Dárek - pojmenuj si hvězdu

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
medvedbalu
Příspěvky: 6
Registrován: 29. 12. 2010, 00:21

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#1

Příspěvek od medvedbalu »

Dobrý den,

koupil jsem manželce dárek "pojmenuj si hvězdu". Přišla krabička, kde jsou souřadnice hvězdy, ale jako naprostý laik nejsem schopen hvězdu najít. Může mi s tím tady někdo prosím pomoci? Na netu jsem se dočetl, že se stává, že z těchto dárků se hvězda najít nedá nebo velmi špatně. Prosím tedy o pomoc, jestli tam vůbec nějaká je...

AGASC_ID: 27658200
RA: 8h 39m 47.2s
DEC: +0° 10' 11.2''
MAG: 15.2

Předem děkuji za pomoc
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#2

Příspěvek od Lukemon »

Pokud ta hvězda tam opravdu je, tak je na ni potřeba větší dalekohled a asi i s navigací, protože jestli je MAG: 15,2 opravdu magnituda tak bych těžko mezi tolika hvězdami něco hledal bez mapy.
Možná by pomohl atlas z nějakého PC planetária.

Abych byl upřímný, kolik stojí taková blbina?
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
medvedbalu
Příspěvky: 6
Registrován: 29. 12. 2010, 00:21

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#3

Příspěvek od medvedbalu »

Díky za odpověď. S astronomií nemám nic společnýho - takže ty údaje mi nic neřekly. V dárku máme i mapu, kde si to můžeme najít - nakreslit si průsečík propiskoku, ale to se nám moc nezdá. Takže jsem začal hledat na fórech a googlil jsem. Nejsem schopný najít něco, kde zadám tyhle dva údaje (souřadnice) a ono mi to "vyplivne" obrázek. Proto se ptám tady - určitě tady někdo má znalosti nebo třeba el. atlas, kde se může podívat, jestli tam opravdu něco je. Stálo to něco kolem 6 stovek.
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#4

Příspěvek od Cassi »

Na uvedenych souradnicich skutecne nejaka hvezdicka je. V GSC katalogu ma cislo 211 251, jasnost 15.2mag odpovida. Na tmavsi obloze by mohla byt viditelna i 20cm dalekohledem.

Ale neverim, ze by ji skutecne pojmenovali. Pokud vim, tak mezinarodni astronomicka unie nic takoveho neuznava. Je to jen dobry byznys...
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
medvedbalu
Příspěvky: 6
Registrován: 29. 12. 2010, 00:21

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#5

Příspěvek od medvedbalu »

Díky moc za odpověď - tohle jsem se taky dneska dočetl - že to mezinárodní organizace neuznává a ta druhá (co si tvoří vlastní katalog a hvězdy pojmenovává) s oficiálními názvy nemá nic společného. Každopádně díky za čas, co jste tomu věnoval. Pěkný večer.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#6

Příspěvek od MaG »

Asi zanevřeš na astronomy, když ti řeknu, že mně neustále překvapuje, že je tolik lidí, na jejichž blbosti lze vydělávat.

I kdyby se dala po právnické stránce hvězda koupit.. kdo ti zaručí, že je jen tvoje a neprodal ji třeba někdo v americe někomu dalšímu - odpověď je snadná, hvězd je jen v naší Galaxii mnohem více než lidí, takže toto asi nehrozí, zvláště když ti nabídnu ke koupi hvězdu tak slabou, že ji není vidět ani velkým amatérským dalekohledem ;)

Ten kdo to prodal je neskutečná svině a měl by putovat za mříže, ale bohužel obchodovat s lidskou blbostí je legální a výnosný byznys :D

P.S. na uklidněnou - tu hvězdu nepochybně nikdo jiný nedostal a tak je jen tvoje, takže aspoň nějaká cena útěchy..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
medvedbalu
Příspěvky: 6
Registrován: 29. 12. 2010, 00:21

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#7

Příspěvek od medvedbalu »

ne - nekupoval jsem hvězdu, pozemky na Měsíci nebo Marsu. Koupil jsem možnost jednu hvězdu pojmenovat. Nic víc. I když uznávám, že i tohle bylo asi naivní. Na astronomy nezanevřu - proč... ti za to nemůžou. Ale tenhle dárek je opravdu jen o pojmenování.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#8

Příspěvek od MilAN »

Koupil jsem možnost jednu hvězdu pojmenovat. Nic víc.Koupil sis ale jen tu "možnost", a to od toho, kdo nemá možnost cokoliv pojmenovat. Tohle ti může prodat klidně i každý z nás
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#9

Příspěvek od vla »

Mě to přijde jako milý romantický dárek a nehledal bych v tom nic jiného a už vůbec bych do toho netahal ceny, smysluplnost atd. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
medvedbalu
Příspěvky: 6
Registrován: 29. 12. 2010, 00:21

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#10

Příspěvek od medvedbalu »

To: MilAN

Díky - to jsem právě nevěděl, že to nejde. Prostě jsem jenom koupil zajímavý dárek a začal o tom pátrat až když jsem hvězdu nemohl najít.

To: vla

Přesně takhle jsem to myslel.


Děkuju všem za pomoc a za čas, který tomuto věnovali. Asi si kvůli vám koupím dalekohled a potom vás budu otraovovat jinými dotazy - třeba jakou stranou do toho čučet :-)))).

Mějte se pěkně a ještě jednou díky.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#11

Příspěvek od MilAN »

Malou vadu na kráse má ten prodej i v tom, že toto číslo hvězdy v uvedeném katalogu neexistuje :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#12

Příspěvek od michal.b »

Tady mate fotku one hvezdy (oznacena cervenymi carkami):



(zdroj: Aladin previewer, data DSSII)

Nachazi se v souhvezdi Hydra a je viditelna na zimni a jarni obloze (ovsem jak uz kolegove poznamenali, k jejimu spatreni by byl potreba alespon stredne velky hvezdarsky dalekohled).
Uživatelský avatar
medvedbalu
Příspěvky: 6
Registrován: 29. 12. 2010, 00:21

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#13

Příspěvek od medvedbalu »

Díky za fotku - super. Jsem rád, že alespoň existuje a není to podvod komplet.

A jen tak pro info - díval jsem se na dalekohledy a tak - docela by se mi líbilo se občas dívat na hvězdy nebo třeba na planety naší soustavy. Když investuju nějaký peníze do vybavení - je potřeba mít ještě nějaký speciální znalosti? Jde mi o to, jestli je to pro začátečníka velmi složitý nebo se to nějak dá zvládnout... Spíš to berte jako takovou úvahu. Díky.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#14

Příspěvek od Artaban »

medvedbalu: Na pozorování nic krom dalekohledu a třeba mapy nic extra nepotřebuješ. Jen dobré počasí a hurá do toho :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Dárek - pojmenuj si hvězdu

#15

Příspěvek od Lukemon »

Jde mi o to, jestli je to pro začátečníka velmi složitý nebo se to nějak dá zvládnout... Spíš to berte jako takovou úvahu. Díky.Pro mnoho lidí se to zdá složité a diví se jak něco dokážu na té obloze s hromadou hvězd něco najít.
Na obloze jsem se naučil hledat objekty jako mlhoviny, galaxie atd. již na ZŠ, co člověka baví, to se naučí.

Velice oblíbený odkaz, jak na to:
http://navod.hvezdarna.cz/
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Odpovědět