Měcíc,venuše.jupík.....a co hledat na obloze dál?

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
lada ulitej
Příspěvky: 19
Registrován: 27. 06. 2009, 21:19

Měcíc,venuše.jupík.....a co hledat na obloze dál?

#1

Příspěvek od lada ulitej »

Jako stále zčátečník v "koukání" do oblohy bych se rád zeptal na možný útvary ,které začít zkoušet hledat na obloze. Vím , že jsou seřazeny v seznamu ,ale nevím zdali jsou vázány k severní nebo jižní obloze a zdaly jsou zařeny podle viditelnosti. Určitě tu nechci vytvořit diskusi o tom jakým "přístrojem" to najít . Muj dotaz by byl pro mě asi zodpovězen seznamem tak 5 nejlépe viditelných útvarů z naší republiky a já bych si za domácí úkol zjistil , kde a kdy jsou viditelné.
Děkuji za p ředčení a schovívavost v odpovědích. ;)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7205
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Měcíc,venuše.jupík.....a co hledat na obloze dál?

#2

Příspěvek od Artaban »

Když nám prozradíš jaký máš (jestli máš) dalekohled, tak prozradíme které objekty můžeš hledat ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Měcíc,venuše.jupík.....a co hledat na obloze dál?

#3

Příspěvek od MaG »

Aktuálně se můžeš dívat na Měsíc narůstající do úplňku. Až z oblohy koncem července zmizí, můžeš zkusit některé profláklé objekty jako je kulová hvězdokupa M13 v Herkulovi, nebo mlhovina M8 Laguna ve Střelci. Mezi jasné otevřené hvězdokupy patří h-chí v Perseu a další otevřené hvězdokupy v oblasti Cassiopeie.

Aktuální přehled úkazů:
http://udalosti.astro.cz/?p=23
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

Měcíc,venuše.jupík.....a co hledat na obloze dál?

#4

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

Láďo,na tu oblohu se musíš dívat tak,že tam je pořád něco nového a  všechno se na ní mění. Pokaždé je na ni něco zajímavého.
Teď,budeš-li mít zvečera štěstí,uvidíš i planetu Merkur. Pokud ji najdeš včas a bude-li dostatečně vysoko,uvidíš jeho fázi. Pokud jej budeš sledovat systematicky,uvidíš,jak se jeho fáze mění s jeho pozicí vůči Slunci. Kolik normálních smrtelníků jej vůbec viděla? Na detaily na planetě bys musel mít asi kliku,ale nějaká skvrnka se určitě nedá vyloučit.
Totéž můžeš aplikovat na Venuši a sledovat aspoň její fázi i její viditelnost i za bílého dne. Pokud ji najdeš a ukážeš laikovi,uvidíš i jeho legrační reakci. Venuše při výhodné dolní konjukci je viděl jak večer,tak ráno. Pokud se Ti to povede,můžeš ji vidět jako tenoučký prstýnek a i toto můžeš považovat za štěstí. Na Marsu bys měl vidět se 150 to,cojsi viděl nakreslené ve školním atlasu na mapce. Kolik lidí tyto detaily vidělo? Já ne. Dnešní 250-300mm dalekohledy za ideálních podmínek a vhodných pozicích by Ti mohly dovolit vidět i jeho měsíčky.
Na Jupiteru bylo spousta detailů,nikdy od 70. let jsem toho tolik na něm neviděl.
Saturn se svými prstenci a měsíčky je taky zajímavý.
Pak následují Uran a Neptun se svými měsíci a vůbec se svým vzhledem,který pro mě byl velice působivý,když jsem je poprvé vůbec rozlišil od hvězd.
Další na řadě jsou komety,asteroidy,dovedeš je poznat a vidět jejich vlastní pohyb?
Pak jsou hvězdy, DSO.....,o nich Ti napíšou povolanější,kterých je tu taky dost.
Můžeš sledovat drůžice,polární záře a vůbec tam nahoře toho je tolik,že nebudeš stihat.
Je samozřejmě krásné,pokud bys to všechno i fotil,pokud ale budeš třeba jenom  všechno kreslit,i to má velkou hodnotu.

Hodně zážitků a čisté nebe Ti přeje J.S.

P.S.Ještě bych dodal,na ty vnitřní planety platí zvečera pravidlo,čím dřív je najdeš,tím výše budou nad obzorem a tím lépe je uvidíš.




Uživatelský avatar
Martinecko
Příspěvky: 104
Registrován: 22. 06. 2010, 00:26

Měcíc,venuše.jupík.....a co hledat na obloze dál?

#5

Příspěvek od Martinecko »

Paci sa mi tema, je velmi poucna pre zaciatocnika. Podporim ju. Zase mam co citat a ucit sa. Jiri Skalsky to napisal pekne a uzitocne.
CCCP 7x50
TRAVELER 10-30x60  
Astro Cabinet 90 :-)
Zatial...
Pocasie:http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=meteo_druzica
Uživatelský avatar
lada ulitej
Příspěvky: 19
Registrován: 27. 06. 2009, 21:19

Měcíc,venuše.jupík.....a co hledat na obloze dál?

#6

Příspěvek od lada ulitej »

Tak .ačkolif nejsem příznivcem natahování stromů ve fórech tak odepíši. Odpovědi jsou vždy přínosné , o dalekohledu se radči nebudu moc zmiňovat(dobsúnek300/76) , ale snažil jsem se odpovědi "dotlačit" do stavu "holých" vět třebaz M41 , Mxx . Jinak popis ukazů na planětách je velmi zajímavý , ale jak se říká každý člověk HNED chce něco výce a pak zjistí co všechno se dá ještě zjistit o věcech minulých a toto na naší obloze platí více než 100 procent.
Takže položím konkrétní dotaz:
1 . nejlépe viditelná hvězdokupa
2 . nejlépe viditelná galaxie
3 . nejlépe viditelná mlhovina (zde si říkám že by to mohla být ta ORIONU)
A kometa časem možná ňáká přiletí co?
Takže ještě jednou snad moc nevotravuji a děkuji za strpení . Lada
xmarekx
Příspěvky: 122
Registrován: 08. 11. 2009, 21:06

Měcíc,venuše.jupík.....a co hledat na obloze dál?

#7

Příspěvek od xmarekx »

1. M13 - bohuzel ve tvem pristoroji ji moc nerozlozis (kulovka) mrkni na M11 to je moje oblibena otevřenka.
2. M31 - ta se ti bude libit...uvidis i jeji satelitni galaxie
3. M42 v Orionu uvidis az na konci podzima ted se mrkni do Střelce na Omegu a Lagunu nebo na nějaké planetární mlhoviny jako M27 Činka a M57 Prstencová ml.v Lyře.

Těch oběktů pro tvůj dalekohled je dalkeko víc. Zkus i nějaké dvojhvězdy...třeba Albireo

Všechny tyto obějkty bys měl ve svém průměru vidět...
305/1500 Dobson autotrack "flexka" - dárek od ženy,SW 114/1000 na fakt zlý montáži + Yukon scout 30x50, TS 25x100, Astronomic UHC profi, Nagler 7,13,22, Omegon 5, Power Tank SW
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7205
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Měcíc,venuše.jupík.....a co hledat na obloze dál?

#8

Příspěvek od Artaban »

To xmarekx: Proč M13? Jó kulovka to jó, ale otevřenka? Už jsi viděl M45 nebo Hyady?
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
lada ulitej
Příspěvky: 19
Registrován: 27. 06. 2009, 21:19

Měcíc,venuše.jupík.....a co hledat na obloze dál?

#9

Příspěvek od lada ulitej »

Takžen dík za několik typů , pro mě docela dobrá "šnůra" a do pdzimu si na ten Orion počkám tak moc neznalý si myslým nejsem. K té dvojhvězdě v Labuti - zatím nejhezčí pohled ve hvězdárně v Jíčíně kde opravdu svítěj jak drahokam ( že by to bylo ou pětistovkou co tam maj ???? ;D)
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Měcíc,venuše.jupík.....a co hledat na obloze dál?

#10

Příspěvek od Tulen »

Nezapomínat na otevřenou hvězdokupu M39 v Labuti, je to krásný letní objekt pro malé dalekohledy (ve větších jsem ještě neměl tu čest ji vidět)
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
v0tr3l3c
Příspěvky: 33
Registrován: 21. 02. 2010, 10:13

Měcíc,venuše.jupík.....a co hledat na obloze dál?

#11

Příspěvek od v0tr3l3c »

ja si zoberiem stelarium (free astro program)
nastudujem si podla svojej pozicie co na oblohe je k videnu a pisem si na papier zoznam co by som chcel vidiet.
nakreslim si mapku pre orientaciu a lovim.

aj ked vidim niekedy len Cmuhu ale viem ze to je ona.
potom skusam vacsie zvacsenie a cucim pokial nevistupia nejake detajly.

na to ze mam obmedzene pole vyhladu toho napozorujem hodne aj ked niekedy len naznak ale je to pekne ;)
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Měcíc,venuše.jupík.....a co hledat na obloze dál?

#12

Příspěvek od stana »

A co otevřenka chí a há Persei?
;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

Měcíc,venuše.jupík.....a co hledat na obloze dál?

#13

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

Láďo,
já se k oboru dostal díky malé kulaté otáčivé mapce oblohy a díky Souhvězdí od Klepešty,Rukla. Tu první otáčivou mapku jsem kdysi dal kamarádovi,ale po 15-20 letech jsem ji zase vyžebral zpátky. V Souhvězdí najdeš rozumnou formou i řadu údajů o objektech,které se naučíš hledat. Myslím,že když Tě to chytne,tak si určitě později pořídíš Karkoschku nebo Atlas Coeli,Tiriona nebo další.
Jinak s těmi NGC xxxx zezačátku neblázni a každý nový objekt jen s označením M xxx,který najdeš, Tě určitě nadchne.
Já teď kolegovi,který se do astronomie taky zbláznil,kopíruji ze Zářícího vesmíru od Huberta Slouky praktikum začínajícího hvězdáře. To proto,aby měl pro obor slušnější základ. Teprve potom se dostane k Big Bangu.

Zdraví J.S. z dovolené


Uživatelský avatar
Martinecko
Příspěvky: 104
Registrován: 22. 06. 2010, 00:26

Měcíc,venuše.jupík.....a co hledat na obloze dál?

#14

Příspěvek od Martinecko »

Pripojim sa. Moj zaciatok je ozaj iba zaciatok. Viem najst na oblohe Vegu, Arktur, Jupiter, Venusu, Velky voz, Maly voz, Polarku, Orion. Viete mi niekto poradit, ako mam postupovat dalej? Dakujem
CCCP 7x50
TRAVELER 10-30x60  
Astro Cabinet 90 :-)
Zatial...
Pocasie:http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=meteo_druzica
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7205
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Měcíc,venuše.jupík.....a co hledat na obloze dál?

#15

Příspěvek od Artaban »

Martinecko: Snad máš nějakej atlas nebo mapu. Vem tu mapu, najdi si tam třeba ten V.vůz a pomalu hledej další jasný hvězdy blízko V.vozu co tvoří okolní souhvězdí. Takto můžeš postupovat po celé obloze. Dobrý je tu mapu zvědnout nad hlavu a orientovat jí tak, aby se souhvězdí na mapě promítala do souhvězdí na obloze. Ćasem se naučíš odhadovat vzdálenosti na obloze. Když se třeba budeš chtít podívat na M13 tak odhaneš jak daleko je od nejbližší jasné hvězdy. Nejdřiv se můžeš naučit výrazná souhvězdí, jako např. Lyru, Labuť, Herkules, Delfín,Orel. Pak pomalu postupuj k dalším souhvězdím.
Udělej si seznam objektů , které můžeš snadno pozorovat dalekohledem. Zatim jen ty nejjasnější. Když se je naučíš hladat, tak teprve pak má cenu hledat objekty, které jsou dalekohledem sotva vidět.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět