EQ8

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

EQ8

#211

Příspěvek od MilAN »

Pokud tohle jsou skutečné výsledky ustavení montáže ( a já téhle utilitě po svých zkouškách s ní naprosto nevěřím ), tak by bylo přeci ustavení dalekohledu velmi, ale velmi nepřesné. Vždyť je to více než 1/2 vzdálenosti Polárky od pólu, a to lze přeci v polárním hledáčku dotáhnout určitě na hodnotu odchylky 5´.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

EQ8

#212

Příspěvek od MMys »

Karle, to je blbost, to je odchylka větší než půlka úhlového rozměru Měsíce, a to je strašně moc. Jak píše Milan, určitě ta utilita funguje blbě. To bys musel v polárním hledáčku vidět na první pohled jako polohu Polárky dost mimo.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

EQ8

#213

Příspěvek od Karell »

Tak z toho jsem jelen, protože jsem to v případě těch 15´ v elevaci považoval tak za 1/24 zorného pole polárního hledáčku. Za předpokladu, že má zorné pole cca 6°. A to mně jako zásadní odchylka nepřipadala...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

EQ8

#214

Příspěvek od MilAN »

Ale vždyť na tom  obrázku  je v elevaci 15´ ne 15"
Kružnice s Polárkou má poloměr nějakých 44´, kroužek pro Polárku má průměr nějakých 10´, pokud dám Polárku doprostřed, mám odchylku nějakých 5´
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

EQ8

#215

Příspěvek od Karell »

Omlouvám se, už jsem tu jednotku opravil, ale jinak to nic nemění, 15 minut je 24x do 6 stupňů.
Edit: Milane dík, už chápu, můj odhad zorného pole byl úplně mimo.
Edit2: a už chápu i to, proč ta čísla jsou taky úplně mimo. To rozjetí ustavení bylo v rámci 1/4 průměru kolečka pro umístění polárky Takže to s nimi nemělo nic společného
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

EQ8

#216

Příspěvek od MilAN »

O.K., ale z toho displeje vychází celková odchylka 27´, to je přeci sakra moc.
Mně se při zkoušce téhle utilitky ukazovaly odchylky v řádech " a při opakované i přes 1°.Tak jsem ji "vypustil" a spoléhám, na to, že to v okuláru vidím :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

EQ8

#217

Příspěvek od Karell »

Ano, téměř 0,5° je opravdu moc. Mně ke snaze použít tuto utilitu nutí špatná konstrukce toho mimoosého polárního hledáčku, protože bohužel ho rozhodí i třeba jen neopatrné přetažení pytle na krytí celé sestavy...
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

EQ8

#218

Příspěvek od FunTomas »

MilAn, vieš prosímťa popísať, v čom je problém pri použití tejto utility? Akú verziu firmwéru používaš v rúčke? Od istej verzie (3.36 alebo 3.37) sa totiž spomínaná utilita prepracovala a zmenil sa mierne aj postup ustavenia. Keďže montáž má svoje výrobné nepresnosti, je správny výber hviezd a dodržiavanie postupu dosť dôležitý na čo najväčšiu elimináciu chýb.
Nepoužívam originál polárny hľadáčik a preto som doteraz s obľubou používal práve utilitu v rúčke na spresnenie ustavenia. Jednoduchší a rýchlejší postup ani nepoznám. V tomto prípade sa nedá spoľahnúť na polárny hľadáčik, pretože ten nie je súčasťou montáže. Je pripevnený na rúčke, ktorá sa môže deformovať, ohnúť, nie je garantované rovnaké upnutie medzi dvomi pozorovaniami...
Ak som mal niekedy problém s ustevením, tak len preto, lebo som nesprávne identifikoval hviezdu v hľadáčiku, na ktorú som kalibroval monotáž. Teraz si na to dávam pozor.

Inak z pôvodného Karlovho príspevku som mal dojem, že ustavil len pomocou polárneho hľadáčika a následne len zmeral utilitou, aká je odchýľka. T.j. nerobil iteráciu na spresnenie ustavenia tou utilitou.
Bez ohľadu na to, či je utilita prená alebo nie sa mi po jej použití vždy podarilo dostať sa na menej ako 1 uhlovú minútu (myslím informáciu na rúčke). Ak teda Karell robil ustavenie touto utilitou, robil niečo zle.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

EQ8

#219

Příspěvek od Karell »

Tomáši moc děkuji, že alespoň ty, jako majitel EQ8, reaguješ na moje dotazy. Milanovi a Martinovi samozřejmě děkuji taky! Jinak jsi udělal správný závěr, není to ustavení pomocí více iterací, protože se mně bohužel po té první zatáhlo. Jen jsem prostě seděl u montáže a meditoval, jak přidám v elevaci 15 minut a naopak v azimutu 22 uberu...chápu, nejde to jinak než nějakým odhadem a zkoušet to znovu a jsem rád, že píšeš, že dosáhneš mnohem lepších výsledků, protože to jsem si neuměl představit. A všiml jsem si, mimo jiné, že po upgrade na v. 3.37 zadávám do ručky i nadmořskou výšku, takže k nějakým změnám té metody skutečně dojít muselo.
Tomáši ještě prosím uveď příklad, v jakém souhvězdí jsi fotil a jaké hvězdy pro ustavení jsi použil. Abych si udělal představu, jak velké volíš rozdíly souřadnic.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

EQ8

#220

Příspěvek od FunTomas »

No tak teda od podlahy.
Nadmorská výška sa zadáva kvôli spresneniu navádzania na hviezdu, aby systém započítaval refrakciu. Nie je to dokonalé, ale lepšie ako bez tohto.

A ako pohnúť o x a y minút v azimute a vo výške? Karell a čítal si ten postup? Táto informácia je len pre teba, aby si vedel či sa ti ešte oplatí snažiť.

Postup je v stručnosti (presný si prečítaj v návode, ja ho do bodky spamäti neviem) takýto:
1. Ustavíš na min. 2 hviezdy. Ak plánujem fotiť na jednej polovici oblohy, tak dve hviezdy stačia. Vyberám ich tak aby boli na rovnakej polovici oblohy (západná alebo východná), čo najďalej od seba a aby mali dostatočný rozdiel v RA aj v DE.
2. Po ustavení ti systém vypíše tú odchýľku.
3. Z menu ďalej vyberieš, že chceš vykonať polárne ustavenie. Systém ti dá na výber nejaké hviezdy. Vyberám tak aby bola na juhozápade, alebo juhovýchode. Vtedy sa vykonávajú rovnako presne korekcie v AZ aj vo výške. Ak by bola hviezda príliš na juhu, tak by bolo nastavovanie výšky zaťažené väčšou chybou. Analogicky hviezda na východe alebo západe by spôsobovala menšiu presnosť pre azimut.
4. Montáž na túto hviezdu nabehne a ty ju rúčkou dopohybuješ na stred poľa.
5. Po potvrdení montáž odchýli hviezdu a nasleduje to, čo si nevedel odhadnúť.
6. Najprv v azimute nastavíš montáž tak aby sa ti hviezda dostala čo najbližšie k pôvodnej polohe (neznamená to, že musí byť presne v strede).
7. Potvrdíš, montáž opät niekam odsunie hviezdu a tentoraz ju musíš dostať nastavením výšky čo najbližšie k pôvodnej polohe.
8. Aby si zistil, ako si na tom s ustavením, musíš opäť vykonať kalibráciu na min. dvoch hviezdach (volím tie isté ako na začiatku).

Ak je po bode 8 odchýľka väčšia ako 1', zopakujem postup.

Moje rady:
1. Na kontrolu používam kameru a kríž. Je to najpresnejší spôsob opakovateľného nastavenia hviezdy na rovnakú pozíciu.
2. Firmwér 3.35 alebo nejaký starší od 3.37 mal iný postup v bode 5. Korekcia hviezdy a jej nastavenie na pôvodnú pozíciu sa robila v oboch smeroch (AZ, ALT) naraz, nie v dvoch krokoch.
3. Dôležité je dostať hviezdu čo najbližšie k pôvodnej pozícii, t.j. nemusí to byť vždy na stred.
4. Pred samotným ustavením sa snažím mať montáž vo vodorovnej polohe (bublina vodováhy v strede), aby som si pohybom v ALT alebo AZ nepohyboval zároveň oba smery.
5. Použitie troch hviezd je presnejšie, pretože potom dokáže systém určiť aj kónicku chybu a použiť ju pri navádzaní na hviezdy.

Ani ja nemám patent na rozum, je to len popis môjho postupu. Ak tam niekto vidí nejakú chybu, budem rád ak ma opraví. Keďže nemám permanentné pozorovacie miesto a musím systém pred každým pozorovaním ustaviť, rád by som ten proces eliminoval na čo najkratší s maximálnou presnosťou. Za každú radu budem aj ja vďačný.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

EQ8

#221

Příspěvek od MilAN »

to: FunTomas :
Mám verzi 4.0 k  montáži AZ EQ6.  Montáž jsem  s utilitou neustavoval, byla ustavena Scheinerovou metodou a jen jsem si chtěl překontrolovat, co mi ta utilita oznámí. Takže jsem podle návodu nechal  vybrat  alignment na 2 hvězdy  a podíval se , jakou chybu mi to dává. Potom jsem  šel do parkovací polohy, vypnul a znovou  nechal udělat  alignment na 2 hvězdy podle výběru  softwaru ( opět to byly stejné hvězdy).  A výsledná hodnota požadovaných  změn se diametrálně lišila. Tak jsem  nepřistoupil na   spočítané změny.

to Karell :  Nevím, jak to máš u EQ8 a jejím firmware,  ,ale verze 4, pokud chci  akceptovat její změny , tak posune  hvězdu  o požadovaný úhel  a je na mně, abych   to dorovnal ve výšce a v následném kroku totéž i v azimutu.

Je možné, že ta utilita  funguje, ale nepokračoval jsem v ustavování, protože bych si evidentně rozhodil  dobře ustavenou  ( a ověřenou)  montáž.
.......
Edit : Tomáš byl rychlejší a popsal přesně fungování utility . 
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ifh
Příspěvky: 46
Registrován: 07. 02. 2007, 01:57

EQ8

#222

Příspěvek od ifh »

to:MilAN :
myslím, že tato verze je zastaralá. Na stránkách SW http://ca.skywatcher.com/_english/05_se ... wnload.php
je novější V 4.37.3 z 15.3.2015, která má utilitu popisovanou FunTomasem.
ifh
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

EQ8

#223

Příspěvek od MilAN »

Mám verzi 4.05.17 ( psal jsem jen v.4, protože Karell používá v.3) , a ta má tu utilitu, jak popisuje Tomáš
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

EQ8

#224

Příspěvek od Psion »

A nebo to ustavit klasickou driftovou metodou. Pokud je polární hledáček kvalitní a správně seřízený, tak pro poitované fotky bohatě stačí, nebo máš problém Karle se stáčením pole i u 10-ti minutových expozic?
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

EQ8

#225

Příspěvek od FunTomas »

...Potom jsem  šel do parkovací polohy, vypnul a znovou  nechal udělat  alignment na 2 hvězdy podle výběru  softwaru ( opět to byly stejné hvězdy).  A výsledná hodnota požadovaných  změn se diametrálně lišila. Tak jsem  nepřistoupil na   spočítané změny.
...Na stránkach skywatcher píšu práve k najnovšej verzii:
SYNSCAN V4 HAND CONTROLLER FIRMWARE V4.37.03
1. Fix the bug which causes failure on resuming from Parking.
2. Supports more PC commands with increased compatibility with ASCOM software.

Možno tá popisovaná chyba v ustavení bola spôsobená touto chybou po zotavení sa z parkovacej polohy. Niekedy by som skúsil ustaviť pomocou driftovej metódy, alebo pomocou utility v PHD2 a následne by som to prekontroloval. Som zvedavý k akému výsledku sa dostanem.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Odpovědět