Jaké okuláry k firstscope?

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Ficurik
Příspěvky: 9
Registrován: 27. 11. 2010, 20:43

Jaké okuláry k firstscope?

#16

Příspěvek od Ficurik »

Zdravím, kúpil som si sw heritage 76/300 na cesty. Momentálne riešim nové  10mm a 4mm okuláre, zatiaľ som vybral následujúce 2 typy od sw.

Môžete mi poradiť ktoré budú lepšie ?

Buď SW super plossl
http://astronyx.sk/index.php?option=com ... &Itemid=35

alebo SW super
http://astronyx.sk/index.php?option=com ... &Itemid=35

poprípade celestron cez ebay:
http://cgi.ebay.co.uk/NEW-CELESTRON-4mm ... 588a7b7f74

Ďakujem za radu.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jaké okuláry k firstscope?

#17

Příspěvek od stana »

Do těch klasických krátkoohniskových plosslů se špatně dívá. Mají malou oční čočku a čeká tě tak pohled "do klíčové dírky".
Budeš si muset nejšpíš koupit něco se zabudovaným barlowem - oční reliéf se u nich prodlouží a líp se do nich dívá. Levným a vcelku solidním je třeba Planetary okuláry

OKULÁR/SKY PLANETARY 4mm 1.25” 58° WA PLÖSSL
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
shamaaan
Příspěvky: 38
Registrován: 13. 03. 2009, 22:57

Jaké okuláry k firstscope?

#18

Příspěvek od shamaaan »

nemohol som odolat tak som si vcera v Supre kupil Firstscope 50th Ann. aj ja  nasledovat bude vymena okularov :)

Přesunuto z nesprávného tématu. Moderátor
Celestron 76/300 50th Ann., triedr TASCO 7x50, 30cm celooblohove zrkadlo, Webcam, Lumix LX2, Praktica PLC 2 black 1,8/50
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Jaké okuláry k firstscope?

#19

Příspěvek od Jan Vratny »

Tak jezisek nadelil, a vcera v 7 vecer jsem ho vyzkousel na jupiteru.

Pocity mam takove smisene:

- okular je v porovnani s temi setovymi poctivy kus materialu
- trochu me prekvapilo, ze ma okular sve vlastni ostreni. Mam to brat jako citlivejsi mikroostreni, a funkcne je to totez jako ostreni okularovym vytahem, nebo se to musi zaostrit zvlast? Jevilo se mi to jako funkcne stejne.
- jupiter se hur ostri, ale nakonec se zaostrit da, a je to asi normalni. Je i vetsi, detailu je vic, ale celou dobu kolem nej bylo takove svetelne halo a mel jsem pocit, ze se na nej divam pres nejake necistoty nebo neco podobneho. Nebyla to jen mlha, skutecne to vypadalo jako by byl nekde v ceste nejaky prach/drobky/chlupy. Ovsem nic takoveho v dalekohledu ani v okularu neni, dival jsem se.

Dalekohled i okulary byly predtim venku na mraze snad 3 hodiny. Zpetne me napadlo - nemuze se studeny okular rosit od oka, kdyz ho priblizim? Jinde na foru jsem cetl, ze okulary nosite v teple po kapsach.
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Jaké okuláry k firstscope?

#20

Příspěvek od Lukemon »

Tak tyto okuláry své vlastní ostření určitě nemají:

http://www.binox.cz/okulary-sky-watcher ... 1-25-quot/

Je to šroubovatelná očnice.
Okuláry nenechávat temperovat jako dalekohled a ještě v takovém mrazu, dáš oko k okuláru a je hned okulár zamlžený a pak se zdá že je kolem Jupitera příliš velké světelné halo.

Jupiter se může hůř ostřit když nepřeje seeing.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Bart
Příspěvky: 124
Registrován: 31. 08. 2010, 15:13

Jaké okuláry k firstscope?

#21

Příspěvek od Bart »

Okuláry nenechávat temperovat jako dalekohled a ještě v takovém mrazu, dáš oko k okuláru a je hned okulár zamlžený a pak se zdá že je kolem Jupitera příliš velké světelné halo.
NO, tak teď jsem zase chytřejší. Včera jsem to udělal přesně obráceně ::)
NIKON 8x40 CF
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Jaké okuláry k firstscope?

#22

Příspěvek od michal.b »


- trochu me prekvapilo, ze ma okular sve vlastni ostreni. Mam to brat jako citlivejsi mikroostreni, a funkcne je to totez jako ostreni okularovym vytahem, nebo se to musi zaostrit zvlast? Jevilo se mi to jako funkcne stejne.
To neni ostreni, ale nastaveni polohy ocnice (vysroubujes si ji tak, aby se ti do okularu prijemne divalo).

- jupiter se hur ostri, ale nakonec se zaostrit da, a je to asi normalni. Je i vetsi, detailu je vic, ale celou dobu kolem nej bylo takove svetelne halo a mel jsem pocit, ze se na nej divam pres nejake necistoty nebo neco podobneho. Nebyla to jen mlha, skutecne to vypadalo jako by byl nekde v ceste nejaky prach/drobky/chlupy. Ovsem nic takoveho v dalekohledu ani v okularu neni, dival jsem se.
Ty ten prach/chlupy mohly byt drobne castecky ve tvem oku. Sklivec ktery vyplnuje vnitrek oka neni dokonale cisty, ale plavou v nem ruzne odumrele bunky a podobne nesmysly. Za normalnich okolnosti si toho clovek nevsimne, ale pri zvetseni ktere dava uzkou vystupni pupilu (zhruba pod 1mm) je to celkem bezny jev. S tim bohuzel nic nenadelas.
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Jaké okuláry k firstscope?

#23

Příspěvek od Jan Vratny »

Ty ten prach/chlupy mohly byt drobne castecky ve tvem oku. Sklivec ktery vyplnuje vnitrek oka neni dokonale cisty, ale plavou v nem ruzne odumrele bunky a podobne nesmysly...

Ano, pripominalo to ty castecky certviceho, co plavou v obraze, kdyz se podivam na ciste modrou oblohu, a daji se ruzne prohanet.. Tezko to popisovat, ale ve filmu Jizda se o tom mluvi :)
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
Nest
Příspěvky: 91
Registrován: 26. 08. 2010, 19:29

Jaké okuláry k firstscope?

#24

Příspěvek od Nest »

Ahoj
Poridil jsem taky maly dobsonek sice ne Firstscope ale jeho mladsiho a vetsiho brasku Skywatcher Dobson telescope 130/650 Heritage FlexTube.
A chtel bych si poridit nejake lepsi okulary k tem setovym 10 a 25
Chtel bych to na jasnejsi DSO a popr planetarni pozorovani. Po precteni mnoha prispevku ohledne okularu, jsem se rozhodl poptat na vase nazory vzhledem k tomuto dalekohledu :)
Myslim ze max jeste dobre vyuzitelny okular by byl nejspis 4mm (mozna pozdeji)
Chtel bych asi 6mm na pozorovani planetek a tech DSO. Z vasich prispecku mi pripadne ze jsou dost vychvalene Hyperiony (nasel jsem jenom 8mm a vetsi) libi se mi vetsi zorne pole.
Dalsi alternativa je o dost levnejsi SW Planetary 6mm nebo 7mm ?? A ve stejne cenove hladine i TS Planetary, ktere sice stoji asi o 5 kil vice, ale asi v tom neco bude? Je nejaky viditelny rozdil mezi TS planetary a SW planetary?
Jaky by byl nejlepsi set okularu vzhledem ke svetelnosti a velikosti dalekohledu?

Diky za vase nazory a rady
Nest
Triedr CCCP 8x20
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jaké okuláry k firstscope?

#25

Příspěvek od stana »

Napadá mě že 13 mm okulár /třeba Hyperion nebo něco podobného s větším zorným polem a k tomu Barlow 2x na planety/.. 8-)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Jaké okuláry k firstscope?

#26

Příspěvek od dvader »

Já osobně bych se 7mm vyhnul a nechal to na těch 6 a 4mm - přijde mi to jako vhodnější řada zvětšení.
Jaký je přesný rozdíl mezi SW a TS nevím, ale je to totéž - možná se to liší jen "nálepkou". Nejsou špatné za danou cenu ale nejsou na tom úplně dobře s odlesky - na Měsíci a velkých planetách to bude trochu znát.
Lepší (a dražší) by byl Omegon - ten ale není v 4 mm provedení, takže pokud bys chtěl stejnou řadu, bylo by řešení koupit časem 9 mm a 2x Barlowa. Nahradil bys tu setovou desítku, s kterou se nekouká zrovna pohodlně, a z 25-ky bys s Barlowem dostal navíc 12,5...
No a 6 mm a Barlow by ti dal zvětšení pro případ velmi dobrého seeingu.  :)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
viktormt
Příspěvky: 897
Registrován: 14. 12. 2008, 22:49

Jaké okuláry k firstscope?

#27

Příspěvek od viktormt »

nemohol by niekto nieco nafotit cez tento dobsonik 76?:) planujem si ho kupit - nez si nasporim na d203
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Jaké okuláry k firstscope?

#28

Příspěvek od Jan Vratny »

Tak jsem novy kousek pred par dny vyzkousel taky na Mesici, a musim uznat, ze je to nebe a dudy, Plato spol byli prekrasny.
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
jijik
Příspěvky: 86
Registrován: 27. 01. 2009, 16:40

Jaké okuláry k firstscope?

#29

Příspěvek od jijik »

dobrý den pánové. ¨
chtěl bych si k tomu mému také koupít pár okulárů má být hezky tak ho chci využít.
jaký okulár 20mm
a jestli je lepší hyperion nebo OKULÁR/CEL #93366 ULTIMA LX
cena je skoro stejná.
chci do toho dát kolem 5 tisíc.
mít 20 mm pak 5,7,15 mm např. nebo podobné
nevím jeslti je dobrý nápad kupovat barlow násobič.
děkuji
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Jaké okuláry k firstscope?

#30

Příspěvek od gunaroid »

Někdy před 4 měsíci jsem řešil podobný problém a nakonec jsem se rozhodl pořídit si radši za těch cca 5 tisíc radši větší dalekohled - a určitě toho nelituji.
Pokud lepší dalekohled do budoucna neplánuješ, tak nemá cenu kupovat k firstscopu takto drahé okuláry, protože kvalita optiky firstscopu bude tu jejich degradovat a za ty peníze se to nevyplatí. Firstscope si dobře rozumí i s nejlevnějšími okuláry s cenou 500-1000,-, podstatně lépe než s těmi seťáky co k němu jsou. Takže shrnuto:
1.) pokud máš 5000 tak si ušetři ještě trochu a kup si radši větší dobson. I se seťákama budeš spokojen s obrazem mnohem víc než s kombinací firstscope + drahý okulár
2.) pokud z nějakého rozměrového či transportního důvodu nechceš a neplánuješ větší dobson ani jiný kloudnější dalekohled, kup si k firstscopu nejlevnější okuláry, třeba nějaké ty kellnery nebo plossly na delší ohniska a na kratší SW planetary a vyjde tě to výrazně levněji s podobným výsledkem.
Toť můj názor.
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Odpovědět