Výběr Triedru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Výběr Triedru

#16

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »


Tak si přečti testy, na které jsem odkazoval, jsou to stejné dalekohledy jako naše astronomické, o kterých tu vedeme sáhodlouhé diskuse. Mají stejné vady barevné, astigmatismus, distorze, propustnost světla díky různým antireflexním vrstvám, vinětaci, velikost ostrého pole vůči celkovému atd. V praxi se tím pádem klidně může stát, že v triedru o průměru 40mm vidíš více než v jiném o průměru 50mm.
Ale tady je brutální rozdíl v tom, že u triedrů se používá strašně malé zvětšení, takže ač by ty obketivy nevyhověly pro astronomický dalekohled, tak na triedr se dají použít. naoapk u triedrů je přidaná výzva v podobě těch hranolů, souososti atd... takže to prostě není tak snadno srovnatelný, nemyslíš? Navíc u tredrů nejsou výměnné okuláry, takež se vlastěn hodnotí soustava jako celek.

Já jsem to msyell především tak, že ta praktická zkušenost je jiná a málo lidí jí má. Já třeba triedr mám, tn úplně nejelvěnší, ale používám ho extrémně zřídkakdy, protože obloha je rychle okoukaná to pak těžko z toho dělat nějaký závěry.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Výběr Triedru

#17

Příspěvek od vla »

Trošku bych se ještě zamyslel nad tím jak ti většina radí triedry s výstupní pupilou kolem 7mm, vzhledem k věku bych šel tak kolem pěti mm. Sám momentálně řeším podobný problém, dokonce i v podobné cenové relaci. Buď skončím u 10x50, nebo 8x 42. Začnu v Supře, snad tam budou mít 8x42 ED WA a pak se to pokusím srovnat s Nikonem Sporter 8x42 a 10x50, ještě uvažuji nějakýOlympus či Pentax. Jo a podle mě hodně důležitá věc: Stativ!!!!, spoléhat na držení v ruce je nanic. Radši triedr za 4000 a stativ než za 7000 bez stativu. Taky bych radši preferoval větší a kvalitní zorné pole, to je myslím u triedru důležitější než větší zvětšení. A ještě drobnost nakonec, některé inet. obchody jsou o tisíce levnější než někteří prodejci.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Výběr Triedru

#18

Příspěvek od vla »

Ale tady je brutální rozdíl v tom, že u triedrů se používá strašně malé zvětšení, takže ač by ty obketivy nevyhověly pro astronomický dalekohled, tak na triedr se dají použít. naoapk u triedrů je přidaná výzva v podobě těch hranolů, souososti atd... takže to prostě není tak snadno srovnatelný, nemyslíš? Navíc u tredrů nejsou výměnné okuláry, takež se vlastěn hodnotí soustava jako celek.Jenže pokud v triedru vidím jakž takž bodové hvězdy zhruba ve třetině pole a ještě třeba velkém jen 95/1000 a pak se podívám třeba do Meopty, kde jsou hvězdy opravdu bodové až do kraje při poli 140/1000, tak to je opravdu o něčem zcela jiném. Navíc levné triedry mají zpravidla ne moc příjemnou ergonomii, taková Meopta ti prakticky přiroste k očím. Asi patřím k té menšině co i triedr považuje za dobrý a nikoli náhražkový dalekohled a je ochotna si za kvalitu trochu připlatit. Upřímě bojím se, abych až v té Supře budu u Meopty neskončil.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
-karneades-
Příspěvky: 1770
Registrován: 28. 10. 2007, 15:49

Výběr Triedru

#19

Příspěvek od -karneades- »

ahoj, rad bych si koupil triedr se strechovymi hranoly a s co mozna nejvetsim zornym polem a prumerem objektivu kolem 45mm a zvetsenim 7-8x,  cenou tak do 50000.- Kc, chci ultimatni reseni ktereho nebudu v budoucnu litovat, poradi nekdo s vyberem vyrobce a typu? Cena neni limitni, uprednostnil bych  stroj s fluoritovymi ci ED cleny, predem diky za pripadnou pomoc...
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Výběr Triedru

#20

Příspěvek od KaoS »

Trošku bych se ještě zamyslel nad tím jak ti většina radí triedry s výstupní pupilou kolem 7mm, vzhledem k věku bych šel tak kolem pěti mm. Sám momentálně řeším podobný problém, dokonce i v podobné cenové relaci. Buď skončím u 10x50, nebo 8x 42. Začnu v Supře, snad tam budou mít 8x42 ED WA a pak se to pokusím srovnat s Nikonem Sporter 8x42 a 10x50, ještě uvažuji nějakýOlympus či Pentax. Jo a podle mě hodně důležitá věc: Stativ!!!!, spoléhat na držení v ruce je nanic. Radši triedr za 4000 a stativ než za 7000 bez stativu. Taky bych radši preferoval větší a kvalitní zorné pole, to je myslím u triedru důležitější než větší zvětšení. A ještě drobnost nakonec, některé inet. obchody jsou o tisíce levnější než někteří prodejci.
Já bych se nebál ani výstupní pupily 4mm, 7mm je v ČR řekl bych šílenství. Těch míst, kde to jas oblohy dovolí při dobrém kontrastu bude v našich končinách jak šafránu.
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
ASTEPONE
Příspěvky: 93
Registrován: 24. 11. 2009, 07:32

Výběr Triedru

#21

Příspěvek od ASTEPONE »

Pro "Karneades".
Co se týče velikosti vhodné výstupní pupily a věku, tak podle mne není dobré dávat na obecná doporučení a chce to prakticky vyzkoušet pod noční oblohou ať již tmavou či přesvětlenou. Dle mých osobních zkušeností je to silně individuální. Já mám 50 roků, což by teoreticky mohla být max. u mého oka čočka rozšířená ve tmě tak na cca 5 mm, přesto když jsem ve stejném reálu při přesvětlené obloze i při tmavé obloze společně  porovnával 2 Nikony 7x50 a 10x50 a to stejné typové řady, tak mi jako vítěz s velkým náskokem vyšel ten 7x50 i když bych teoreticky neměl využít jeho výstupní pupily 7 mm. Úplně rozdílný jas, kontrast, větší zorné pole, to vše bylo tak markantní, že i při menším zmenšení Nikon 7x50  oproti  10x50 kraloval. Ve Tvé cenové relaci si můžeš  např. osobně a to i v noci vyzkoušet Zeisse a to u tohoto prodejce, který toto umožňuje:
http://www.testcentrumpuskohledu.cz/?p=p_2&sName=Uvod
ASTEPONE
 triedry Nikon 8x30 EII, Pentax 8x42 DCF CS, GPO Passion HD 10x50, Fujinon FMTR SX 10x50
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Výběr Triedru

#22

Příspěvek od SIRIUS_758 »

To "karneades" :

Kdybys četl mé obsáhlé pojednání o triedrech pro astro, tak bys našel konkrétní odpoveď :

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1969091/90

Krátké shrnutí :
Triedrů vyráběných přímo pro astronomii, je jako šafránu, tedy prstů jedné ruky je na to moc.. Ve dne je kresba špičkových triedrů plně postačující, ale na noční obloze nejsou hvězdy bodové až do kraje pole cca 60°, i přesto, že jsou použity objektivy ze 3 až 4 čoček a k tomu okuláry 4 až 5ti čočkové. Problémem je sklenutí pole světelných objektivů. Ale objevily se první vlaštovky - triedry se zabudovaným rovnačem pole - NIKONy EDG a řada SWAROVISION od SWAROVSKého :

http://www.nikon.com/products/sportoptics/edg/index.htm

http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p108101 ... dalekohled

http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p108098 ... dalekohled

Do třetice má smysl se zabývat stabilizovanými triedry CANON IS, které v testech rovněž prokázaly vynikající korekci i na kraji pole - v ceně výše uvedených triedrů, tedy kolem 50 tis. Kč, je k dispozici i perfektně fungující stabilizace obrazu ( ve stejném výše uved. vlákně je tam o tom diskutováno, i s praktic. poznatky..)

V Praze u Škody lze vyzkoušet triedry SWAROVISION i NIKON EDG, ale stabilizované CANONy nové řady zatím nejsou, pouze starší řada - sice kvalitní, ale s poměrně velkým zvětšením ( 15 x 50 a 18 x 50 ). V nové řadě je vynikající triedr 10 x 42 IS :

http://digiprofi.cz/levne-digitalni-fot ... 10x42-l-is

Při této příležitosti jsem teď zjistil, že cena tohoto triedru mezitím poklesla o cca 15 tis., takže je už k mání za cca 33tis. Kč.

Já osobně bych si z výše uvedeného vybral právě tento triedr.. ;)
Uživatelský avatar
jijik
Příspěvky: 86
Registrován: 27. 01. 2009, 16:40

Výběr Triedru

#23

Příspěvek od jijik »

ahoj všichni  :).

chci si koupit triedr nejspíš nikon 10x50 a nevím jestli je lepší si koupit normální nebo se vyplatí si připlatit za lepší verzi např. ED sklo
chci sním pozorovat hvězdičky, a nevím jeslti v tom dalekohledu poznám ten rozdíl mezi normálním a ED.
myslím tento
http://nikon.cz/cs_CZ/product/sport-opt ... r-ex-10x50
a
http://nikon.cz/cs_CZ/product/sport-opt ... i-10x50-cf
ještě
http://dalekohledy.heureka.cz/nikon-act ... e/#section
například. mají těch druhů spousty. a myslím že kvalitou by měly být docela dobrý.
díky
přeji jasné večery :D
Uživatelský avatar
ASTEPONE
Příspěvky: 93
Registrován: 24. 11. 2009, 07:32

Výběr Triedru

#24

Příspěvek od ASTEPONE »

Nikony jsou všeobecně povedené triedry, aspoň  dle mých skromných zkušeností. Měl jsem ten poslední tj. Nikon Action EX 10x50 a na svoji cenu je dost dobrý. Ale např. Nikony s ED skly jsou cenově úplně někde jinde, možná tak i 4 - 5x dražší než ten obyčejný Nikon (jiné značky tak markantní rozdíl nemají). Myslím si , že na obyčejný pohled na hvězdy ten cenový skok nebude adekvátní oproti kvalitě zobrazení hvězd. Ale nic proti tomu, pokud chceš ED skla a jsi ochoten za to zaplatit. Pochopil jsem z Tvého dotazu, že jsi asi začátečník a tak bych se asi pro začátek vyhnul  nákupu sice kvalitnějšího, ale podstatně dražšího triedru. Pokud Tě to přestane bavit a Ty ho budeš chtít prodat, tak budeš tratit velké peníze.
To je tedy můj názor, dělej však jak myslíš. ASTEPONE
 triedry Nikon 8x30 EII, Pentax 8x42 DCF CS, GPO Passion HD 10x50, Fujinon FMTR SX 10x50
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Výběr Triedru

#25

Příspěvek od stana85 »

Pro jijik:
Podle mě špatný poměr výkon/cena pro astronomii. Raději bych za ty peníze koupil 15x70 nebo 20x80
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
jijik
Příspěvky: 86
Registrován: 27. 01. 2009, 16:40

Výběr Triedru

#26

Příspěvek od jijik »

ASTEPONE: já už jsem jeden ten obyč měl. a super koukání to bylo.
pro mě je to osvědčená značka.

stana85 : nevím jak kvalitní optiku mají dalekohledy celestron skymaster 15x70 a 20x80. například. kdyžtak napiš značku ;)


chtěl jsem jít i do pentaxu 20x60 to by mělo stát taky za to.
ale lepší by byl větší průměr ještě asi těch 80 mm nebo 70.
aby to nebyla kvalita typu lidl.

díky :)

Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7205
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Výběr Triedru

#27

Příspěvek od Artaban »

jijik: Tak si kup TS 20x80 Triplet. Drahej není a ukazuje slušně.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
ASTEPONE
Příspěvky: 93
Registrován: 24. 11. 2009, 07:32

Výběr Triedru

#28

Příspěvek od ASTEPONE »

Já jsem byl s Pentaxem 20x60 hluboce zklamán. Opakuji to tady na fóru pořád, když chce někdo kupovat triedr na astronomii a není to zrovna obyčejný turistický, tak to chce dopředu vyzkoušet v prodejně pokud to jde, nebo u někoho kdo ho vlastní. Já jsem takto nepoučen prodělal taky dosti peněz. Ono ty triedry, pokud to zrovna nejsou špičkové kousky od špičkových firem, tak  se mohou při stejném typu opravdu lišit kus od kusu, ostatně takové názory na východoasijskou produkci si můžeš vygooglit. Já jsem to poznal u triedrů Fomei, kde tato firma si to nechá vyrábět právě někde v asii (může to být klidně i noname v Japonsku ?!?) a opravdu se na vlastní oči dva stejné kousky výrazně lišili.  Např  zastoupení firmy Fujinon  v ČR  mi zaslalo toto vyjádření  k výrobě triedrů: "Dalekohledy FUJINON, které jsou vyráběny v závodě FUJINON v Číně, tzn, výstupní kontrola je značková FUJINON :
Námořní série WPC, WP
Vojenská série BIF, M
Řada se střechovými hranoly - HCF
Kompaktní porro hranoly , řady UL
Techno-Stabiscopy - TS 12x32 2 mode

Všechny ostatní dalekohledy firmy Fujinon jsou vyráběny v Japonsku."

Takže teď babo raď . Já vím spousta  lidí na fóru tady ohrnuje nad "pouhými" triedristy nos, ale když on ten širokoúhlý pohled na noční nebe s výbornými atmosférickými podmínkami a výborným triedrem je někdy dechberoucí !!!
 triedry Nikon 8x30 EII, Pentax 8x42 DCF CS, GPO Passion HD 10x50, Fujinon FMTR SX 10x50
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Výběr Triedru

#29

Příspěvek od stana85 »

jijik: triedry TS jsou tady na fóru hodnoceny docela pozitivně. Nebo ješte ruský Tento 20x60. Sám ho mám a je perfektní.
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Odpovědět