achromát 80/400 ten môj 114/1000 prekonal po každej stránke.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
haplo602
Příspěvky: 102
Registrován: 20. 02. 2014, 00:47

Výběr dalekohledu

#444

Příspěvek od haplo602 »

Díky moc všem.No jsem opravdu začátečník.Tak zkusím a uvidím.Pokud bude co:)) Snad až do toho trochu proniknu,tak si pořídím lepší teleskop.
Jinak jsem z Prahy a tady se asi moc pozorovat nedá,budu mset někam za Prahu.Jinak dík moc. :)
Nedaj sa odradit Na zaciatok to poskytne dobre moznosti. Potom ked zistis limity a nedostatky mozes premyslat co s tym.

Kupa prveho dalekohladu je vzdy taka zaujimava zalezitost. Kazdy ma na to iny nazor a asi nikto to na prvy krat netrafil podla svojich predstav. Pani/damy na fore su mierne rozmaznani (v dobrom slova zmysle) svojimi skusenostami a nie kazdy sa vie vzit do koze zaciatocnika (zabudnut vsetko co sa uz naucil).
Celestron 15x70 Skymaster, Bresser AR 102S/600, TS Individual 152/990
Celestron X-cel LX 25,18,7,5
Uživatelský avatar
izirajder
Příspěvky: 47
Registrován: 14. 03. 2014, 10:40

Výběr dalekohledu

#445

Příspěvek od izirajder »

Chcem postúpiť od Lidlskopu trošku ďalej. Bývam na dedine, ale kvôli blízkemu mestu bude lepšie chodiť nejakých 20 km ďalej. Preto by som rád niečo čo by sa zmestilo do Fabie. Bola by SW 10´ Dobson vhodná voľba? Chcem pozorovať, nie fotografovať. Uvítam každú radu, prípadne niečo lepšie v tej cenovej hladine. Mimochodom, aká je rozumná cena za ten model ak je z druhej ruky?
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Výběr dalekohledu

#446

Příspěvek od Rekmarik »

Dobson vhodná voľba? Chcem pozorovať, nie fotografovať. Uvítam každú radu, prípadne niečo lepšie v tej cenovej hladine. Mimochodom, aká je rozumná cena za ten model ak je z druhej ruky?  
Pokud vyhovuje velikost, váha a přenositelnost (podstava/bedýnka - do kufru, tubus na zadní sedadla)
tak s 10" dobsonem se pozoruje velmi dobře - praktické ovládání, počítat s delší temperací než vyžadují malá zrcadla ..
Cenová hladina na astrobazaru 7-9 tisíc, podle příslušenství k tomu ..

V cenové hladině 7-10tisíc na pozorování se podle mě nic lepšího najít nedá.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Výběr dalekohledu

#447

Příspěvek od stana »

Obecná rada!? /reakce na stranu  až dvě zpět/..
Zdravím...Spíše pro další "kupce" silně doporučuji, vlézt nejdřív na AF co chceš a na co kukr budeš mít /focení-pozorování/ a jaký preferuješ optický sytém atd..
Jsou tu kovaní a poradí, a potom zvaž co  kupovat...
Clear Sky..
Nechal jsem si poradit a dobře jsem udělal..
:)
P.S. Na Ethos 13 zatím nemám...

Blbý kurz dolaru.. ::)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
jirka n.
Příspěvky: 65
Registrován: 19. 04. 2014, 21:49
Bydliště: doudleby n.orlici
Věk: 70

Výběr dalekohledu

#448

Příspěvek od jirka n. »

Zdravím a prosím o radu. Je mi 60let ale jsem začátečník. Mám dva starší dalekohledy 114/500 a 114/900. Jsem zatím celkem spokojený ale šetřím si na Dobsona 200/1200. Náhodou se mi naskytla možnost koupit výhodně Sky Watcher 150/750 ! Vyrovnal by se alespoň trochu Dobsonu 200/1200 ? Byl by to velký pokrok proti těm mým dalekohledům ??? J.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Výběr dalekohledu

#449

Příspěvek od Stanislavxyz »

jirka n.: Nazdar! Rozdíl mezi 114 a 150 mm určitě poznat bude, ale stejně asi bude většina místního osazenstva doporučovat šetřit na 200 mm Vyplatí se sledovat zdejší bazar, taková dvoustovka z druhé ruky taky nemusí být drahá. Záleží pochopitelně na dalších okolnostech- dvoustovka je větší, víc váží... pokud to ale není problém, 150-kou bych se "nezdržoval".
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Fieldy-cz
Příspěvky: 336
Registrován: 22. 04. 2012, 10:28

Výběr dalekohledu

#450

Příspěvek od Fieldy-cz »

Rozdíl tam bude, ale dvoustovka by ukázala zase víc Asi jak píše "Stanislavxyz", zvážil bych možnosti uskladnění, případné přepravy a pak se rozhodl. Ve zdejším bazaru se dá sehnat opravdu výhodně.
Odpovědět