Nefotil někdo v zimě Labuť?

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Nefotil někdo v zimě Labuť?

#1

Příspěvek od brat »

Ahoj,

mám dotaz na astrofotografy. Nefotil jste někdo náhodou souhvězdí labuť nebo alespoň červeně vyznačenou oblast v labuti (viz obrázek) v průběhu zimy? Od listopadu do února. Vím, že to rozhodně není ideální pozorovací okno, ale spočátku zimy je večer ještě Labuť celkem vysoko.



Ptám se kvůli symbiotické proměnné hvězdě V 407 Cygni, která vzplanula jako klasická nova. Máme jisté náznaky, které ukazují, že by mohla být jasná již v průběhu listopadu, prosince. Více o tom viz http://var.astro.cz

Obzvlášť fotografie bez IR blocking filtru by byly zajímavé (hvězda je v IR celkem jasná i mimo vzplanutí).
Pokud někdo máte snímek dané lokality v průběhu zimy, prosím kontaktujte mne na brat@pod.snezkou.cz.

Děkuji
Luboš Brát
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Nefotil někdo v zimě Labuť?

#2

Příspěvek od johnna »

Zdravím všechny na fóru,


koukal jsem jen tak čistě ze zájmu, protože tahle zpráva mě docela zaujala, do GCVS katalogu a V407 Cyg tam je určena jako M+NB:(M=mira, NB= pomalá nova, :=nejisté přiřazení), tzn. , že už dříve si astrofyzikové nebyli jistí jejím správným zařazením.
No teď už to možná bude trochu jasnější, nicméně na netu jsem ještě nikde moc informací nenašel, zdřejmě je ještě příliš brzo na to dělat závěry, ale stejně, kdo k tomu něco má, pište :-), rád si počtu...

Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
opejcha
Příspěvky: 121
Registrován: 16. 08. 2005, 00:17

Nefotil někdo v zimě Labuť?

#3

Příspěvek od opejcha »


koukal jsem jen tak čistě ze zájmu, protože tahle zpráva mě docela zaujala, do GCVS katalogu a V407 Cyg tam je určena jako M+NB:(M=mira, NB= pomalá nova, :=nejisté přiřazení), tzn. , že už dříve si astrofyzikové nebyli jistí jejím správným zařazením.
No teď už to možná bude trochu jasnější, nicméně na netu jsem ještě nikde moc informací nenašel, zdřejmě je ještě příliš brzo na to dělat závěry, ale stejně, kdo k tomu něco má, pište :-), rád si počtu...

Podle clanku Munari et al. (1990) http://articles.adsabs.harvard.edu/cgi- ... etype=.pdf byla V407 Cyg objevena ve "vybuchu" roku 1936. Dalsi podobny vybuch nastal roku 1994. Jasnost v maximu byla B=14mag, B-V=1mag, tedy V=13mag. Odtud ta klasifikace NB:. Podle dlouhodobe svetelne krivky v tomto clanku i dalsich indicii se ale zda, ze to byla spise anomalne jasna maxima miridy v tomto symbiotickem systemu. Soucasny vybuch dosahl maxima kolem V=8 mag, cili mnohem jasnejsi, nez v minulosti.

Miridy maji v absolutni vizualni hvezdnou velikost v maximu asi 0 az -3 mag, pozorovana jasnost cini 13 mag, takze modul vzdalenosti je 13 az 16 mag. Soucasne maximum ma V=8 mag, coz odpovida absolutni hvezdne velikosti -5 az -8 mag a je tedy v oblasti nov. Tolik energie dokazalo vyvolat s nejvetsi pravdepodobnosti jenom termonuklearni horeni vodiku na bilem trpasliku (druha moznost - uvolneni potencialni energie akreci by vyzadovala akreci znacneho mnozstvi hmoty).

Co mi prijde na dosud publikovanych spektrech zajimave je to, ze se vyskytuji dva typy car najednou - siroke emisni cary predevsim Balmerovy serie typicke u klasickych nov (expandujici opticky tlusta obalka), ale i zakazane cary mnohokrat ionizovanych prvku - z mist, kde expandujici obalka narazila do hvezdneho vetru miridy a vytvorila razovou vlnu.
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Nefotil někdo v zimě Labuť?

#4

Příspěvek od brat »

Ta V407 Cygni byla "vhozena" do stejného pytle spolu s rekurentní novou RS Oph (spektra ze vzplanutí 2006 jsou velmi podobná) a symbiotickou / rekurentní novou V 3890 Sgr.

To je pokud vím vše - známe jen tři takové objekty.

Z naší světelné křivky (viz níže) je vidět zajímavá věc - v roce 2009, tedy před vzplanutím novy v systému byl objekt celkově více červený než v letech 2002-2005. Ve V filtru byl objekt cca o 1 mag slabší než dříve, zatímco v R byla průměrná hvězdná velikost zhruba stejná a v I byla o 1 mag jasnější. To je výrazné zčervenání.
Buďto se systém před výbuchem novy zahalil do rozpínajícího se obalu chladné komponenty nebo byl bílý trpaslík méně viditelný...

Každopádně nutně potřebujeme nějaké pozorování v listopadu nebo v prosinci 2009. Má někdo fotky Severní ameriky z té doby?
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
davat
Příspěvky: 29
Registrován: 06. 03. 2010, 22:12

Nefotil někdo v zimě Labuť?

#5

Příspěvek od davat »

proč je ten příspěvek na fóru dvakrát??? :o
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Nefotil někdo v zimě Labuť?

#6

Příspěvek od brat »

Sorry, chtěl jsem podchytit co nejvíc lidí a myslel jsem, že astrofotografové sem do proměnných hvězd nechodí... Tak jsem to dal ještě do Astrofotografie.
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Nefotil někdo v zimě Labuť?

#7

Příspěvek od Vabra »

Tady:
http://www.vabrousek.cz/astroforum/America%20for%20LB/
jsou originalni nezpracovane fit snimky te oblasti pres Ha filtr 12nm CCD QHY9 na 150mm objektivu z konce zari (21/9).

Pozdeji jsem tuto oblast jiz nefotil...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
opejcha
Příspěvky: 121
Registrován: 16. 08. 2005, 00:17

Nefotil někdo v zimě Labuť?

#8

Příspěvek od opejcha »

V407 Cyg byla nejspis detekovana satelitem Fermi jako zdroj gama zareni s velmi vysokou energii (>100 MeV). Pokud jsem hledal spravne, tak zatim nic podobneho nebylo u nov (klasickych ci symbiotickych) pozorovano.

http://www.astronomerstelegram.org/?read=2487

Vysokoenergeticke gama zareni vznika v tomto pripade nejspis inverznim Comptonovym rozptylem optickych fotonu na vysoce energetickych elektronech. Ty vznikaji nejspise v razove vlne - srazka exploze novy s hvezdnym vetrem cerveneho obra - pozorovane v optickych spektrech.
Odpovědět